Domů > Magazín > Blog

Vilcacora – Kočičí dráp – mocný bojovník proti zdravotním neduhům

Braňte se virům a nemocem  zuby nehty… a nebo drápem… kočičím.

Vilcacora (řemdihák plstnatý)

Tato bylina je známá také jako kočičí dráp. Je to mohutná dřevnatá popínavá rostlina, která narůstá až do 30 metrové délky. Roste v deštných pralesích Amazonie. Svou přezdívku „kočičí dráp“ (ze španělského Uňa de Gato) si vysloužila podle háčkovitě zahnutých trnů, kterými se zachytává o kůru stromů a šplhá po nich vzhůru. Své zralosti dosahujte až po cca 20 letech, teprve pak je vhodná pro fytoterapeutické využití.

Původ byliny

Domorodé kmeny Jižní Ameriky používají  vilcacoru v tradičním léčitelství již 2 000 let. Do Evropy se vilcacora dostala v 80. letech minulého století a zařadila se přední místa ve světové oblíbenosti mezi peruánskými bylinami.

Podle dávné legendy se o její objev zasloužil bojovník kmene Ashaninka, který  se vydal do pralesa zajistit potravu pro svou rodinu. Po dlouhém a namáhavém lovu byl však stále bez jediného úlovku. Slabý a k smrti unavený se skácel k zemi  a čekal na svou smrt, když vtom zahlédl amazonského tygra, jak svými drápy rozdírá liánu a pije mízu, která z ní vytéká. Tygr poté  s ohromnou silou vyskočil a ulovil srnce. Lovec sebral poslední zbytky sil, doplazil se k liáně, napil se její  mízy a usnul.  Po probuzení zjistil, že je plný neuvěřitelné síly a ihned ulovil velkého pásovce. Od těch dob je vilcacora uznávaná jako svatá rostlina.

Blahodárné účinky byliny

Díky jedinečné kombinaci alkaloidů obsažených ve vnitřní části kůry vilcacory je tato rostlina neobyčejně účinným  prostředkem s širokým spektrem působení:

  • výrazně posiluje obranyschopnost
  • působí proti virům, zánětům a plísním
  • mírní negativní dopady chemoterapie a ozařování
  • pomáhá při zažívacích obtížích
  • má silné antioxidační účinky
  • je užitečná při boji s nežádoucími projevy civilizačních chorob
  • ulevuje od potíží spojených s astmatem
  • tlumí chronické bolesti
  • zpomaluje předčasné stárnutí organismu

Způsob užívání

Vilcacora se nejčastěji užívá jako nálev nebo tinktura. Zdřevnatělá vnitřní kůra se naseká na drobné kousky nebo vlákna a poté usuší. Odvar z rostliny má vcelku nevýraznou chuť i vůni, připomínající slabé kapky proti kašli, a hnědočervenou barvu.

Příprava odvaru: Jednu lžíci sušené kůry vložit do jednoho litru studené vody, přivést k varu a nechat vařit na mírném ohni 15–20 min. Zcedit a pít 3× denně šálek.

Kdy vilcacoru vynechat

Vilcacora není vhodná pro těhotné a kojící ženy a malé děti do 3 let věku. Nedoporučuje se také osobám po transplantaci nebo před plánovanou transplantací orgánů. Její užívání by měli zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem lidé se zdravotními problémy, zejména s nízkým krevním tlakem nebo se srdeční nedostatečností.

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Jíme Jinak Vlaďka
2. 3. 2022

Milá Ivo, dá se sehnat na různých e-shopech s bylinkami, je k dostání v některých lékárnách a narazila jsem na ni i v prodejnách se zdravou výživou. Zadejte si na internetu do vyhledávače “vilcacora” a vyskočí vám spousty nabídek ;-)

Kde se taková vilcacoura sežene? Děkuji. Iva

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

3
2

Je možné sportovat a nejíst maso? A co na to studie?

Vegan nemusí být jen vychrtlý pojídač zrní a trávy, ale i mistr světa v nejrůznějších rychlostních a silových sportech. Studie dokonce ukazují, že sportovc...
16
4

TOP 7 druhů koření: dodají nejen chuť, ale také léčí

Koření by v našich kuchyních mělo mít nezastupitelné místo. Nejen že dodává chuť a vůni pokrmům, umožňuje méně solit, ale také bojuje proti řadě nemocí ...
klub
7

Poznej své trávení: od úst až po konečník (1. díl)

Zažívací systém a strava, která jím pochází, vyživuje nejen naše tělo, ale má zásadní vliv i na naši psychiku. Pokud tedy chceme získat maximum ze stravy, ...
7
4

Jak přirozeně posílit imunitu – svou i dětí (6 praktických tipů)

Po létě, kdy jsme si dali tam nějakou zmrzlinu, občas zákusek, jinde něco grilovaného, je třeba změnit své návyky tak, abychom se vyhnuli podzimním chřipká...
klub
18
21

10 způsobů, jak se zbavit trávicích problémů (podloženo studiemi)

Až 80 % z nás trápí trávicí problémy. Přispívá k tomu zrychlená doba, stres a špatná strava. Lékaři rádi tyto problémy shrnují pod diagnózu dráždivý trační...
klub
20
12

Jaký je rozdíl mezi eliminací a nemocí?

Kdy se jedná o detoxikační symptomy a kdy o nemoc? Proč se v našem těle daří kvasinkám, plísním, parazitům? Jak strava ovlivňuje vznik rýmy, kašle, bronchi...