Táňa má tři děti. Přišla k nám na kurz a my jí nevěřily ani věk ani ty tři děti. Byla veselá, pozitivní, štíhlounká, hezká ženská. Prý to tak ale vždycky nebylo. Měla prý bříško kulaté a až při změně stravy zhubla 6 kg, co ji trápilo, a bříško má konečně ploché. Z velikosti L přešla na velikost S. Nejlepší na tom všem ale je, že už nemusí brát lék Letrox, který brala kvůli štítné žláze. A stejně jako mnoho dalších mladých žen, které ho berou, myslela, že je to napořád....

…já tedy už ne, děkuji.

Před deseti lety se mi splašily hormony

Jakožto většina žen v dnešní době, tak i já jsem se potýkala s problémem štítné žlázy. Před deseti lety, po porodu druhého dítěte se mi hormony doslova splašily a váha mi šla velice rychle dolů. Byla jsem sice ráda, že rychle hubnu a přitom jím dvakrát větší porce, ale bylo mi to divné. Doktor mi diagnostikoval zvýšenou funkci štítné žlázy, k tomu se přidala i srdeční arytmie a zvýšená nervozita.

Letrox jsem měla brát doživotně

Po půl roce užívání pestrobarevných léků, se mi nemoc překlopila do snížené funkce štítné žlázy a byla jsem seznámena s tím, že doživotně budu užívat léky, jen se občas upraví dávkování.

Po deseti letech užívání Letroxu mi to došlo

Po necelých deseti letech užívání těchto léků, jsem se konečně vzpamatovala…  Jakoby náhodou, když jsem přišla na kontrolu, byla ordinace pana doktora zrušena. Objednala jsem se tedy k jinému, kde byla objednací doba po půl roce. Při vstupu do ordinace mi pan doktor oznámil, že moji pojišťovnu nebere. Mělo mi dojít, že si mám tento problém řešit jinak, nežli přes lékaře.

Pochopila jsem, že musím jíst jinak

Od malinka mám potíže s trávením a s tímto problémem jsem si zajela do Mariánských Lázních k alternativní paní doktorce. Po všech vyšetřeních mi doporučila úpravu stravování. Byla téměř zděšena tím jak vysoké dávkování Letroxu ve svém věku mám.

Pochopila jsem, že jedině stravováním se může mé tělo vrátit zpět ke svému přirozenému fungování. Začala jsem sama, pomocí spousty knih studovat co jíst a co ne. A pak zase, jakoby náhodou,  jsem narazila na stránky Jíme jinak. Bylo jasné, že jsem trefila do černého :-). Je to pár měsíců, ale na těchto stránkách trávím většinu času. Po absolvování kurzu pro začátečníky, jsem byla nadšená z informací, které jsem získala. A to jsem si naivně myslela, kolik už toho vím…

Změna stravy přinesla výsledky velmi rychle

Jím jinak jen čtyři měsíce, pomalu ale jistě se učím dávat dohromady ty správné potraviny a zkouším nové recepty. A je mi skvěle! Již druhý měsíc neužívám Letrox, sám ode mne odešel. Jak? Občas jsem na užití léku doslova zapomněla, občas jsem si ho nezabalila sebou na víkend. Někdy jsem ho nemohla najít, až jsem ho nakonec přestala hledat… Váha mi šla o šest kilo dolů, což by se u snížené funkce nepředpokládalo. Mám daleko více energie a jsem v pohodě.

Nemoc má své mentální příčiny

Mentální příčinou nemocí štítné žlázy je pocit, že se nikdy nedostanu k tomu, co chci dělat… Dělejte proto vše co máte rády, radujte se ze sebe samé, přestaňte si z těla tvořit popelnici a bude vám dobře :-)

 

Táňa Votavová, 36 let, 3 děti (Eliška 12 let, Kuba 10 let a Matýsek 3 roky)

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

 1. Jsem vystudovaný medik a úplně mě mrazí ze čtení některých „rádoby“ rad o tom, jak je Letrox škodlivý a pod. Letrox není žádná zlá chemi, jedná se o čistej suplement hormonu produkovaného štítnou žlázou, bez kterého vám nebude fungovat ani slinivka ani jiné orgány. Samozřejmě příliš vysoké dávky LevoThyroxinu aktivují ve slinivce produkci inzulínu a tím podpoří i „žravost“, tedy přibírání na váze, což lze snadno kompenzovat silou vůle a měřením. Stačí si vzít ke kontrole glukometr a zkontrolovat si snadno, zda jsem v ohrožení života či nikoliv nebo mám jenom falešný pocit hladu. prosím, neraďte lidem, aby přestali Letrox užívat, tady jde o život. Děkuji

  • Tondo, jsme rádi, že i medik zavítá na tento web. Možná se také stanete celostním lékařem a budete léčit člověka jako celek? Takových lékařů je poskrovnu a nemocných je tak mnoho! Když budete tento web sledovat detailněji, možná zjistíte, že lidé můžou být zdraví i bez léků a hlavně, problémům se zdravím předcházet – nemuseli by vyhledávat lékaře, který by jim jen předepisoval léky? Nebylo by to ideální?

 2. Má zkušenost s lethroxem – nasazen na diagnostikovanou sníženou fci SŽ po ozařování, což bylo zjištěno až preventivní kontrolou na vlastní žádost ve chvíli, kdy mě přes den mrazilo, motala se mi hlava a byla jsem unavená. To všichni přičítali onk. léčbě, ale já jsem si o kontrolu krve pro svůj klid sama řekla. Praktickou lékařkou tedy nasazen L75 – v pracovní dny (o víkendu pauza), nepříjemné příznaky rychle zmizely a hodnoty se upravily. Po další kontrole za 6 měsíců jsem se domluvila na snížení na L50 a následné testy prokázaly, že to stačí a hodnoty jsou v normě. Podle mého není třeba něco lékaři tajit, ale konzultovat a nebát se ozvat a hlavně věřit své intuici.

  • To je těžké, někdo nemá odvahu to s lékařem otevřít a někdo těžce narazí, když to udělá. Je to o povaze pacienta a o nátuře lékaře, ke kterému chodí. Když se potkají dva skutečně dospělí lidé, může to fungovat skvěle. Často se ale v ordinaci potká nedospělý jedinec a přerostlé ego a pak to lítá 😃

 3. Dobry den chci se zeptat jsem dlouhodobý Diabetik NA INZULINU před 4 Roky mě byla čistou náhodou zjištěná nefunkční štítná žláza dostal jsem Letrox 50 ,,od té doby co to beru jde moje váha na horu co se stane když to přestanu brát úplně nebo k čemu to vlastně je dobré brát ? když jsem to více jak 35 let nikdy před tím nebral a problém nebyl předem děkuji za jakou koly srozumitelnou odpověd

 4. Taky bych moc ráda přestala s užíváním letroxu, akorát mám z toho tak trochu obavy, protože mám štítnou žlázu komplet vyoperovanou, tak aby to nezpůsobilo nějaký zmatek. :(

  • Vlaďko, obecně nelze nikomu doporučit vynechání léků bez konzultace s lékařem. My, co jsme přestali sami od sebe brát nějaké léky navzdory tvrzení lékařů, že je to nadosmrti, jsme svůj problém vyřešili jinak (změna životního postoje, životosprávy atd.) a máme velkou vnitřní jistotu, že je nepotřebujeme. Pokud máte obavy, určitě nic takového nedělejte a nepokoušejte své zdraví. Najděte si celostního lékaře, který vás povede a spolu s vaším endokr. bude regulovat případné množství léků, které třeba nahradí přírodními.

  • Mě bylo řečeno, když vynecháme Letrox (když mám po odstranění strie ve dvaceti a teď mi je čtyřicet pět)měsíc, hormony mne můžou dostat až do blázince a že smrt nastává po 3měsících.

  • Dobrý den, Vlaďko. Pokud máte kompletně odoperovanou štítnou žlázu, tak musíte brát hormony, které její funkci nahradí, protože to ničím jiným udělat nelze. Rozhodně tedy v žádném případě nepřestávejte brát Letrox. Pokud pochybujete o jeho dávkování, prokonzultujte to se svým endokrinologem.

 5. Vážené dámy.
  V průběhu uplynulých 10 a více let jsem rovněž řešila problémy se štítnou žlázou. Nejdříve rychle, potom pomalu. Následně lékař přiznal, že si s tím sám neví rady – jestli dát léky na nalezení optima. Nakonec léky vysadil a nechal rozjet hormony. Hodnoty nic moc – váha +10 kg. Po půl roce nastavil nově dávkování, já přišla o stresové zaměstnání. Po diskuzi s přáteli jsem začala chodit na darování plazmy (nikoho k tomu neinspiruji!!!) začala pravidelně cvičit, hlavně se přestala stresovat v práci!, a po půl roce byl lékař z výsledků nadšen. Osobně si myslím, že je to skutečně o stresu – čím víc vystresovaná, tím víc unavená a potom je to už jen krok ke špatným jídelním návykům, oslabení pohybu – ne běh kolem rodiny, ale standardní cvičení a růst nechuti cokoli v životě změnit. Nevěřím na neléky, atp., ale věřím na dobrou psychiku se kterou se toto zvládnout dá – včetně toho hubnutí a ztráty únavy.

  • Adelo, moc děkujeme za napsání zkušeností. Podle mě je psychika na začátku všeho. Naprosto s vámi souhlasím, že stresové zaměstnání je příliš častým zdrojem nemocí, a to mnohdy velmi vážných. Je to, jak píšete, většinou začarovaný kruh stresu, únavy, vyčerpání, nechuti a neschopnosti něco řešit, léků, které nezabírají a únava z toho, že se stav nelepší. Je skvělé, že vy jste z toho našla cestu ven. Gratulujeme!

 6. A co mají dělat ti co letrox brát musí protože štítnou žlázu mají vyoperovanou? To asi jen strava nepomuze.

  • To asi ne, Andreo. Nemáme s tím žádnou zkušenost a určitě by bylo vhodné najít celostního lékaře a podívat se na přírodní možné cesty, jak doplňovat to, co bylo odebráno. Zda to jde dodat jinak než chemickým lékem, případně, zda to tělo umí vyprodukovat jinak. Když se udělá drsný zákrok na těle, musí se holt někdy sáhnout po chemii a hormonech, aby se to pak udrželo v chodu. Když už orgán není, nedá se to vzít zpátky, ale operovala bych všechno na těle až jako poslední možné řešení. Nejdřív strava, spánek, pohyb, odpočinek, myšlení,…pak terpve skalpel :-)

 7. Dobrý den Táňo,

  Váš příběh mne velice zaujal, jelikož jsem sama uživatelkou Letroxu , ne zrovna malých dávek. Zajímalo by mne, jak se cítíte dnes, skoro dva roky po tom, co Letrox neužíváte ? a jaké jsou Vaše hodnoty hormonu ?

  Mockrát děkuji za odpověď.
  Přeji hezký den.
  Kristýna

 8. Dobrý den, Táňo, můžu se zeptat, jak dopadla Vaše srpnová kontrola hormonů? Také řeším podobný problém, léky jsem odmítla a zatím se snažím s tím něco udělat pravidelnou konzumací mořské řasy. Už abych mohla začít pracovat i na té potencionální psychické příčině… Každopádně držím palce!!

 9. Užívám Letrox více jak 10 let, změnila jsem stravu před třemi roky, jsem vegankou, ale potíží se štítnou žlázou jsem se nezbavila. Taky jsem léky vysadila (postupně), ale můj zdravotní stav se zhoršil. Nic méně, veganskou stravou jsem si vyléčila jiné daleko horší zdravotní problémy.

 10. Změna stravy je prospěšná. Zbavit se Letroxu jde i bez ní. Pod dohledem lékaře jsem po letech denního braní 150mg během dvou let dávku snížila na 25mg. Během těhotenství, kojení byla lékařem dávka navýšena na 75mg. Poté opět snížena a nyní doporučeno dodávání hormonu úplně ukončit. Druhé snížení už by vlivem stravy být mohlo (ne ale makrobiotikou), první nikoliv.
  Jednoduché to není, najít ten správný způsob, jak zvýšit funkci štítné žlázy. Mně pomohl především výklad psychické příčiny této nemoci.

  • Také bych se ráda zbavila Letroxu-mám autoimunitní thyreoiditidu, únavový syndrom ,deprese,provádím změnu stravy ,radikálně jsem přehodnotila svůj život, ale nedaří se mi zlepšení. Jak se Vám podařilo přesvědčit lékaře aby Vám snížil dávku?

   • Před ototněním mi lékař dávku snižoval sám (v těhotenství zvýšil). Po narození prcka se můj doktor odstěhoval. Nový mi dávku začal zvyšovat. Od předchozího jsem věděla, jak snižovat. O snížení jsem nikoho nepřesvědčovala, dávku jsem upravila sama. Kontrolní testy jsem si nechala předepsat od praktika a pak gynekologa (po každém snížení). Pak jsem našla novou lékařku, která už mi dávku dál snižovala sama (neřekla jsem jí, že jsem si ji snížila předtím sama).

    • Dobrý den, mohla bych Vás poprosit o kontakt na paní doktorku? Letrox beru pres deset let a konečně mi došlo, že to není stav ve kterém chci pokračovat. Můj lékař mi trvrdí, že alternativa neexistuje a Letrox je na doživotí. Chci najít dokrota, který mi pomůže dojít k mému cíli – vysazení Letroxu. Děkuji.

 11. Mám sníženou funkci štítné žlázy 20 roků , byla bych Vám moc vděčná , kdyby jste mně poradila jak změnit jídelníček , abych nemusela polykat neustále léky . Moc Vám držím palce a pokud poradíte budu velmi vděčná. S úctou Eva

  • Dobry den, zajimalo by me, jak vam testy dopadly. Ja mam autoimunitni problem se stitnou zlazou a funkci mam snizenou. Takze by me to zajimalo. I expertka na cinskou medicinu pani bendova je velmi skepticka co se tyce uplneho vysazeni leku. Sanozrejme bych va to moc prala.

  • Mám štítnou žlázu už od 25 let teď mi je 28 a letrox 75 a mám to po babičce tak se do nezdravím protože mám bříško jak těhotná váha cca 74 kylo výška 159 jsem nešťastná sport běhání nějak jídlo Skusim zdravé a nic nevím už dál aby byla zdravá 😭

 12. Teda, Táňo, celý Váš příběh je úžasný, ale ty dvě poslední věty mě naprosto dostaly… Sedím tu už několik dlouhých minut a vstřebávám je jako pro mě momentálně velmi potřebnou injekci ke ZMĚNĚ… Děkuji a obdivuji Vás :-)

 13. Hm, docela by mě zajímalo, jak se dá zvládnout taková radikální změna stravování v rodině se třemi dětmi, které pravděpodobně vyrostly na jiné stravě. Nebo jestli paní vaří něco jiného sobě a něco jiného rodině?

  • Tak napr u nas (2 deti) byla zmena dost tezka. Nebudu rikat ze ne. Trvalo to cca pul roku, nez se deti absolutne szily s novym jidelnickem a ja jsem do dneska nucena delat veci, ktere miluji – jen je varim jinak. Takze u nas napriklad milovane hamburgery delam tak, ze udelam domaci housky z testa na chleba, udelam je v pare a jako hamburger pouzivam obalovany seitan. Jime je se zeleninkou (napr. dynove nebo celerove hranolky v troube a nebo nishime) a decka jsou nadsena. Masove hamburgery jim nechybi. Clovek musi premyslet dosti kreativne, ale z vlastni zkusenosti mohu rict, ze kdyz se opravdu chce, tak jde vse :-)

 14. No vidíš to holka…
  Gratulace!
  Vydrž!
  A možná bys mi, prosím, mohla dát nějakou nalejvárnu. Nějak mi přestává vyhovovat můj jídelníček byť ho drtivá většina lidí z okolí považuje za neskutečně zdravej.

  • Jířo určitě Ti ráda vše co vím předám a podělím se o zkušenosti :)
   Tady na stránkách najdeš spoustu zajímavých článků i receptů… Ale probereme to i osobně ;)

 15. A co kontrola hormonů štítné žlázy, jestli jsou hladiny skutečně v pořádku? Byla jste? Nechci šťourat:-), jen mě to zajímá… fandím vám:-)

  • Kontrola byla v únoru a hned po ní jsem přestala užívat Letrox a další kontrola bude v srpnu, tak určitě napíšu jak to vypadá :). Samotnou mě to moc zajímá.

   • Dobry den,Tán’a!Povzbuzující příběh,a píšete o doktorce z Maríanskych lazní,mam to blizko,mužete mi zdělit nijakej kontakt na ni?obavamse že mi nasadili velkou davku letrox.Děkuji!

 16. Tano, to je fakt skvele! Je moc fajn slyset takoveto pozitivni pribehy :-) Taky mam jeden takovy, tak treba nekdy najdu chut a cas na to se s nim podelit. Moc vam drzim palce, vypadate uzasne!!!

  • Lucko, určitě budeme rádi, když se s námi o Váš příběh podělíte. Jsem ráda, že se příběh líbí a že může být inspirací :)

   • Táňo, VELMI MĚ ZAUJAL CELÝ ČLÁNEK A Váš PŘÍBĚH, neboť už asi půl roku si říkám, že přece musí existovat způsob,jak začít snižovat užívání Letroxu 100,který beru již 8 let, (začalo po porodu 1.syna), endokrinoložka mě zastrašovala, že je to na doživotí a nevyléčitelné, ale já jsem vnitřně stále přesvědčená, že by to mohlo jít. Smím požádat o bližší informace,jak se Vám to povedlo? Mám hypofunkci + autoimunitní zánět (tělo si tvoří protilátky proti šž)….Nenašla jsem nikde přímý kontakt na Vás (email). Moc Vám děkuji a všem, kteří eventuelně poradí něco víc.

    • Dobrý den, mám osobní zkušenost – Lethrox užívám 12 let. V těhotenstvích (děti 8 a 3 roky) dávky zvyšovány podle výsledků krev. testů. Po druhém porodu jsem skončila na dávce 100 mikrogramů/den. Asi rok a půl po druhém porodu jsem začala jíst jinak (ne stoprocentně) a moje váha šla dolů o 10 kg. Začaly mi problémy s bušením srdce – sama jsem zjistila, že je to vysokými dávkami Letroxu (jiné léky jsem nebrala a po vysazení Lethroxu to přešlo). Tělo si samo řeklo, že je to moc. Ale netroufla jsem si skončit s Lethroxem naráz, tak jsem dávky snížila na polovinu (50) – po telefonické konzultaci s lékařkou, ke které jsem měla jít až za rok :-). Před měsícem jsem byla na kontrole – krevní testy v pořádku. Nyní podstupuji jarní očistu a zkusila jsem Lethrox vysadit úplně. Zatím je to dva týdny, nepozoruji na sobě žádné příznaky hypothyreózy. Po očistě si chci nechat udělat znovu krevní testy, i na vlastní náklady. Vím, že 6 týdnů je krátká doba a že se nestačí dát do pořádku, co bylo 12 let špatně, ale třeba to nakonec půjde úplně bez Lethroxu. Ale určitě to chce postupně…. také neztrácím naději…

     • Moniko to je skvělé, ale když tělo dostává co má, fakt se dějí zázraky. Nám už také zmizely věci, co se nedají léčit.

     • Moniko, to je úžasný!! jsem ráda, že jsem si přečetla Vaši zkušenost, minulý týden jsem zkusila vysadit ze 100 letroxu na padesát…, dr samozřejmě nic neví…., zkusila jsem nejdřív asi půl roku snížit letrox na třičtvrtě tabletky a dle kontroly testů bylo naposledy vše ok…Nyní jsem týden na padesátce, ale popravdě stále je ve mě ten strach:(……
      Díky za to, že jste se podělila o svůj příběh…Dalo mi to další sílu.

    • Dobrý den Andreo, děkuji za Váš komentář, mám stejný problém, hypofunkce šz, autoimunního charakteru zánět, 100 letrox 6x týdně přes deset let. Najednou jsem se rozhodla, že takhle dál pokračovat nechci. Hodně jsem poslední dobou upravila jídelníček a zajímám se o zdraví. (SCD dieta, alkalická dieta, sport, molekulární medicína, detox organizmu, psychologie nemoci,…) snažím se najít příčinu a klíč k vyřešení. Podařilo se Vám vysadit Letrox? můžete doporučit endokrinogola „otevřenějšího“ pohledu na věc? moc děkuji za odpověď. A přeji hodně zdraví a vyřešení situace!

     • Kami, klasický lékař se bude krýt a léky vám bude nabízet, aby se nedostal do průšvihu. Chce to zajít k někomu celostnímu a léčit to od příčiny, tedy ne od štítné žlázy. K lékaři pak chodit na kontroly ujistit se, že léčba dobře probíhá a léky postupně podle zdravotního stavu vysazovat.

 17. Zobrazit všech 44 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekŽampionová foie gras
Další článekToto jídlo zmenšuje mozek a dělá nás hloupými