Začalo nám září a s ním opět nástup našich dětí do školy či školky. A my vám přinášíme pár tipů, jak dětem i sobě toto období začátku roku ulehčit. S plnými bříšky jde všechno tak nějak lépe :-) Tak které dobroty společně na svačinku vyberete?
Slaná svačina
Také si pamatujete, když jste dostávali na svačinu každý den to samé? Buď byl rohlík, anebo chleba. Byla to nuda, že? Často jsme svačinu raději ani nesnědli, anebo vyhodili. A stejně to mají i naše děti. Zkuste to změnit a nachystat jim každý den něco jiného. Střídejme různé druhy svačin, příprav i náplní. Jednou jim můžeme udělat zdravý hamburger, jindy sendvič, další den toast, slané palačinky, tortillu, krekry, různé typy placek, jarní závitky, karbanátky, polentové kostky, cizrnovou farinatu, sushi, gyros v pita chlebu, slanou bábovku, pomazánku s nakrájenou zeleninou atp.
A že na to ráno nemáte čas? Udělejte to chytře – vymyslete takové večeře, abyste „zbytky“ mohli použít do svačinek. Na večeři můžete udělat karbanátky a zbylé zabalit třeba do pita chleba nebo lavaše, udělat hummus s pečenou zeleninou a část hummusu namazat na chléb jako svačinu atd.
Sladká svačina
Občas pro změnu dětem zabalte svačinu sladkou. Tady se můžete vyřádit – od různých druhů čerstvého ovoce, zdravých sušenek (např. domácí OREO nebo DISKO sušenky), pudinků, obilných krémů, buchet, sladkých palačinek, waflí nebo lívanců, koláčů, tyčinek, přes muffiny, štrůdl, domácí brumíky, přesnídávky, energy kuličky nebo různé sladké chlebíčky. Sladké dobroty mohou být podomácku udělané, anebo koupené (bez cukru, aditiv a éček, bílé mouky, mléka a vejce).
Do čeho svačinu zabalit
Podle typu svačinky ji můžeme zabalit buď do různých obalů – například na svačiny, které se skládají z pečiva se prodávají ekologické obaly, můžeme použít ale i krabičky (např. Ikea prodává dělené krabičky na svačinky), na různé krémy, pudinky a další tekutější svačinky jsou skvělé jakékoliv menší a větší skleničky nebo krabičky s pevným víčkem.
Pití
Pro děti je ideální bytelná pevná BPA free láhev. Buď plastová nebo skleněná. Pokud děti nechtějí pít pouze vodu, můžete jim do ní přidat pro zpestření bylinky, okurku, citron, pomeranč, anebo trošku přírodního sladidla (ovocný koncentrát, slad nebo obilný sirup).
Dobrý den, ráda bych poprosila o radu nebo tipy jak to děláte u vás…řeším neustále odpolední svačiny pro rodinu – vrátíme se všichni z práce a ze škol a máme největší hlad….zatím to většinou vyhraje nejrychlejší chleba s něčím….jak to řešíte? V tu chvíli není čas něco péct nebo vařit, protože všichni mají hlad a pokud zrovna nezbylo z večeře, což většinou ne….máte tipy ? Děkuji a hezký den všem
Libuše, jedna osvědčená možnost je udělat si hned večeři – tím se vyřeší i pozdní jídlo a odpadne nutnost dělat svačinu. V některých rodinách se jim to osvědčilo. Jinak máme v klubu speciál, který je plný tipů na svačiny, je tam moře inspirace: https://www.jimejinak.cz/zdrava-strava-a-cestovani-1-dil/ , https://www.jimejinak.cz/zdrava-strava-a-cestovani-2-dil/ , https://www.jimejinak.cz/zdrava-strava-a-cestovani-3-dil/ A další tipy pod štítkem https://www.jimejinak.cz/stitky/svacina/ Pokud to zatím jinak nejde, tak kváskový chléb s pomazánkou a zeleninou. https://www.jimejinak.cz/kategorie/recepty/pomazanky/ https://www.jimejinak.cz/kategorie/recepty/pecivo/
Večeře zní teoreticky dobře, ale u nás by to neprošlo, děti chtějí něco sníst tak do pěti minut od příchodu.
A navíc naše děti jedí za odpoledne a večer tak čtyřikrát, takže taky nevím, jak řešit. Navíc téměř každé odpoledne jedeme hned na sport, takže ani není kdy to uvařit.
Taky to většinou skončí chlebem s něčím.
Nevím, jak to přesně děláte u vás, co jíte odpoledne, jak jsou děti staré atd., takže asi neporadím úplně dobře. Chleba s nečím není problém, když je to jednou za čas. U nás je to třeba zpestření jídelníčku, protože je to zase jiná konzistence než zrníčka, kaše, omáčky apod. Obecně řečeno, je to problém dnešní doby, že jsme zvyklí mít všechno hned – které jídlo je za 5 minut hotové? Vždyť i namazat rohlíky a udělat k tomu zeleninu zabere nějaký čas. Moje zkušenost je, že přechod z pečiva a salátů na naše jídlo nebyla žádná časová ztráta. I děti je vhodné trochu brzdit v očekávání a okamžitém uspokojování potřeb – dnešní děti jsou netrpělivé až hyperaktivní a jeden z důvodů je náš vlastní uspěchaný přístup a to, že je nevedeme k tomu, že kvalita prostě chvíli trvá. Chceš jíst, máš hlad? Tak mi pojď pomoct oloupat cibuli, nakrájet mrkev a umyj salát. 😉 U nás v rodině se říkávalo: „Hned se ani pejsek nevykaká“ :-)) Nevím, co jedí a proč jedí odpoledne 4x, to je hodně, tím spíš by nemuseli být na večeři tak strašně hladové, když už mají v sobě tři jiný jídla, pokud to dobře chápu. Naše děti mají také sporty, ale není problém, aby vystačily s jednou svačinou mezi obědem a večeří.
U nás se na svačiny nejvíc osvědčily látkové kapsičky se suchým zipem, které se dají i vyprat (se zátěrem).
A už dlouho do školy jedině kovové lahve – zatím jediné lahve, které ani po několika letech nesmrdí.
A pozor, na některých školách jsou skleněné lahve zakázané kvůli bezpečnosti, tak si to nejdřív zjistěte.
To je zajímavé, to jsem netušila s těmi skleněnými lahvemi. Kovovka u nás taky frčí celý rok, skleněné postupně děti rozbily :-(