Chystáte se na miminko? Nejdříve začněte s tímto

Na těhotenství se dnes rodiče připravují velmi svědomitě. Často se však z nevědomosti podceňují naprosté základy. Co je potřeba udělat předtím, než počneme potomka? A co je mnohdy to zásadní, co v otěhotnění brání?

První krok ke zdravému miminku: změna jídelníčku

Pokud se chystáme na miminko a chceme, aby mělo co nejlepší základ do života, prvním krokem by měla být změna jídelníčku obou partnerů, alespoň rok před početím. Je třeba zařadit lokální celistvé přirozené potraviny jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka, zelenina a ovoce. Inspiraci na zdravé pokrmy můžete najít na našem webu Jíme Jinak v sekci recepty. Tato strava svou energetickou kvalitou napomáhá vývoji dítěte v těle matky po fyzické i duchovní stránce.

Do jídelníčku budoucích rodičů rozhodně nepatří vysoce průmyslově zpracované potraviny plné potravinářských aditiv, umělých sladidel a jiných zlepšovačů chuti a prodlužovačů trvanlivosti, potraviny s přidaným cukrem, potraviny obohaconé vápníkem, slazené nápoje, káva, junk food (nekvalitní potraviny typu fast food, konzervovaná jídla, jídla „z mrazáku do mikrovlnky! apod.) a jiná nepřirozená strava. Potřebujeme skutečné potraviny, abychom byli zdraví a mohli zplodit zdravé potomky.

Dítě je celých 9 měsíců vyživováno z matčiny krve a to, jaký má matka základ a čím se živí, ovlivňuje vývoj a život miminka nejen po narození, ale po celý jeho život. A to neplatí jen pro maminku, ale také otce dítěte, který má na vývoji miminka také velký podíl.

Nemůžete otěhotnět?

Prvním krokem by měla být úprava a změna jídelníčku – začneme vařit z nezpracovaných celistvých, zejména rostlinných potravin. A s tím změníme i celý životní styl. Eliminujeme co nejvíce stres, např. zařadíme pravidelné meditace, cvičení, jógu, procházky a relaxaci. Tato příprava může trvat rok a více. Jakmile cítíme, že jsme na dítě opravdu připraveny, vyšleme přání. Můžeme si vytvořit vision board (nástěnku snů s tématem dítě) nebo si jinak naše přání ztvárnit. Pokud se i přes to nedaří otěhotnět a oba partneři jsou zdravotně v pořádku, je vhodné zajít za některým z lékařů tradiční čínské medicíny.

Problémem může být i dříve užívaná hormonální antikoncepce. Žena se z ní čistí až 7 let (víte, jak se účinně očistit po užívání antikoncepce?). Když dívka začne v 16 letech užívat hormonální antikoncepci, její duchovní ženský vývoj se zastaví, proto dnes existuje spoustu „nedospělých“ žen. Po zastavení užívání antikoncepce žena musí znovu „objevit“ své ženství a může trvat, než se jí podaří otěhotnět.

Miminka z Jíme Jinak

„Jak je strava důležité už jen pro schopnost našeho otěhotnět, jsme se na Jíme Jinak přesvědčili už mockrát. Mnoho žen se k nám do programu přidalo s tím, že se jim už dlouho nedaří přijít do jiného stavu,  i když z lékařského pohledu je vše v pořádku. Někdy stačilo pár týdnu na našem jídelníčku a na konci programu už hlásily, že jsou těhotné. Máme řadu miminek, která přišla krátce po té, co si s námi ženy prošly Jarní očistu nebo Podzimní detox. Jednou  z nich je i  maminka Eva  (Díky Jíme Jinak jsem shodila 27 kg a otěhotněla), která stejně jako řada dalších žen trpěla na běžné gynekologické potíže jako jsou kvasinky.
Je to vlastně docela logické, že žena, která je sama vyčerpaná, chybí ji živiny, necítí se dobře a denně bojuje s únavou, těžko přijde do jiného stavu, který je tak energeticky náročný. Dáváme vzniknout novému životu a těžko můžeme předat dobrý základ, když samy nemáme dost sil.
Ženy se někdy obávají udělat změnu v jídelníčku, že se tělo začne čistit a ony neotěhotní, ale já mám zkušenost přesně opačnou. I když se ženě podaří, třeba i s pomocí medicíny, otěhotnět, tak těhotenství neprobíhá dobře, a když se dítě podaří donosit, čelí od malička zdravotním potížím. Dnes už je, bohužel, naprosto běžné, že děti se rodí s ekzémy, alergiemi a slabým trávením. Je to dáno mnoha vlivy, z nichž řadu můžeme jen těžko ovlivnit. Ale právě svoji vlastní výživu máme pevně ve svých rukách. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že těhotenství, porod i kojení na stravě podle Jíme Jinak probíhá zcela jinak než na té běžné. Je totiž potřeba si uvědomit, že přijít do jiného stavu nestačí. Všechny starosti začnou v momentě, kdy se dítě narodí. A pokud máma není zdravá a silná, a když má i miminko zdravotní problémy, tak se místo náročného období plného radosti změní v náročné období plné starostí. Nemocné dítě je ta největší starost, co může máma mít. A právě stravou budoucích rodičů můžeme mnohému předejít.
Své o tom ví maminka Eva, která má za sebou čtyři těhotenství (Čtvrté těhotenství si teprve užívám), kdy to poslední už bylo s námi na Jíme Jinak a maminka Nela, která prožila tří těhotenství (Jiné těhotenství s Jíme Jinak).“ Eva, autorka projektu Jíme Jinak

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Zlepšilo se mi trávení a zhubla jsem (Zuzana)

Zuzana: Výzvu do plaviek som skončila včera. Viem, že...

5 kg dole a v pase o 8 cm méně (Martina)

Martina: Takže mi končí šestý týden Jarní očisty, sluší...

Děkuji, jak se o nás krásně staráte

Tereza: Tak já také ještě jednou díky! Krásně se...

Jak krásný je svět, když máte zdraví

Vladka: Holky, chci Vám napsat krátký komentář. Byla jsem...

Zbavuji se zlozvyků, jím méně a přitom nemám hlad (Denča)

Denča: Ahoj všem, jsem v Jíme Jinak už nějakou...

Věřím, že to půjde (Olga)

Olga: Zdravím a připojuji se ke všem, co děkují,...

Mám ohromnou radost, že hubnu

Kateřina: Začátkem ledna jsem se přihlásila do kurzu "hubneme...

Vaření je rychlé, jednoduché a velmi chutné! Jsem vděčná, že jsem do toho šla.

Ivanavaokabu: Tolik nových chutí a tolik zeleniny jsem nesnědla...

Můj muž i tchán se jídlo pochvalují

L.fuca: Toto stravování mě baví a hlavně mi dělá...

Shodila jsem 3 kg a cítím se skvěle (Alena)

Alena: V prvé řadě chci poděkovat za vzorně vedený...

I okolí si všimlo (Sylva)

Sylva: Přeji krásný den všem, protože já krásný den...

Roky jsem bojovala se zácpou a únavou – konečně jsou pryč!

Marcela: Ahoj, chtěla jsem vám poděkovat za super kurz...

Mám 3 kg dole a okolí si všímá změn (Tereza)

Tereza: Všechny Vás zdravím. Budu asi jedna z mála,...

Stačí chvíli brouzdat na vašem webu a hned je všechno fajn (Marcela)

Marcela: Jste velmi inspirativní a z vašich stránek přímo...

Behám ako rybička, kila idú dole (Marta)

Marta: Milá Evička, deň po dni varím podľa Jíme...
 1. Přesně tak by to mělo být, tohle se dělá na východě, před početím, se rodiče stravuji velmi zdravě a jen prvopotravinyi, aby předali svému dítě, jen to nejlepší a pevný základ do budoucího života. Souhlasím, to by měli říkat lékaři v ordinacích, ale bohužel oni na to nevěří, což je hodně smutné. Doufám, že se toho někdy dočkáme. Maminky, říkejte o tom svým lékařům, aby se o tom začalo více mluvit a hlavně to dodržujte vy a říkejte o tom i vašim kamarádkám, které se podle JJ ještě nestavují. Jak se říká, příklady táhnou.

  • Pekny clanek a rozhodne souhlasim s tim, ze se ma maminka stravovat zdrave, souhlasim s prvopotravinami. Jen jsem chtela pridat vlastni zkusenost s otehotnenim. Prvni otehotneni bylo s lekarskou pomoci, dite je naprosto zdrave a stastne (a basti konvencne). Nekdy mi prijde, nezlobte se za uprimnost, ze Ajka ma trochu vyhranene nazory. Obcas mam z jejich clanku dojem, ze vsechno je spatne. Ono to s tim jidlem vsechno nepada. Tak jako se i tady rika, ke zdravi musi pristoupit krome jidla i pohyb a dobra psychika. Na druhe strane zase uznava, ze tady vklada prima recepty. Moc dobre..

   • Vlaďko, díky za upřímnost a dovol, abych k tomu přidala svůj názor. I v tomto článku je samozřejmě bod týkající se psychiky a toho, čemu by se měla budoucí matka v ideálním případě věnovat.
    Ono se vůbec nevylučuje, že matka otěhotní, i když se nestravuje dobře, nebo když k tomu potřebuje lékařskou pomoc. Ani já jsem nejedla dobře a nebyla zdravá a otěhotněla jsem navzdory řečem lékařů, že nikdy neotěhotním a že když, tak mi selžou ledviny atd. Velkou roli v tom podle mě hrála právě moje vůle, víra a vyslané přání do vesmíru, které jsem krátce před početím zcela vědomě a dokonce písemně a obrazově udělala.
    Celé těhotenství i po něm jsem tvrdila, že mám báječné těhotenství, protože jsem byla šťastná a „nic mi nebylo“. Nezvracela jsem, neměla cukrovku atd. Ale musela jsem si píchat injekce na ředění krve, 3x jsem dostala antibiotika na zánět močáků (protože jinak mi selžou ty ledviny, že, pak to vzdali, stejně se to nevyléčilo), otékaly mi nohy, nosila jsem po celé délce nohou navlečené šílené kompresní punčochy a bylo mi v nich děsně vedro, přibrala jsem 26 kg atd., atd. Až když jsem měla srovnání s těhotenství na JJ a mohla porovnat i dva různé porody, dvě různá kojení a dvě různá novorozeňata a následně batolata, kolik které vydrží než začne smrkat apod., tak mi to došlo naplno, všechno to, co jsem znala z východní medicíny jen teoreticky. A o tom jsou i ty další příběhy v článku zmíněné. My to mnohdy nechceme slyšet, protože zpátky čas nedáme a přiznat jídlu jeho skutečnu váhu je pro nás těžké stejně jako nést myšlenku, že všechno by bývalo mohlo být jinak. Je ale možná jen dobře, že ani nemůžeme učinit srovnání, o kolik by ty děti byly zdravější a klidnější, kdybychom byly bývaly jedly jinak nebo je jinak živily.
    Psychika v tom všem hraje ohromnou roli. Velikánskou. A ty nás znáš, takže víš, že v každém kurzu, v Klubu, všude to říkáme, že to není jen o jídle. Na druhou stranu strava dokáže s psychikou udělat divy, stačí si napsat psychika do vyhledavače na JJ a číst: https://www.jimejinak.cz/stitky/psychika/ a rázem máš před sebou příběhy žen, které byly na pokraji zhroucení, braly antidepresiva nebo chtěly skoncovat se životem a tahle strava jim pomohla. Jedno ovlivňuje druhé – jídlo má vliv na psychiku a psychika na to, zda jsme schopni si udělat dobré jídlo nebo jíme blafy a je nám čím dál tím hůř.
    Ajka reprezentuje názory za celého Jíme Jinak, tedy i za mě a za Romana, protože témata ke zpracování vybíráme společně na základě dotazů z poradny v Klubu, v kurzech, z dotazů v emailech a ve skupině na FB.
    Ale chápu to. Taky mi to dřív přišlo přehnané, tvrdit, co všechno jídlo dokáže ovlivnit :-)

 2. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJaký je rozdíl mezi loupaným a neloupaným sezamem? A jejich použití
Další článek5x luxusní domácí čaje z čerstvého ovoce (ideální do chladného počasí)