Jíte zdravě, makáte ve fitku až do úmoru, všechno jde dolů, jen to proklaté bříško je pořád vypouklé a vy vypadáte jako těsně před porodem? A po jídle se to ještě zhoršuje? Chyba může být tam, kde by vás ji ani nenapadlo hledat.

1Břicho plné plynů nebo výkalů


Většina lidí má rezervy v jídelníčku

💡 Video kurz zdarma – upravte jídelníček na zdravější

Když má člověk nadváhu, tak se obvykle nediví, že má k pořádnému tělu i pořádné břicho. Pokud se ale stravuje zdravě a navíc ještě cvičí, nepěkně vypouklé bříško ho rozladí. „Problém bývá v definici zdravého stravování. Mnoho z nás má tu zkušenost, že jsme snídali jogurt s corn flakes, obědvali saláty, cvičili, pili kávu s mlékem, večeřeli saláty a pořád jsme nemohli to břicho vysportovat. A stačilo chytře změnit jídelníček a břicho bylo pryč,“ říká Eva Cikrytová z Jíme Jinak. „Ale i lidé, kteří se stravují podobně jako my, dělají někdy chyby, které vedou k nadýmání,“ dodává. Co jsou tedy nejčastější příčiny nafouklého nebo výkaly ucpaného břicha?

U běžných strávníků jsou to potraviny, které zahleňují a zanáší střevo:

 • polotovary, průmyslově zpracované výrobky
 • slazené nápoje a sladkosti
 • pečivo a moučné výrobky
 • nadbytek mléka a mléčných výrobků
 • nadbytek masa a uzenin

U těch, kdo se stravují zdravě jsou často na vině nevhodné kombinace, množství stravy nebo nevhodné návyky:

 • nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce
 • kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho „zdravých“ dezertů z obilí a ovoce)
 • velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim
 • přejídání s tím, že je to přece zdravé a po tom se neztloustne
 • neustálé uždibování a málo času na dostatečné strávení předchozího jídla
 • jídlo za pochodu a jídlo na noc

U začátečníků při přechodu na celozrnnou stravu to může být také dočasný, avšak nepříjemný vedlejší účinek detoxikace organismu.
U velkého množství lidí se také může jednat o intolerance určité potraviny nebo celiakii, což je další z příčin nadmutého bříška u lidí, kteří se jinak stravují zdravě. Nejčastěji bývá na vině lepek (pšenice, ječmen, žito, příp. oves), laktóza (mléčné výrobky) a vejce. Může se ale vyskytnout i alergie na jablka, sóju, ořechy nebo mrkev.

Co s tím?

Pokud se stravujete běžně, vyřaďte veškeré nevhodné potraviny a zaměřte se na skutečné a přírodní jídlo. Do stravy zařaďte komplexní sacharidy (celozrnné obiloviny), rostlinné bílkoviny (luštěniny), dostatek různě upravené zeleniny a ovoce, semínka, ořechy a řasy. Díky převážně rostlinnému jídelníčku plnému čerstvých a přírodních potravin získá vaše tělo všechny důležité živiny a nebude mít potřebu si ukládat tuk a střeva i další orgány se pročistí a všechny usazeniny i nahromaděná stolice odejdou pryč.

Pokud se stravujete dlouhou dobu dobře a netýkají se vás ani body uvedené jako chyby u těch, kdo se stravují zdravě, vyzkoušejte bezlepkovou dietu a připravujte si alespoň týden recepty bez lepku. Pozorujte, jestli se bříško mění. Nebo se nechte otestovat na nejčastější alergeny, ať víte, na čem jste a zbytečně se netrápíte.

Než ale vyrazíte na alergologii, přečtěte si další čtyři nejčastější příčiny, které nám dělají vypouklá bříška.

2Špatný postoj způsobuje vyvalené bříško i bolesti zad

Vlevo správný postoj a vpravo hyperlordóza (zdroj: google.com)Vyvalené bříško může být také příčinou špatného postoje, tzv. hyperlordózy, která je velmi častým problémem západní civilizace s převahou sedavého způsobu života. Projevuje se nadměrným zakřivením bederní páteře, ochablými hýžďovými svaly, vyvaleným břichem a naklopenou pánví vpřed. Vnitřní orgány tlačí na břišní stěnu a  člověk i přes to, že má 0 % tuku, vypadá jako „těhulka“ před porodem. Často si takový člověk stěžuje také na bolesti zad, kolen nebo problémy s kyčlemi, přidružit se mohou i metabolické poruchy, chronická únava, narušení dutiny břišní, dušnost ve spánku aj.

Jak vzniká?

Příčin může být hned několik. Může to být nadváha a obezita, nedostatek pohybu, časté stání nebo sezení, jednostranné zatěžování těla, nesprávné dýchání, nevhodné nebo špatně prováděné cvičení, velký skok v růstu v pubertě, vrozená odchylka, těhotenství, dokonce ji mohou způsobovat i jiné nemoci jako nádory, cukrovka, autoimunitní onemocnění aj.

Jak ji léčit?

 • Poraďte se s fyzioterapeutem, který vás naučí správné cviky na posílení břišního svalstva, ukáže vám, jak změnit postoj a vhodným doplňkem jsou i masáže.
 • Je třeba každý den myslet na správný postoj těla, než se přirozeně zafixuje a necvičit cviky, který problém prohlubují (sedy lehy, sklapovačky), naopak se zaměřovat na hluboký stabilizační systém, jógu a správné dýchání. U obézních lidí je třeba změnit jídelníček.

3Špatné dýchání a nesprávné cvičení

Častým problémem těch, kteří začnou cvičit buď sami doma, anebo na skupinových lekcích, je špatné provádění cviků a špatné dýchání. Při špatném dýchání během cvičení se zvětšuje tlak na břišní stěnu, posilují se pouze přímé břišní svaly a zvyšuje se riziko vzniku diastázy. Nejčastěji se to stává u zvedání činek nebo jiných těžkých předmětů, a také při cvicích typu sedy lehy nebo sklapovačky či jakýchkoliv dalších cviků, kde se břicho zvedá do „vany“ / „střechy“. Správné brániční dýchání dělá zázraky a dokáže perfektně zpevnit a zploštit břicho. Místo sklapovaček raději začněte se cviky zaměřené na CORE či HSS (hluboký stabilizační systém).

Jak na správné brániční dýchání

 • Varianta v leže: Lehněte si na záda, ruce položte podél těla. S výdechem stáhněte žebra dolů. Záda i lopatky zůstávají na podložce. Zvedněte nohy do pravého úhlu. S nádechem zvyšte nitrobřišní tlak v oblasti třísel a zad – zkuste s každým nádechem rozšiřovat pas do šířky. Břicho se nevyklenuje nahoru, žebra se nezvedají.
 • Varianta ve stoje: Stoupněte si na podložku s nohama na šíři ramen. Pod prsa za zády (pod zapínání podprsenky) si dejte ručník nebo šálu, vepředu šálu překřižte a každý konec chytněte do dlaní. Zaměřte se na dýchání do žeber, aby se s každým nádechem žebra rozšiřovala a s výdechem zmenšovala (ucítíte to na šátku). Poté před každým nádechem šál stáhněte a snažte se s nádechem šátek znovu povolit. Takto se naučíte používat bránici a brániční dýchání.

4Diastáza (není to rozhodně problémem jen žen po porodu)

Fotografie ženy s diastázou před a po cvičení s fyzioterapeutem (zdroj: google.com)

Diastáza značí rozestup přímých břišních svalůPřímý břišní sval je uzavřený ve vazivové pochvě, kterou tvoří šikmé a příčné svaly. Jedná se o podélný sval, který ohýbá přední část těla a také pomáhá držet vzpřímený postoj. Pokud se od svaly sebe oddělí, vznikne mezera táhnoucí se od hrudní kosti až k pupíku. Vazivo jednoduše neudrží to, co by mělo – tedy vnitřní orgány, které se tlačí ven. A asi to znáte… Po jídle se bříško ještě více vyvaluje ven.

Vpravo správné postavení svalů x vlevo diastáza (rozestup svalů)

Jak vzniká?

Možná si říkáte, že diastáza je přeci problémem pouze žen po porodu, ale není tomu tak. Diastáza se může objevit u kohokoliv v jakémkoliv věku, dokonce i u mužů. Ze 70 % se objevuje u žen po porodu, zejména u těch, které nikdy necvičily. Dalšími příčinami diastázy u žen nebo mužů jsou obezita, hypermobilita, časté změny hmotnosti a špatné nebo extrémní cvičení. Na skupinových lekcích nebo doma vám může uniknout důležitá věc – správné dýchání a provedení cviků. A vy si tak často nesprávným provedením nevědomě ubližujete.

Jak ji poznat?

V oblasti pupíku (nad nebo pod) je patrný hrbolek. Lehněte si na záda a pokrčte nohy. Povolte břicho a nadzvedněte hlavu. V místě mezi pupíkem a hrudní kostí vložte prsty. Pokud cítíte mezeru, mezi kterou se dají vsunout třeba i 3 prsty, máte diastázu. Pokud se břicho nerozestoupí a prsty nejdou vsunout, je vše v pořádku.

Jak ji léčit?

Správným cvičením a dýcháním si můžete během krátké doby diastázu vyléčit, bříško zpevnit a odstranit nepříjemné a nevzhledné vyvalení.

 • Zajděte za fyzioterapeutem. Zkontroluje, zda-li máte diastázu a ukáže vám, jak správně dýchat a cvičit. U obvodního lékaře si můžete zajistit předpis na rehabilitace. Díky tomu budete mít rehabilitace u fyzioterapeuta hrazené pojišťovnou.
 • Přestaňte zatím cvičit. Je totiž možné, že cvičením, které provádíte, si pouze diastázu zhoršujete a bříško více vyvalujete.
 • Naučte se jak správně dýchat do bránice a snažte se na správné dýchání myslet každý den, brzy si ho automaticky osvojíte.
 • Cvičte cviky na zatáhnutí diastázy (ukáže vám fyzioterapeut) a cviky na zapojení CORE či HSS (hlubokého stabilizačního systému).
 • Správně se zvedejte z lehu. Z lehu se vždy zvedejte přes bok, nikdy ne švihem. Také se budete muset naučit, jak správně ze země zvedat věci, abyste si diastázu ještě nezhoršovali. Se vším vám poradí fyzioterapeut.

5Stres a nekvalitní spánek

Potřebujeme rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem

Možná to bude znít jako klišé, ale i minimalizace stresu a dostatečné dlouhý a kvalitní spánek mají na vaše bříško vliv. Hormon kortizol, známý jako stresový hormon, zmenšuje svaly a zvyšuje nebo drží tuk v oblasti břicha. Častý nebo dlouhotrvající stres může mít na vaše břicho negativní vliv. Dopřejte si pravidelnou relaxaci, regulujte stres, začněte cvičit jógu, meditovat, dostatečně spát. Kortizol také snižuje eliminace cukru v jídelníčku a zvýšení konzumace zdravých omega-3 tuků.

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Obě karantény jsem díky Jíme Jinak překonali s úsměvem (Eliška)
Eliška: Milá Evo a Romane, chtěla bych vám ze...
Díky Vám jsem našla správnou cestu (Monika)
Monika: Je mi 51 let :-)...Díky Vám jsem našla...
Aj okolie si všimlo (Eva)
Eva: Srdečne ďakujem, že som mohla absolvovať tento kurz....
Jíme Jinak není jen o vaření (Šárka)
Šárka: Opět tleskám Evě a všem tvůrcům Jíme Jinak...
Jsem ráda, že jsem se do klubu JJ přihlásila
Katka: moc, moc děkuji za klub JJ, jsem z toho...
Nejlepší polévka. Kluci vylízali i hrnec a vaříme ji i dnes
Michaela: Prý nejlepší polévka světa a to došel zázvor....
Díky vám trávím v kuchyni víc času
Pavlaoanv0: Díky vám v kuchyni trávím víc času a...
Jsem lehčí a mohu řádit s dětmi (Kristýna)
Kristýna: Jupííí dneska, 8.den kurzu Hubneme do plavek, jsem...
Obdivuji pestrost ve vašich receptech
Romana: Prozatím se rozkoukávám, obdivuji pestrost, s kterou je...
Po týdnu 1,5 kg dole (Romana)
Romana: Zdravím Evi a ostatní, po týdnu 1,5 kg...
Vlasů na dvě hlavy a ty lokny! (Kattynka)
Kattynka: Evi, díky za sdílení, jste zářný příklad, že...
Hubnutí přišlo tak nějak samo
Chania: Vynechala jsem pečivo, nepotřebuji ho. Cukr jsem přestala...
Velký dík za kurz
Jana: Paní Evičko a Heleno, velký dík za kurz vánoce...
Nemusím vymýšlet, co vařit, hubnu a jsem trpělivější a laskavější (Zuzka)
Zuzka: Zdravím všechny kurzovníky. Včerejší půst jsem dala kroupovo-zeleninový...
Všechny vaše recepty jsou úžasné
Bobina: Všechny vaše recepty, které jsem zatím vyzkoušela (hlavní...
Díky vám jsem objevila jiný styl přípravy a stravování
Štěpánka: Postupně se pročítám a sepisuji nákupní seznam. Zkouším a...
 1. Skvělý článek, díky! U mě asi toho bude víc dohromady, teď v létě určitě spousta syrové zeleniny a ovoce, postoj taky…co mě teda překvapilo, mám pocit že mám břicho čím dál větší a přitom podle váhy hubnu. takže nemám tolik tuku jako spíš ho mám fakt nafouklé?

 2. Ahoj, mám problém s nafymanim, teď na podzim snidam rada pohankovou kaši, mandlove mléko , skořice, podušene jablko nebo svestky… to je špatně???

 3. Chtěla bych se zeptat, jestli nafouklé břicho může dělat i sušené ovoce a ořechy, kterých si dám, pravda, víc, než bych měla…
  Už jsem se na to dotazovala v kurzu, ale ten už mám uzavřený a tedy i odpovědi na dotazy jsou nepřístupné. Vím, že to není ok, ale zajímají mě souvislosti, podrobnosti.
  Momentálně cítím jak nafouklé i nohy…
  Potřebovala bych na pusu asi nějakej časovací zámek:-):-) – už se těším do podzimního detoxu!:-)

  • Jani, cokoli, čeho se sní víc, může udělat nafouklé břicho, protože to prostě zatíží trávení a nestíhá se to „odbavovat“ 😉

 4. Tak mě ten článek krásně namotivoval a začala jsem zařazovat cviky na diastázu. Výsledek se brzy dostavil – od dvou lidí jsem byla „nařčena“ z dalšího těhotenství 😁. No nic, jdu hledat chybu ve stravě… Vidím to na to ovoce, jídlo za pochodu a nedostatečné žvýkání. 😉 Jo a ta míra dezertů je taky nejspíš větší… Ale když ony jsou tak dobré. Nějak se mi nedaří zůstat u jednoho kousku. Holt ta silně vyvinutá slabá vůle je pěkná potvůrka 😁😁😁 Závidím všem, co to dokážou

  • Jestli ty nejsi na sebe moc přísná 😉 Ty, takový sportovec, že bys neměla vůli!? Dokážeš fyzicky věci, na které já bych se bála jen pomyslet, protože by mě to bolelo ve svalech 😂 Ale když je holt slabá slinivka-slezina, tak se musí nejdřív uzdravit, aby chtě polevily. Ale nadmíra ovoce, dezertů, jídlo ve spěchu a nežvýkání to samozřejmě jen zhoršují, takže tam bych začala 😉

 5. Zobrazit všech 17 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekTofu s pórkem a aromatickým olejem
Další článekRybízové víno bez cukru