Domů > Nepřehlédněte

Podběl – bylinka nejen na kašel

Zrovna kvete žlutá bylinka, která úspěšně pomáhá s jarními kašli, při akutních zánětech horních cest dýchacích a hodí se i zevně při ekzémech a pro hojení ran. A pozor, na své si přijdou i astmatici a cukrovkáři. Kdo zaváhá, bude si muset na další květy počkat do dalšího jara! V lékárně už se pár let neprodává, musíme si ho nasbírat sami.

podbel-II

Tradiční léčivá bylina

Už antičtí lékaři mu přiřkli jeho účinek, když ho pojmenovali Tussilago. Tussis znamená kašel, ago znamená odháním. U nás se používá celé generace na čaje, tinktury i obklady. Léčila se s jeho pomocí úspěšně i tuberkulóza.

Jak poznáme podběl – malou pampelišku

Na první pohled se podobá pampelišce, ale na druhý zjistíte, že žlutý květ nemá listy a je mnohem drobnější. Teprve když odkvete, tak mu narostou listy.
Stonek je takovou šupinatou lodyhou, to je právě pro podběl typické. Když mu narostou listy, jsou zespodu bělavé, jako potažené pavučinkou nebo pomoučené. Proto se podběl jmenuje podběl.

Kde roste

Kdo s s ním jednou seznámil, bude již vždycky vědět, jak vypadá, není to nic složitého. Podběl vystrkuje veselé žluté květy podlé cest, na kraji luk a lesů. U nás hojně kolem řeky a přímo v lese. Najdete ho i na velmi suchých a nehostinných místech, často někde u trati.

Jak ho použít

Na léčení se používají květy i listy a to jak čerstvé, tak sušené. Sbírají je můžete právě teď, pak až zase příští jaro. Sbíráme jen vršky květů bez stopek. Květy by neměly být plně rozevřené.

Čaj z podbělu (nálev)

  • Na jeden hrnek čaje použijeme vrchovatou lžičku sušené či čerstvé bylinky (pokud máme i květy i listy, dáme je půl na půl). Zalijeme bylinky vroucí vodou a necháme cca 10 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a teplý vypijeme.
  • Uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání. Tím pádem mírní také astmatické potíže a dokonce pomáhá nemocným s cukrovkou, protože zinek obsažený v květech podbělu podporuje vstřebávání inzulinu.
  • Při akutním zánětu horních cest dýchacích můžete čaj používat denně do odeznění příznaků, ale nezapomeňte, že by se neměli léčivé bylinné čaje používat víc než dva tři týdny, v roce v součtu šest týdnů.
  • Dá se použit jako kloktadlo při zánětu dásní, na omývání špatně se hojících ran a ekzémů

Kdy sbírat a jak sušit

  • Květy se sbírají časně zjara (někdy je najdeme už koncem února, jindy na začátku března) za suchého počasí. Rychle se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
  • Listy se sbírají v květnu až červnu, suší se na slunci. Při pomalém sušení zvláště za vlhčího počasí hnědnou a objevují se na nich černé skvrny.
  • Usušenou bylinu uchováváme v suchu a v dobře uzavřených nádobách.

Protože je podběl jednou z prvních jarních rostlinek, neotrháme úplně všechno, co najdeme. Necháme něco včelám, je to jejich potrava v době, kdy ještě nic jiného nekvete. 

Kojící maminky a malé děti

podbel-I

Budou používat podběl opatrně, krátkodobě a lépe ve směsích. Mohou si ho např. naředit heřmánkem.

Naše zkušenost

Vařila jsem ho úspěšně našim dětem při kašli, když jsme doma neměli lotos, účinek byl okamžitý. Další rok pak pomohl sousedovic holčičce, která k nám chodila do školy a měla zánět po trhání zubů. Dělala jsem ho půl na půl s heřmánkem a dětem moc chutnal.

Musíte si ho nasbírat sami, v lékárně ho neseženete

podbel

Možná jste postřehli, jak mizí naše tradiční bylinky z lékáren. Evropská unie přišla v roce 2004 s vyhláškou, která vstoupila v platnost v roce 2011, a od té doby nemáme v lékárnách řadu bylinek. Ty, které zbyly, nemají na sobě napsáno, na co jsou účinné. Není to prokázané, tak se to nesmí uvádět. Ještě si tedy (zatím) můžete koupit třeba heřmánek, ale na krabičce už nikde nenajdete nic o jeho léčivých účincích, jak tomu bylo dříve.
Důvodem, proč byl zakázán prodej podbělu, devětsilu a dalších tradičních bylin je údajně obsah pyrolizidinových alkaloidů, které negativně působí na játra a v zanedbatelném množství se objevují právě u podbělu (ale třeba i kostivalu). Na základě toho se měly dostat tyto byliny na seznam zakázaných, i když se s nimi léčí už po staletí. Oficiální důvod? Chybí atesty, které by jednoznačně prověřily všechny jejich vlastnosti, aby mohly být schváleny jako léčiva. Jak je to ve skutečnosti, je vám jistě jasné. 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

24 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zrovna jsem si nedávno o podbělu četla – i Gresik ve sve knížce o léčivých bylinách uvádí, že z podbělu by se měly používat jen listy, kvůli i v článku zmíněným pyrolizidinovych alkaloidům v květenstvi…

Včera jsem ho našla a měla radost a dnes je sníh a zima.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

35
108

Proč na jaře některé děti moc nejedí a jiné stonají

Už je to zase tady. Jako každý rok na jaře maminky lamentují, že to jejich robátko poslední dobou nějak stávkuje v jídle. Většina dětí, které doposud tak k...
18
21

Fialka a maceška v kuchyni

Fialka i maceška se používají nejen na léčení, ale dají se nádherně využít i v kuchyni. Jejich sezóna právě začala, tak si s nimi neváhejte zpestřit talíře...
20
7

Kašel, rýma a chřipka: Proč je máme?

Na podzim jsou citlivé plíce a tlusté střevo. Pokud je nemáme v pořádku, pocítíme to na průduškách. Hrozí kašel, rýma a chřipka. Na vině obvykle není stude...
17
5

Vilcacora – Kočičí dráp – mocný bojovník proti zdravotním neduhům

Braňte se virům a nemocem  zuby nehty… a nebo drápem… kočičím.
61
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
46
23

10 důvodů, proč se vyhnout cukru i na Vánoce

Důvodů, proč se vyhnout bílému cukru a všem jeho průmyslovým kamarádům, je mnohem víc. Těchto 10 však už i lékaři a vědci považují za evidentní a dokáží v ...