Domů > Magazín > Vaše příběhy

Byla jsem chronická dietářka (Naďa, 60 let)

Vyzkoušela jsem snad všechny diety. Nic nebylo dlouhodobě udržitelné. Až když jsem objevila Jíme Jinak, začalo to fungovat. Jak jednoduché a logické! Zatím mám dole 6 kg, jedu dál. Jídlo si nesmírně užívám a ještě ušetřím!

Jak si vybrat?

Každý, kdo se někdy pokoušel zatočit s nadbytečnými kily, si tímto prošel. Vysvitne sluníčko, odložíme zimní oblečení, a zhrozíme se. Honem na dietu! A začne známý kolotoč hubnutí a následného přibírání na váze, opakující se rok co rok stále dokola. Ale jak z toho začarovaného kruhu ven? 

Na první pohled se zdá, že by to neměl být velký problém. Reklamy nás lákají na cestu rychlého hubnutí pomocí zázračných pilulek a v časopisech a knihách najdeme spoustu různých diet. Výživoví poradci se předhánějí v nabídkách zaručeného hubnutí podle přísných programů. Jak si vybrat? Normální člověk se v tom už dávno přestal orientovat.

Známé dietní směry

Je jich spousta a myslím, že jsem je vyzkoušela všechny. Nejznámější je počítání kalorií, odvažování porcí a zapisování všeho, co sníme. Ano, nějakou dobu to funguje, hlavně v případě, že výdej je vyšší než příjem. Pokud k hubnutí dochází, je pomalé a brzo přestane bavit.
Nejjednodušší se jeví sáhnout po zázračných pilulkách, kdy ale nejvíce hubne naše peněženka. Pokud vůbec nějaký efekt mají, většinou ten, že při příjmu doporučeného množství tekutin nám v těle zvýší svůj objem a tím navodí pocit sytosti. Nevýhodou je následný návyk na větší porce jídla, kvůli pocitu plnosti.
Dříve hojně používané jsou diety zaměřené na určitý druh potraviny. Mléčná, ovocná, zeleninová, bramborová, masová, chlebová a dokonce i vínová. Mohou fungovat pouze krátkodobě. Navíc u té vínové je asi zřejmé, kde dietář skončí.
V současné době je velmi moderní záležitostí keto dieta. Tělo se příjmem živočišných bílkovin dostane do stavu ketózy a hubne. Podle mého názoru to zdravé určitě není. Zatěžují se tím hlavně játra.
Když jsem byla malá, byla hitem dieta bodová, o které se říkalo: “ co vidím, to zbodnu”.
Nesmíme zapomenout na dělenou stravu. Zdála se nejméně poškozující zdraví, protože nezakazovala vlastně kromě cukru a arašídů nic, pouze se jedly rostliny a zvířátka odděleně. V době, kdy ji prosazovala jedna naše známá herečka, zkusilo ji hodně lidí. Dnes už o ní není slyšet. 

Zoufalí lidé, dělají zoufalé věci

Jasné je, že nikdo nedokáže žádnou z těchto diet držet dlouhodobě. Výživoví poradci volají: “Musíte začít snídat!” Ale mně nechutnají sladké snídaně typu ovesných vloček s ovocem a jogurtem nebo nevzhledné břečky neidentifikovatelné barvy, vzniklé rozmixováním krásného ovoce. Nikdy nezapomenu, jak jsem jedla podle jedné diety 1 tavený sýr ráno, v poledne plátek masa nebo párek, večer 1-2 vejce. Moje kamarádka po této stravě skončila v nemocnici. Když to tak píšu, myslím, že jsme to neměly v hlavě v pořádku. Zoufalý (v mém případě tlustý) člověk, dělá zoufalé věci. Nejhorší na tom všem je, že při návratu k běžnému jídelníčku, se dostaví jo-jo efekt a nabereme víc, než jsme měli na začátku. Začarovaný kruh! Ale to už všichni známe. 

Jak z toho ven?

Musím se smát, když vidím rozdíl ve večeři podle diety a dnes podle Jíme Jinak.

Naštěstí já už mám jasno. Dozvěděla jsem se o Jíme Jinak, našla si stránky a četla. Jak jednoduché a logické! VAŘIT, a to z prvotních, lokálních surovin, sezónních a nejlépe v bio kvalitě. Používat na každé jídlo obilniny, luštěniny a spoustu kvalitní zeleniny a chutně je připravit. Ozdobit semínky, oříšky, klíčky a zelenou posypkou. Pochutnám si, HLAVNĚ si konečně neškodím a ještě výrazně ušetřím. Různých variací, které uspokojí nejrůznější chutě je neskutečně mnoho. A nemusím číst etikety, hlídat éčka, kalorie, bílkoviny, sacharidy, utrácet za polotovary a zbytečné potravinové doplňky.
I když potřebuji hubnout, plním si talíř výborným jídlem podle prověřených receptů.
I mé dříve nenáviděné snídaně mám vyřešené. Uvařím si miso polévku a často si ji rozmixuji a vypiji. Vlk se nažral, koza zůstala celá.
Jako bonus si můžu dát chutné dezerty, samozřejmě v odlehčené verzi bez cukru, mléka, vajec, prostě podle Jíme Jinak. Jediná možnost, jak se stravovat kvalitně, je začít vařit!

Čas na změnu

Někdy vzpomínám, jak ráda jsem jako dítě jedla u babičky. Denně stála u plotny a vařila chutná, čerstvá jídla, kromě víkendu bezmasá. Přitom měla spoustu různých prací, které my už dneska dělat nemusíme. Přesto si stěžujeme na nedostatek času.
Zkusme využít této doby covidové, kdy mnoho z nás muselo změnit svůj léta zaběhlý životní styl. Příroda odpočívá, vlivem omezení cestování a průmyslu se pomalu uzdravuje. Máme jedinečnou příležitost, za pomoci a podpory Jíme Jinak, ji následovat.

Děkuji srdečně!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jmenuji se Naděžda. Je mi 60 let. Už pár let bydlíme s manželem téměř na samotě, na kraji lesa. Snažím se udržet bujnou přírodu za hranicí pozemku, tento boj většinou prohrávám a tak se učím žít s ní v souladu.

27 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Ladislava
1. 6. 2021

Nadi i já se přidávám, mluvila- nebo spíše psala jsi mi z duše! Já jsem si taky prošla spoustou osvědčených diet, poslední byla Dukanova dieta, ale i ta fungovala jen dočasně a rozhodně nebyla tak dobrá jako podle JJ. Kdyby mi někdo řekl, že nebudu jíst maso (já takový masožravec) tak bych ho poslala někam…. A ejhle ono to jde a ani mi neschází. Jídelníček je super a od ledna mám už skoro 10 kg dole, bez hladu a sportu, kromě dlouhých procházek se psem – jo to je taky dobrá motivace k pohybu. Přeji ti hodně zdraví a radosti z dobrého papání Laďka.

verkaber1
1. 6. 2021

Nadi, jak já ti rozumím. Také jsem vyzkoušela spoustu diet. Ale vše bylo neudržitelné. Teď se cpu s chutí a váha jde dolů. Zdravím tě a přeji krásný den.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

30
41

Najednou vidím spoustu věcí jasněji (Naďa, 34 let)

Po dvou dětech jsem měla o 10 kg víc, než jsem byla zvyklá. I když jsem se snažila, nešlo to dolů. Přidaly se různé zdravotní problémy jako velikánská únav...

I ve starším věku má smysl začít se změnou (Věra, 65 let)

Po dětech jsem začala přibývat na váze. Vyzkoušela jsem snad všechny diety, sportovala jsem, ale hubnout se nedařilo. Navíc se mi zhoršovalo zdraví. A pak ...

Za 2 měsíce o 7 kg a 26 cm méně (Věra, 47 let)

Do kurzu jsem šla s velkým respektem a obavami, ale výsledky jsou skvělé. Shodila jsem, naučila se skvělé recepty bez cukru a moji chlapi to jedí taky! Neh...

Omladla som o 10 rokov (Karin, 49 let)

Na stránky Jíme Jinak som zablúdila prvýkrát vlani v septembri, keď som si v zdravej výžive kúpila niečo, čo som predtým nikdy nevidela, nejedla a nevedela...

Cvičenie nestačilo (Jarka, 68 let)

Som dôchodkyňa a nemám žiadné zdravotné problémy, akurát som za 10 rokov nabrala 8 kg. Striedavo som skúšala rozličné diéty, vždy som schudla 2 – 5 kg a za...

Čím jsem starší, tím víc miluji přírodu a jídlo. (Renata, 56 let)

V minulosti jsem se zdravou stravou koketovala, ale neuměla jsem si sestavit jídelníčky, takže jsem sklouzávala k jednotvárnosti. Když jsem našla Jíme Jina...