Domů > Magazín > Hubnutí

Máte vyvalené nebo nafouklé bříško, které nejde zhubnout? Tady je 5 důvodů, které za to mohou.

bez lepku

Jíte zdravě, makáte ve fitku až do úmoru, všechno jde dolů, jen to proklaté bříško je pořád vypouklé a vy vypadáte jako těsně před porodem? A po jídle se to ještě zhoršuje? Chyba může být tam, kde by vás ji ani nenapadlo hledat.

Břicho plné plynů nebo výkalů


Většina lidí má rezervy v jídelníčku a pocit nafouklého břicha na sebe nenechá dlouho čekat

💡 Video kurz zdarma – upravte jídelníček na zdravější

Možná se někdy při pohledu do zrcadla ptáte: “Proč mám břicho jako těhotná?” Třeba patříte mezi ty, které trápí tlak v žaludku a nafouklé břicho, jehož příčina je vám záhadou. Příčin nafouklého bříška může být totiž hned několik a my si je dnes projdeme všechny.

Když má člověk nadváhu, tak se obvykle nediví, že má k pořádnému tělu i pořádné břicho. Pokud se ale stravuje zdravě a navíc ještě cvičí, nepěkně vypouklé bříško ho rozladí. “Problém bývá v definici zdravého stravování. Mnoho z nás má tu zkušenost, že jsme snídali jogurt s corn flakes, obědvali saláty, cvičili, pili kávu s mlékem, večeřeli saláty a pořád jsme nemohli to břicho vysportovat. A stačilo chytře změnit jídelníček a břicho bylo pryč,” říká Eva Cikrytová z Jíme Jinak. “Ale i lidé, kteří se stravují podobně jako my, dělají někdy chyby, které vedou k nadýmání,” dodává. Co jsou tedy nejčastější příčiny nafouklého nebo výkaly ucpaného břicha?

U běžných strávníků jsou to potraviny, které zahleňují a zanáší střevo:

  • polotovary, průmyslově zpracované výrobky
  • slazené nápoje a sladkosti
  • pečivo a moučné výrobky
  • nadbytek mléka a mléčných výrobků
  • nadbytek masa a uzenin

U těch, kdo se stravují zdravě jsou často na vině nevhodné kombinace, množství stravy nebo nevhodné návyky:

  • nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce
  • kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho “zdravých” dezertů z obilí a ovoce)
  • velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim
  • přejídání s tím, že je to přece zdravé a po tom se neztloustne
  • neustálé uždibování a málo času na dostatečné strávení předchozího jídla
  • jídlo za pochodu a jídlo na noc

U začátečníků při přechodu na celozrnnou stravu to může být také dočasný, avšak nepříjemný vedlejší účinek detoxikace organismu.
U velkého množství lidí se také může jednat o intolerance určité potraviny nebo celiakii, což je další z příčin nadmutého bříška u lidí, kteří se jinak stravují zdravě. Nejčastěji bývá na vině lepek (pšenice, ječmen, žito, příp. oves), laktóza (mléčné výrobky) a vejce. Může se ale vyskytnout i alergie na jablka, sóju, ořechy nebo mrkev.

Jak s nafouklým břichem zatočit?

Pokud se stravujete běžně, vyřaďte veškeré nevhodné potraviny a zaměřte se na skutečné a přírodní jídlo. Do stravy zařaďte komplexní sacharidy (celozrnné obiloviny), rostlinné bílkoviny (luštěniny), dostatek různě upravené zeleniny a ovoce, semínka, ořechy a řasy. Díky převážně rostlinnému jídelníčku plnému čerstvých a přírodních potravin získá vaše tělo všechny důležité živiny a nebude mít potřebu si ukládat tuk a střeva i další orgány se pročistí a všechny usazeniny i nahromaděná stolice odejdou pryč.

Pokud se stravujete dlouhou dobu dobře a netýkají se vás ani body uvedené jako chyby u těch, kdo se stravují zdravě, vyzkoušejte bezlepkovou dietu a připravujte si alespoň týden recepty bez lepku. Pozorujte, jestli se bříško mění. Nebo se nechte otestovat na nejčastější alergeny, ať víte, na čem jste a zbytečně se netrápíte.

Než ale vyrazíte na alergologii, přečtěte si další čtyři nejčastější příčiny, které nám dělají vypouklá bříška.

Špatný postoj způsobuje vyvalené bříško i bolesti zad

Vlevo správný postoj a vpravo hyperlordóza (zdroj: google.com)Vyvalené bříško může být také příčinou špatného postoje, tzv. hyperlordózy, která je velmi častým problémem západní civilizace s převahou sedavého způsobu života. Projevuje se nadměrným zakřivením bederní páteře, ochablými hýžďovými svaly, vyvaleným břichem a naklopenou pánví vpřed. Vnitřní orgány tlačí na břišní stěnu a  člověk i přes to, že má 0 % tuku, vypadá jako “těhulka” před porodem. Často si takový člověk stěžuje také na bolesti zad, kolen nebo problémy s kyčlemi, přidružit se mohou i metabolické poruchy, chronická únava, narušení dutiny břišní, dušnost ve spánku aj.

Jak vzniká?

Příčin může být hned několik. Může to být nadváha a obezita, nedostatek pohybu, časté stání nebo sezení, jednostranné zatěžování těla, nesprávné dýchání, nevhodné nebo špatně prováděné cvičení, velký skok v růstu v pubertě, vrozená odchylka, těhotenství, dokonce ji mohou způsobovat i jiné nemoci jako nádory, cukrovka, autoimunitní onemocnění aj.

Jak ji léčit?

  • Poraďte se s fyzioterapeutem, který vás naučí správné cviky na posílení břišního svalstva, ukáže vám, jak změnit postoj a vhodným doplňkem jsou i masáže.
  • Je třeba každý den myslet na správný postoj těla, než se přirozeně zafixuje a necvičit cviky, který problém prohlubují (sedy lehy, sklapovačky), naopak se zaměřovat na hluboký stabilizační systém, jógu a správné dýchání. U obézních lidí je třeba změnit jídelníček.

Špatné dýchání a nesprávné cvičení

Častým problémem těch, kteří začnou cvičit buď sami doma, anebo na skupinových lekcích, je špatné provádění cviků a špatné dýchání. Při špatném dýchání během cvičení se zvětšuje tlak na břišní stěnu, posilují se pouze přímé břišní svaly a zvyšuje se riziko vzniku diastázy. Nejčastěji se to stává u zvedání činek nebo jiných těžkých předmětů, a také při cvicích typu sedy lehy nebo sklapovačky či jakýchkoliv dalších cviků, kde se břicho zvedá do “vany” / “střechy”. Správné brániční dýchání dělá zázraky a dokáže perfektně zpevnit a zploštit břicho. Místo sklapovaček raději začněte se cviky zaměřené na CORE či HSS (hluboký stabilizační systém).

Jak na správné brániční dýchání

  • Varianta v leže: Lehněte si na záda, ruce položte podél těla. S výdechem stáhněte žebra dolů. Záda i lopatky zůstávají na podložce. Zvedněte nohy do pravého úhlu. S nádechem zvyšte nitrobřišní tlak v oblasti třísel a zad – zkuste s každým nádechem rozšiřovat pas do šířky. Břicho se nevyklenuje nahoru, žebra se nezvedají.
  • Varianta ve stoje: Stoupněte si na podložku s nohama na šíři ramen. Pod prsa za zády (pod zapínání podprsenky) si dejte ručník nebo šálu, vepředu šálu překřižte a každý konec chytněte do dlaní. Zaměřte se na dýchání do žeber, aby se s každým nádechem žebra rozšiřovala a s výdechem zmenšovala (ucítíte to na šátku). Poté před každým nádechem šál stáhněte a snažte se s nádechem šátek znovu povolit. Takto se naučíte používat bránici a brániční dýchání.

Diastáza (není to rozhodně problémem jen žen po porodu)

Fotografie ženy s diastázou před a po cvičení s fyzioterapeutem (zdroj: google.com)

Diastáza značí rozestup přímých břišních svalůPřímý břišní sval je uzavřený ve vazivové pochvě, kterou tvoří šikmé a příčné svaly. Jedná se o podélný sval, který ohýbá přední část těla a také pomáhá držet vzpřímený postoj. Pokud se od svaly sebe oddělí, vznikne mezera táhnoucí se od hrudní kosti až k pupíku. Vazivo jednoduše neudrží to, co by mělo – tedy vnitřní orgány, které se tlačí ven. A asi to znáte… Po jídle se bříško ještě více vyvaluje ven.

Vpravo správné postavení svalů x vlevo diastáza (rozestup svalů)

Jak vzniká?

Možná si říkáte, že diastáza je přeci problémem pouze žen po porodu, ale není tomu tak. Diastáza se může objevit u kohokoliv v jakémkoliv věku, dokonce i u mužů. Ze 70 % se objevuje u žen po porodu, zejména u těch, které nikdy necvičily. Dalšími příčinami diastázy u žen nebo mužů jsou obezita, hypermobilita, časté změny hmotnosti a špatné nebo extrémní cvičení. Na skupinových lekcích nebo doma vám může uniknout důležitá věc – správné dýchání a provedení cviků. A vy si tak často nesprávným provedením nevědomě ubližujete.

Jak ji poznat?

V oblasti pupíku (nad nebo pod) je patrný hrbolek. Lehněte si na záda a pokrčte nohy. Povolte břicho a nadzvedněte hlavu. V místě mezi pupíkem a hrudní kostí vložte prsty. Pokud cítíte mezeru, mezi kterou se dají vsunout třeba i 3 prsty, máte diastázu. Pokud se břicho nerozestoupí a prsty nejdou vsunout, je vše v pořádku.

Jak ji léčit?

Správným cvičením a dýcháním si můžete během krátké doby diastázu vyléčit, bříško zpevnit a odstranit nepříjemné a nevzhledné vyvalení.

  • Zajděte za fyzioterapeutem. Zkontroluje, zda-li máte diastázu a ukáže vám, jak správně dýchat a cvičit. U obvodního lékaře si můžete zajistit předpis na rehabilitace. Díky tomu budete mít rehabilitace u fyzioterapeuta hrazené pojišťovnou.
  • Přestaňte zatím cvičit. Je totiž možné, že cvičením, které provádíte, si pouze diastázu zhoršujete a bříško více vyvalujete.
  • Naučte se jak správně dýchat do bránice a snažte se na správné dýchání myslet každý den, brzy si ho automaticky osvojíte.
  • Cvičte cviky na zatáhnutí diastázy (ukáže vám fyzioterapeut) a cviky na zapojení CORE či HSS (hlubokého stabilizačního systému).
  • Správně se zvedejte z lehu. Z lehu se vždy zvedejte přes bok, nikdy ne švihem. Také se budete muset naučit, jak správně ze země zvedat věci, abyste si diastázu ještě nezhoršovali. Se vším vám poradí fyzioterapeut.

Stres a nekvalitní spánek

Potřebujeme rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem

Možná to bude znít jako klišé, ale i minimalizace stresu a dostatečné dlouhý a kvalitní spánek mají na vaše bříško vliv. Hormon kortizol, známý jako stresový hormon, zmenšuje svaly a zvyšuje nebo drží tuk v oblasti břicha. Častý nebo dlouhotrvající stres může mít na vaše břicho negativní vliv. Dopřejte si pravidelnou relaxaci, regulujte stres, začněte cvičit jógu, meditovat, dostatečně spát. Kortizol také snižuje eliminace cukru v jídelníčku a zvýšení konzumace zdravých omega-3 tuků.

Chcete rady a jídelníček, jak zhubnout bříško?



PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

176 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zdravím a mohl bych mít dotaz? Žena 76let veliké a tvrdé bříško. Spí jen na zádech, protože na boku trpí bolestí. Netušíte co by mohlo být příčinou? Děkuji předem za případnou odpověď. Pěkný den. VH

Skvělý článek, díky! U mě asi toho bude víc dohromady, teď v létě určitě spousta syrové zeleniny a ovoce, postoj taky…co mě teda překvapilo, mám pocit že mám břicho čím dál větší a přitom podle váhy hubnu. takže nemám tolik tuku jako spíš ho mám fakt nafouklé?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

117
5

Jak rychle a zdravě zhubnout bez cvičení

Dá se zhubnout zdravě bez cvičení? Bez mučení a drastických diet? Ano! Máme to vyzkoušeno nejen my, ale další stovky žen! Zkuste to taky.
51
12

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...
13
3

Rodiče pozor – počet obézních dětí roste i u nás

Každé čtvrté dítě v ČR trpí nadváhou, každé sedmé obezitou a přibývá i dětí s monstrózní obezitou. Kde to všechno začíná a co všechno může váhu dítěte ovli...
174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
52
1

13 chyb, kterým se chceme při detoxikaci vyhnout

Jedli jste přes léto příliš mnoho cukrovinek, málo zeleniny, pili alkohol, málo spali a cítíte, že je potřeba očistit tělo? Předtím než se pustíte do podzi...
51
6

Jak přežít Vánoce ve zdraví a bez přibírání

Vánoce byly vždy tradičně symbolem klidu a míru. Ale opak je pravdou. V dnešní době jsou spíše symbolem stresu, nervů a honění se s cílem mít všechno perfe...