Domů > Magazín > Zdraví

Kyselina listová – doplňky vám ji možná nedoplní

Kyselina listová je nezbytná pro tvorbu červených krvinek, spolu s vitamínem B12 působí preventivně před rakovinou a infarktem. Je doporučována nastávajícím maminkám jako jeden ze zásadních vitamínů s tím, že pestrý jídelníček na pokrytí zvýšené potřeby stačit nemusí. Pomohou však koupené vitamíny? Přečtěte si, co kromě vitamínu B9 do sebe v tabletách dostanete. Skutečně se toto doporučuje těhotným ženám? Nejde to jinak?

Měli byste vědět

Doplňky stravy spadají podle zákona do kategorie potravin, a jejich uvedení na trh tak nepodléhá žádnému schvalování ani prokazování účinnosti. Na obalech potravinových doplňků se také nesmí tvrdit nic o léčebných či preventivních účincích. V případě kyseliny listové je možné se setkat se schválenými zdravotními tvrzeními, která hovoří třeba o přispívání k normální funkci imunitního systému a psychiky či růstu zárodečných tkání.

Kolik mikrogramů kyseliny listové denně potřebujeme
Aby mělo smysl tablety užívat, mělo by množství kyseliny listové v doplňcích stravy dosahovat alespoň doporučovaného množství 400 mikrogramů u dospělých osob. U těhotných a kojících žen se pak doporučuje 600 až 1000 mikrogramů. 

Nelze spoléhat na uvedené množství

Do laboratoře v březnu 2020 putovaly přípravky s názvem „kyselina listová“ či „folic acid“, zakoupené v běžné obchodní síti drogerií a lékáren (přehled značek dole pod článkem). Cílem bylo zjistit, zda produkty skutečně obsahují tolik vitamínu, kolik je uvedeno na etiketě.

Devět výrobků z dvaceti sotva prošlo testem, čtvrtina výrobků nezvládla dostát deklarovaným informacím o množství zmiňovaného vitamínu. (1)

Kde vzít kyselinu listovou
Příklady přirozených potravin bohatých na kyselinu listovou a množství denní dávky, které vám dodají, najdete v článku Vitamíny a minerály v těhotenství

„Jedenáct odešlo s velmi dobrým nebo dobrým hodnocením, protože nemělo problém splnit svůj vlastní obalový slib. Dodržení deklarovaných hodnot ovšem v našich testech považujeme za samozřejmou součást výrobní praxe. Další čtyři výrobky si odnesly dostatečnou, protože zjištěná množství kyseliny listové vyhověla jen díky tomu, že jsme vzali v úvahu nejistotu měření. Pět vzorků v testu propadlo – ani při zohlednění nejistoty měření nebyly schopny dostát svému slibu na obalu,“ uvádí Hoffmannová z dTestu.

Jak to vidíme v Jíme Jinak

Kyselina listová je důležitá, o tom není sporu. Zejména pro nastávající maminky. Proto se obecně doporučuje užívat před plánovaným těhotenstvím a v jeho průběhu pro předcházení vývojových vad plodu. Nezbytná je i pro tvorbu červených krvinek a společně s vitamínem B12 působí preventivně u nádorových a kardiovaskulárních chorob.

Ale! V doplňcích stravy se používá syntetická forma kyseliny listové a její vitamínové deriváty. Jak už víme z praxe, vstřebávání vitamínů uměle vyrobených probíhá jinak, než když sníte původně přírodní “výrobek” – jablko, mrkev, salát apod. V přírodním “balení” je totiž vitamín vázán na další látky, tzv. fytoživiny, které rostliny a plody přirozeně obsahují.

Věříme, proto, že pestrou stravou je možné denní potřebu 400 mikrogramů kyseliny listové pokrýt. Znamená to sníst za den cca 400 gramů zeleniny, 200 gramů ovoce a 200 gramů celozrnných obilovin. Pro toho, kdo jí jinak, naprosto žádný problém. Pro představu na gramy se jedná asi o 4 mrkve, 1 jablko a hrnek vařené rýže natural.

Pokud si tím jisti nejste, vybírejte skutečně kvalitní a prověřené doplňky výživy a nespoléhejte jen na ně. Dobrá strava musí být základem v každém případě.

Pozor na to, co kromě vitamínů v tabletách sníte!

Samozřejmostí by mělo být čtení složení na všem, co hodláme pozřít. Když jsem však pátrala po složení výrobků s kyselinou listovou, byla to celkem detektivka. Pokud jste těhotná, měla byste si skutečně rozmyslet, jakou tabletu si dáte do pusy. Sice možná doženete nějaký ten miligram kyseliny listové, ale podívejte se, co ještě všechno spolu s ní sníte:

MedPharma Kyselina listová

Složení: kyselina listová, plnidlo (uhličitan vápentý), emulgátor (mikrokrystalická celulóza), stabilizátor (kroskarmelóza sodná), protispékavá látka (stearan hořečnatý), stabilizáto (hypromelóza), leštící látka (polyvinylalkohol)

JAMIESON Vitamíny B6 B12+kyselina listová

Složení: Vitamín B6, kyselina listová, vitamín B12, celulóza, modifikovaná celulózová guma, rostlinná kyselina stearová, rostlinný stearan hořečnatý, oxid křemičitý, rozpustná celulóza, karnaubský vosk.

Jak vám to zní? Vyloženě vhodné látky pro těhulky? Není lepší si přidat na jídlo petrželku nebo sníst list salátu navíc? 

Osobní zkušenost (Eva, zakladatelka Jíme Jinak)

Ani před jedním těhotenstvím jsem nebrala doplňky výživy, měla jsem k polykání čehokoli pilulkovitého už dávno odpor. Přestože jsem sama měla vrozené vady a podle genetičky hrozilo vysoké procento pravděpodobnosti, že se genetické vady ledvin a močového ústrojí projeví i u dětí, k ničemu takovému nedošlo. Nikoho nenavádím, aby nebral, co mu lékař radí. Ale nespoléhala bych jen na doplňky, což koneckonců potvrzuje i tento test.

Když jsem si prohlížela testované přípravky, zaujala mě cena. Pohybuje se od 47 Kč až do 476 Kč za balení. Samozřejmě nelze je dobře srovnávat, protože obsahují různé množství tablet a některé kromě kyseliny listové obsahují i další vitamíny a minerály. Ale uvědomila jsem si na tom opět, kolik tisíc už jsem za tu dobu, co jíme jinak, ušetřila. Dříve jsem totiž spotřebovala vitamíny a doplňky cca za 2 tisíce měsíčně, abych mohla nějak fungovat a chodit do práce. Jsem cca 120 tisíc Kč v plusu!

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

18 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Také mi odborný lékař předepisuje kyselinu listovou a B12. Děkuji moc za tento článek ❤️.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

91
4

Jak přirozeně posílit imunitu – svou i dětí (6 praktických tipů)

Po létě, kdy jsme si dali tam nějakou zmrzlinu, občas zákusek, jinde něco grilovaného, je třeba změnit své návyky tak, abychom se vyhnuli podzimním chřipká...
6
3

Jak zpevnit nehty? Zkuste vsadit na tyto potraviny

O nehty bychom měli pečovat nejen zvenčí, ale hlavně zevnitř. Olejíčky, laky, mastičky, nůžky, pilníky a návštěvy salónů nestačí. Pokud se v těle nenachází...
Blog
klub
5
33

Potřebujeme doplňovat vitamín D?

Vigantol se dává denně všem novorozencům jako prevence křivice. Vedlejší účinky jsou však nepříjemné – koliky, zácpy, průjmy vyrážky, nervozita. u tě...
klub
13
6

Bob Carr: Vitamín B12 – jak ho získáváme a jak ztrácíme

Vitamín B12 to je věčné a vděčné téma už delší dobu. Víte, kde se nachází a kde ho hledáme marně? Je při našem způsobu stravování důvod se obávat nedostatk...
klub
3
32

Jak je to s B12 – kde je, kde není, jak ho doplnit

Jak je to s B12? Kde se nachází, kde nikoli a proč mají problém s jejím dostatkem i lidi, kteří jedí maso a vejce? za jakých okolností je vhodné dát dítěti...
22

Výživová doporučení pro obyvatele České republiky. Znáte je?

Věděli jste, že až 80 % případům nemocí srdce, cévních mozkových příhod, cukrovky 2. typu a 40 % případům rakoviny by bylo možné předejít, pokud bychom zle...