Bára nebyla žádný tlouštík, přesto se raduje ze shozených 8 kg a zmizelých 11 cm v pase a přes boky. Prošla s námi postupně 3 kurzy a poslala nám krásný vzkaz s poděkováním.  V jejím příběhu se dočtete, že za neschopností zhubnout nemusí být vždy jen slabá vůle. Že máme různé vnitřní sabotáže, které nám nedovolují realizovat to, co jsme si předsevzali. A to nemusí být jen hubnutí.

Několik let jsem si přála zhubnout

Ale nešlo mi to a nikdy jsem pořádně nezačala. Dokonce, když jsem pomyslela na to, že bych se začala omezovat v jídle, měla jsem tendenci jíst ještě víc. Tak jsem to pro určitý čas vzdala. Zkusila jsem si pak nechat udělat jídelníček na míru a pokoušela se ho dodržovat, ale nechutnalo mi to, otravovalo mě pořád myslet na to kdy, co a kolik mám sníst a velmi záhy jsem toho frustrovaná a otrávená nechala. Když jsem ale později šla hlouběji, začala jsem odhalovat svoje skryté sabotáže a postupně se z nich vymaňovat.

Po 14 dnech o velikost menší

Vůbec si nepamatuji, jak jsem na vás přišla. Jen vím, že jsem se už modlila, abych konečně našla něco, co bude fungovat. A druhý den jsem našla váš kurz Hubneme do plavek a šla do něj. Vlastně jsem ani nevěděla, co budu jíst a jak to bude probíhat. Ale oslovilo mě to. A dobře jsem udělala. Byla to fuška a bylo potřeba věnovat tomu dost intenzivních 14 dní, ale po těch 14 dnech jsem byla o velikost menší. Malý zázrak. :-) Neváhala jsem proto při spuštění podzimního programu Vánoce jinak a přidala se i do Jarní očisty. Milé dámy, díky za vaše kurzy. Jsem z nich nadšená. Od loňského června mám přes boky a v pase o 11 cm méně a 8 kilo dole. Jsem malá, takže je to hodně.

Začít být pro sebe důležitá

Nebylo potřeba se omezovat, ani věčně hlídat co a jak jíst. Bylo potřeba začít být pro sebe důležitá a mít se ráda ještě trochu víc. Být ochotná dělat pro sebe to nejlepší, co mohu a přitom být uvolněná a nestresovat se, když třeba zrovna nejsem doma a to pro mne nejlepší si dát nemůžu. Chtělo to skutečnou motivaci, opravdu chtít, protože pak nejste líní začít dělat to, co je pro váš záměr potřeba. Taky se necítíte omezení, i když z jídelníčku vyhážete skoro všechno, co jste dosud jedli.

Okolí občas komentuje

Občas slyším komentáře „Jo, ty si nedáš, ty držíš tu dietu.“ To by bylo omezující a nepříjemné, ale já to vnímám tak, že jím cokoliv, na co mám chuť. Jen mi teď dělá dobře jíst to, co je pro mě a moje tělo to nejlepší. Samozřejmě taky to, co mi chutná a co si užiju, bez toho by to nešlo. Když jsem týden na dovolené a jím naprosto standardně, tak to prostě beru jako fakt a užiju si to, co je a neomezuju se. Váha zůstává stejná! 

Spravila jsem si vztah k jídlu

Na vašich kurzech se mi líbí, že v nich není žádný tlak. Že jsou vedeny klidně a s láskou k dobrému jídlu. Mě osobně pomohla tahle změna jídelníčku i napravit můj vztah k jídlu. Líbí se mi, že se můžu bez omezení dobře najíst a je mi z toho dobře a nepřibírám. V průběhu času jsem našla různé vlastní skryté sabotáže a vidím je i u svých klientek. Ony si často myslí, že mají slabou vůli, ale bývá to trochu jinak.

Máme slabou vůli?

Setkávám se ženami, které chtějí něco změnit, ale z neznámého důvodu nejsou schopny pro to něco udělat nebo vytrvat. Pokoušely se třeba zhubnout, jíst zdravě, učit se jazyk apod., ale vždycky selhaly. Pak obvykle více nebo méně zahanbeně říkají: „Prostě mám slabou vůli.“ Jenže tohle není o vůli, ale o tom, že se nutíte dělat něco, co vlastně vůbec nechcete.

Na jedné straně je rozum a ten například říká, že potřebujete zhubnout. Na druhé straně jsou ale emoce a ty říkají něco úplně jiného. Třeba že být hubená je nebezpečné. Že to není racionální? Asi ne, ale emoce jsou vždycky silnější než rozum, a proto pak nevědomě budete stávkovat a budete selhávat v tom, co by vám k hubnutí pomohlo.

Jak je možné domnívat se, že být hubená je nebezpečné

Třeba proto, že v sobě máte zakořeněný vzorec nedostatku. Takže kdo má nějaké to kilo navíc, má zásobu na horší časy. Může se cítit bezpečněji. Přece se říká, že tlustý budou hubený a hubený budou studený. Nebo být hubená je nebezpečné, protože za štíhlou ženou se muži více otáčí a co kdyby mezi nimi byl někdo, kdo by mi chtěl ublížit? Nebo maminka i babička byly trochu oplácané a já se bojím být jiná, protože bych mohla přijít o jejich podporu. Žádný z těchto důvodů nedává našemu rozumu smysl, ale tyto skryté emoce mají přesto větší sílu než racionální rozhodnutí „Chci zhubnout.“ To je s čím se setkávám při své praxi.

Co tedy s tím

Jako úplně první si připusťte, že ve skutečnosti nechcete. Zkuste si všímat, jak se u toho cítíte. Je to úleva? Když si připustíte, že nechcete, mohou se objevovat důvody, proč nechcete a vy můžete svoje postoje začít zkoumat, případně měnit. Mohou tam být i takové důvody, že pro sebe nejste tak důležití, abyste věnovali čas tomu, že si začnete vařit nebo že se vůbec nejprve naučíte vařit zdravě a chutně. Můžete mít pocit, že to je příliš mnoho času a úsilí a vy za to nestojíte. Překvapivé, ne? Těch sabotážní programů může být celá řada a u každého jsou trochu jiné.

Chcete-li něčeho dosáhnout a selháváte, zkuste se místo odsuzování prostě jen podívat na to, proč to vlastně nechcete. Možná zjistíte, že to byl skutečně zbytečný cíl, který měl jen posloužit vašemu egu (např. budu umět víc jazyků než moje sestra, tak budu lepší, ale jazyky mě vlastně nebaví.) nebo zjistíte, že jste jen potřebovali přehodnotit některé limitující postoje, abyste mohli začít skutečně chtít a můžete si být jistí, že se skutečnou motivací vám to půjde snadno a budete si to užívat.

Přeji vám, ať se vám daří být v souladu sami se sebou, protože pak i vaše záměry budou autentické a bude snadné jich dosáhnout.

Bára Zumotová

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

Odložila jsem nejen kila, ale i léky na vysoký tlak, cholesterol a dokonce antidepresiva (Dagmar)

Dagmar: Pročítám si stránky Jíme Jinak jako každý večer...

Moje tělo po vašem jídle přede blahem

Verulka: Ja som tak nadšená :-D Kvôli svojím zdravotným...

Letošní Vánoce bez stresu (Esterka)

Esterka: Taaak... poslušně hlásím, že jen a pouze díky...

Díky kurzu již chápu souvislosti

Ilona: Jsem šťastná, že jsem si váš kurz koupila....

S Vámi mám pocit, že na to nejsem sama (Daniela)

Daniela: Jsem učitelka a celý svůj profesní život se...

Těším se na každé nové jídlo

Tlamiisek: Když jde o hubnutí, mám většinou krizi hned...

Díky kurzu mám řád a disciplínu

Iva: Zdravím všechny v tomto kurzu už potřetí? A...

Díky kurzu mám mnohem více času

Stramis: Z programu jsem naprosto nadšená. Mám díky vaření...

Lucka, účastnice kurzu, nám napsala

Dobrý den Evo a Heleno, ještě jednou děkuji za příjemně...

Zatím každé jídlo, které jsem dle JJ vařila, bylo mňam

Kattru: Zatím každé jídlo bylo moc dobré a ani...

Zakúpenie členstva sú tie najlepšie investované peniaze (Eva)

Eva: Krásny dník prajem a chcem poďakovať za všetko,...

2/3 dávky antidepresiva jsou pryč a půjde i zbytek (Dagmar)

Dagmar: Milá Evičko, čtu si všechny Tvé odpovědi, některé...

První týden kurzu a 2 kg dole!

Lada: Už mi nepnou kalhoty přes stehna a je...

Jsem pyšná, že jím jinak

Ivkanecasova: Dobrý den, super video, moc děkuji :-). Před...

I můj nastávající se oblizuje až za ušima

Vfadra: Jídla jsou skvělá, celkově se snažím vařit zdravě,...

Nemusím brát léky, bez kterých už jsem nemohla fungovat. Po 2 měsících. (Kája)

Kaja: Ja som skúsila zo zdravotných dôvodov (niektoré aj vážnejšie)...
 1. Gratulace. Moje cesta byla podobná a pomohla mi i hormonální jóga, práce na sobě s Lucií Kolaříkovou a Terezou Kramerovou. Je to někdy těžké, ale stojí to za to:)

 2. 1) Páááni, Vy jste krásná.
  2) Pěkný článek. Moje cesta byla podobná. Hodně mi pomohla knížka a audioprogram od české psycholožky Lucie Kolaříkové o sebelásce.

  • Pavlíno, děkuji. :-) Blahopřeji ke změnám i Vám.
   Já jsem šla přes konstelace (ty mám moc ráda), individuální práci na sobě a samozřejmě si pomáhám i Australskými esencemi. :-)
   Teď jsem začala cvičit SM systém na srovnání páteře a postavy a taky jsem z něj nadšená.

   • SM systém na srovnání páteře – to mě zaujalo, ještě jsem o něm neslyšela. Nedávno jsme měli autonehodu a oba, já i manžel, jsme měli kromě jiného úraz zad. Já vyhnuté dva obratle, manžel jeden zlomený. Myslím, že by nám takové cvičení mohlo prospět. Cvičíte sama ( podle knihy, videa) nebo pod dohledem lektora?

    • SM systém je skvělý a není to nic složitého, jen by to chtělo na začátek určitě zkušeného lektora, musí to být přesné, jinak to nemá smysl.

    • Cvičím s lektorem. Jak píše Helena, je potřeba dělat to přesně, takže ze začátku je dobré být pod dohledem. :-)
     Chodím v Praze sem http://www.spiralyoga.cz

 3. Zobrazit všech 10 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.