Domů > Magazín > Hubnutí

Jak přežít Vánoce ve zdraví a bez přibírání

Vánoce byly vždy tradičně symbolem klidu a míru. Ale opak je pravdou. V dnešní době jsou spíše symbolem stresu, nervů a honění se s cílem mít všechno perfektní a poté si úplně vyřízení a unavení užít pár kouzelných okamžiků s blízkými. A samotnou kapitolou je přejídání se, což je pro moderní Vánoce více než typické. Jak je přežít ve zdraví?

3 problémy dnešních Vánoc

Věděli jste, že …?
Podle výzkumů přibere průměrný Čech během Vánoc 2-3 kilogramy. Ti „šikovnější“ naberou dokonce 6 a více kilogramů.

Na Vánoce u nás vzniká změna vztahu k jídlu. Většina české populace za tento krátký čas sní velké množství jednoduchých cukrů z vánočního cukroví a tuků ze smaženého kapra. A výsledek? Ručička na váze ukazuje neuvěřitelná čísla směrem nahoru. A nejen to, také metabolismus a jednotlivé orgány dostaly pěkně zabrat. A proč?

  • Vánoční stravování obsahuje plno jednoduchých cukrů (cukr, bílá mouka) a přebytek nevhodných tuků (smažená jídla, majonézy).
  • V jídle chybí vláknina z čerstvé zeleniny, luštěnin a celozrnných obilovin. Málo kdo si v dnešní době dělá třeba vánočního kubu – tradiční vánoční pokrm našich předků plný vlákniny.
  • Lidem v tomto čase chybí střídmost a pokora.

Revize vánočního menu

Nejlepší možnost je samozřejmě nedojít až do stádia, kdy ručička váhy vyleze nahoru a vy nešťastní se budete snažit vrátit zpět napáchané škody. Připravte se na to dopředu a tento problém se vás nemusí týkat. Vezměte vánoční jídelníček do vlastních rukou a podrobte ho revizi.

  • Inspirujte se zdravějším vánočním menu. Pochutnáte si, nezatížíte trávení, budete se cítit lehce a dobře a navíc se nemusíte bát o vaši váhu, zdraví a figuru.
  • Nekombinujte sladká a slaná jídla najednou. Vždy nechejte alespoň 1-2 hodiny čas trávicímu traktu zpracovat jeden chod, než mu přidáte sladkou tečku.
  • Dávejte přednost celistvým potravinám. Místo bílé mouky dejte do cukroví celozrnnou nebo bezlepkovou. Místo cukru použijte sušené ovoce nebo přírodní sladidla (slad, obilné sirupy) a majonézu nekupujte, ale vyrobte si ji doma. Snažte se vyhýbat co nejvíce zpracovaným potravinám. Zkuste zdravá těsta na cukroví.
  • Nepřepalte tuk. Pokud plánujete mít ve vánočním menu něco smaženého – ať už řízečky v trojobalu, zeleninové řízečky nebo zeleninu v těstíčku (tzv. tempuru), dávejte si pozor, abyste nepřipálili olej, na kterém je budete smažit. Vyberte si olej s vysokým kouřovým bodem (sezamový, rýžový, kukuřičný, dezodorizovaný slunečnicový olej) a před smažením do oleje vhoďte 2-3 kolečka mrkve, které pomohou, aby se olej tak rychle nepřepaloval.
  • Raději méně než více a dobře žvýkat. Naberte si na talíř nejdříve menší množství jídla, dobře žvýkejte a pokud ještě budete mít hlad, přidejte si. To samé zkuste s cukrovím. Uvidíte, že pokud každé sousto 50x požvýkáte, bude vám stačit menší množství a navíc si ho více vychutnáte.
  • Omezte alkohol. Výborné vánoční nápoje mohou být i bez něj – zkuste třeba zdravý svařák, punč nebo koňak!
  • A ještě tip na závěr – hýbejte se! Běžte o Vánocích na procházku, jděte bruslit nebo lyžovat.

A jak je to na Vánoce u vás?

Děláte si na Vánoce zdravější menu nebo jíte klasicky? Jak to řešíte u příbuzných? Máte nějaké tipy, jak se vyhnout přejídání, nebo tomu podlehnete a pak řešíte, jak se zase dostat do formy?

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Klub

Ahoj všichni, chtěla bych touto cestou moc poděkovat Evě za velmi záslužnou práci. Za nedlouho mi končí kurz a bylo mi tady s vámi všemi moc dobře. Zapojovat komentáři jsem nestíhala až nyní. S Jíme Jinak jsem objevila nové suroviny, které jsem dříve neznala a s nimi nové chutě. Mám to štěstí, že můj muž se mnou večeří ta moje nová jídla a spolu si moc pochutnáváme :-) .Zdravotně se cítím o mnoho lépe a kilečka ,byť jen 4 jsou zdárně také pryč, ale hlavně se formuje postava a za to jsem velmi šťastná :-) . Jsem rozhodnuta se takto stravovat i nadále i když si myslím popravdě, že si občas možná nějaké dobré krůtí masíčko dám….uzeninu obecně nemusím, tak v tom to mám ulehčené….cukroví jsem pekla podle jíme jinak a už jsem moc zvědavá, jak bude chutnat…..podle testu na stole :-) . Jen s úklidem , stejně ,jako ty Evičko, trošku pokulhávám :-) . Ale svět se nezboří a hlavně kliiiid :-) . Všem krásné Vánoce s úsměvem na tváři, zdravou myslí a klidným duchem za srdce přeje Jarmila

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

4
10

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...
klub
8
6

13 chyb v jídelníčku, které nás drží od vysněné postavy i zdraví

Většina lidí cítí, že potřebují udělat ve stravě změnu, ale většinou neví, jak začít. Někdy se mylně domnívají, že řešením je vynechat maso, vejce a mléko....
1

Výživová doporučení pro obyvatele České republiky. Znáte je?

Věděli jste, že až 80 % případům nemocí srdce, cévních mozkových příhod, cukrovky 2. typu a 40 % případům rakoviny by bylo možné předejít, pokud bychom zle...
klub

Strašák jménem cukry – které jsou dobré, a které ne?

Když se nám na jazyku rozplývá náš oblíbený dezert, naše myšlenky jsou určitě na hony vzdáleny chemickým vzorcům a názvosloví. A jestli ten slastný pocit n...
5

Jak rychle a zdravě zhubnout bez cvičení

Dá se zhubnout zdravě bez cvičení? Bez mučení a drastických diet? Ano! Máme to vyzkoušeno nejen my, ale další stovky žen! Zkuste to taky.