Domů > Magazín > Blog

EU zakázala nejvíce používané pesticidy v Česku

Evropská unie zakázala 3 populární pesticidy, u kterých existuje podezření, že mohou uškodit lidskému zdraví. Mezi nimi je i chlorpyrifos, který je nejvíce užívaným pesticidem v ČR. Několik studií totiž naznačilo, že může poškozovat vývoj mozku u dětí. Zemědělci nesouhlasí, protože za něj není náhrada. Bude třeba používat více jiné chemie a potraviny pravděpodobně zdraží.

Trojice nejoblíbenějších pesticidů

Nový zákaz se týká trojice látek chlorpyrifos, chlorpyrifos-methyl a thiakloprid. Jedná se po celé Evropské unii (včetně Česka) o velmi rozšířené a oblíbené insekticidy – látky, které se na rostliny aplikují proti škůdcům. Chlorpyrifos byl dokonce nejoblíbenější, v minulých letech se ho podle údajů ministerstva zemědělství použilo ročně přes 100 000 kg. Thiakloprid je hned v závěsu.

Všechny tyto pesticidy se používají k ošetření ovoce, zeleniny, obilovin a řepky, které dokážou ochránit například před invazivní mandelinkou bramborovou. Pro zemědělce byly velkým pomocníkem. Někdy ovšem až příliš velkým – kontroly často na ovoci nacházely nepovolená rezidua těchto pesticidů.

Například jablka a citrusy po celé EU jsou dle Pesticide Action Network (PAN) chlorpyrifosem doslova zamořené. Nejhůře dopadla jablka zakoupená v ČR původem z Polska. Ale také v zelenině. „Tento typ pesticidu, ale i přítomnost jiných dalších inspekce zjišťuje také například v kapustě nebo čínském zelí. V posledních letech odhalily kontroly nadlimitní obsahy reziduí chlorpyrifosu i u papriky, květáku, fazolových lusků, špenátu nebo mrkve,“ prozradil mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

Obavy z poškození mozku

Proč se přistoupilo k zákazu těchto látek? Vědci mají obavy z poškození jak životního prostředí, tak hlavně z negativních účinků těchto látek na lidské zdraví.

Tyto látky hubí hmyz tak, že napadnou jeho nervový systém, což se ukazuje jako potenciálně nebezpečné i pro lidi. Největší nebezpečí představují tyto látky pro děti, jejichž nervový systém je teprve ve vývinu. Ekologická organizace Arnika zmiňuje navíc narušování funkce hormonů, zhoršení paměti a koncentrace, bolesti hlavy a poruchy spánku.

Ekologický problém

Kromě toho, že thiakloprid přispívá k úhynu včel, což je jeden z největších ekologických problémů dnešní doby, je tu ještě problém s únikem zmiňovaných pesticidů do půdy, ovzduší a spodních vod. Látky mohou být toxické i pro vodní organismy.

Limity používání nestačí, země se shodly na zákazu

Pro všechny tyto nebezpečné látky byly nejdříve stanoveny limity a způsoby používání, aby se negativní účinky co nejvíce minimalizovaly. Státy EU ale nakonec vyhodnotily, že to nestačí, a zahájily celoplošný zákaz. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) musel reagovat a okamžitě zrušil v Česku povolení pro chemické postřiky s těmito látkami.

  • Chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl přišel o povolení do 16. února 2020, doprodávat a používat na polích se bude moci do 16. dubna 2020.
  • Zákaz pro thiakloprid začne platit v srpnu.

Zákaz má i negativní dopady

Vypadá to jako pozitivní zpráva, kdy budeme “uchráněni před jedy”, ale zákaz má bohužel i negativní dopady. Dle zemědělců neexistuje za chlorpyrifos náhrada, což může vyústit ve zdražování jídla a ještě více chemie v zemědělství. Zemědělci budou muset sahat po jiných přípravcích, kterých není tolik. A protože jich není tolik, hmyz si na ně může snadno vytvořit rezistenci a bude třeba jich použít více a častěji za sebou. Zákaz může také zemědělce odradit od pěstování některých speciálních plodin, které jsou důležité pro zachování pestrosti naší krajiny.

zdroj: idnes.cz

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Klub

Evi, jaké je EKO hnojení na zahrádce, když nemáme zvířata? Jak hnojí BIO farmy, pokud nemají zvířata?

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

12
41

Startujeme online kurz Podzimní detox

Vyzkoušejte také

2
10

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu, aby dlouho vydržela

Jak skladovat zeleninu? Co patří do lednice a co rozhodně nikoli? Jak prodloužit životnost brokolici a květáku? A jak skladovat bylinky a saláty? A jak zac...

Miso polévka s klíčky

Ranní polévka by nás měla nejen zasytit, ale také naladit na začínající den. A protože k jaru patří vše zelené, co klíčí, nebojte se přidávat klíčky klidně...
1
7

Pikantní kvašené cuketové řezy

Křehké a lahodné rychle naložené cukety. Alternativa kvašených okurek, která se skvěle hodí ke každému jídlu jako bohatý zdroj enzymů, vitamínů a minerálů ...

Asijská seitan čína s nudlemi

Čínu milujeme. Je rychlá, moc dobrá a můžete do ní použít jakékoliv přebytky zeleniny.
9
15

Nebezpečí zelených smoothie a šťáv – jsou nabité živinami, ale i riziky

Smoothie a zelené detoxikační šťávy zažívají boom. Možná o nich máte také představu, že jde o tu nejzdravější věc, kterou pro své tělo můžete udělat. Že je...

Mražená versus čerstvá zelenina a ovoce. Víte, co je lepší?

Už i studie vědí, že uměle dozrávané čerstvé ovoce a zelenina, které dlouho cestuje, než se dostane do supermarketu, obsahuje minimum vitamínů. Není lepší ...