Zrovna kvete žlutá bylinka, která úspěšně pomáhá s jarními kašli, při akutních zánětech horních cest dýchacích a hodí se i zevně při ekzémech a pro hojení ran. A pozor, na své si přijdou i astmatici a cukrovkáři. Kdo zaváhá, bude si muset na další květy počkat do dalšího jara! V lékárně už se pár let neprodává, musíme si ho nasbírat sami.

podbel-II

Tradiční léčivá bylina

Už antičtí lékaři mu přiřkli jeho účinek, když ho pojmenovali Tussilago. Tussis znamená kašel, ago znamená odháním. U nás se používá celé generace na čaje, tinktury i obklady. Léčila se s jeho pomocí úspěšně i tuberkulóza.

Jak poznáme podběl – malou pampelišku

Na první pohled se podobá pampelišce, ale na druhý zjistíte, že žlutý květ nemá listy a je mnohem drobnější. Teprve když odkvete, tak mu narostou listy.
Stonek je takovou šupinatou lodyhou, to je právě pro podběl typické. Když mu narostou listy, jsou zespodu bělavé, jako potažené pavučinkou nebo pomoučené. Proto se podběl jmenuje podběl.

Kde roste

Kdo s s ním jednou seznámil, bude již vždycky vědět, jak vypadá, není to nic složitého. Podběl vystrkuje veselé žluté květy podlé cest, na kraji luk a lesů. U nás hojně kolem řeky a přímo v lese. Najdete ho i na velmi suchých a nehostinných místech, často někde u trati.

Jak ho použít

Na léčení se používají květy i listy a to jak čerstvé, tak sušené. Sbírají je můžete právě teď, pak až zase příští jaro. Sbíráme jen vršky květů bez stopek. Květy by neměly být plně rozevřené.

Čaj z podbělu (nálev)

 • Na jeden hrnek čaje použijeme vrchovatou lžičku sušené či čerstvé bylinky (pokud máme i květy i listy, dáme je půl na půl). Zalijeme bylinky vroucí vodou a necháme cca 10 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a teplý vypijeme.
 • Uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání. Tím pádem mírní také astmatické potíže a dokonce pomáhá nemocným s cukrovkou, protože zinek obsažený v květech podbělu podporuje vstřebávání inzulinu.
 • Při akutním zánětu horních cest dýchacích můžete čaj používat denně do odeznění příznaků, ale nezapomeňte, že by se neměli léčivé bylinné čaje používat víc než dva tři týdny, v roce v součtu šest týdnů.
 • Dá se použit jako kloktadlo při zánětu dásní, na omývání špatně se hojících ran a ekzémů

Kdy sbírat a jak sušit

 • Květy se sbírají časně zjara (někdy je najdeme už koncem února, jindy na začátku března) za suchého počasí. Rychle se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
 • Listy se sbírají v květnu až červnu, suší se na slunci. Při pomalém sušení zvláště za vlhčího počasí hnědnou a objevují se na nich černé skvrny.
 • Usušenou bylinu uchováváme v suchu a v dobře uzavřených nádobách.

Protože je podběl jednou z prvních jarních rostlinek, neotrháme úplně všechno, co najdeme. Necháme něco včelám, je to jejich potrava v době, kdy ještě nic jiného nekvete. 

Kojící maminky a malé děti

podbel-I

Budou používat podběl opatrně, krátkodobě a lépe ve směsích. Mohou si ho např. naředit heřmánkem.

Naše zkušenost

Vařila jsem ho úspěšně našim dětem při kašli, když jsme doma neměli lotos, účinek byl okamžitý. Další rok pak pomohl sousedovic holčičce, která k nám chodila do školy a měla zánět po trhání zubů. Dělala jsem ho půl na půl s heřmánkem a dětem moc chutnal.

Musíte si ho nasbírat sami, v lékárně ho neseženete

podbel

Možná jste postřehli, jak mizí naše tradiční bylinky z lékáren. Evropská unie přišla v roce 2004 s vyhláškou, která vstoupila v platnost v roce 2011, a od té doby nemáme v lékárnách řadu bylinek. Ty, které zbyly, nemají na sobě napsáno, na co jsou účinné. Není to prokázané, tak se to nesmí uvádět. Ještě si tedy (zatím) můžete koupit třeba heřmánek, ale na krabičce už nikde nenajdete nic o jeho léčivých účincích, jak tomu bylo dříve.
Důvodem, proč byl zakázán prodej podbělu, devětsilu a dalších tradičních bylin je údajně obsah pyrolizidinových alkaloidů, které negativně působí na játra a v zanedbatelném množství se objevují právě u podbělu (ale třeba i kostivalu). Na základě toho se měly dostat tyto byliny na seznam zakázaných, i když se s nimi léčí už po staletí. Oficiální důvod? Chybí atesty, které by jednoznačně prověřily všechny jejich vlastnosti, aby mohly být schváleny jako léčiva. Jak je to ve skutečnosti, je vám jistě jasné. 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Čtěte na toto téma dále

Dostávám pochvaly, jak dobře vypadám. A polévku už jí i manžel

Lenka: Tak se Vám musím pochlubit, dnes jsem dostala...

2/3 dávky antidepresiva jsou pryč a půjde i zbytek (Dagmar)

Dagmar: Milá Evičko, čtu si všechny Tvé odpovědi, některé...

Dohromady jsme shodili 39 kg (Pěvuška)

Pěvuška: Srdečně všechny zdravím :-). Jsem novým členem klubu...

Po 10 dnech jsem zhubla 2,5 kg, nechybí mi káva ani sladké (Zdenka)

Zdenka: Milá Evo, po 10 dnech do plavek jsem...

Ako povedal môj muž: „recepty sú famózne“ (Miriam)

Miriam: Dobrý deň. V prvom rade sa chcem poďakovať...

Za 6 dní v kurzu Hubnutí do plavek má dole 1,5 kg a 4 cm v pase!

Dagmar: Jsem 6.den v kurzu Hubneme do plavek a...

Jídlo jsou pestrá a rozmanitá, že už se nechci vrátit ke klasice

Viky: Hezký den, jídla jsou pestrá, rozmanitých chutí, že...

Konečně mě přešly chutě na sladké „z nudy“

Annakrata: Pokud si dám k snídani polévku a k...

Vždyť budu po Vánocích zase štíhlejší!

Magda: Je mi tu s Vámi móóóóc krásně. A...

Jsem vaší velkou fanynkou a na JJ stránkách jsem už závislá

Miluše V.: Evi, moc děkuji za milé setkání v...

Dostala jsem se na svou bývalou váhu, o tom se mi ani nesnilo (Marta)

Marta: Ahoj všichni, jmenuji se Marta a jsem tu...

Děkuji, že JJ děláte s láskou a obrovským nadšením

Žaneta: Moc se mi Vaše stránky líbí, je vidět,...

S Vámi mám pocit, že na to nejsem sama (Daniela)

Daniela: Jsem učitelka a celý svůj profesní život se...

Nevěřila jsem, že jídlo může být tak chutné

Holajna: Dnes jsem uvařila první jídlo. Všechno bylo vynikající....

Z receptů JJ jsem úplně unešená

helusa27: Bože, to je dobré! Zatím jsem trochu podezíravá...

Anna: Objevila jsem vás díky České televizi

Anna: Dobrý den, jsem na těchto stránkách poprvé díky...
 1. Zrovna jsem si nedávno o podbělu četla – i Gresik ve sve knížce o léčivých bylinách uvádí, že z podbělu by se měly používat jen listy, kvůli i v článku zmíněným pyrolizidinovych alkaloidům v květenstvi…

  • Listy jsou skvělé, já běžně používám kombinaci listů a květů. Podběl je skvělý do směsí.

 2. Tak cajik se snazim varit mymu temer 4letymu synovi.Ma uz tyden dychavicnost,je zahleneny na pruduskach,ale je bez teploty,muz se mi snazi vecpat nazor dat mu atb,ja se snazim tomu vyhnout.V lednu jsem na natlak toho ze z toho muze dostat az astma podlehla a od te doby co 14 dnu kasle.Pristi tyden v patek jdeme na vysetreni k leciteli pres TCM.Uklidnite me,ze to zvladnu bez atb bez nasledku a jdu spravnou cestou nebo nemam v pripade kdyz jde o prudusky riskovat?Dekuji za vase zkusenosti :)

  • Těžko se radí když nejde o vlastní děti, já bych mu určitě koupila kapičky Bio Gaia-probiotika, protože mu atb zjevně nnarušily střevní mikrofloru-střevo souvisí s plícemi, proto kašel.Jde o to jak moc je dýchavičný, že těžko dýchá, lapá po dechu, nebo jen dýchá trochu jinak než obvykle?Pokud to je mírné tak já bych atb nedávala.Nejhorší je poslouchat obavy tatínků případně jiných lidí, to člověka který si ještě není úplně jistý, nalomí, znám to.Nyní se mi opět podařilo přes tatínkovo vyděšené:to bude určitě zápal plic-zůstat u přírodního léčení a dobrý…jestli máte velké obavy, nechte doktorku ať si malého poslechne a podle nálezu se rozhodnete.My jsme třeba měli párkrát naordinován Ventolin, nepoužili a malá se normálně uzdravila.Ale teda nebyla dýchavičná, prý dr. slyšela nna zádech pískání při nádechu ale nebylo to že by lapala po dechu nebo tak.No a jinak co holky radí zde při kašli a dietku aby se více nezahleňoval.A taky myslete na sebe-nemáte náhodou už nějaký čas chuť se na něco vykašlat?Nebojte, bude určitě v pořádku.

  • Radit druhým maminkám je ošemetné. My si dovolíme mnoho, protože už jsme s dětmi i samy se sebou mnoho prožily, ale když váháme, hned konzultujeme s celostní lékařkou a ta nás případně pošle dál. Antibiotika bych dala v případě nouze, pokud by se potvrdilo něco, na co jsou potřeba a co je jinak nebezpečné. Zatím jsem to u dětí nikdy nepotřebovala, ale mám také podobně naladěného muže a pro strach uděláno, takže se mi to snadno radí. Když se člověk bojí, je dobré i to nechat ověřit a případně léky pro klid duše nasadit. To je někdy důležitější než strach, že mi dítě bez antibiotik dozajista do rána zemře nebo bude mít kdovíjaké následky. Ale píšu pozdě a dítko už je možná úplně v pohodě :-)

 3. U nás taky přišel v pravou chvíli, malej taky kašle.Na to, že máme les cca 1km za barákem, jsem tohle už dlouho nezažila, jsem teď nějak pořád zahrabaná doma, musím to změnit.

 4. Včera jsme šli celá rodina do lesa a byla to paráda!Našli jsme podběly, objímali stromy, děti lítali po lese…..doma jsme si hned udělali podbělový čaj a dokonce malá po počáteční nechuti a pozdějším doslazení medem, si pochrochtávala:-)domluvili jsme se, že se dnes opět vydáme do lesa.Opravdu to bylo nadšené odpoledne.

  • To zní jako dokonalá lesní idylka, Jani :-) My ho našli o víkendu poprvé a taky jsme hned jásali a už sušíme. U nás se tedy rovnou i vařil, holky začaly pokašlávat, tak vyrostl akorát včas :-)

 5. Zobrazit všech 11 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSladké jidáše ve tvaru zajíčka
Další článekJogurtové palačinky s fazolemi a cibulí