Byla jsem obézní, měla jsem sebevražedné sklony, ničily mě psychické problémy a různé zdravotní potíže. Společně s manželem jsme se před rokem rozhodli učinit tomu všemu přítrž jednou pro vždy a vydali jsme se cestou Jíme Jinak. Co všechno se za ten rok u nás změnilo?

Bude to rok

Je to rok, co jsme se s manželem rozhodli obrátit své stravovací návky o 180 stupňů. Pamatuju si ten den jako dnes, bylo to 20. listopadu 2020. Oprášila jsem dózu s basmati natural rýží a udělala, inspirována receptem z webu Jíme Jinak rizoto s červenou čočkou, prozatím z mražené zeleniny. 21. listopadu jsme provedli čistku ve spíži a jeli na velký nákup. Měli jsme tu výhodu, že jsme znali tofu, shoyu, tamari a spoustu dalších surovin, jen jsme je neuměli úplně efektivně využít.

Začala jsem věřit, že jídlo může být lék

Rozhodnutí padlo z důvodů, které jsem popsala ve svém příběhu Antidepresiva do konce života nechci. Zdrchaná depresivní matka v druhém stupni obezity byla už tak zoufalá, že se vrhla po hlavě do něčeho, čemu nedávala moc šancí na úspěch, ale jakési světýlko naděje svítilo a intuice bila na poplach. Protože nemám ráda extrémy, ani zde jsem nebyla stoprocentní. Začala jsem však přemýšlet o jídle jinak a připustila jsem, že jídlo může být i lékem, nejen odvěkým nepřítelem. Začala jsem pomalinku zkoušet recepty, kvasit, klíčit, zkoumat chutě, bez předsudků přistupovat k plodinám a produktům, které mi dřív nechutnaly. Tak se po měsících jiného stravování staly mými kamarády červená řepa, kopr, čočka i jablečný ocet (s výhradami). Taky mi přestaly chutnat věci, které jsem milovala před rokem. Z jídelníčku zmizel hermelín, niva, řecký jogurt a kilogramy sýrů, které dříve dominovaly naší lednici.

Za rok se toho změnilo hodně

Začala jsem trošku bilancovat a je toho mnoho, co se změnilo. Dříve unavená matka teď vaří třikrát denně, často i peče, s chutí jde na dlouhou procházku, zmizelo jí poměrně dost celulitidy, zlepšil se její psychický stav… přibyla jí jiskra v oku a roste její sebevědomí.

Je toho mnohem více, ale člověk ty drobné změny moc nevnímá, dokud nevidí ten rozdíl na fotkách, neuvědomí si sebe před rokem. Ruku v ruce se změnou jídelníčku jsem si začala více všímat vlastních potřeb, více se o sebe starat, dělat si čas pro sebe a nemít z toho výčitky! Samozřejmě vše má svoje rezervy, takže ano, občas si dám venku něco hříšného, sem tam ujídám malému lentilky, ale vím, že VÍM, co a jak mám dělat a že se zase vrátím zpět ke svému léčivému jídlu, které mi udělá dobře. Mám pořád na čem pracovat a to je motor jít dál.

Komunita Jíme Jinak je boží


Děkuji, že jste Jíme Jinak komunita, jste totiž boží, vy všichni!
Poděkování patří Evičce, Romanovi a celému týmu Jíme Jinak. Nesmírně si vážím i podpory ve facebookové skupině. Jsem nadšená z nových receptů na webu, z vycházejících hvězd Jíme Jinak, královny sladkostí a neotřelých chutí Klárky Haráskové, z exotických inspirací paní Vierky Vodrážkové, z neuhasínajícího enthusiasmu Jardy Hlávky a podpory dalších skvělých kuchařů jiného vaření, a že jich tam je! A děkuji také Janičce, která mi věnuje svoji láskyplnou pozornost a životní energii a kterou jsem měla možnost poznat osobně.

S láskou

Zdeňka

 1. Ty brďo, Zdeni, ta vizuální změna je úplně neuvěřitelná! Když tohle udělají vizážisté tím, že toho člověka nalíčí, je to krása, ale pomíjivá a vnější. Ale u tebe je to opravdové, zevnitř. Je to tak vidět! Ta jiskra, ten život. V současné době jsou i tvé výsledky v psychice úžasně inspirující. Zdeni, klobouk dolů, díky za sdílení, a… Prostě děkuji. 🙂

  • Děkuji Zuzi. Jako není to duha a jednorožci, abyste si zase nemysleli. I mně chodí horší dny a blbá nálada, vztek a strachy ze současné situace a kdoví, jak to půjde dál. Čeká mě zatěžkávací zkouška, nástup do zaměstnání po třech letech. Jednak budu muset zvládnout logistiku toho všeho, jednak si zase zvyknout na nápor stresu v práci. Ale děkuji za povzbuzení Zuzi ❤️

   • Zdeni, to bys asi už ani nebyla člověk. Duhy i jednorožců si ostatně nejvíce užijeme, když se objeví jen někdy. 😁
    Držím ti palce do té změny. Bude to z počátku asi náročnější slaďování, ale když už ses zvládla vyladit v tak obrovské změně, jako je mateřství, tak už zvládneš všechno. 😉 Jen si pamatovat a připomínat, jak je nám dobře, když o sebe pečujeme…

 2. Tedy Zdeni, Tobě to sluší! Pustila ses do nového životního stylu opravdu naplno; obdivuji Tě, že nepolevuješ… Moc Ti přeji všechny úžasné změny, které zaslouženě zažíváš ♥.

  • Dáši, to víš, že nejedu striktně. Paradoxně to pro mě znamená, že když můžu i hřešit, tak mě to tolik neláká. Mám velkou výhodu, že mě to baví. A víš, jak se říká, s chutí do toho, půl je hotovo. Tobě přeji, ať se do toho dostaneš a vytrváš napořád 🙃

 3. Když vidím tu proměnu, tak žasnu a musím přemýšlet o tom, jakou krásu Bůh dává a jak ji ztrácíme nebo ničíme. Jsi překrásná. Máš úplně jiný výraz v očích a vyzařuješ něco úplně jiného. Zakletá princezna prostě…,která byla osvobozená:))). Žij naplno svůj nový život Ty i lidé ve Tvém království:))). Požehnaný adventní čas.

 4. Zdeni moc hezký příběh, gratuluji a přeji hodně vytrvalosti na cestě za svým snem 😊❤️. Vaše recepty,fotky a tipy na jídla ráda sleduji a mnohokrát se inspirovala 😊.

 5. Zdenka, už na FB som si všimla, že ste sa zmenili, samozrejme, že k lepšiemu. Teším sa spolu s Vami, najviac sa mi páčia tie Vaše oči, z ktorých srší radosť zo života a šibalstvo. Malý je tiež fešák.

 6. Milá Zdeni, mám radost jak to krásně zvládáš. Ta proměna. Vypadáš nádherně. A ta jiskra v očích… Ať se ti dále daří. Přeji krásné dny.

 7. Ahoj Zdeni. Krásný článek plný inspirace, vtipu a naděje. Na fotkách Ti to moc sluší, udělala jsi neuvěřitelný kus práce! Přeji Ti to stálé nadšení na této neuvěřitelné cestě dobrodružství s Jíme Jinak 💗

 8. Zobrazit všech 24 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekHalušky miš maš
Další článek22x inspirace na recepty s tempehem