Vánoce byly vždy tradičně symbolem klidu a míru. Ale opak je pravdou. V dnešní době jsou spíše symbolem stresu, nervů a honění se s cílem mít všechno perfektní a poté si úplně vyřízení a unavení užít pár kouzelných okamžiků s blízkými. A samotnou kapitolou je přejídání se, což je pro moderní Vánoce více než typické. Jak je přežít ve zdraví?

3 problémy dnešních Vánoc

Věděli jste, že …?
Podle výzkumů přibere průměrný Čech během Vánoc 2-3 kilogramy. Ti „šikovnější“ naberou dokonce 6 a více kilogramů.

Na Vánoce u nás vzniká změna vztahu k jídlu. Většina české populace za tento krátký čas sní velké množství jednoduchých cukrů z vánočního cukroví a tuků ze smaženého kapra. A výsledek? Ručička na váze ukazuje neuvěřitelná čísla směrem nahoru. A nejen to, také metabolismus a jednotlivé orgány dostaly pěkně zabrat. A proč?

 • Vánoční stravování obsahuje plno jednoduchých cukrů (cukr, bílá mouka) a přebytek nevhodných tuků (smažená jídla, majonézy).
 • V jídle chybí vláknina z čerstvé zeleniny, luštěnin a celozrnných obilovin. Málo kdo si v dnešní době dělá třeba vánočního kubu – tradiční vánoční pokrm našich předků plný vlákniny.
 • Lidem v tomto čase chybí střídmost a pokora.

Revize vánočního menu

Nejlepší možnost je samozřejmě nedojít až do stádia, kdy ručička váhy vyleze nahoru a vy nešťastní se budete snažit vrátit zpět napáchané škody. Připravte se na to dopředu a tento problém se vás nemusí týkat. Vezměte vánoční jídelníček do vlastních rukou a podrobte ho revizi.

 • Inspirujte se zdravějším vánočním menu. Pochutnáte si, nezatížíte trávení, budete se cítit lehce a dobře a navíc se nemusíte bát o vaši váhu, zdraví a figuru.
 • Nekombinujte sladká a slaná jídla najednou. Vždy nechejte alespoň 1-2 hodiny čas trávicímu traktu zpracovat jeden chod, než mu přidáte sladkou tečku.
 • Dávejte přednost celistvým potravinám. Místo bílé mouky dejte do cukroví celozrnnou nebo bezlepkovou. Místo cukru použijte sušené ovoce nebo přírodní sladidla (slad, obilné sirupy) a majonézu nekupujte, ale vyrobte si ji doma. Snažte se vyhýbat co nejvíce zpracovaným potravinám. Zkuste zdravá těsta na cukroví.
 • Nepřepalte tuk. Pokud plánujete mít ve vánočním menu něco smaženého – ať už řízečky v trojobalu, zeleninové řízečky nebo zeleninu v těstíčku (tzv. tempuru), dávejte si pozor, abyste nepřipálili olej, na kterém je budete smažit. Vyberte si olej s vysokým kouřovým bodem (sezamový, rýžový, kukuřičný, dezodorizovaný slunečnicový olej) a před smažením do oleje vhoďte 2-3 kolečka mrkve, které pomohou, aby se olej tak rychle nepřepaloval.
 • Raději méně než více a dobře žvýkat. Naberte si na talíř nejdříve menší množství jídla, dobře žvýkejte a pokud ještě budete mít hlad, přidejte si. To samé zkuste s cukrovím. Uvidíte, že pokud každé sousto 50x požvýkáte, bude vám stačit menší množství a navíc si ho více vychutnáte.
 • Omezte alkohol. Výborné vánoční nápoje mohou být i bez něj – zkuste třeba zdravý svařák, punč nebo koňak!
 • A ještě tip na závěr – hýbejte se! Běžte o Vánocích na procházku, jděte bruslit nebo lyžovat.

A jak je to na Vánoce u vás?

Děláte si na Vánoce zdravější menu nebo jíte klasicky? Jak to řešíte u příbuzných? Máte nějaké tipy, jak se vyhnout přejídání, nebo tomu podlehnete a pak řešíte, jak se zase dostat do formy?

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!

Manžel si ani nevšiml, že jíme jinak

Alena.brunova: Před pár dny mne manžel načapal u monitoru, odkud...

Partnerovi vyloženě chutná (Jasebka)

Jasebka: Já mám dole zatím pořád 4 kila, navrch...

Kvalitě mých nehtů 3 měsíční strava s Jíme Jinak velmi pomohla (Dagmar)

Dagmar: Kvalitě mých nehtů 3 měsíční strava s Jíme...

S vámi je očista vždy příjemnější

Iva: Každý rok si říkám, že budu šetřit a...

Kurz pro začátečníky

Alena: Děkuji za spoustu podnětů, které jsem na vašem...

Obdivuji vaše recepty a úžasné nápady

Lenka M.: Nejsem ortodoxní JJ, ale tuto stravu mám...

Funguje to, zatím jsem zhubla 6-7 kg (Marie)

Marie: Zdravím, jsem v klubu Jíme Jinak přibližně 4....

Je to fakt supééér! Tři týdny, tři kila. (Hana, 50 let)

Milá Evi, jsem ve Vašem klubu JJ a v kurzu...

Členství v Klubu byla jedna z našich nejlepších investic

Martina: Dlouho jsem váhala, zda si můžeme dovolit z...

Zdravotní problémy i kila jsou pryč, mám energie na rozdávání (Jitka)

Jitka: Ahoj děvčata, v březnu chřipka doprovázená zahleněným kašlem,...

Jídleníček, recepty, nákupní seznam – vše je super (Jana)

Jana: Přiznám se, svíčkovou (byť od maminky) nemusím. Dvacet...

Přítel mi řekl, že by tak chtěl jíst už pořád

Lucie: Ráda bych napsala takové shrnutí mého kurzu. Především...

S Vámi mám pocit, že na to nejsem sama (Daniela)

Daniela: Jsem učitelka a celý svůj profesní život se...

Vaše videorecepty jsou úžasné, každý den se zdokonaluji

Iva: Ahoj! Od 21.12. nepiju kávu, od 25.12. nejím...
 1. Ahoj všichni, chtěla bych touto cestou moc poděkovat Evě za velmi záslužnou práci. Za nedlouho mi končí kurz a bylo mi tady s vámi všemi moc dobře. Zapojovat komentáři jsem nestíhala až nyní. S Jíme Jinak jsem objevila nové suroviny, které jsem dříve neznala a s nimi nové chutě. Mám to štěstí, že můj muž se mnou večeří ta moje nová jídla a spolu si moc pochutnáváme :-) .Zdravotně se cítím o mnoho lépe a kilečka ,byť jen 4 jsou zdárně také pryč, ale hlavně se formuje postava a za to jsem velmi šťastná :-) . Jsem rozhodnuta se takto stravovat i nadále i když si myslím popravdě, že si občas možná nějaké dobré krůtí masíčko dám….uzeninu obecně nemusím, tak v tom to mám ulehčené….cukroví jsem pekla podle jíme jinak a už jsem moc zvědavá, jak bude chutnat…..podle testu na stole :-) . Jen s úklidem , stejně ,jako ty Evičko, trošku pokulhávám :-) . Ale svět se nezboří a hlavně kliiiid :-) . Všem krásné Vánoce s úsměvem na tváři, zdravou myslí a klidným duchem za srdce přeje Jarmila

  • Super, Jarmilo 👍 Čtyři kilečka v zimě to je luxus! A super, že jsi objevila nové suroviny a dokonce se pustila i do cukroví, paráda! Měj se krásně, uvidíme se v klubu ❤

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekHodnotu života nezvážíš
Další článekOvesné cukroví – Karolínky