Domů > Magazín > Hubnutí

Jak přežít Vánoce ve zdraví a bez přibírání

Vánoce byly vždy tradičně symbolem klidu a míru. Ale opak je pravdou. V dnešní době jsou spíše symbolem stresu, nervů a honění se s cílem mít všechno perfektní a poté si úplně vyřízení a unavení užít pár kouzelných okamžiků s blízkými. A samotnou kapitolou je přejídání se, což je pro moderní Vánoce více než typické. Jak je přežít ve zdraví?

3 problémy dnešních Vánoc

Věděli jste, že …?
Podle výzkumů přibere průměrný Čech během Vánoc 2-3 kilogramy. Ti „šikovnější“ naberou dokonce 6 a více kilogramů.

Na Vánoce u nás vzniká změna vztahu k jídlu. Většina české populace za tento krátký čas sní velké množství jednoduchých cukrů z vánočního cukroví a tuků ze smaženého kapra. A výsledek? Ručička na váze ukazuje neuvěřitelná čísla směrem nahoru. A nejen to, také metabolismus a jednotlivé orgány dostaly pěkně zabrat. A proč?

  • Vánoční stravování obsahuje plno jednoduchých cukrů (cukr, bílá mouka) a přebytek nevhodných tuků (smažená jídla, majonézy).
  • V jídle chybí vláknina z čerstvé zeleniny, luštěnin a celozrnných obilovin. Málo kdo si v dnešní době dělá třeba vánočního kubu – tradiční vánoční pokrm našich předků plný vlákniny.
  • Lidem v tomto čase chybí střídmost a pokora.

Revize vánočního menu

Nejlepší možnost je samozřejmě nedojít až do stádia, kdy ručička váhy vyleze nahoru a vy nešťastní se budete snažit vrátit zpět napáchané škody. Připravte se na to dopředu a tento problém se vás nemusí týkat. Vezměte vánoční jídelníček do vlastních rukou a podrobte ho revizi.

  • Inspirujte se zdravějším vánočním menu. Pochutnáte si, nezatížíte trávení, budete se cítit lehce a dobře a navíc se nemusíte bát o vaši váhu, zdraví a figuru.
  • Nekombinujte sladká a slaná jídla najednou. Vždy nechejte alespoň 1-2 hodiny čas trávicímu traktu zpracovat jeden chod, než mu přidáte sladkou tečku.
  • Dávejte přednost celistvým potravinám. Místo bílé mouky dejte do cukroví celozrnnou nebo bezlepkovou. Místo cukru použijte sušené ovoce nebo přírodní sladidla (slad, obilné sirupy) a majonézu nekupujte, ale vyrobte si ji doma. Snažte se vyhýbat co nejvíce zpracovaným potravinám. Zkuste zdravá těsta na cukroví.
  • Nepřepalte tuk. Pokud plánujete mít ve vánočním menu něco smaženého – ať už řízečky v trojobalu, zeleninové řízečky nebo zeleninu v těstíčku (tzv. tempuru), dávejte si pozor, abyste nepřipálili olej, na kterém je budete smažit. Vyberte si olej s vysokým kouřovým bodem (sezamový, rýžový, kukuřičný, dezodorizovaný slunečnicový olej) a před smažením do oleje vhoďte 2-3 kolečka mrkve, které pomohou, aby se olej tak rychle nepřepaloval.
  • Raději méně než více a dobře žvýkat. Naberte si na talíř nejdříve menší množství jídla, dobře žvýkejte a pokud ještě budete mít hlad, přidejte si. To samé zkuste s cukrovím. Uvidíte, že pokud každé sousto 50x požvýkáte, bude vám stačit menší množství a navíc si ho více vychutnáte.
  • Omezte alkohol. Výborné vánoční nápoje mohou být i bez něj – zkuste třeba zdravý svařák, punč nebo koňak!
  • A ještě tip na závěr – hýbejte se! Běžte o Vánocích na procházku, jděte bruslit nebo lyžovat.

A jak je to na Vánoce u vás?

Děláte si na Vánoce zdravější menu nebo jíte klasicky? Jak to řešíte u příbuzných? Máte nějaké tipy, jak se vyhnout přejídání, nebo tomu podlehnete a pak řešíte, jak se zase dostat do formy?

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

51 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Ahoj,
uvedené rostlinné suroviny znám a používám již přes deset let, ráda bych uvítala více inspirací, jak vařit pro 1 osobu, (vdovy, rozvedené, dospělé děti již nebydlí doma atd.). Týká se to vaření maličkého množství/1 porce, především miso polévek, zeleniny včetně jejich nákupů, uchovávání, spousta druhů zelenin je moc velká, např. hokaido, květák, brokolice, celer apod. Člověk je pak nucen jíst týden to samé, aby se zelenina nezkazila, (uchovávání v mrazáku je nevhodné). Špatně se vaří i 1 talíř miso polévky ze 3 deci vývaru. Dýňová polévka 1 porce – ohřívat polévku 2. den je nevhodné, zelenina se má sníst do 1/2 hodiny od uvaření… Obiloviny a luštěniny lze několik dní uchovat v ledničce. Ani ,,bramboračku”, kulajdu, kyselo, dršťkovou z hlívy, aj. nelze snad ani uvařit 1 porci. Je to i neekonomické .- energie, voda, čas, mytí nádobí… Jak to prosím dělají ostatní? Děkuji

Ahoj všichni, chtěla bych touto cestou moc poděkovat Evě za velmi záslužnou práci. Za nedlouho mi končí kurz a bylo mi tady s vámi všemi moc dobře. Zapojovat komentáři jsem nestíhala až nyní. S Jíme Jinak jsem objevila nové suroviny, které jsem dříve neznala a s nimi nové chutě. Mám to štěstí, že můj muž se mnou večeří ta moje nová jídla a spolu si moc pochutnáváme :-) .Zdravotně se cítím o mnoho lépe a kilečka ,byť jen 4 jsou zdárně také pryč, ale hlavně se formuje postava a za to jsem velmi šťastná :-) . Jsem rozhodnuta se takto stravovat i nadále i když si myslím popravdě, že si občas možná nějaké dobré krůtí masíčko dám….uzeninu obecně nemusím, tak v tom to mám ulehčené….cukroví jsem pekla podle jíme jinak a už jsem moc zvědavá, jak bude chutnat…..podle testu na stole :-) . Jen s úklidem , stejně ,jako ty Evičko, trošku pokulhávám :-) . Ale svět se nezboří a hlavně kliiiid :-) . Všem krásné Vánoce s úsměvem na tváři, zdravou myslí a klidným duchem za srdce přeje Jarmila

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

47
12

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...
51
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.
93
5

Jak rychle a zdravě zhubnout bez cvičení

Dá se zhubnout zdravě bez cvičení? Bez mučení a drastických diet? Ano! Máme to vyzkoušeno nejen my, ale další stovky žen! Zkuste to taky.
68
10

Šokující výsledky: Pouhá změna struktury potravin změní naše chutě k jídlu

Celý oves, ovesné vločky, instantní ovesná kaše nebo ovesné polštářky. Která potravina způsobí brzký hlad? Jedná se pořád o jednu a tu samou potravinu R...
12
3

Rodiče pozor – počet obézních dětí roste i u nás

Každé čtvrté dítě v ČR trpí nadváhou, každé sedmé obezitou a přibývá i dětí s monstrózní obezitou. Kde to všechno začíná a co všechno může váhu dítěte ovli...
71
12

Poklad jménem vlašské ořechy

Ořechová sezóna je tady! Udělejte si zásobu, ať máte dost ořechů na nádivky do sladkého pečiva, do těst na vánoční cukroví, na ořechovou bábovku nebo ořech...