Proč na jaře některé děti moc nejedí a jiné stonají

108

Už je to zase tady. Jako každý rok na jaře maminky lamentují, že to jejich robátko poslední dobou nějak stávkuje v jídle. Většina dětí, které doposud tak krásně jedly, má najednou menší zájem o jídlo, loudají se, některé nejedí skoro vůbec. Možná víme, čím to je. A taky víme, že jarní eliminace jako rýmy, kašle, tekoucí oči či angína se netýkají jen dětí.

Zdravé děti intuitivně tuší, co je pro ně dobré

Malé děti mají docela dobře vyvinutou intuici i vztah ke svému tělu. Dokud jim to náš civilizovaný přístup k životu nepokazí a nedáme jim špatné návyky jako mlsání apod. Rozumem sice možná nevědí, ale jejich tělo ví, co je pro ně dobré a co nikoli. Tedy většinou :-) A tak moc dobře cítí, že když se blíží biologické jaro, kdy začíná období jater a žlučníku a že je tedy půst.

Děti na přirozené stravě

Děti na přirozené stravě, o které píšeme na našich stránkách, reagují na přírodu přirozeně. Protože mají nejpřísnější jídelníček, většinou jen zmenší porce a mají viditelně menší zájem o jídlo než v zimě. Začnou vámujídat při vaření syrovou zeleninu a jíst třeba syrový pórek nebo ředkvičky, o kterých v zimě tvrdily, že je pálí.

Pokud se na ně nechystají nějaké jarní eliminace, tak většinou nic víc nezaznamenáte. Je vhodné vyjít vstříc jejich potřebám a začít i takhle živené děti a jejich malé žlučníky a játra šetřit. Znamená to méně smažení, o trochu méně tuku, více napařování, vaření ve vodě a přidávat na talíř postupně syrovou zeleninu. Kvůli vitamínům zařazujeme stále zeleninu kvašenou, přidáváme čerstvé natě, případně klíčky. Nezapomínáme samozřejmě na semínka a na to, že malé děti potřebují více stravy formou polévek, omáček a kaší.

Děti na běžné české stravě

Někdy začnou s jídlem z pohledu rodičů doslova zlobit.  Často najednou, jakoby z ničeho nic, nejedí maso, rýpou se v jídle a nic jim není dobré. Jejich tělíčka jsou samozřejmě mnohem více zanesena než těla výše uvedených dětí, takže nastává i razantnější očista. Mnohem více než nucení do jídla je lepší jim upravit jídelníček, odlehčit stejně jako dětem na stravě přirozené. Pokud vynechávají maso, tak důsledně hlídat, aby měly na talíři kombinaci obiloviny, luštěniny a tepelně upravené zeleniny (Moje dítě odmítá jíst maso. Co s tím?). A když prostě zarytě nejí, tak přivřete obě oči a nechte jejich těla trochu odpočinout, odkyselit. Věřte, že hlady nezemřou. Potřebují si jen udělat v těle pořádek.

Jarní detoxikace organismu

Ať už máte dítko držené zcela zkrátka na čistě přirozené stravě, dítko se stravou někde mezi zdravou a tou běžnou českou nebo dítě, které jí tak, jak se to u nás běžně vidí posledních pár desítek let, možná se vám nevyhnou jarní eliminace – detoxikační symptomy. Jsou to nejrůznější projevy toho, že se tělo na jaře zbavuje přebytků a odpadů, které se v organismu nashromáždily.

Ty koneckonců zažívá i kdejaký dospělý. Ale ten je zvyklý, že mu není dobře a navíc je s tím obvykle ještě schopen chodit do práce. Zato takové soplící dítko s rýmou nebo horečkou, to už jednoho poděsí. Zvlášť, když je to dítko z těch prvně jmenovaných a nemá to tedy z čeho mít!

Jak tělu pomoci, když se čistí

Není důvod se hned děsit, okamžitě hledat lékaře a podávat medikamenty, stačí vzít rozum do hrsti. Horečku prudce nesrážíme, léčíme ji přirozeně jako za našich babiček. Horečka je přítel, přišla spálit něco, co se nepodařilo vyloučit stolicí, potem a dechem. Na rýmy a kašle vaříme čaj z lotosu, dáváme bramborové obklady na hrudník a další staré recepty, kterými nás kurýrovaly babičky. Z jídelníčku rozhodně vyloučíme živočišné výrobky, tedy maso, mléko a všechny mléčné výrobky, sladkosti, pečivo a opatrně budeme při zahlenění postupovat i s ovocem. Nám se osvědčilo při rýmě ovoce vyloučit zcela.

Od tekoucích očí po angíny

Za jarní eliminace se dá považovat skoro vše, s čím dítě na jaře marodí. Kdyby nebylo co z těla vypuzovat, nebylo by s čím marodit. Bacily a viry jsou kolem nás pořád, když je tělo a imunita v pořádku, tak na nás nemají velký vliv. Takže vymlouvat se, že jsme někde něco chytli v kolektivu, nemá cenu. Cenu má zlepšit životní styl a budovat tak dětem přirozeně lepší imunitu.

Někdy jsou to jen takové drobnosti jako tekoucí oko. Tam se vyplatí dávat obklady ze světlíku lékařského, popíjet kuzu a šetřit játra. Oči jsou totiž jejich „vývodním kanálkem“. A protože játrům nesvědčí zimní přejídání a nedostatek pohybu, leze nám to potom, s odpuštěním, na jaře už i očima.

Nechte tedy ležet všechna ta antibiotika, kapičky apod., dejte dětem dietku, obklady ze světlíku a za tři dny je po všem. Ono to prostě musí ven. Nemá cenu to zatlačit léky zpátky do těla. Nechceme přeci lékem potlačít příznaky a fujtajbly nechat v těle. Za měsíc či dva stejně vylezou ven v mnohem horší podobě.

Různé rýmičky a kašle jsou ještě docela snesitelnou podobou, ale spála a angína už jsou opravdu velmi nepříjemné. Pořád je to ale o tom samém. Něco se v těle nahromadilo a teď to musí ven.

Pokud si nejste jistí, je samozřejmě vhodné vyhledat lékaře, ideálně celostního, který na to půjde chytře a poradí byliny, homeopatika a jiné přírodní cesty, než sáhne po lécích jako takových. Ty totiž opět poškodí játra, zatíží celý metabolismus a jsme v začarovaném kruhu nikdy nekončící únavy a snadného nakažení se čímkoli kdykoli.

Proč to moje, když jíme tak dobře???

Ptají se některé maminky dětí, které jsou od narození na naprosto zdravém jídelníčku. Milé maminky, neděste se a hlavně si nedělejte výčitky svědomí, že jste něco pokazily! Berte to tak, že dětské nemoci silně posilují imunitu a že každá prodělaná horečka tělu velmi pomáhá.

I naše děti prodělaly řadu horeček. Už v miminkovském věku. Nikdy jsme nepotřebovali antibiotika a po každé horečce jsme viděli s manželem velký pokrok v jejich fyzičce nebo mentálních schopnostech.

Berte v potaz, že do těl našich potomků se ukládají nadbytky a škodlivé látky už v době těhotenství, pokud jsme nebyly svaté, a navíc z našich těl se do těch jejich dostávají tyto látky a fyzická výbava i z našich předchozích let. Asi žádná z nás totiž na takové stravě nemohla vyrůst a mít tedy docela zdravé a čisté tělo. Podle čínské medicíny je to dokonce 8 generací, jejichž zdravotní stav se promítne do konstituce našeho dítěte.
Na našich dětech se toto všechno dříve či později projeví v menší či větší formě. Neděste se, uzpůsobte jídelníček a denní režim stavu vašeho potomka a užijte si čas, kdy se mu musíte třeba při horečce stoprocentně věnovat. Možná také dítko zatoužilo po vaší blízkosti a teď si vybírá svůj díl.

Nedejte na řeči, dejte na rozum

Může se stát, že vás okolí, zvlášť pokud zdravé výživě moc nefandí, začne právě v tuto dobu trýznit poznámkami o tom, jak vám ta zdravá výživa nefunguje. Nedejte na řeči, nevysvětlujte nic o jarních eliminacích, víte svoje. V klidu a tichosti se doma vykurýrujte a děkujte přírodě nebo Bohu, že vaše ratolest má funkční obranné mechanismy (umí spálit odpad horečkou, umí dostat přebytky ven ve formě hlenu apod.), že si v těle nedrží odpad a že se její tělo umí samo dát do pořádku. To je oč tu běží. Tělíčka našich dětí se pak dokážou velmi rychle zregenerovat a vrátit se zpět k normálu. Tělo nezatížené léky si umí poradit mnohem lépe než tělo dítěte, které při prvním náznaku teploty dostane tabletku nebo čípek. Časem pak totiž tyto medikamenty zatížené děti zdánlivě nestonají – nemívají horečku (jejich tělo už ji neumí vyvolat), ale nejsou pořád jaksi úplně ve formě, v náladě a kondici. Jejich těla jsou zanesená, unavená, překyselená a časem se to někde projeví hůř než jen nějakou jarní eliminací ve formě rýmy či horečky. Takže buďme rádi za rýmu či horečku :-)

Užívejte si jaro

Pokud tedy vaše dítko moc nebaští, radujte se, že mu zrovna neteče z oka nebo nosu, že nemá angínu a že je vlastně docela fit. Jaro je po všech stránkách očista – nás dospělých, i našich dětí. Můžeme se tomu bránit, jak chceme, příroda je zatím pořád ještě mocnější než my. Tak to berte, jak to je a užívejte si jaro!

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!

Musím se u jídla brzdit, jak je to dobré (Jaroslav)

Jaroslav: Černá čočka s batáty je zajímavá kombinace, opět...

3 kg dole a mé chuťové buňky jásají (Alexandra)

Alexandra: Všechny srdečně zdravím a dovoluji si sdílet mé...

Pochvala a prosba:)

Dobrý den oběma, psala jsem vám už 2x pochvalný...

Za výsledky krevních testů jsem dostala pochvalu (Vlasta)

Vlasta: Ahoj všichni, moc děkuji za tento program. Moc...

Den bez kávy jsem si dříve neuměla představit (Lucie)

Lucie: Nedovedla jsem si dříve představit jediný den bez...

Nejraději bych vyzkoušela všechny recepty najednou (Petra)

Petra: Zdravím, jsem v klubu asi měsíc, mám čtyři...

Přestala mě pálit žáha, ustaly trávicí problémy a kalhoty se oblékají snadněji

Ilona: Cítím se lépe: nepálí mě žáha, nemám žádné...

I okolí si všimlo (Sylva)

Sylva: Přeji krásný den všem, protože já krásný den...

Po 3 týdnech detoxu se cítím báječně (Věra)

Věra: Evi, opět naprosto úžasný oběd. Dcera se cpala...

Dokonce i dcera jídlo snědla – to je velký úspěch!

Hanka: Odpoledne jsem se dívala na Vaše vaření, vypadalo...

Díky JJ konečně můžu jíst omáčky, aniž bych přibrala

Táňa M.: Tak si říkám, že konečně můžu svoje...

Letošní Vánoce bez stresu (Esterka)

Esterka: Taaak... poslušně hlásím, že jen a pouze díky...

Mladší syn chválí a chválí (Žakale)

Žakale: Před pár dny jsem si všimla, jak to...

Radka: Díky za bezvadné materiály a podporu

Děkuji za všechen bezvadný materiál na webu i za...

Ani som veriť nechcela, keď som sa dnes ráno merala (Edita)

Edita: Dobrý deň, dnes mám 15. deň programu Hubneme...

Moc děkuji za recepty

Dana: Moc děkuji za recepty. Vyzkouším. Určitě budou výborné,...

Neuvěřitelných 108 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Byla jsem z toho nesvá, že nic moc poslední dobou nejí… Přikládala jsem to střevní chřipce, co doma před časem proběhla a že se postupně to bříško zklidňuje. Ale dnes jsem si vzpomněla na ředkvičky v článku… A tak jsem si je s ostatní zeleninou nachystala na lince, až budu vařit oběd… A malá šup, už se na ně vrhla 🤭😁

 2. Dobrý den, mám dotaz, zda jde ještě o přirozený proces nebo radši zajít k doktorovi (celostního tedy zatím ještě nemáme). Dcera (15 měsíců) má už cca měsíc rýmu, pak se přidal kašel (asi před 2 týdny). Rýmu jsme odsávali, teď už nic neteče, ale posunulo se to níž, kašle a chrčí (ne pořád, ale většinou v noci). A od včera se přidalo oko – začal vytékat zelenavý hnis, oko má červené (horní i dolní víčko) a trochu přivřené. Mám ještě čekat? Říkala jsem si, že pokud se to nezlepší, tak bych zítra zašla k doktorovi – předpokládám, že nám dají lokální antibiotika, což mě netěší. Co se stravy týká, tak se od února snažíme jíst jinak. Ale rozhodně to není striktní, výrazně jsme omezili maso, mléčné produkty a ovoce, trochu méně pečivo. O víkendu nám „dozrála“ první kvašená zelenina – dá se i jíst:-). Co myslíte?Děkuji za názor.

  • Mufmuf, jaký je rozdíl mezi nemocí a eliminací si poslechněte v tomto videu https://www.jimejinak.cz/poradna-s-dasou-luznou-o-eliminacich-a-nemocech/ Radit vám na dálku nemůžu, vaše zkušenost s dítětem je tady nejdůležitější. Celostní lékař by byl ideál, ale v případě neustupujících potíží zajděte alespoň k pediatrovi, aby vyloučil zápal plic apod. Léčbu antibiotiky a léky pak musíte zvážit na vlastní odpovědnost. Jestli máte kvašenou zeleninu, tak ji začněte jíst všichni, je to skvělá prevence na chřipky apod. :-)

   • Dobrý den, díky za odpověď. Přečetla jsem už dřív, ale neměla jsem čas poděkovat. Proběhlo dle očekávání – dali nám ty lokální ATB, ale nedala jsem je, zdálo se mi, že se to lepší. Zčervenání oka mizelo každým dnem, telko to déle, pak to přešlo i do druhého oka, ale dnes do rána už minimálně. Jinak jen pro úplnost – moc zkušeností s nemocemi dcerky nemám – měla jen o Vánocích cca týden kašel (dávala jsem Prospan a mokré plínky na postýlku) a dva dny rýmu. Až teď se to nějak rozjelo. Sopel jí teda pořad z nosu jede, ale kašel se zlepšil a spaní trochu taky. Může mít tu rýmu i od zubů? Prořezaly se jí stoličky. Protože žádné jiné problémy nemá – teplotu, únavu, nic. Ještě jednou díky – za rady, trpělivost a za práci, kterou děláte.

    • Rádo se stalo, jsem ráda, že už je to lepší. Ano, od zubů může být i horečka, rýma, zahlenění. U očkovaných dětí to bývá následek očkování a trvá roky se toho zbavit. Berte dětské nemoci jako trénink imunity, je potřeba, aby občas něco proběhlo, je to školení pro organismus a roste tak její odolnost, pokud se to zvládne přirozeně.

 3. Dobrý den, vše co tady píšete je pravda, ale co dělat s dítětem které nechce jíst „nic“. Synovi je 5,5roku, doma vařím bezlepkově, protože starší dcera má celiakii. Syn jí ale vše „suché“ anebo sladká jídla (škubánky s mákem, těstoviny na sladko, …) Maso mu nenutím, to nejí od 1,5roka. Ale on nechce nic, žádné luštěniny, teplou zeleninu také ne, jí pouze syrovou a jen vybrané druhy. Takže je na suché rýži, suchých těstovinách, bramborách a vše z nich (kaše, škubánky, …) … normálně bych to neřešila a počkala, že se sám časem srovná, ale poslední dobou začal přibírat a co teď s tím? Začala jsem pomalu, omezila jsem sladké, ale pokud mu vyřadím z jídelníčku i všechna sladká jídla, nebudu jíst už téměř nic. Takže co dělat s takovým dítětem? Já bych byla ráda aby jedl zdravě a vyváženou stravu, ale toto je pro nás zatím téměř nemyslitelné.
  Děkuji.
  Kristýna

 4. Tento článek jsem četla někdy v lednu a přišel mi moc zajímavý, hned jsem si část zapamatovala. O víkendu byla dcera (3r) u babičky, v neděli jsme jí vyzvedli, v pondělí rýma (a to ona na rýmy netrpí, zato během pondělka posmrkala několik kapesníků a řekla si i o kapky do nosu), kašel, v pondělí v noci zvýšená teplota. Dnes ráno má 39,2st. Vzpomněla jsem si na tento článek a pak mi to pomalu začalo docházet…že už pár týdnů jí málo, taky najednou ta rýma, na kterou obvykle netrpí, kašel se zhoršil během pár dnů (předtím občas zakašlala, ale nic drastického)…navíc máme 16. února, jaro přichází…Jinak je dcera zdravé dítě, nestoná často. Je ale pravda, že zcela přirozeně nejíme, jsme asi ten střed. Je každý víkend u babičky, která se o stravu vůbec nezajímá, dostává tam i sladkosti, mám obavu, že na můj vkus až moc sladkostí. Od pondělí do pátku pak má zase „domácí“ režim, kdy už pár týdnů jedu podle Vašich návodů a rad, mlsání jí dopřeju ale velmi omezeně a třeba ve formě 60% čokolády.
  Takže za mě – tohle budou ty jarní eliminace :-) Úplně mě to „vylekalo“, takže mám aspoň motivaci pro to, dodržet všechny zásady správné výživy, třeba ten půst, který od včerejška držím :-)

  • Šári, je to tak, mám obrosvou radost, že to sama vidíte, jak to souvisí. Co tam nastrkáme, to na jaře vyleze :-) Já bych třeba tříletému děcku vůbec nenabízela čokoládu – sama vím, jak je těžké se pak takové závislosti v dospělosti zbavit. Tříleťák si v pohodě vystačí s rozinkami, mandlemi, oříšky, jahleníky apod. Čokoládu bych si nechávala na horší časy, až rozinky stačit nebudou :-) Jinak moc držíme palce v držení půstu a vylepšování rodinného jídelníču! Stojí to za to, berte to něžně, vysvětlujte, holčičku už máte v dobrém věku, kdy bude rozumět. Nesmí to být revoluce a zákazy, ale laskavé povídání a otevřený přistup. Také počítejte, že co jste jí naučila, to bude vyžadovat, takže ne SEBRAT a zakázat, ale nenápadně chutně NAHRADIT! :-)

 5. Ahoj všem,
  chtěla bych se zeptat, zda nemáte někdo zkušenosti se spálou. Dcera, 5 let, jí má, dostali jsme samozřejmě atb – penicilín. Nechce se mi jí je dávat (ještě nikdy atb neměla a je silný alergik), ale zároveň mám obavy. Znám lidi, kteří mají z nevyléčené spály celoživotní následky. Jen bych potřebovala najít někoho, kdo má s léčbou bez , či s atb spály nějaké zkušenosti. Děkuji! Markéta

  • Dobry den, se spalou zkusenosti nemam, deti mam celkem zdrave, atb mely minimum, ale pokud by dostaly spalu, urcite bych jim je dala…atb nejsou tak hrozne, jen se to s nimi nesmi prehanet a to vy urcite nedelate…ale pockejte si na radu od nekoho zkusenejsiho

  • Spála má v současnosti značně pozměněný průběh, ve smyslu lehčích průběhů, s minimem následků při špatně léčeném nebo neléčeném průběhu oproti minulosti. Léčba se díky tomu již používá kratší a méně intenzivní – dříve nutnost injekčních ATB a delšího podávání, v současnosti se léčba blíží běžné streptokokové angině. Ale bakteriální nemoci se velmi těžko diskutují na dálku, pokud dítě prochází skutečně spálou a má k tomu i obvyklé doprovodné známky, tak si osobně myslím, že stále jsou ATB nejbezpečnější alternativou stran možných pozdních následků. Pokud má někdo štěstí na kvalitního terapeuta čínského nebo homeopata, který dítě viděl v počátku nemoci a hned nasadil léčbu, pak je to k úvaze, ale většinou v našich podmínkách bývá nemoc stanovena v plném běhu u lékaře a tak výrazně plus bez zpoždění efektu již alternativní léčba často nezasáhne.

   Penicilin je šetrné ATB, možnost alergie bohužel vždy existuje, nicméně ze současných preparátů patří k nejšetrnějším pro organismus.

   • Můžu doplnit jen naši vlastní zkušenost, kdy školkou proběhla spála hned několikrát a naše děti ji nechytl. Protože ale některé maminky byly doma s dětmi podruhé i potřetí, vyžádala si školka výtěr z krku u všech dětí, aby se odhalil „přenašeš“ a ten se přeléčil. Bály jsme se s Helčou, že by to mohly být ti naši, ale k doktorovi šli s tím, že co dál budeme řešit „až to přijde“. Zpřeme to? Přeléčíme je???? Já antibiotika jen tak dávat nebudu, říkaly jsme si obě. A obě děti měly nález úplně čistý! Ptala jsem se své lékařky, co by bylo kdyby, zda antibiotika a ona říkala, že to není nutné. Netuším, jak by byla bývala postupovat, z radosti, že tam nic není jsem se víc neptala. Ale co je na tom zajímavé, že obě naše děti prodělaly v inkriminovanou dobu vysokou jednodenní horečku během víkendu. Ani jedna jsme to neřešily, protože děti chodily do školky jen středa až pátek a od pondělka byly fit. Zpětně nás ale napadlo, že možná nějakou formu té nemoci prodělaly v klidu doma bez léčby.

 6. Ahoj všem, prosím o uklidnění. Malá (2,5 roku) ve středu začala hicovat. Večer teplota leze ke 38, přes den klesá. První 3 – 4 dny přes den malá moc nekomunikovala, jen tak se povalovala. Na žádnou bolest si nestěžovala. Začala jsem pozorovat zápach z pusinky. Od včerejška vypadá mnohem lépe, už je veselejší, sem tam tedy ještě kníká, ale už je zase docela ukecaná a víc se chechtá. Včera večer jsi ji zapomněla změřit (jsem u ní usnula), ale už mne nehřála. Dneska u doktory (potřebovala jsem podpis na lejstro do školky, tak jsem rovnou nechala malou prohlédnout). Malá nechtěla otvírat pusinku, tak se jí tam doktorka musela dobývat přes její vůli. Ukončila to informací, že jí tam moc nevidí, ale asi to tam je červené, že to bude angína a napsala antibiotika, nějaký sirup. Chtěla jsem si říct o test CRP, ale pak jsem se na to vybodla, neb ochoty v naší komunikaci moc není. Prosím o vaše zkušenosti – je můj pocit správný, že když se malá lepší a teploty ustupují, je zbytečné antibiotika dávat? Chci počkat pár dní a kdyby se to horšilo, tak bych znovu k doktorce zašla a zažádala o ten CRP test. Jo a nemáte zkušenosti s tím zápachem z pusinky? Dočetla jsem se, že to u angíny může být.

  • Zápach z pusinky může být i u virového zánětu nosohltanu a mandlí, navíc při angině bakteriální (na kterou mají význam ATB) bývá obvykle vyšší teplota – 38,5 nebo víc. Tento průběh není pro bakteriální anginu zcela typický.
   CRP testy jsou už volně prodejné v lékárnách, jde si ho udělat v klidu doma, třeba to bude pro vás schůdnější. Po několika dnech teplot je už CRP jednoznačně vypovídající.
   http://www.drmax-lekarna.cz/crp-test-pro-rozliseni-virove-a-bakterialni-infekce-2ks.html

   • Děkuju, Kraakoro. Koho jsem dnes potkala a vylíčila situaci, tak se všichni nad postupem doktorky dost podivují. A ten test si zajdu koupit, vypadá to tedy, že ho ani používat nebudu, neb dneska malá až na drobnou únavu je v pohodě. Ťuk ťuk ťuk. Ale tak ten test nebude špatné mít ho doma v zásobě.

    • To je dobře, že je takto v pohodě. Přesně tak jsem to myslela, pro budoucí situace, kdy už člověk váhá, zda jít k dr., když ten výstup tam občas bohužel nereflektuje prosté přání léčit až tehdy, kdy je opravdu co. Jen doplním, že CRP se zvyšuje nejdříve po 24 hodinách od nástupu teplot, takže první den nemá smysl ho provádět, pro rozlišení, zda dítě s horečkou a nestěžující si na nic konkrétně, má bakteriální problém, bych volila nejlépe 3.den. Kéž to všichni potřebujeme co nejméně často.

  • Pokud je malá lepší, já bych ATB určitě nedávala. I bakteriální nemoc se dá zvládnout bez ATB, dřív také antibiotika nebyly. Ale to je můj názor. Když měl syn mononukleózu, tak mu z pusy smrdělo strašně a ta je přitom virová. ATB jsme samozřejmě i tak dostali, ale nebrali a i s vysokými horečkami, strašně oteklými mandlemi, že se skoro dusil, jsme to zvládli jen s bramborovými obklady. Po této zkušenosti si myslím, že tělo zvládne mnohem víc než si myslíme.

   • Tak ani dnešní večer už se teplota nekoná, před chvilku jsme spolu usínaly a dech malé už také v pohodě. Mám podezření, jestli ta pusinka nebyla třeba i z toho, že malá spadla z motorky, cvakla si zoubkama, tak jestli si tu pusinku nepohmoždila a něco jí tam nehnisalo třeba. Protože jediná bolest, na kterou si malá stěžovala, byla z těch předních zoubků, ani nechtěla teď baštit tvrdší věci, že ji zoubek bolí. Kaše a omáčky a měkké věci bagrovala v pohodě. Jsem domluvená se zubařem, že se mi na to podívá. Díky za zkušenosti:)

    • Tohle mě vždy nadzvedne ze židle a pak že lékaři se snaží nedávat ATB zbytečně. Vždyť dcerku ani pořádně neprohlédla a dostala je. Ještě že jsi rozumná a nedala jí je. Byly by úplně k ničemu a ještě by jí zbytečně zatížily játra a zažívání. Uf, tohle prostě nepochopím.

     • Jsem se rozhodla, že budu hledat pro malou jinou doktorku. Nedalo mi to ještě a zašla jinam (bohužel nejde tedy o pediatra). Už jen ta komunikace s dítětem – starostlivý přístup, komunikace přímo s malou, ne s maminkou, v podstatě pořád se něco povídalo, následovalo otevři pusinku, malá hysterák, že ne (naše pediatrička se jí tam cpala násilím, že se malá skoro poblinkala), tak okamžité uklidnění – neboj, nebudu ti tam nic strkat, jen tu pusinku pořádně otevři a řekni aaaaaa, já ti tam posvítím. Hysterák zmizela, malá poslušně pusu otevřela, jak nejvíc mohla, volala aaaaaa jak o závod, nechala si prohmatat krčet, poslechnou, prostě spousta úkonů, které u pediatričky nebyly. No, a závěr… Malá je čistá!

      • Hurááá! Normální doktor, jak by měl být, víc takových! A super, že je malá v pořádku.

   • Dobry vecer, omlouvam se, ze vstupuji do diskuse, ale nevite prosim, kde se da sehnat obycejne proso na jidlo? Ne to na krmeni andulek, moc dekuji

     • Jedna se mi opravdu o proso, neloupane jahly, pptrebovala bych je do kase z krup a prosa, podle receptu mudr. Strnadelove, pouziva se na koutky v ustech, afty atp…zkusim jeste obejit zdrave vyzivy u nas, ve meste….hezky den

      • Proso se dá sehnat u některých soukromých pěstitelů. Ale je docela kumšt to uvařit :-) Přeci jen ta slupka je vhodná spíš pro ptačí zobáček než pro lidi. Ve starších knihách jsou na to recepty, ale nevím, jestli vám to bude chutnat :-)

       • Chtela bych uvarit kasi z krup a prosa primo podle receptu dr.strnadelove, leci se s ni koutky na ustech, jinak samotne bych to taky nejedla…

     • tak uz jsem to zjistila, proso (neloupane jahly) se da koupit jen jako proso pro ptaky, mluvila jsem primo s pani mudr. strnadelovou, mela jsem asi 3 dotazy, ktere jsem chtela resit mailem, ale napsala mi, at ji zavolam, ale uz asi dlouho nebudu mit odvahu ji zavolat, nebot ona je tak neuveritelne vytizena, urcite ma denně spoustu telefonatu a jineho vyrizovani a pracuje teda s velkym nasazenim…ale jsem moc rada, ze to vim, myslela jsem si, ze se nekde daji sehnat neloupane jahly jine nez jako krmivo pro ptaky…

      • Je neuvěřitelně vytížená, léči lidi z rakviny a jiných vážných chorob, voláme jí jen když jde o něco velmi vážného a není čas se objednat k ní do ordinace (úrazy apod.), jinak vše řešíme v rámci konzultace u ní v ordinaci a počítáme s tím, že ji budou volat podobné vážné případy, které ona fofrem vyřídí a jede dál.

       • Tak už chápu, proč na mě byla tak nepříjemná, když jsem jí volala kvůli dcerce s cystickou fibrozou, ale na dálku to řešit nechtěla, protože žijeme ve Španělsku, a tak nechápala, co po ni vlastně chci:-( Taky nejspíš asi zrovna byla u nějakého pacienta.. . Jen mě bylo divné, že tady všichni píšou, jak jim hrozně pomohla a byla ochotná.

 7. Mile maminy, chcela by som od vas radu, co robit s dietatkom, ked ma laryngitidu. Predtym som to riesila antihistaminikami, aby sme v noci kludne spali a nemala som strach, ze sa zacne dusit. Co mam ale robit teraz, ak lieky nechcem davat. Mate nejake osvedcene rady? Prosim, prosim poradit cim, aby som do vecera vedela, co robit. Vopred velmi pekne dakujem!

  • Tinka, hlavně to chce klid v rodině. Zkušení říkají, že to je vždycky reakce na tlak a dusno doma, že prostě dítě nemůže dýchat, něco ho trápí a dospělí třeba nemají potuchy, jak je nešťastné. Při záchvatu to chce strčit dítě na studený vzduch, postavit před ledničku apod. Teď bude potřeba nasadit dietu, nedávat nic extrémního ani ve smyslu suché a horké (maso, sýry, pečivo, slané a křupavé, pečené věci) ani zahleňující (mléko, ovoce, sladkosti,med). Dostatečně pít teplé nápoje a na podpoření odkašlávání dávat tvarohový obklad na střídačku s bramborovým viz Radost ze zdravých dětí.

  • Dobrý den, náhodou jsem narazila na tyto stránky a pročítám diskuzi a čtu váš článek. Vím, že je už hodně staršího data, ale i tak se zapojím. S laryngitidou bojujeme také se synem od 8 měsíců. Většinou jsme skončili v nemocnici, protože byl malý. Mám doma čípky, vím, že s ním musím na studený vzduch, dávat fenistilové kapky, protazin, atd., homeopatika, prevence, ale naposled nezabralo nic a skončili jsme na jipce. Pak trvalo několik týdnů, než odezněl ten štěkací kašel a většinou se to stihlo ještě vrátit. To už mě nadzvedlo a říkala jsem si, že to tak nejde. Cpu do něj co jde a výsledek nula. Tak jsme začali chodit do solné jeskyně 2x týdně a po dvou návštěvách zcela zmizel kašel. Je to super věc a doporučuji, kdo trpí na respirační onemocnění, úžasný. Tak jestli u vás potíže přetrvávají a máte tu možnost, zkuste to. U nás se mi osvědčilo začít v tomto případě prevencí a v kritických obdobích tam aspoň 1x týdně zajít. Protože když už dostal rýmu, téměř vždycky to skončilo laryngitidou. Teď, když dostal po 3x rýmu, hned jsme zašli do jeskyně a nic horšího se nekonalo, takže u nás to funguje výborně.

 8. Děvčata, Heli, Evi a ostatní, prosím o radu nebo spíš jenom váš názor či zkusenost: našemu nejmladšímu (8 měsíců a necelých 6 kg) se v moči potvrdil zlatý stafylokok. po 4 denních horečkách (kolem 39st), kdyz se pak osypal a my šli raději na kontrolu kvůli riziku spály, naše dr. spálu vyloucila a dala nam doporuceni na odběr moči. Ten jsme odevzdali minulé pondělí. Po vyrazce teploty spadly na normál a od tě doby byl v pohodě. Takze jsem v pátek z výsledků zjištila, že je tam patogenní nález zlatého stafylokoka. Byl ale stále v pohodě, bez teplot ci jinych priznaků, a tak jsme se s dr dohodly, že atb nedá a zkusíme šetrné vyšetření ledvin. V neděli však přestal jist a začíná to zas vypadat na nejaky boj jeho tělíčka s něčím, nemá náladu a večer měl uz přes 38st. Poraďte jak byste reagovaly nebo postupovaly, kdyby se z CRP ne/potvrdil zánět v těle (v pondelí, tedy dnes jdeme k dr). Pokud se nepotvrdí, nejspíš vytrvám, ale pokud ano, nevím jak s tím naložit, abych něco nezanedbala. U malých dětí je tato bakterie často nejagresivnejší, zvláště pokud maji oslabenou imunitu. A to my jsme měli, když bojoval s tou horečkou, Takže vůbec nevím, jak se k tomu postavit. Prolistovala jsem pár stranek o zlatem stafylokoku a dost jsem znejistěla ;-( Poraďte, co si o tom myslíte, prosím. Lea

  • Milá Leo, se zlatým stafylokokem zkušenosti nemám. Asi bych se hodně přikláněla k hodnotě CRP – uvidíte, na kolik a zda vůbec bude vysoká. Kdyby byla v normálu, nebo lehce nad, tak bych bojovala bez ATB, ale ledviny bych hlídala – SONO a vyšetření krve by mohlo povědět více. Pokud by však byla hodnota CRP vysoká, tak bych váhala…myslím, že Vám poradí dobře Helenka anebo Eva, uvidíte! Nerostou synkovi třeba ještě zoubky?
   Domík měl ve věku Vašeho syna hemofila v krku, taky nás doktorka strašila, že je to nebezpečné a na tlak jsme ATB podali. Hemofil na týden zmizel, pak se opět objevil. Další ATB jsme již nechtěli a šli jsme k jiné lékařce dr. Budkové a hemofila jsme zvládli bez ATB. Půl roku poté jsme začali s MB. Ale imunita po lécích dostala zabrat na několik měsíců.
   Vy jste na tom s jídlem mnohem lépe a věřte, že vše bude v pořádku. Držíme palce!

  • Leo tady bych asi hledala nějakého odborníka, který bude rozumět i tomu, že nechceš dávat antibiotika. Co zavolat Strnadelové a poradit se s ní?

  • Moc díky za reakce, holky. Heli, volat Strnadelové mám v plánu v kazdem případě. Jsem s ni občas v kontaktu, kdyz máme s kluky nejaky akutní problém. To ona mi doporučila zajít s tou vyrazkou po horečkách, co maly koncem roku prodělal, ke sve dr., aby se vyloučila spála. Po telefonu se totiž takovéto věci (kdyz si nemůže prohlédnout jak vyrážka vypadá, případně vidět další symptomy) dost těžko hodnotí. Ale vždy poradí, co dál, a případně doporučí nějakou ‚rychlou‘ účinnou pomoc v podobě homeopatik, kdyz je třeba. Jako u mě, kdyz jsem zkolabovala a svědivě se vysypala po alergické reakci na kvasené zelí s mladými kukuřičkami, uz jsem to tu někde myslím zmiňovala. No uvidíme, zatím vypada mlaďas zcela v pohodě (snad byly ty další horečky jen kvůli bolavym dasním a tlacicím se zoubkům) a nakonec jdeme k dr az zítra. Takže to nějak skoulíme :) ale ATB se budu chtít každopádně vyhnout. Vždy však záleží na okolnostech a samotných výsledcích a projevech jeho tělíčka, to mi dává dobré signály a tak mu věřím :-)

   • Leo, protože Tě známe, tak víme, že ani není třeba moc radit. Tahle potvora bývá na hromadu ATB necitlivá a často nezaberou ani ta, která v testu vycházejí pozivitně. Nález se pak vrací a děti mají zničenou imunitu z ATB a skutek utek. Lepší je přísná dietka, maminko, ono to bývá dost často po Vánocích :-) Vysvětlím v příspěvku, který chystám.

   • Leo, se zlatým stafylokokem u malého dítěte radit nemůžu, ale mám vlastní zkušenost. Po úraze a protržení ušního bubínku se mi zlatý stafylokok usídlil v uchu a ačkoliv jsem brala lecjaká ATB, a to prášky i různé kapky, nikdy jsem se ho nezbavila. Teď teda nevím, ucho mi dalo už dlouho pokoj a pokud se něco děje, řeším to česnekem a netřeskem, na ušním jsem nebyla hodně let. Takže jak píše Eva – ATB jsou na něj krátká.

 9. Ale abych dala za pravdu i Helce, ted uz jsem ve fazi, kdy telickum svych deti vetsinou verim a i s homeopatiky ubiram a nechavam je bojovat bez pomoci :-)…ale je to vyvoj, tolik jen k tomu, ze zacit homeopatiky muze byt super, protoze je to prvni krok k necemu „alternativnimu“a je to pak dobry dukaz, ze prave to alternativni proste casto funguje lip nez zapadni medicina (jeste drobnost, ja homeopatii neverila driv ani za mak, byla to proste jen posledbi sance, kdyz uz nebylo zadne odvetvi zapadni mediciny na ktere by bylo mozne se obratit, protoze vse uz jsme vyzkouseli, a jeste perlicka od naseho ORL lekare jsem dostala pamatnou radu -kdyz uz fakt nevedel co s nami – at prestaneme dceru davat do skolky, nebo se prestehujeme do hor za cistsim vzduchem, nebo at vyjizdime min.na mesic rocne k mori…no reknete, jen si vybrat, 3moznosti nic snazsiho :-) :-) :-)) .

 10. Musim souhlasit s Ninou, ze homeopatika dovedou zazraky sama o sobe (ale urcite pod vedenim zkuseneho homeopata, my mame uzasnou homeopatku detskou doktorku), u dcery (zanet str.ucha kazde 3tydny, celorocni ryma) jsme s nimi zacinali a zabrala okamzite a ke zmemy stravy jsme se pak zacali dopracovavat az postupne a jsme stale na ceste a to uz to budou 4roky. Je fakt ze nase strava byla vzdy „zdrava “ z pohledu vetsiny lidi ale podle JJ hrozna, takova ta „fitness „jak nekde psala Helena a ten termin se mi moc zalibil :-).

 11. Milé holky z jimejinak bandy. :) Prosím o radu ohledně mého syna Domínka, kterému budou v únoru již dva roky. Není čistým makrobiotikem od narození, ale poslední rok se doma snažíme o velké změny na všech frontách. Ale ouvej…dá se říct, že nás od poloviny listopadu až do teďka trápí nachlazení. Nejdříve to byla menší rýma, po nějaké době se vrátila, přišel silný kašel a zahlenění, to jsme zvládli s lotosem a bohužel i Prospan sirupem a homeopatiky. Sem tam byla i teplotka, ale tu neřešíme. A když jsme doufali, že bude klid, tak přišla malinkatá rýma, ale hlavně nechutenství a mám pocit, že ODPOVĚĎ NE na veškeré otázky a nabídky. Domínek je stále kojený, takže mateřské mléko je jediné, po čem touží ve dne v noci. Nebráním mu, cítím, že potřebuje obejmout, ale někdy je to těžké. Navíc, když trávíme svátky u svých rodin, které makrobiotice zrovna nefandí. Stále se snažím jídlo nabízet, občas si zobne, občas sní celou porci, nenutím, i když někdy je mi už do pláče a začínám být nervózní… Možná se tímto projevuje i naše nepohoda v partnerském vztahu a rostoucí zoubky…trojky… :( Jenže nějak nevím, co řešit dřív…a jak se z toho všeho nezbláznit… Mohlo by se jednat také o nějaké eliminace? I když ještě není jaro? Budu ráda za jakoukoli radu a útěchu… Děkuji drahé spolubojovnice!

  • No Ali, nevím jakou máte nepohodu v partnerském vztahu, ale často právě psychika (vycházející z blízkých rodinných vztahů) muže způsobovat všelijaké potíže u dětí. Takže tenhle vliv bych vůbec nepodceňovala. Nicméně u nás probíhalo loni něco podobného u našeho prostředního (dnes 2,5 roku), a to jsme měli doma celkem klídek. Začal v listopadu jakoby s nachlazením a pak kašel. Po pár týdnech se nám ho podařilo (v tě dobe ještě s homeopatiky a sirupem – začínali jsme JJ) celkem zdolat, avšak do tydne byl kašel zpět a opět trval i několik měsíců v kuse. Na jaře uz jsem nevěděla co s tím a jelikož stále kaslal i po lotusu a po odvaru že skořápek (i kdyz s kratičkou pauzickou), tak jsme to nechali být a neřešili. V létě to na chvílí ustalo, ovšem na podzim jsme opět několik týdnů prokaslali. Přisuzuji to dnes změně stravy a určitým eliminacím, jimiž ze sebe dostává hluboké zahlenění získané ještě ode mě a z těhotenství a kojení, kdy jsem ještě do jeho roka a pul jedla klasicky a vždy bojovala s chronickou rymou a těžkým zahleněním, jehož se zbavuji dodnes a ještě asi dlouho budu ;-o nevím jak a co získal Domísek do vínku od tebe, ale ode mě si naši kluci moc dobrého neodnesli. A tak se snažíme to ted napravovat a snad aspoň u těch dvou mladších se mi podaří něco spravit a zlepšit :-) u nejstaršího uz to půjde ztuha, ale i tam to třeba jednou bude směrovat k lepšímu ;-D Takže nezoufej a zkus být trpělivá, my s obdobím odpovědi ‚NE‘ na veškeré otazky či prosby bojujeme uz taky nějakou dobu. Ale s jídlem naštěstí nemají kluci problém, Takže je to spíš v rovině poslušnosti ;-) hodne zdaru, Ali, a at jste brzy zase na dlouho fit

   • Leuso mockrát díky za milá slovíčka… Domínek do vínku ode mne dobré základy k jídlu nedostal. Milovala jsem jogurty, sýry, ovoce, rajčata…dnes se tomu směji, protože nic z toho mi už nechutná a nechybí. Zato sladkosti, na těch ujíždím ještě teďka, ale to taky přijde. :) Ještě písnu…

    • U mě bude asi problém v té psychice, všechno moc řeším… Ale na druhou stranu nechci prostě rodině dovolit, aby Domínkovi dali něco, co my nejíme jen pro to, aby to ochutnal. Třeba jako dnes pomeranč nebo cukroví. Jsem na každé návštěvě napjatá, v partnerovi oporu nemám, protože má pocit, že Domík má nudný život s MB, ale to je na dlouhé povídání… Budu se muset více uvolnit a ne zrovna sladkostmi a vařit s láskou a ve větší pohodě. A když budeme mít nějakou rýmu nebo kašel, budu ráda a nechutenstvím se trápit nebudu. Ono se to všechno tak lehce říká… :) Všechno má svůj čas a já vím, že to zvládneme… Domínek dnes hezky papal, nenutila jsem ho, třeba si napařenou zeleninu taky oblíbí a nebude mi ji házet do talíře stejně jako tatínek, který s námi občas jí… Pohodové dny ve zdraví celý příští rok drahá Leuso…

     • Vím, o čem mluvíte. Zažila jsem si své a „doplatila“ na to, že má dceru v péči otec. Ale nevzdávám to! U nás to je boj o moc a to pořád. Bývalý přítel se choval a chová jako můj taťka k mojí mamce. Vydržte a hlavně nic nehroťte.

      • Tak přesně z toho mám strach také… Rodinné vztahy vypadají totiž u nás obdobně… A stále nemohu uvěřit, že to může dojít až tak daleko!! Děkuji za podporu a držíme Vám všechny palečky, určitě to dobře dopadne. Pohodový rok plný samých pozitiv a úsměvů…

     • Tak v tomhle uz jsem přecejen o něco dál, Ali. Sice z našeho JJ manžel odvazaný není, ale aspoň vidí, že klukovi nic nechybí, je pěkný a spokojeny a moc hezky a rad se s chuti cpe vším, co mu naserviruju. Takže zde vidí, že rozhodně nestradá ani o nic nepřichází :) Horší uz je to s tím nejmladším, je velice droboučký a uz cca 3 měsíce témeř nepribral (asi jen pul kila). Ma 5,5 kg na skoro 8 měsících :o/ i kdyz ted ma po těch horeckach a vyrazce, kdy ubral na váze, tak snad se to zas bude zlepšovat… No chci dodat, že nejdůležitější je jít vzorně příkladem a mít neskonalou trpělivost. Jen tak lze vydržet a dokazat přesvědčit i okolí. Ale jako se vším, i tady se to lehce povídá a uz ne tak snadno aplikuje, já vím :-) tak hodne zdaru a trpělivosti s okolím nám všem a krásný cely rok i tobě :0D

      • Děkuji… Já věřím, že to dopadne dobře a zvládneme to. U tatínka nebudu tlačit na pilu a uvidíme. Jít proti všem a hlavně mé rodině je běh na dlouhou trať, ale zdraví mého syna za to stojí… S vaším nejmenším bude také vše OK.. Těším se, že se někdy všechny potkáme…v příštím roce určitě…

      • Lea má naprostou pravdu, však to také od začátku neměla jednoduché, navíc má tři děti, chce to vytrvat, jít příkladem a nebrat to moc vážně (ve smyslu, že je to strašně špatně, když se sní něco nedovoleného). Ono se to časem někam posune a něčem ustálí. Já byla první rok skoro zoufalá, manžel byl proti a dneska jsme si vybudovali systém, kdy my se synem jíme převážně jinak a on napůl s námi a napůl po svém. A funguje to, jen netlačte a nestrašte, na to muži moc nefungují.

  • Jasně že jsou to eliminace, na jaře a na podzim bývají častější, ale tělo se začne vždy něčeho zbavovat jakmile má zrovna sílu nebo se nahromadí něčeho špatného hodně, pak to jde ven všemi otvory. Snažte se ho v tom podpořit zdravým jídlem, vařit mu co nejzdravěji, úplně vynechat pečivo, vše s mouky, ovoce, mléčné výrobky předpokládám že nemá a mít denně ke každému jídlu napařenou zeleninu. Kolem 2 let měl syn něco podobného, víc jak měsíc jsme byly doma a začalo to v období Vánoc, kdy občas snědl něco co bych mu sama nedala. Vyčistil se a od té doby nebyl nemocný, kromě jednodenní horečky a jednoho zvracení na den. Začněte s kvalitním jídlem u vás i u syna, pak se často srovná i to ostatní kolem a hlavně vy budete mít sílu to mnohem lépe psychicky ustát. Držím palce.

   • Mockrát děkuji Helenko. Jsem ráda, že se jedná o eliminace… Mě se navíc objevily na kůži suchá místa, v noci pod peřinou šíleně svědí. Domík s jídlem protestuje i nadále. Nevím, zda je to jen obdobím vzdoru, anebo prostě nemá chuť. Někdy jde jen o to v klidu „překonat“ první lžičku a pak papká pěkně. S napařovanou zeleninou máme problém stále. Do pusinky si vezme max. kousek napařené kedlubny – můj největší úspěch posledních dní! :) Asi budu maskovat napařenou zeleninu do běžného jídla. Stále by jen byl u prsíčka, snažím se mu max. vyhovět. Naše stravování o těchto svátcích je trošku náročnější. Mléčné výrobky nemáme vůbec, pečivo minimálně a ovoce také skoro ne. Jen kdyby to cukroví pořád nelákalo. Teda mně, ne Domínka. :) Asi zařadím zpět více ovoce, pak mě tolik sladkosti nelákají.
    Na Nový rok mě akorát dostala skoro švagrová, která mě nazvala otrokem v kuchyni…ale náš tatínek se mě zastal a rázem jsem to vypustila z hlavy. Jen pro doplnění – dcerka té skoro švagrové měla min. rok 10 různých antibiotik, opakované angíny a záněty středního ucha. Jí jen řízečky, mléčné výrobky a ovoce…to my bychom asi umřeli hlady…

    • Domík může mít v rámci eliminací i dočasně nechutenství, takže nemá cenu ho nutit, jen nabízejte a uvidíte, někdy to prý trvá až 15x než dítě přijme novou chuť.
     Když to tělo nezvládá, čistí se i přes kůži, takže to mažte maximálně sezamovým olejem nebo to nechte prostě být, ono to časem zmizí.
     Zajímavé je, že ti lidé, kteří by to nejvíc potřebovali a kupodivu jim nepřijde divné že jsou oni nebo jejich děti stále nemocní mají s jiným jídlem největší problém :-). Jasně že namazat rohlík nebo si navařit kotel guláše na několik dní a pak to jen ohřívat zabere minimum času, ale pak ty nemoci, čas strávený po doktorech a na neschopence… Každý máme holt jiné priority. A dřív se vždy vařilo, jen v téhle době to začíná být divné :-).

     • Přesně jak píšete, je to o prioritách. :) Já ty svoje rozhodně měnit nebudu. Domínkovi rostou stále zoubky, takže to máme všechno dohromady. A nabízet budeme stále, však on si jednou vezme. Ale vím, že jídlo musím nabízet v klidu a klidně ať žvýkáme hodinu.
      Musím se pochlubit,že se o MB začíná zajímat náš tatínek. Už mi posílá nějaké články k přečtení a dnes nám dokonce uvařil obídek dle Vašeho receptu – dýňový kotlík a musím říci, že jídlo bylo luxusní. :)
      Třeba se blýská na lepší časy nám všem. A děkuji za rady…

 12. Dobrý den, mám tříletého syna, který byl do 2,5 let zcela zdráv, pak začal docházet do jeslí, kde prvního půl roku neustále smrkal a měl problémy s průduškama. Okolí i lékaři se shodovali na tom, že je to kolektivem a že to po půl roce přejde. Po půl roce jsme skutečně zaznamenali zlepšení- vydržel i tři týdny v kuse zdráv, což bylo do té doby nevídané…. Přešel z jeslí do školky a potíže se vrátili v jiné formě. Měl stále rýmu, plný noc, chodili jsme na ORL, doporučili vytrhnutí nosní mandle.Protože se potíže zhoršovali,syn už po půlroční rýmě neuměl dýchat nosem, ani když jej měl náhodou bez hlenů a k tomu se přidal postupně kašel, se kterým se nedařilo nic dělat. Měl stále jakoby plný noc, ale nic jsme nedokázali vysmrkat ani odsát vysavačem. Přitom ho ale, zejména v noci, trápil velmi dráždivý spíše vlhký kašel jakoby mu hleny místo do nosu tekly do krku… nespali jsme několik týdnů, brali jsme Xsyzal a Fenistl, ale nic nepomáhalo. Na ORL řekli, že je to z té mandle. Pak nám i přes tento akutní stav vytrhli mandle a potíže ustaly ještě v noci hned po operaci v nemocnici. Byla jsem nadšená a oddychla jsem si. Uplynuly tři týdny od operace, malý nastoupil do školky a po týdnu mi začal opět posmrkávat. Myslela jsem, že jde o běžnou rýmu, ale během tří dnů už mu z nosu zase nic neteče, v noci kašle. Každou noc je to horší a horší, vůbec se nevyspíme, nepomáhá ani Xsyzal ani Fenistil. Je naprosto bez teplot, s chutí k jídlu, čiperný… Ve dne moc nekašle, ale bojím se, že se to postupně zase zhorší i na denní kašlání… Těsně před trháním mandle kašlal každých pět minut ve dne v noci a začínalo to stejně jako teď….Moc prosím o radu, jsme už vyčerpaná a bezradná. Dětská lékařka i lékařka ORL mi jen stále předepisují léky na alergie a sirupy na odkašlávání.. zdá se mi, ale že neléčí příčinu a už nevím co s tím… Může to být ona zadní rýma? Existují nějaká homeopatika či další rady? Děkuji za odpověď.

  • Jsme na tom podobně, s tím rozdílem, že syn trpí na průdušky od narození, byli jsme několikrát na alergologii, také na gastroenterologii, aby se vyloučil GER, který tyto potíže také může zhoršovat. Nic moc se nezjistilo, takže nám řekli, že se jedná o kojenecké astma a dali nám inhalačně kortikoidy, které mají bránit rozvoji zánětu v průduškách. Jednu dobu jsme je užívali, přes léto vysadili, další zimu jsem se k nim nechtěla vracet, ale syn to zase zle odnesl na zdraví. Takže je máme zase nasadit a pokud se stav nezlepší, chtějí opakovat (docela drastické) vyšetření na GER, řešit nosní mandli, případně bronchoskopii v narkóze. Bohužel není šance, aby syn jedl striktně jinak, polovina rodiny je zásadně proti. Takže jen tiše doufám, že se jeho potíže časem zmírní.

   • Doufání možná může pomoci, ale strava je to nejjednodušší a také nejzásadnější, co se dá změnit. Snad je to vaše dítě a vy rozhodujete, co bude jíst a co ne. Pokud ani jeho zničené zdraví a nutnost braní léků není pro ně argumentem, tak bych si prostě trvala na svém i za cenu toho, že se s polovinou rodiny neuvidím. Snad přistoupí na to to alespoň na pár týdnů zkusit. Zdraví mého dítěte je pro mě na 1. mistě, rodina nerodina.

  • Samolot,
   mali sme s dcérou čosi podobné. Síce nekašľala v noci ale chrápala kvôli zväčšenej nosovej mandli. Skončili sme tiež na operácii. Vybrali jej to, hneď po operácii bolo vidno zlepšenie, ale nie až tak, lebo mala dutiny ešte opuchnuté. Keď sa to dalo doporiadku, za chvíľu dostala nádchu a bolo to ako na začiatku. Plný nos ale nedal sa vyfúkať. Dcéra dýchala ústami. Vstávala unavená, lebo sa v noci budila na to, že sa jej ťažko dýcha. Kruhy pod očami (dokonca sme v súvislosti s tým mali problém s nočným pomočovaním). Nakoniec jej pomohol extrakt z Aloe vera od firmy H*rb*l*f*. Týmto im nechcem robiť reklamu. Skúšali sme aloe aj z iných zdrojov a nebolo také účinné. Po čase užívania sa jej dalo dýchať nosom, pomočovanie prestalo, aj kruhy a únava vymizli. Určite pomôže aj vysadenie potravín, čo zahlieňujú, ako tu píšu baby E&H (múka, ovocie, cukor, mlieko).

  • Milá Zuzko, co k tomu dodat. Sama vidíte, že když se neodstraní příčina, ale jen důsledek (vytrhnutí zvětšených mandlí), problém se objeví zase znovu. U lékařů jste vyzkoušela všechno a stejně vám nepomohli. Navíc cpát už takhle malé dítě léky je docela šílené. Nehledala bych zázrak, ani homeopatika, která by vám zase dočasně pomohla, ty můžete brát na podporu, ale ne jako léčbu.
   Je potřeba odstranit příčinu a ta je dle mě v nadměrném příjmu potravin typu jin, což způsobuje právě zbytnění a rozpínání nosních mandlí,kašel, hleny… Navíc je vaše dítko evidentně silně zahleněné a kašlem se toho snaží tělo zbavit. Další trhání mandlí mu nepomůže, znám slečnu, která to v dětství albsolvovala 11x. Jestli se ptáte na radu, ráda vám ji dám a asi se vám nebude líbit. Je potřeba pro zdraví vašeho dítěte totálně změnit jídelníček. Nepsala jste co syn jí, ale mám pocit, že se stravujete běžně. Bohužel je fakt ve vážném stavu, takže tady už není prostor na pomalé přechody, budete to muset změnit co nejrychleji a důsledně. Stručně: je nutné úplně vynechat vše, co obsahuje cukr, veškeré mléčné výrobky, pečivo a vše z mouky a na nějaký čas i vynechat ovoce. jeho i váš jídelníček se bude skládat z celozrných obilovin, luštěnin a zeleniny. Kupte si knížku Radost ze zdravých dětí, jsou tam všechny souvislosti a začněte podle ní jíst. Musíte všichni, jít mu příkladem, jinak to nebude fungovat. Držím palce, aby jste to zvládli. Pak se budou dít zázraky, už jsme jich zažily hodně. Je to jen ve vašich rukách.

   • Přeju hodně štěstí!
    Jen bych chtěla dodat jednu zkušenost – asi bych ty homeopatika tak nepodceňovala. Dobře zvolený lék třeba ve vyšší potenci, ne jen ty klasiky co si můžeme naordinovat sami, který vybere a změří zkušený lékař homeopat, to může být velká věc. Můj bratr, když byl dvouleté dítě, trpěl velmi těžkým astmatem (kdosi o astmatu výše psal), o mb se tenkrát nevědělo, se zcela vyléčil za použití homeopatie. Mně pomohla často nesčetněkrát, myslím, že se zdravé jídlo a homeopatika navzájem přímo posilují… měla jsem pocit, že když jsem k jinému jídla přidala i správn homeopatika, šlo to lépe.

 13. Nás taky pokaždé dr. straší křečemi, při nesrážení teploty nad 38 st., především v noci. Synovi jsou 2 roky, minulý víkend měl vysoké horečky, v pondělí jsem ho raději vzala k dr., měl už pěkně rozjetou angínu – streptokoka v krku i v očích, takže dostal antibiotika. Ještě další 2 dny se trápil, než mu to zabralo. Jinak trpí na bronchitidy. U tak malého dítěte si opravdu netroufám experimentovat a léčit ho alternativně. Navíc nejsem jediný rodič, takže jiný přístup bych tady neprosadila.

  • Mihee, taky mám čerstvou zkušenost s horečkami u dětí. Postupně odpadali všichni tři. Nechala jsem jim hezky horečku prožít, nebyl důvod ji srážet, byli v klidu, odpočívali a dobře to snášeli. Omezili jsme TV a nastolili čtení pohádek. Jak píše Helča, po horečce byli i lepší než předtím. Nenutila jsem je ani k jídlu, jen ta nejmladší má opačný extrém, jedla by pořád. Tak jsem vařila, jak nejlíp jsem uměla. Taky jsem použila kuzu a chutnalo a myslím, že mělo dobrý vliv.
   Helčo, jak se léčí angína bez léků? Ne, že bych ji měla, ale kdyby náhodou? Stačí obklady na krk a cumlání oleje a česneku? Nebo ještě jiný fígl? Díky moc za odpověď.

   • Jednoduše, buď nedělám nic, anebo zkouším vše možné, výsledek je velmi podobný. První a druhá angína bez léků mě dost zmohla, ty další trvaly sotva 3 dny a loni mě jen škrabalo v krku, naskákaly čepy, ale jinak mi nebylo nic, tak jsem s tím nic nedělala. Když je mi hodně zle a hodně to bolí, udělám si Priessnitzův obklad, bavlněná plena namočená do studené vody, na to suchá a pořádně zabalit na pár hodin. Nebo tvarohový zábal s chlorofilem (listem zelí). Česnek jsem také zkoušela, ale nic moc, prostě se s tím tělo musí poprat. Jediné co držím, je strava, buď nejím vůbec, nebo jen zeleninové vývary a trochu rýže a pak je angína rychle pryč.

    • Díky za odpověď. U nás doplělých to bude asi psychicky lehčí to vydržet, jen si nikdy nejsem moc jistá u dětí. Malá (2,5) se už týden pere s něčím špatným ve svém těle a střídavě je jí líp a hůř. Objevuje se kašel, rýma, zhoršil se ekzém, včera zničeho nic ji začalo bolet ucho. Dala jsem kuzu a na noc bramborový obklad a ráno se vzbudila jak rybička. Stravu se snažím držet na uzdě, ale ona je zrovna jedlík a miluje pečivo, tak to máme těžší a slibujeme, že až se uzdraví, tak koupíme. Samozřejmě radši kváskový chleba než normální.
     A taky mám trochu omezené možnosti se svačinkami, když chci vynechat mouku a ovoce. Ale snažíme se, chceme.

     • Synovi jsou 2 roky, také bychom rádi uvítali tipy na svačinky, pokud chceme omezit ovoce a mouku. Bohužel nám to dost zásadně sabotuje manžel mandarinkami a čokoládou. Vysvětlit si to nenechá, je přesvědčený o své pravdě.

    • To mi prosím vysvětlete, jak můžete dostat angínu, když jíte jinak? Já jím všelijak, zatím hledám svoji vestu, ale angínu jsem měla za svých 40 let 2x, jednu v dětství, druhou před 20 lety. A jak často jsou nemocné vaše děti? Znám spoustu konvenčně se stravujících dětí i dospělých, kteří nemocní vůbec nejsou.

    • Pokud vám jen naskáčou čepy a škrábe vás v krku, nejde o angínu, ale zánět nosohltanu, který se opravdu speciálně neléčí. Starší syn tímto trpí často, také jsem si poprvé myslela, že jde o angínu, když jsem se mu podívala do krku, ale dr. mě vyvedla z omylu. Pro angínu je charakteristický bělavý povlak na mandlích, samotné zvětšení není směrodatné.

     • Myslím si, že při svých tolika prodělaných angín vždy léčených u lékařů antibiotiky angínu opravdu u sebe poznám. Nejsou to jen ty mandle, bolest v krku, čepy, ale celkový hrozný stav, bolest celého těla…

   • Ahoj holky,
    A jak používáte kuzu na takovéto potíže? Nebo proste jen pridaváte třeba do omáček apod na zahuštění? To bezne delam obzvlášt ted v tomto období, ale pokud je nejaky specielni recept či návod na vyzdravení pomoci kuzu, prosím podělte se ;-)
    Dik předem a zdravi zdar a nemoci též :-0

    • Paní Strnadelová ve své knize píše, že při nemoci se dělá nápoj z kuzu. A to tak, že se uvaří hrnek vody a 1 – 2 lžičky kuzu se rozmíchají v trošce studené vody a 1 – 2 minuty se v té horké vodě povaří, pak se do toho kápnou 3 kapky sojové omáčky Tamari a dítě to má 3x denně mimo jídlo vypít. Má se buď dělat nápoj nebo zahušťovat, ale obojí najednou prý ne.

    • Kuzu doporučujeme nepoužívat běžně, ale nechat si ho právě na zdravotní potíže typu špatně od žaludku, průjem, zvracení, nechutenství… Ono pak moc nezabere, když je na něho tělo zvyklé. Jinak ho používáme přesně tak, jak psala Ufonka, za což ji děkuji.

  • Skvělé, horečka je za odměnu, je super, že si ji tělo umí vyvolat, tak se rychleji a lépe zbaví nečistot. Hlavně nesrážet, však až jí bude hůř, přirozeně se zklidní.

   • Ahoj Helči,naše poslední teplota,která byla 39’C byla za trest.Od vás jsem se naučila hned nesrážet,pokaždé to fungovalo,zabralo kuzu do šťávy z jablíčka,tentokrát nepomohlo,ani studené zábaly na nohy.Dopadlo to tak,že malá dostala febrilní křeče a jelikož jsem to neznala a nikde nezažila,přiznám,že to byl otřesný zážitek,měla pěnu u pusinky,která modrala,oči v sloup a upadala do bezvědomí,nakonec přijela RZ,malá dostala Diazepam a skončily jsme v nemocnici.V krvi ani v moči se nic nenašlo,byla čistá,neměla ani rýmu ani kašel,prostě nic.Pro,,jistotu“jsme vyfásly Diazepam domů do zásoby. Já se teď hrozím toho aby žádné teploty nebyly aby nepřišly další křeče a nemusela preventivně podávat chemický Diazepam,po kterém Nell byla jak vyměněná a zfetovaná.Vůbec nevím jak se k tomu stavět a jak překonat obavy.

    • Prosím o komentář, děsím se totiž vždycky toho samého. Jako malá jsem ty křeče měla také, tak se jich u svých dětí obávám. Není pro mě jednoduché věřít, že tělo má záklopku a přes určitý stupeň horečky nejde, protože mně to tak nefungovalo. Díky moc. I.

     • Nad tímhle jsme vždycky hodně přemýšlela a říkám si nesrážet, ale děti nemám a nevím, jestli mě nepřemůže strach. Jenže ono je to tak, že většina dětí je ok a některé potom ne a může to být nebezpečné a děsivé. Myslím si, že nic by s nemělo brát dogmaticky, ani to „nesrážet“. Pokud by nefungovalo nic alternativního, kuzu, vývar se shiitake, studené zábaly, zábaly z tvarohu (když jsem byla malá, rodiče je používali s velkým úspěchem. jenže kdo z nás, co tady diskutujeme má běžně doma tvaroh, že :D), homeopatika (já používám na horečky aconitum napellus 9CH – spousta informací o tomto je všude na netu), horečku nad 39 bych asi srazila „lékem“ i sobě. Já teda nevím jak vy, ale já si vzpomínám, že nad 39 jsem měla regulérní halucinace a cítila jsem, že tohle už je prostě za hranicí bezpečnosti (navíc digitální teploměry neměří přesně ještě k tomu, mají celkem rozptyl). Myslím si, že pokud to zajde takto do extrému… každý tu hranici má asi jinde, u dospělých jangovějšího typu by to třeba mohlo být mnohem víc… je to přesně ten okamžik, pro který paralen původně vymysleli (místo toho zneužívání na blbosti, které vidím všude okolo!). Sice jsem ho už roky nepotřebovala, ale myslím si, že i alternativní rodina by ho radši měla mít v rezervě v lékárničce a přát si, aby ho nemuseli použít. Ke zdraví je potřeba přistupovat s pokorou a nemyslet si, že když jednou spolknu paralen, prohrála jsem to a můžu začít znova. Znamená to, že bych se spíš měla snažit, aby to příště nezašlo tak daleko, případně popřemýšlet jak ještě jinak by šla srazit teplota alternativně.

      • A nebo existuje nějaké vysvětlení, proč teda febrilní křeče existují, když tělo má „záklopku“, za kterou už horečku nepustí?

       • Febrilní křeče nejsou způsobeny jen vysokou horečkou, ale jejím HODNĚ rychlým nástupem, což nebývá běžné. Pořádně nikdo neví, jak to, že je některé děti mají a jiné ne, prý může být na vině i očkování.

      • Nic se nemá brát dogmaticky navíc každý jsme jiný, někomu je na umření už při 37°C a jiný snese 40°C. Děti navíc obecně snesou horečky vyšší, tam bych se 39°C nebála, ale samozřejmě koukám hlavně na to, jak dítě vypadá, zda má nebo nemá studené nohy, jestli je úplně mrtvé nebo naopak i s horečkou lítá. U vyšších horeček je dobré mít nějakého zkušeného lékaře, který rozumí tomu, že horečka je přínos po ruce a může poradit se s ním, poradí homeopatika ap. Já pokud horečka ani po třech dnech nemá nějaký vývoj jdu pro jistotu k lékaři i na CRP, abychom vyloučili závažnější onemocnění. Většinou dostaneme i nějaké léky, ale ty už si nevyzvednu. U sebe vím že už při 38°C umírám, ale zase vím, že to má smysl a že mě to vždy neuvěřitelně očití.
       U malých dětí zvlášť když je to poprvé je to těžké vydržet a nedat něco na snížení, ale tělo horečku nedělá jen tak a sražením zpět musí vyvinout neuvěřitelnou sílu aby ji opět mělo. Až když má tělo vyšší teplotu dokáže lépe ničit bakterie a aktivují se složky, které bojují s infekcí. Možná do zahraničí bych si pro jistotu lék s sebou vzala, ale běžně ho v lékárničce nemívám. Teplotu nesrážíme a kdybychom museli, volím spíš zábaly nebo vlažnou sprchu.

 14. Ahoj holky, to je „sranda“. V sobotu jsem si precetla tento clanek a v nedeli nasi 2 lete dcerce zacala tect ryma z nosu i z oci a je takova unavena a jist nechce. :) Diky Bohu muzu byt klidna, ze se nic tak hrozneho nedeje a pockame, az to z ni vyjde. Dokonce i ja zacala ve stejny den byt jak prutokac. Horecky zatim nemame. Ja mam zas vyrazku po celem tele, dost svedi, ale to bude asi taky tou eliminaci. Uz od detstvi jsem na jare trpela ekzemem na rukach, ted uz chapu, proc to bylo.
  Ale potrebovala bych poradit, co na tu rymu.
  U nas v UL jsem nedokazala sehnat koren z lotosu(pry nejde ani a objednavku), budu muset pres net. Ale do te doby nez dorazi, co byste mi poradily? Bohuzel zeleninu do ni nedostanu, tak je to dost silene s jidlem. Diky za jakoukoliv radu. Mejte se krasne. A moc diky, ze jste a zvlast jeste Helce, ktera mi napsala dva uzasne emaily plne rad a tipu.

  • V UL je na Hraničáři prodejna a tam paní už lotosový kořen objednala :-) tedy sušený (ale stačí). Čerstvý mi minulý týden dorazil, 1,5 kg, objednaný přes net. Vyléčila jsem s ním téměř všechny kolegy a kolegyně a ještě rodinu. Přes víkend. V práci nechápali :-D Fakt doporučuji. A na rýmu jsou super prostřiky přesličkou, trošku extrém, ale pomáhá. Děti nepálí, dospělé hodně.

   • Jani, diky moc. Asi pred 2 mesici jsem tu prodejnu zkousela, pani mi mela zavolat az koren dorazi. Zkousela jsem to u nich dvakrat:-(, tak uz asi sehnali dodavatele. Supeer. Diky. Zkusim to do tretice. :-)
    Jeste dotaz na nejake dobre stranky, nebo primo na ty, ze kterych mate ten cerstvy koren, slo by to? :-D

    • Má toho víc, i sušený a za dobrou cenu. Když už budete platit poštovné, vyplatí se objednat tam. I spousta dalších věcí…má i rýži koji na amasaké, mandlové máslo…výborná kvalita. Teda je to reklama, ale nic z ní nemám, jen jsem byla se zbožím opravdu spokojená :-)

     • Jani, moooooc diky. Dobre zbozi a obchod se chvali samo, a jak jinak si o tom rict. :-) Tak snad to nikomu neublizi. Vecicky, o kterych pisete, take shanim, mam opravdu radost. :-D Vrele diky. A kdyz uz z vas takhle taham info, nevite, kde se da takto najist nekde tady v regionu? Vegana uz asi nefunguje, co.

     • Jestli myslíte kolem Ústí, tak to vůbec nevím. Od nás je nejbližší (a naprosto skvělá) prodejna s jídelnou v Mladé Boleslavi. Mají tam všechno a výborně tam vaří. A mají i dortíčky, pizzu… prostě ráj :-D

     • Jani, diky. Tak si predstavte, dneska jsem byla v UL v obchode se zdravou vyzivou a pani mi rekla, ze uz OPET nemohou sehnat ten koren lotosu. Achjo, holt musim pres ten internet. To jen tak pro pobaveni. :-) Ted uzje to jen na kuzu a organismu nasi male. Ja mam jen rymu, ale nic hrozneho.:-)

  • Však ona správná informace přijde, když je „žák připraven“ :-). To jsou jasné eliminace, buďte ráda, že to teče ven, však ono to tělu dá dost práce, než to všechno vytáhne pryč, proto buďme za to rády. Na rýmu nic moc není, jediné, co nám zabírá vysadit v tu chvíli vše co zahleňuje a to včetně ovoce a všeho z mouky (pečivo, sušenky…) mléčné výrobky ap. ani nezmiňuji, předpokládám, že je nejíte. Podávat spíš prohřívací jídla, teplá, čerstvě vařená a pokud není, tak alespoň zeleninový vývar, když se udělá ze sladké zeleniny (mrkev, zelí, dýně, cibule…), tak je chuťově výtečný a chutná i dětem. Lotos je spíš na kašel, určitě pomáhá také odhleňovat, ale v pohodě to zvládnete i bez něj.

   • Helco, moc diky, ano snazim se vyvarovat vseho zahlenujiciho, jen mi jaksi „nedoslo“ udelat ten zeleninovy vyvar na sladko. :-)
    Jsem vdecna, ze je to jen ryma, a je to eliminace, protoze jinak je uplne pohode. Zato nas tatinek dneska prisel, ze se mu to „od nasi dcerky“ rozjelo naplno a ze bude asi marodit. :-D Tak zitra poctive do sebe taky nalije vyvar. :-))))) Zadne mlsani.

 15. Dobrý den,

  ne vše, co se dobře poslouchá, je pravda. Biologické pochody v těle nejsou tak jednoduché, aby se dalo říct, že KAŽDÁ nemoc je spojená se stravou. Na nemocnosti (imunitě) se podílí mnoho faktorů- např. psychický stav, nachlazení, infekční tlak, nakažlivost bakterie nebo viru atd.) Ignorovat to, že několikadenní vysoké horečky mohou organismus (hlavně mozek, ale i srdce) poškodit a že mohou být způsobené zánětem mozkových blan nebo zápalem plic atd. je možná nevědomost, ale tvrdit, že při tom nemáte kontaktovat doktora, je při nanejvýš nezodpovědné a arogantní. Když doktor dítě poslechne, zkontroluje např. zánětlivé mediátory, vyšetří reakce, tak rozhodně nic nepokazíte. Neusíte brát hned antibiotika, ale vyloučit závažné příčiny několikadenní vysoké horečky by snad mělo být samozřejmostí. A tělesná teplota nad 38°C tělo vysiluje, nad 40°C může i poškodit, rozhodně nezvyšuje imunitu. Pokud nechcete riskovat zdraví svých dětí, získávejte více informací, než jen ty, které se vám líbí.

  • Pod to, že na nemoce má vliv psychika se klidně podepíšu vlastní krví. Ale že to s jídlem má velmi úzkou vazbu, ať už ve formě příčiny (když je dlouhodobě špatná) nebo léčby, pod to se podepíšu také. Kdo si nezažil léčbu angín několik let s lékaři a s antibiotiky, a pak bez léků a úspěšně, nechápe. A já to chápu. Kdo nezažil léčbu zánětů v těle několik desítek let s lékaři a tunami léků bez výsledku, respektive se zhoršením dalších orgánů a přidružení dalších potíží. Neví, proč tak oroduji za přírodní a přirozenou cestu. A já mu naprosto rozumím. Mohu jen přidat zkušenost, že v mém případě následovala po léčbě těchto nemocí s horečkami, které se srážely léky a záněty korigovaly antibiotiky, mononukleóza, plicní embolie a sledování na onko-gynekologii kvůli neustálým nálezům na děložním čípkům, které hrozily se zvrhnout v rakovinný nález. Přes 30 let jsem dávala šanci medicíně i lékům, ale až když jsem se jich vzdala a vzala to přes jídlo, všechny tyto věci se spravily, dokonce už mě vyřadily z evidence na onko-gynekologii. Máme přátele, které stravou vyřešili rakovinu, roztroušenou sklerózu,…jsou to reální lidé, příběhy ze života. Souhlasím, že když člověk ještě sám není schopen diagnostiky, je dobré si u lékaře nechat diagnózu potvrdit. Ale zkuste pak nepodlehnout tomu nátlaku, co všechno vám hrozí, co všechno se stane, když si nevezmete antibiotika a nepodstoupíte léčbu, odstranění toho či onoho….zvlášť když jde o děti. A tak psychika samozřejmě hraje roli. Řeknou vám diagnózu a člověk se s tím tak dlouho trápí, až si tu chorobu fakticky vyrobí. Vím, o čem mluvím, je to spíš námět na knížku než odpověď na komentář. Věřím tomu, že naše tělo ví, co je pro něj dobré a kdyby nám horečka nad 38°C neměla být k užitku, tak by ji nevyvolávalo. Jistě je ale na každém, jakou cestu zvolí. Vím, že zejména u dětí je to velmi citlivé téma a že moje názory mohou být pro mnoho lidí příliš alternativní.

   • Omlouvám se, že s tím stále otravuji, ale argumentujete vlastními zkušenostmi a 20 lety praxe. To samé ale může tvrdit kterýkoliv doktor. Jsem medicínsky vzdělaná a mohu vám předložit nespočet zkušeností a praxe s tím, že klasická medicína také pomáhá (viz argument s rakovinou – znám mnoho lidí, kteří byli vyléčeni chemoterapií, ozářením, apod.)
    O tom, že mnoho lékařů léčí následky a ne příčiny, že některé nemoci jsou vyvolané potřebou organismu se vyčistit, že léky mají vedlejší účinky (ale také ty hlavní účinky), že někdy jsou lepší zábaly než Paralen, nepolemizuji. Ale tvrdit, že kdyby vysoká horečka neměla být k užitku, tělo by ji nevyvolávalo a že je prospěšná, je nesmysl. Stačí si přečíst jakoukoliv publikaci o fyziologii, reakce organismu jsou často přehnané. Např. zánět je forma hojení (přirozená reakce), často ale přehnaná a v důsledku působící proti vlastnímu organismu, stejné je to s vysokou horečkou (u které se dehydrataci jen těžko vyhnete a tedy i jejími následky).
    Prostě nechápu, jak můžete jenom napsat: „Netřeba se děsit, netřeba hledat lékaře a podávat medikamenty, stačí vzít rozum do hrsti, horečku nesrážíme, necháme, aby spálila v těle bacily a toxické látky. Jen ji hlídáme, aby nepřekračovala dlouhodobě 40°C, případně dáváme obklady, zábaly atd., jako za našich babiček“. (Ne vše, co se dělalo za našich babiček, bylo nejlepší, bylo to často pouze to jediné možné). Jak můžete s jistotou vyloučit mononukleozu, zápal plic, cukrovku, zánět mozkových blan, …? Jak můžete vyloučit následky dehydratace vysoké horečky?
    Nemám nic proti alternativnímu přístupu, ale proti jednostrannému a vyhraněnému přístupu, protože biologické pochody jsou nesmírně komplexní.

  • Milá Bětko, nikdy jsme netvrdily, že každá nemoc je spojená jen se stravou, ale úprava stravy je to nejjednodušší, čím si můžeme pomoci, obzvlášť teď na jaře. Bohužel často domnělá nemoc nemocí vůbec nemusí být. O jarní únavě, chřipkové epidemii, rýmě… slyšel asi každý, ale o eliminacích, kdy se jen tělo se snaží zbavit nepotřebného, slyšel málokdo a mám pocit, že doktoři vůbec. Několikadenní vysoké horečky jak u sebe, tak u dětí určitě neignorujeme, naopak, dítě sledujeme a vysoké horečky se snažíme dostat pod kontrolu přírodními prostředky a zábaly tak, jak se to dělalo po staletí, než přišel paralen, panadol a podobné léky, které ve výsledku neléčí, jen sníží horečku. To, že mají spousty vedlejších účinků už se jaksi moc neví (proto se také další dávka může dát až po 6 hodinách) A játra, která už jsou sama o sobě přetížená nemocí a jarem, dostanou pěkně zabrat. Tělo místo aby konečně mohlo odhodit a spálit nepotřebné, má zase co zpracovávat (léky). Samozřejmě, když horečka trvá déle a dítě se nelepší, doktora navštívím a nechám vyloučit zápal plic a jiné nebezpečné choroby. Zajímavé ovšem je, že na stejné dítě a stejné příznaky měli dva různí doktoři úplně jiné názory a i jinou léčbu. Jeden prosazoval antibiotika a strašil mě poškozením srdce a druhý tvrdil, že je to jen viróza ať mu dávám panadol. Antibiotika jsou určitě úžasný vynález, ale já si je prostě hodlám nechat jen na ty případy, kdy to bude nezbytné. U dětí horečka 39’C ještě nic vážného nemusí znamenat. My jí naopak vítáme, protože teprve u teploty nad 38,5C se začínají aktivovat enzymy, které pomáhají bojovat s viry a bakteriemi. To, že malé dítě konečně přestane lítat, lehne si a je schopné odpočívat a spát je také díky horečce. Když mu horečku léky snížíte, uleví se mu a zase lítá a to si myslím škodí víc, než klid na lůžku, lehká, nebo vůbec žádná strava, dostatek tekutin a blízkost mámy. Pár dní horečky tělo vysílí, ale ve výsledku nakonec i posílí. Často děti po prodělané nemoci s vyššími horečkami, které nejsou tlumené léky udělají obrovský vývojový skok, ale to už je jiná kapitola. Já sama jsem si vždy svědomitě léčila angínu antibiotiky, v domnění, že jinak to nejde. Jenže to stejně nepomohlo a měla jsem každý rok i tři. Trvalo mi, než jsem začala věřit vlastnímu tělu a zvládla první angínu bez léků. Ano, trvalo to o pár dní déle, ale rozhodně mi nebylo hůř, než s léky. A teď každé jaro mám i dvě angíny za sebou ale jsou slabší a slabší, že si ji ani pořádně nevšimnu. Prostě ty zaléčené angíny musí z těla ven.
   Co se týče informací, možná by jste se divila, co vše máme každá nastudováno a kolik let se tomu věnujeme ( víc jak 20let). Nic z toho, co jsme si nevyzkoušely několikrát na sobě a nezažily nejen u našich dětí, by jsme si bez ověření nedovolily publikovat. Víme, že naše názory jsou jiné a na někoho asi moc alernativní, nikomu je nenutíme, jen nabízíme jiný pohled. Je to náš léty ověřený postup.
   V dnešní době, kdy se ženy neučí od sebe (matky, sestry, babičky), jak se o dítě máme starat jsme veškerou odpovědnost přesunuli na lékaře. Mámy si prostě nevěří, protože se to nemají kde naučit, kde okoukat. Pan doktor jim doporučí navíc očkování a ony ho prostě dají, protože ho pan doktor doporučil. Přitom kdo jiný zná své dítě nejlépe, než jeho vlastní máma. A doktor léčí léky a tak nám je píšou, však také mají z určité značky zajímavé provize, tak proč by je nepsali. Přitom úplně každý lék má vedlejší účinky…

 16. super clanek,presne to jsem potrebovala slyset. mala najednou prestava jist a dneska mela cely den horecky. ale jen jsem kojila a kojila a dala lehky zeleninovy vyvar. ten vypila a zeleninu nechala.a porad si rikala o kojeni. takze jsem uklidnena a davam teda co si rika…snad teda vi nejlepe :-))

  • vi, ona je ještě tak maličká, že ví :-) udělala jsi to skvěle! Kojit, mazlit, nosit, klídek a pohoda. Doplňovat tekutiny a pak pomaloučku najet na rýži, mrkvičku, trošku dietku.

 17. Takový článek jsem si potřebovala přečíst. Byla jsem už trochu neklidná z toho, že syn moc nejí… a ono je to jako vždycky – ví sám nejlíp, co dělá. :-)

 18. Clanok prisiel ako na zavolanie. Prave prezivam jarnu eliminaciu, doteraz som o tom nepocula. Ale neberiem ziadne lieky, ziadny Paralen, ziadne kvapky do nosa a dost rychlo sa to zlepsuje. Akurat sem-tam na mna niekto divne zazrie, ze preco si nedam nic proti zvysenej teplote a ze ked sa budem liecit len cajikmi, tak skoncim na antibiotikach :D Akurat konzumujem viac ovocia ako radite, ale nejak mi to vyhovuje, dokonca nemam ani kasel. Prajem vsetkym prijemny den a ak niekoho trapi choroba, nech sa rychlo uzdravi :)

 19. Dobrý den, už jsem měla absťák z čekání na další články, ale tento za to čekání stojí. Díky.

 20. Zobrazit všech 108 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekČoko piškoty s náplní (bezlepkové)
Další článekFialka a maceška v kuchyni