Domů > Zdravé recepty > Přílohy

Polentové kostky

Uvařeno
bez lepku
sezóna léto

Léto už je skoro tady a proto začínáme zařazovat častěji polentu a kukuřičnou krupici, pro její ochlazující účinek na náš organismus. A protože by jídlo by mělo být zábava, zkuste pro tentokrát dát polentu ztuhnout do jiného tvaru, než jste zvyklí. Zajímavé jsou různé formičky, netradiční mističky ale také malé bábovičky, což ocení hlavně děti.

Ingredience
pro 4 porce
 • hrnek instantní polenty 100 g
 • 3 hrnky vody 900 ml
 • sůl

Od dětství jsem měla problémy s nadváhou, které jsem se snažila řešit pohybem. Když mi artróza v kolenou vzala možnos...

Jak připravit polentu

 1. Připravte si formičky nebo bábovičky, hrnky, misky, prostě cokoliv, kde dáte polentu ztuhnout. Dobře vypadá i forma na bábovky, srnčí hřbet apod. a vypláchněte je studenou vodou.
 2. Instantní polentu pomalu vmíchejte do vroucí osolené vody, ztlumte plamen na menší a míchejte metličkou dvě až tři minuty po celou dobu varu. Polenta začne houstnout.
 3. Po uplynutí 3 minut polentu odstavte a pomocí stěrky rozdělte do připravených nádob. Nechte polentu asi 20 minut na lince vychladnout a pak ji dejte do ledničky, kde ztuhne úplně.
 4. Až polenta ztuhne, půjde dobře vyklopit a nakrájet.
 5. Jíst se dá i studená, ale skvělá je jako příloha k omáčce. Ohřát ji můžete na pařáčku.

Praktické

 • Aby vám šlo vaření rychle od ruky a stálo minimum času, uvařte si polentu den předem. Při přípravě oběda už jen ohřejete  na pařáčku a hned podáváte.
 • Do polenty můžete nastrouhat třeba zeleninu, přidat různé druhy koření, bylinek sušených i syrových, semínek, řas nebo dochucovadel.

Dět do roka

 • Polentu uvařenou bez soli můžete dát dětem do roka mezi prvními příkrmy, pokud vám vyjdou na léto. Děti polentu většinou zbožňují, protože si ji mohou samy držet v ručičkách.
 • Dětem starším 1 roku polentu už můžete lehounce osolit. Sůl přidáváme do polenty postupně po zrnkách. Děti cca od 2 let mohou konzumovat lehce osolenou polentu.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Kateřina
12. 6. 2016

Polenta je výborná. Nasekám do ní bylinky ze zahrádky, česnek a dýňová semínka. Ochutím trochou tamari. Na tom si pochutnám nejvíc a je z toho i rychlá večeře, používám místo pečiva.

Ukázat další komentáře