Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Chystáte se na miminko? Nejdříve začněte s tímto

Na těhotenství se dnes rodiče připravují velmi svědomitě. Často se však z nevědomosti podceňují naprosté základy. Co je potřeba udělat předtím, než počneme potomka? A co je mnohdy to zásadní, co v otěhotnění brání?

První krok ke zdravému miminku: změna jídelníčku

Pokud se chystáme na miminko a chceme, aby mělo co nejlepší základ do života, prvním krokem by měla být změna jídelníčku obou partnerů, alespoň rok před početím. Je třeba zařadit lokální celistvé přirozené potraviny jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka, zelenina a ovoce. Inspiraci na zdravé pokrmy můžete najít na našem webu Jíme Jinak v sekci recepty. Tato strava svou energetickou kvalitou napomáhá vývoji dítěte v těle matky po fyzické i duchovní stránce.

Do jídelníčku budoucích rodičů rozhodně nepatří vysoce průmyslově zpracované potraviny plné potravinářských aditiv, umělých sladidel a jiných zlepšovačů chuti a prodlužovačů trvanlivosti, potraviny s přidaným cukrem, potraviny obohaconé vápníkem, slazené nápoje, káva, junk food (nekvalitní potraviny typu fast food, konzervovaná jídla, jídla “z mrazáku do mikrovlnky! apod.) a jiná nepřirozená strava. Potřebujeme skutečné potraviny, abychom byli zdraví a mohli zplodit zdravé potomky.

Sada na podzimní detox
Stáhni si ZDARMA

Dítě je celých 9 měsíců vyživováno z matčiny krve a to, jaký má matka základ a čím se živí, ovlivňuje vývoj a život miminka nejen po narození, ale po celý jeho život. A to neplatí jen pro maminku, ale také otce dítěte, který má na vývoji miminka také velký podíl.

Nemůžete otěhotnět?

Prvním krokem by měla být úprava a změna jídelníčku – začneme vařit z nezpracovaných celistvých, zejména rostlinných potravin. A s tím změníme i celý životní styl. Eliminujeme co nejvíce stres, např. zařadíme pravidelné meditace, cvičení, jógu, procházky a relaxaci. Tato příprava může trvat rok a více. Jakmile cítíme, že jsme na dítě opravdu připraveny, vyšleme přání. Můžeme si vytvořit vision board (nástěnku snů s tématem dítě) nebo si jinak naše přání ztvárnit. Pokud se i přes to nedaří otěhotnět a oba partneři jsou zdravotně v pořádku, je vhodné zajít za některým z lékařů tradiční čínské medicíny.

Problémem může být i dříve užívaná hormonální antikoncepce. Žena se z ní čistí až 7 let (víte, jak se účinně očistit po užívání antikoncepce?). Když dívka začne v 16 letech užívat hormonální antikoncepci, její duchovní ženský vývoj se zastaví, proto dnes existuje spoustu “nedospělých” žen. Po zastavení užívání antikoncepce žena musí znovu “objevit” své ženství a může trvat, než se jí podaří otěhotnět.

Miminka z Jíme Jinak

“Jak je strava důležité už jen pro schopnost našeho otěhotnět, jsme se na Jíme Jinak přesvědčili už mockrát. Mnoho žen se k nám do programu přidalo s tím, že se jim už dlouho nedaří přijít do jiného stavu,  i když z lékařského pohledu je vše v pořádku. Někdy stačilo pár týdnu na našem jídelníčku a na konci programu už hlásily, že jsou těhotné. Máme řadu miminek, která přišla krátce po té, co si s námi ženy prošly Jarní očistu nebo Podzimní detox. Jednou  z nich je i  maminka Eva  (Díky Jíme Jinak jsem shodila 27 kg a otěhotněla), která stejně jako řada dalších žen trpěla na běžné gynekologické potíže jako jsou kvasinky.
Je to vlastně docela logické, že žena, která je sama vyčerpaná, chybí ji živiny, necítí se dobře a denně bojuje s únavou, těžko přijde do jiného stavu, který je tak energeticky náročný. Dáváme vzniknout novému životu a těžko můžeme předat dobrý základ, když samy nemáme dost sil.
Ženy se někdy obávají udělat změnu v jídelníčku, že se tělo začne čistit a ony neotěhotní, ale já mám zkušenost přesně opačnou. I když se ženě podaří, třeba i s pomocí medicíny, otěhotnět, tak těhotenství neprobíhá dobře, a když se dítě podaří donosit, čelí od malička zdravotním potížím. Dnes už je, bohužel, naprosto běžné, že děti se rodí s ekzémy, alergiemi a slabým trávením. Je to dáno mnoha vlivy, z nichž řadu můžeme jen těžko ovlivnit. Ale právě svoji vlastní výživu máme pevně ve svých rukách. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že těhotenství, porod i kojení na stravě podle Jíme Jinak probíhá zcela jinak než na té běžné. Je totiž potřeba si uvědomit, že přijít do jiného stavu nestačí. Všechny starosti začnou v momentě, kdy se dítě narodí. A pokud máma není zdravá a silná, a když má i miminko zdravotní problémy, tak se místo náročného období plného radosti změní v náročné období plné starostí. Nemocné dítě je ta největší starost, co může máma mít. A právě stravou budoucích rodičů můžeme mnohému předejít.
Své o tom ví maminka Eva, která má za sebou čtyři těhotenství (Čtvrté těhotenství si teprve užívám), kdy to poslední už bylo s námi na Jíme Jinak a maminka Nela, která prožila tří těhotenství (Jiné těhotenství s Jíme Jinak).” Eva, autorka projektu Jíme Jinak

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

pzajickova
25. 11. 2019

Přesně tak by to mělo být, tohle se dělá na východě, před početím, se rodiče stravuji velmi zdravě a jen prvopotravinyi, aby předali svému dítě, jen to nejlepší a pevný základ do budoucího života. Souhlasím, to by měli říkat lékaři v ordinacích, ale bohužel oni na to nevěří, což je hodně smutné. Doufám, že se toho někdy dočkáme. Maminky, říkejte o tom svým lékařům, aby se o tom začalo více mluvit a hlavně to dodržujte vy a říkejte o tom i vašim kamarádkám, které se podle JJ ještě nestavují. Jak se říká, příklady táhnou.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

320
28

Máte vyvalené nebo nafouklé bříško, které nejde zhubnout? Tady je 5 důvodů, které za to mohou.

Jíte zdravě, makáte ve fitku až do úmoru, všechno jde dolů, jen to proklaté bříško je pořád vypouklé a vy vypadáte jako těsně před porodem? A po jídle se t...
177
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
16
3

Rodiče pozor – počet obézních dětí roste i u nás

Každé čtvrté dítě v ČR trpí nadváhou, každé sedmé obezitou a přibývá i dětí s monstrózní obezitou. Kde to všechno začíná a co všechno může váhu dítěte ovli...
38
11

Tipy na slané i sladké svačinky pro děti

Začalo nám září a s ním opět nástup našich dětí do školy či školky. A my vám přinášíme pár tipů, jak dětem i sobě toto období začátku roku ulehčit. S plným...