Mám moc ráda podzim. Sama se nacházím v podzimním věku svého života. Užívám si toho, co mi dává zahrada, o kterou jsem se začala starat. V zahradě cvičím i meditují. Kolem padesátky jsem totiž začala s jógou. A nebylo to zrovna snadné.

„Osobnost se vyvíjí v průběhu života z těžko znatelných nebo i neznatelných zárodečných vloh a teprve naše činy ukáží, kdo vlastně jsme. Jsme jako Slunce, které živí život na Zemi a plodí všelicos krásného, zvláštního i zlého: jsme jako matky, které nosí v lůně štěstí i hoře, o kterých nic nevědí. Zprvu nevíme, jaké činy nebo zločiny, jaký osud, jaké dobro a jaké zlo v sobě máme: a teprve podzim vyjeví, co zplodilo jaro, a teprve večer bude jasné, co ráno začalo.“
Carl Gustav Jung

Konečně je tu podzim, moje nejoblíbenější sezona

Snad to dělá ta vůně vzduchu, barvy kolem mě… nevím, ale miluji ten pocit. Možná to bude věkem, protože i ten můj věk už je podzimní. Každopádně si toto roční období dokážu nádherně užívat. Doma, v kuchyni i v přírodě. Podzim mi okamžitě zlepší náladu.

Jak to mám na podzim s jídlem

Matka Země nám jako vždy dává vše, co nám může pomoci sladit se s tímto ročním obdobím: teplé barvy, ovoce, zeleninu. Ale nejsou to jen potraviny, které lze kombinovat, ale také další vzácné přísady mohou udělat naše jídlo jedinečné: přítomnost, odhodlání, znalost, láska a povědomí… pak jen špetka kreativity a radosti z vaření. Tohle všechno na mě na podzim padne. 

A jak nám ajurvéda, makrobiotika a všechny ty nauky o přirozeném přístupu k životu říkají, prvním lékem je jídlo, které přijímáme každý den, takže začneme s některými dietními doporučeními. Když vstoupíte do chladného období, syrová a nevařená jídla necháme stranou ve prospěch teplých nebo dušených pokrmů (více viz Podzimní seriál). Konzumujeme jídlo ze země a moře. Upřednostňujeme opačné živly, vodu a zemi, abychom ji vyvážili. Například všechny dýně (40 receptů na dýně) jsou prospěšné a máme široký výběr. Výborné jsou také houby, česnek, řepa, tuřín. Od moře si do kuchyně dáme mořské řasy, na vaření, ale i ve vločkách na saláty.

O tom, co pro mě udělala strava za zázrak, jste se mohli dočíst v mém příběhu Nepotřebuji léky na bolest ani na železo.

V mé podzimní zahradě začíná dozrávat různá košťálovitá zelenina, fenykl, zimní odrůdy salátu, mangold, čekanky… Prostě výběr veliký. Některé mé podzimní recepty najdete na stránkách Jíme Jinak, tak doufám, že vám alespoň malinko poslouží jako inspirace.

Podzim jsem ráda fotila

Před několika lety, když jsem se věnovala fotografii, podzim byl opravdu velmi inspirativní. V přírodě je tolik barev a detailů, že člověk neví, na co dřív namířit fotoaparát. Snažila jsem se na mých fotkách zachytit tu krásnou barevnou atmosféru. Listy, houby, stromy, mlha, nebe, všechno má najednou krásnou tajuplnou pokrývku. No a jelikož se mi taky vždy líbila konceptuální fotografie a still life, ani to na mých fotkách nesmělo chybět…Ovšem nejoblíbenější zůstane fotografování přírody a makrofotografie.

Focení vystřídala zahrada a jóga

Jenže čas utíká a člověk se mění, nyní na focení moc času nemám. Začala jsem se věnovat zahradě, pěstování ovoce a zeleniny a cvičení jógy. No, a na stará kolena jsem se prostě rozhodla, že se o mé tělo začnu více starat. Začínat s jógou okolo padesátky není procházka růžovou zahradou, zvláště pro člověka, který, jako já, naposledy cvičil někdy ve škole… Ale musela jsem zatnout zuby a dala se do toho.

Byla to hrůza. Bolesti svalů druhý den po cvičení mě neopouštěly po několik týdnů, sedala jsem si denně na kobereček skoro plačky a s otázkou proč to vůbec dělám. Ale já jsem šíleně tvrdohlavá, co si umíním, chci dosáhnout a nerada prohrávám, tedy hlavně sama se sebou… Týdny plynuly a já jsem si všimla, že mě najednou nebolí kolena, že nemám problém se ohýbat a že mě vůbec nebolí záda, že mám větší sílu v rukou, že meditace uklidňuje a že na vzdory mého věku nic není ztraceno. Takže často trávím čas na zahradě a cvičím i medituji. Na podzim je to ještě krásnější, protože už se člověk u toho tak nezpotí. No až na ty komáry… ty potvory, ty mi prostě pijou krev…

Proč vám to říkám? Protože i když jste v té podzimní části života jako já, můžete klidně začít lépe se o sebe starat, nikdy není pozdě a není nic nemožné. V kterékoliv fázi našeho života můžeme zlepšit život sobě i život okolo nás.

Jako prožíváte podzim vy? Líbí se vám, mate ho rádi? Jak na vás působí? Jak si ho užíváte?

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

 1. Díky za krásný článek. U mě vyhrává jaro, podzim mám taky ráda. Vlastně mám ráda každé období, nese sebou něco odlišného. Naučila jsem se vidět krásu i v tom, kde ji druzí nevnímají a úžasně to obohatilo můj život.

  • Jaro mám také ráda, to probouzení života. Máte pravdu, každé roční období má něco do sebe. Léto příliš v lásce nemám, horko mě poměrně zmáhá. Ale jak správně píšete, krása je opravdu všude.

 2. Milujem neskoré leto a jeseň. Príroda hrá nádhernými farbami. Jóga je úžasné cvičenie. Cvičím už 5 rokov. No pred 4 rokmi mi diagnostikovali reumatoidnú aktritídu a zrazu ma prestali poslúchať ruky a nohy a cvičenie som nezvládala.No stále sa snažím venovať jóge, hlavne meditácii a ľahším cvičeniam. Prechádzky v prírode dokážu dať človeku veľa energie. Vždy sa teším na Vaše úžasne farbou hrajúce recepty, ktoré sú aj veľmi chutné. Prajem krásny deň

  • Děkuji za komentář. To je dobře, že jste jógu nevzdala. Stačí si přizpůsobit cvičení a je to. To se mě právě na tom líbí. Jógu si můžeme přizpůsobit jak chceme. I málo, znamená dost. Hlavní je nevzdávat to.

 3. Velmi milý článek, jako byste mi četla myšlenky. Také miluju pozdní léto a podzim. Akorát s tou jógou jsem začala už před 25 lety a k fotografování se teď po letech chci vrátit. Těším se na jídla z podzimní úrody.

 4. Miluji jógu a taky jsem teď strašně poštípaná od komárů. Ale jóga venku, v podvečer, kdy už je trochu chladno, ale paprsky slunce mně hladí po tvářích – a třeba v pondělí mi během praxe nad hlavou proletělo hejno labutí… V takových chvílích cítím, že každá vteřina stojí za to.

 5. Článek mi mluví z duše. miluju podzim. už se těším na čaje, svíčky a teplou deku. Na procházky po lese, po šustění spadaného listí, po dešti. Po barvách podzimu. A joga? tu miluju taky, nechápu, že jsem ji takové roky mohla opomíjet. Nádherné, uvolnující cvičení.

  • Přesně tak jak píšete. Jóga uvolňuje. Žádný stres, žádný spěch, naučila mě poslouchat moje tělo. Nechodím nikam do tělocvičny, koupila jsem si pár kurzů a pak samouk. Pomohou i knihy, ale nejdůležitější je začít.

 6. Zobrazit všech 12 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Viera
Ráda bych ukázala lidem, že veganská strava není jednotvárná, nudná a chudá, jak si bohužel mnoho lidí myslí. Jídlo pro mě má být zdravé a ne jednotvárné, skoro nemocniční. Mé recepty jsou určeny pro ty, kterým vaření z kvalitních ingrediencí, přináší radost, pro ty, co se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové chutě, pro ty, co si najdou čas pro sebe i svojí rodinu a nebojí se do vaření investovat trochu času. Člověk sám nemůže změnit svět, ale každý člověk může šířit poselství, které ten svět změní..
Předchozí článekChoroby žádné, bolesti žádné, navzdory vysokému babičkovskému věku (Eva)
Další článekLetos nově: Cvičení v Podzimním detoxu