- hrnek do máslova uvařených fazolí (např. adzuki)
- půl hrnku pohankové mouky
- 1 větší cibule
- hrst sekané celerové natě
- 2 lžíce oleje
- sůl
- 3 stroužky česneku
- sojová omáčka
- koření: oregáno, bazalka, tymián
- olej a celozrnná mouka na vymazání zapékací mísy
Jak připravit pizzu z fazolí
- Cibuli nakrájíme na jemné kostičky, celerovou nať nasekáme na malinké kousky.
- V kastrolu orestujeme nejprve na troše oleje cibuli spolu se solí, po chvíli přidáme celerovou nať a společně opékáme ještě pár minut.
- Přidáme uvařené fazole, koření, rozmačkaný česnek a trochu sojové omáčky pro dosolení.
- Směs prohřejeme, vypneme a zahustíme pohankovou moukou.
- Promícháme a vložíme na předem vymazanou a vysypanou formu.
- Mokrýma rukama uhladíme směs na formu a vložíme do trouby.
- Pečeme v předem vyhřáté troubě na 200°C asi 20 až 30 minut, dokud se nezačne oddělovat od okrajů.
- Lépe se hotový nákyp porcuje, když ho po vyndání z trouby necháte trochu vychladnout.
Praktické
- Můžeme péct i na horkovzduch či grilování, pokud chceme skutečně křupavý nákyp, ale pozor, aby se vám vršek nespálil!
- Jestli máte doma odpůrce fazolí či luštěnin všeobecně, můžete jim je jednoduše rozmixovat než je smícháte se zeleninou a dáte zapéct. Kdo nesnese ani zeleninu, tomu to rozmixujte všechno dohromady a dejte péct. Rozmixovaná hmota je kompaktnější, nerozmixované fazole jsou v nákypu vidět. Upravte si je tedy tak, jak je máte rádi. Pokud jste vařili fazole doměkka, nejspíš se vám už při míchání se zeleninou rozpadnou a udělají kašičku.
- Kdyby vám výsledná hmota vyšla příliš řídká, dlouho by se pekla, pak doporučujeme zahustit pohankovou moukou nebo vločkami.
- Takto připravený pokrm je kvůli použití zeleniny potřeba zkonzumovat okamžitě, zelenina by se nám jinak kazila. Chceme-li udělat nákyp do zásoby, vynecháme všechnu zeleninu, fazole rozmixujeme a dáme zapéct jen ochucené sojovou omáčkou a majoránkou. Výsledná hmota je tužší, ale můžeme ji dva tři dny jíst, vzít na cesty či dát dětem ke svačině (ideálně v kombinaci s obilovinou a zeleninou).
Obměna
- Použijte jakoukoli jinou zeleninu. Nám se osvědčila například kombinace s dýni či kapustou. Stejný recept můžete použít i na jiné luštěniny, takže experimentujte s čočkou, cizrnou, mungem či hrachem, ať je vaše fazolová pizza nápaditá.
Kombinujeme
- Nákyp je křupavý a trošku suchý, proto je vhodné jej kombinovat s omáčkami raději než se sypkou obilovinou. Pokud jej dobře dochutíte, může být zbytek jídla na talíři poměrně nevýrazný. Stahující a zahřívající efekt nákypu doladíme vařenou či napařenou zeleninou.
Děti
- Pokrm je vhodný pro děti cca od 2 let. Menším dětem je potřeba ubrat sojovou omáčku, sůl, česnek a koření.
PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance
Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!
Komentáře
Super rychlá večeře, fazole adzuki mi zbyly z předešlého dne, tudíž dostaly šanci se ukázat co umí i v této podobě. Strávnici měli spokojená bříška a já píšu za recept jedničku s hvězdičkou.
Dnes jsem upekla z cocky belugy a lehoucky skoro az susenkovy nakyp byl na svete raz dva :-)