Domů > Magazín > Vaše příběhy

Jiné těhotenství s Jíme Jinak (Neli, 28 let)

Rozhodla jsem se s vámi podělit o svojí zkušenost, milé těhulky. Jsem těhotná potřetí a mám zajímavé srovnání těhotenství na JJ a bez. Prozradím vám, na co jsem měla chuť, po čem jsem šla a jak mi kdy bylo.Mám taky osvědčené tipy na těhotenské nevolnosti a čerstvou zkušenost, co na změnu jídelníčku říkaly naše děti. První zažilo změnu jídelníčku ve 4 letech, druhé při kojení a třetí to má od začátku jinak.

Tři těhotenství

Ráda bych se s vámi podělila o prozatímní zkušenost porovnání mých těhotenství před změnou jídelníčku a po změně jídelníčku, na JJ. A jak to mají naše děti. Prozatím mohu porovnat první trimestr všech těhotenství. U prvních dvou mi bylo šoufl již od 2. až 3. týdne a vydrželo to s velkou únavou minimálně do konce 3. trimestru, spíš až do půlky 4.měsíce těhotenství.

První měsíc jsem netušila, že jsem těhotná

Stávající těhotenství nebylo tak úplně očekávané, i když mimi se snažilo dávat najevo, že si cestičku najde ;). Tudíž první měsíc jsem netušila, že jsem již těhotná a vše bylo fajn, žádné nevolnosti ani únava.

Dohnala mě životospráva před Vánoci a po nich

Velká změna přišla během 5. týdne, kdy začala velká, převelká únava, nevolnosti, nechutenství na cokoliv zdravého a pro mě velké a nezvyklé problémy s trávením. Jsem přesvědčena, že do určité míry jsem si za to mohla sama, velmi uvolněným jídelníčkem přes Vánoce a už i před nimi…

Začarovaný kruh

Druhý měsíc tedy nezbylo mě a celé mé milé rodince, než se mnou přečkat. Nemohla jsem nic. Nic dělat a měla jsem téměř neustálý vlčí hlad, šla jsem po pečivu, mase, vejcích, čímkoliv sladkém. Ale i větších kupovaných extrémech (vaničkový salát, uzeniny, sýry). Nejsem na sebe pyšná, ale nezvládla jsem to líp a v tu dobu mi to po většinou chutnalo, ač mě z toho bolelo trávení a tím se prohlubovala únava, začarovaný kruh. Velká konzumace pečiva (kupované, bílé) a masa a vajec mě přivedla k touze po mokrém – došlo i na nákupy tropického ovoce a výrobu zelených smoothie s ovocem. Velmi jsem si vážila každého jídla, které nám připravil muž. A každé jeho podpory, pomoci i pochopení.

Zlomový třetí měsíc

Ve třetím měsíci se pomalu začaly dít změny. Dokázala jsem otevřít lecničku a PODÍVAT se na zaleninu! Hurá, známka, že asi bude lépe :-) Možná a časem :-). Postupně jsem jednou denně zvládla i uvařit jedno zeleninové jídlo, stále s vypětím sil. Ještě jsem doost mlsala slané i sladké kupované, přiznám se. Velkou slabostí jsou pro mě zákusky. Víc než cokoliv jiného a že u nás umí :-) . Po většinu dalších dnů to byly pak již dvě zdravá jídla. A mlsání.

Změna nutná

Velká změna musela přijít, mladší syn po konzumaci pečiva obdržel jako bonus docela rychle se rozlézající vyrážku/ekzém (má po mne zátěž na lepek), takže se již snažím o přípravu domácího mlsání i zdravých jídel. Díky tomu se mu pomalu ekzém lepší a i já se začínám zase cítit lépe. Na konci třetího měsíce se začínám cítit svěží a fit.

A co děti na to?

Ještě jsem vám slíbila v úvodu, že se s Vámi podělím, co “říkaly” děti na změnu jídelníčku. Na pečivo a pak zase na JJ stravu – zelenina a spol. Když jsem začala vařit miso polévky, měli boule za ušima a chtěli přidávat, to mne velmi potěšilo a povzbudilo! A to starší syn takto nejí od mala, cca od 3,5 let a bylo to pozvolné, dnes má 5,5. A mladší se se mnou této stravě začal učit přes kojení od 3 měsíců a sám má tuto stravu od prvních příkrmů, teď má 2 a 1/4 roku. Ale i tak jsme toho mladšího již naučili na pár kupovaných mlsů a mají povoleno mlsat babiččiny dobroty a tak. Nejsme v tomto, zatím, striktní, možná budeme, kdo ví :).

Tipy na nevolnosti

Během nevolností se mi osvědčilo popíjet vodu s jablečným octem, dělalo mi to dobře na žaludek. Pak nestresovat se tím, že mě nejede nic zdravého a holt si to takto “užít”. Když jsem se tím trápila, o nic lepší to nebylo.

Ze své zkušenosti mohu ještě doporučit Bachovy květové esence, ideálně na míru. Mě velice uklidňují, začínám s nimi teď od konce 3. měsíce, není to první zkušenost. Jinak s homeopatií, aromaterapií ani srovnáním nevolností pomocí šetrných technik nemám zkušenost, ale vím o tom, že to jde.

Netrapte se!

Všem těhulkám přeji poklidné dny a netrapte se, když není vše dle vašich představ, také se snažím :-).

Neli

Neli

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Baví mne zdravý životní styl, který je zatím s různými klopýtnutími, ale i o tom to je a i to s vámi budu sdílet. Je mi velmi blízký minimalismus, intuitivní chování a pozorování a zkoumání souvislostí v životě.

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Kači Go
29. 6. 2023

Díky za sdílení, mám to teď podobně. Jsem asi v 7. týdnu a mám celodenní nevolnosti, jen myšlenka na zeleninu mi dělá zle :// když si dám už připravené zeleninové jídlo v restauraci tak to ještě jde, ale vaření je pro mě teď hrůza:'( a to vaření tolik miluju! Snažím se hledat na co mám chuť alespoň v jistých mezích, ale moc doufám, že se to brzy změní a budu si moct zase užívat zeleninové kreace.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jak využít první jarní rostlinky

Jaro je už tady a nabízí nám zdarma spoustu divokých jarních bylinek a rostlinek, které můžete využít doma k tvorbě výtečných receptů a pokrmů. Přečtěte si...
70
14

Zázračná kopřiva

Zlobíme se, když nás popálí, ale neuvědomujeme si, kolik léčivé moci v sobě skrývá. Kopřiva čistí krev, podporuje tvorbu mléka při kojení, léčí záněty močo...
261
44

Léčivý hřib hořčák – zabíjí rakovinu

Nedávno jsme vydali článek o léčivých účincích lesních hub. Naši čtenáři jako správný národ houbařů hned poznali, že hříbek v  na úvodní fotce úplně vlevo,...
1
11

Vědci žádají světové vlády: Omezte maso a mléko ve školách a nemocnicích

Více než 60 vědců z celého světa přišlo s návrhem, jak zmírnit klimatickou krizi. Pomohlo by, kdyby se ve školách a nemocnicích servírovalo méně masa a mlé...
37
2

5 skvělých zdravých večeří, které vás zahřejí i zasytí

Venku nám začalo přituhovat. Chce to proto něco teplého do žaludku. Zkuste některý z našich chutných, zdravých a zahřívajících rychlovek. Vybrali jsme pro ...
29
14

Dovolená v Chorvatsku zdravě – restaurace, kde nakupovat a co si vzít

Jak zvládnout dovolenou, když jím jinak? Co si nabalit, nachystat, co rychlého vařit, kde nakupovat, co jíst, kde jíst a jak si opravdu odpočinout i přesto...