Kyselina listová – doplňky vám ji možná nedoplní

0

Kyselina listová je nezbytná pro tvorbu červených krvinek, spolu s vitamínem B12 působí preventivně před rakovinou a infarktem. Je doporučována nastávajícím maminkám jako jeden ze zásadních vitamínů s tím, že pestrý jídelníček na pokrytí zvýšené potřeby stačit nemusí. Pomohou však koupené vitamíny? Přečtěte si, co kromě vitamínu B9 do sebe v tabletách dostanete. Skutečně se toto doporučuje těhotným ženám? Nejde to jinak?

Měli byste vědět

Doplňky stravy spadají podle zákona do kategorie potravin, a jejich uvedení na trh tak nepodléhá žádnému schvalování ani prokazování účinnosti. Na obalech potravinových doplňků se také nesmí tvrdit nic o léčebných či preventivních účincích. V případě kyseliny listové je možné se setkat se schválenými zdravotními tvrzeními, která hovoří třeba o přispívání k normální funkci imunitního systému a psychiky či růstu zárodečných tkání.

Kolik mikrogramů kyseliny listové denně potřebujeme
Aby mělo smysl tablety užívat, mělo by množství kyseliny listové v doplňcích stravy dosahovat alespoň doporučovaného množství 400 mikrogramů u dospělých osob. U těhotných a kojících žen se pak doporučuje 600 až 1000 mikrogramů. 

Nelze spoléhat na uvedené množství

Do laboratoře v březnu 2020 putovaly přípravky s názvem „kyselina listová“ či „folic acid“, zakoupené v běžné obchodní síti drogerií a lékáren (přehled značek dole pod článkem). Cílem bylo zjistit, zda produkty skutečně obsahují tolik vitamínu, kolik je uvedeno na etiketě.

Devět výrobků z dvaceti sotva prošlo testem, čtvrtina výrobků nezvládla dostát deklarovaným informacím o množství zmiňovaného vitamínu. (1)

Kde vzít kyselinu listovou
Příklady přirozených potravin bohatých na kyselinu listovou a množství denní dávky, které vám dodají, najdete v článku Vitamíny a minerály v těhotenství

„Jedenáct odešlo s velmi dobrým nebo dobrým hodnocením, protože nemělo problém splnit svůj vlastní obalový slib. Dodržení deklarovaných hodnot ovšem v našich testech považujeme za samozřejmou součást výrobní praxe. Další čtyři výrobky si odnesly dostatečnou, protože zjištěná množství kyseliny listové vyhověla jen díky tomu, že jsme vzali v úvahu nejistotu měření. Pět vzorků v testu propadlo – ani při zohlednění nejistoty měření nebyly schopny dostát svému slibu na obalu,“ uvádí Hoffmannová z dTestu.

Jak to vidíme v Jíme Jinak

Kyselina listová je důležitá, o tom není sporu. Zejména pro nastávající maminky. Proto se obecně doporučuje užívat před plánovaným těhotenstvím a v jeho průběhu pro předcházení vývojových vad plodu. Nezbytná je i pro tvorbu červených krvinek a společně s vitamínem B12 působí preventivně u nádorových a kardiovaskulárních chorob.

Ale! V doplňcích stravy se používá syntetická forma kyseliny listové a její vitamínové deriváty. Jak už víme z praxe, vstřebávání vitamínů uměle vyrobených probíhá jinak, než když sníte původně přírodní „výrobek“ – jablko, mrkev, salát apod. V přírodním „balení“ je totiž vitamín vázán na další látky, tzv. fytoživiny, které rostliny a plody přirozeně obsahují.

Věříme, proto, že pestrou stravou je možné denní potřebu 400 mikrogramů kyseliny listové pokrýt. Znamená to sníst za den cca 400 gramů zeleniny, 200 gramů ovoce a 200 gramů celozrnných obilovin. Pro toho, kdo jí jinak, naprosto žádný problém. Pro představu na gramy se jedná asi o 4 mrkve, 1 jablko a hrnek vařené rýže natural.

Pokud si tím jisti nejste, vybírejte skutečně kvalitní a prověřené doplňky výživy a nespoléhejte jen na ně. Dobrá strava musí být základem v každém případě.

Pozor na to, co kromě vitamínů v tabletách sníte!

Samozřejmostí by mělo být čtení složení na všem, co hodláme pozřít. Když jsem však pátrala po složení výrobků s kyselinou listovou, byla to celkem detektivka. Pokud jste těhotná, měla byste si skutečně rozmyslet, jakou tabletu si dáte do pusy. Sice možná doženete nějaký ten miligram kyseliny listové, ale podívejte se, co ještě všechno spolu s ní sníte:

MedPharma Kyselina listová

Složení: kyselina listová, plnidlo (uhličitan vápentý), emulgátor (mikrokrystalická celulóza), stabilizátor (kroskarmelóza sodná), protispékavá látka (stearan hořečnatý), stabilizáto (hypromelóza), leštící látka (polyvinylalkohol)

JAMIESON Vitamíny B6 B12+kyselina listová

Složení: Vitamín B6, kyselina listová, vitamín B12, celulóza, modifikovaná celulózová guma, rostlinná kyselina stearová, rostlinný stearan hořečnatý, oxid křemičitý, rozpustná celulóza, karnaubský vosk.

Jak vám to zní? Vyloženě vhodné látky pro těhulky? Není lepší si přidat na jídlo petrželku nebo sníst list salátu navíc? 

Osobní zkušenost (Eva, zakladatelka Jíme Jinak)

Ani před jedním těhotenstvím jsem nebrala doplňky výživy, měla jsem k polykání čehokoli pilulkovitého už dávno odpor. Přestože jsem sama měla vrozené vady a podle genetičky hrozilo vysoké procento pravděpodobnosti, že se genetické vady ledvin a močového ústrojí projeví i u dětí, k ničemu takovému nedošlo. Nikoho nenavádím, aby nebral, co mu lékař radí. Ale nespoléhala bych jen na doplňky, což koneckonců potvrzuje i tento test.

Když jsem si prohlížela testované přípravky, zaujala mě cena. Pohybuje se od 47 Kč až do 476 Kč za balení. Samozřejmě nelze je dobře srovnávat, protože obsahují různé množství tablet a některé kromě kyseliny listové obsahují i další vitamíny a minerály. Ale uvědomila jsem si na tom opět, kolik tisíc už jsem za tu dobu, co jíme jinak, ušetřila. Dříve jsem totiž spotřebovala vitamíny a doplňky cca za 2 tisíce měsíčně, abych mohla nějak fungovat a chodit do práce. Jsem cca 120 tisíc Kč v plusu!

Zhubla jsem 20 kg (Jitkanec)

Jitkanec: Ahojte všichni, začala jsem vařit podle Jíme Jinak...

Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci

Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...

Děkuji za celý rok v Klubu

Dobrý den, Evo a Heleno, chtěla bych vám poděkovat za...

Muži říkají, že mi to sluší víc než obvykle

Julajka: Chci Vám moc poděkovat, jak to máte bezvadně...

Z receptů JJ jsem úplně unešená

helusa27: Bože, to je dobré! Zatím jsem trochu podezíravá...

Děkuji za perfektní kurz a cenné rady

Kateřina: Ahoj, zdravím všechny účastníky kurzu ? Děkuji celému...

Z vašich článků jde cítit tolik pozitivní energie! Čtu je každý den.

Dagstr: Z Vašich článků a rozhovorů jde tolik pozitivní energie....

Klub JJ mě vyrazil dech

Jana: Evi a Helčo, jste úžasné , Klub jíme...

Jsem nadšená jak z výsledků, tak z vaření (Vlastimila)

Vlastimila: Krásný den všem 🌞 Včera jsem dokončila 14....

Nechápu, jak jsem přežila, když jsem jedla, jak jsem jedla

Eva: Díky! A jinak celé menu opravdu skvělé... s...

Zhubla jsem 5 kg za 6 týdnů (Andrea)

Andrea: Milá Evi, podle Jíme Jinak se stravuji už...

Díky kurzu jsem snížila přísun chipsů a dalších nesmyslů

Gseidlova: Všechny recepty jsou vynikající. Snížila jsem výrazně přísun...

Můj jídelníček se díky vám úplně změnil

Petr C.: Nováček již nejsem, čerpám z Vašich volně dostupných...

Mínus 5kg a 5cm v pase (Liana)

Liana: Ahoj Eva, u mňa je to -5 kg...

Uzdravila jsem se z těžké nemoci a energii bych mohla rozdávat (Božena)

Božena: Skončila jsem kurs Hubneme do plavek. Míry...

Bez masa je mi skvěle

Petra: Nejdřív jsem to vůbec neplánovala, ale nakonec jsem maso...

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekArašídový hummus
Další článekSojové omáčky – jakou zvolit pro zdravé vaření?