Lidé se dříve před Vánoci celé týdny postili. Dělali to přirozeně. Museli. Šetřili tak svoje zdraví a bystřili mysl. My žijeme v blahobytu, přesto jsme jako společnost nemocní. Čím to je? Má i pro dnešního člověka smysl držet tuhle tradici a postit se? A co to přesně znamená? První adventní neděle je tu. Pojďme se podívat na staré tradice a vzít si z nich inspiraci pro náš moderní způsob života.

Nevíme, co máme jíst, musíme se to znovu naučit

Naši předkové žili mnohem více v souladu s přírodou, než jak to dnes dokážeme my. Měli to trochu jednodušší, protože neměli na výběr. Nemuseli přemýšlet nad tím, co je správné jíst v kterou roční dobu a rozhodovat, které ovoce či zelenina jsou ty správné sezónní. Prostě jedli to, co zrovna rostlo, co se zrovna sklidilo nebo co se dalo přirozeně uskladnit. Nic jiného nebylo. A nebyly ani žádné mrazáky, konzervy nebo mikrovlnky.
Pro dnešního člověka je mnohem složitější vybrat si ty správné potraviny, když si celoročně můžeme koupit téměř vše. Učíme se od základu, co je pro naše zdraví dobré a co ne. Nestačí zdravý selský rozum, protože kontakt s přírodou většina lidí ztratila a nemá tudíž tušení, co je v zimě přirozené a co nikoli, co nám pomáhá a co naopak škodí.

Proč se lidé před Vánoci postili

Lidé se dřív pravidelně několikrát ročně postili. Kromě duchovního rozměru to mělo i význam zdravotní a navíc to bylo praktické. Všechno jejich konání vycházelo z rytmu přírody.
Na podzim se oslavila úroda. Probíhaly dožínky, vinobraní a jiné oslavy hojnosti. Ale pak se přivítala Morana, vládkyně zimy a smrti, bylo potřeba se uskromnit a zásoby dobře rozdělit, aby lidé přežili podzim a zimu, kdy už nic k snědku venku nerostlo. Strava byla přirozeně chudší a jednodušší. Šetřilo se. Nikdo nevěděl, jak krutá a jak dlouhá bude zima. Bylo potřeba být se spotřebou zásob opatrný. Maso se jedlo jen v neděli, alkohol byl zakázaný.


Když přišel Slunovrat, oslavil se konec zimy, návrat Světla, zrození Ježíše. Svátek se jmenoval podle toho, o jak staré naše předky se jednalo a jakého byli vyznání. V tu chvíli byli lidé z nejhoršího venku. Zima se krátila, den se prodloužil, a tak se slavili Vánoce. Na Štědrý den se napekly medové perníčky, nadělalo se cukroví z ořechů, vařila se muzika, na stůl se dala vánočka. Použili to nejlepší ze svých zásob a krátce si užívali hojnosti. I tak ale jejich štědrovečerní hostina nesahala ani po kotníky našemu běžnému dennímu příjmu potravy.

A proč se na jaře postili znovu

Protože do další úrody bylo ještě daleko, naši předci dál jedli velmi prostě. Masopustem hlučně oslavili příchod nového biologického roku a definitivní konec zimy. Zapíchli pašíka, nadělali jitrnice, vypili nějaký ten mok a pustili se do práce na poli. A do dalšího půstu. Od Masopustu do Velikonoc se opět postili. 40 dnů jedli obyčejná obilná a luštěninová jídla ve formě kaší, placek a polévek, maso bylo jen v neděli, pokud vůbec. Pak se oslavila Velká noc, Ježíšovo zmrtvýchvstání, a dál se pracovalo na poli, aby bylo na podzim a v zimě zase co jíst.

Jsme zbytečně nemocní

Protože potraviny jsou relativně levné a každému dostupné, nic nás nenutí k přirozenému odlehčení stravy, jako to v minulosti bylo běžné. Kdo by se dobrovolně zříkal požitku z jídla? Kdo by měl dobrovolně hlad? A tak, zatímco naši předci trpěli na nemoci z nedostatku, my trpíme na nemoci z nadbytku. Jsme nemocní z blahobytu, ve kterém žijeme.

Zdaleka tolik se nenamáháme jako naši předci, zdaleka tolik se nehýbeme. Ale jíme násobně více než oni. Máme technické vymoženosti, které nám usnadňují život, máme pomocníky v domácnosti jako jsou pračky a myčky. Máme moderní medicínu, mnohem lepší hygienické podmínky a očkování. Přesto nejsme zdravá společnost. Umíráme na zbytečné nemoci a říkáme jim civilizační snad proto, abychom se nějak vyhnuli pohledu pravdě do očí. Totiž, že si je děláme sami. A že přivádíme na svět stále slabší a slabší nové generace. A přitom by stačilo tak málo. Změnit životosprávu, upravit jídelníček, podzim a jaro využít k detoxikaci organismu, jako to přirozeně dělali celé generace před námi.

Kdy začíná adventní půst

Je pravidlem, že Advent začíná nedělí nejbližší k 30. listopadu, tedy k svátku svatého Ondřeje. Dřív tomu bývalo trochu jinak. Původně se doba adventní pohybovala až kolem 7 týdnů. V 6. století začínala dokonce již na svátek svatého Martina (11. listopadu). Podle jiných pramenů byl půst před Vánocemi stanoven na 40 dní, o něco později byl stanoven na 1. prosince. Teprve kolem roku 1000 se dle dochovaných záznamů ustanovil Advent na 4 týdnech.

Ať se tedy budete držet jakéhokoli zdroje, vězte, že má něco do sebe, když se jídelníček před Vánoci odlehčí. Nejen, že uděláte něco pro svoje zdraví, ale bude se vám také lépe přemýšlet nad vašimi činy, což k adventnímu období neodmyslitelně patřilo.

Přidáte se? Jak plánujete prožít letošní Advent?

Držíte adventní půst poprvé? Nebo to děláte pravidelně? Láká vás to? Máte s tím nějaké zkušenosti? A jak trávíte adventní čas. Vnímáte toto období jinak než zbytek roku? Nebo vám splývá s ostatními dny v roce? Dejte nám vědět do komentáře, jak to děláte u vás.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Je mi mnohem líp ve vlastním těle

Hanka: Dobrý den, děkuji za kurz. Zhubla v pase...

Cítim fantasticky, 5 cm z pasu je preč! (Katarina)

Katarina: Tak šiesty deň ráno a veĺké prekvapenie, 2...

Díky JJ jsem ušetřila, cítím se lépe, hubnu a lépe i vypadám!

Kateřina: Na JJ stravě jsem oproti normálnímu stravování ušetřila...

Behám ako rybička, kila idú dole (Marta)

Marta: Milá Evička, deň po dni varím podľa Jíme...

Objev stránek

Dobrý den, vaše stránky jsem objevila někdy v tomhle...

Nepřibírám a alergii mám pod kontrolou i bez medikace (Eva)

Eva: Takže po jarní očistě a hubnutí do plavek...

Jsem ráda, že jsem na vás narazila v pravou chvíli

Mayf: Dobrý den, jsem rada, že jsme na vás...

„Mami, pizzu už viac nechcem.“ (Ivajanig)

Ivajanig: Strava mi veľmi chutí. Zatiaľ varím podľa Jíme...

Cítím se skvěle a moje tělo nasává živiny

Iva: Dobrý den, jsem velice překvapena! Moje tělo reaguje...

Recepty v kurzu jsou perfektně připravené

Dudkoa: Jste super, zatím mám za sebou 10. den...

Manžel si liboval, že je to nejlepší jídlo, jaké jsem kdy udělala

Dagbri: Napařování jsem se bála, jelikož jsem to nikdy...

Faldy na břiše jsou pryč, zálibně se dívám do zrcadla

Lucka: Tak činím nyní bilancování mé  Jarní očisty. Jelikož...

Podle tak nádherně popsaných postupů – to se to vaří!

ivlik: Vaření jde suprově, vzhledem k tomu že jsem...

Za dva týdny 3 kila dole a ohromně se mi zlepšilo zažívání (Mariana)

Mariana: Moc děkuji za skvělý kurz. První týden jsem...

Ako povedal môj muž: „recepty sú famózne“ (Miriam)

Miriam: Dobrý deň. V prvom rade sa chcem poďakovať...

Kurz se mi líbí čím dál tím víc

Tereza: Ahoj Evi, na Vánočním detoxu jsem již po...
 1. Požehnané adventní dny všem přeji:). Já si musela léta žít advent i Vánoce schovaná ve své komůrce v duši. To, co jsem tak potřebovala – ztišení, poděkování tomu nahoře za všechnu sílu i naději i víru i odvahu a vedení…Musím tady říct, pro pochopení tohoto příspěvku, že jsme s manželem rodiči 5dětí ,přičemž máme děvče(čerstvě provdána), chlapce a k tomu 3 kluky o které se rodiče nedokázali postarat. Jelikož všechny děti k nám přicházeli svižně za sebou(5dětí během 15 let!!! Já to nikdy před tím nepočítala:))), tak to byl nekonečný řetězec chaosu, vyhrabávání se z nemocí, křiku, pláče, plná náruč rozčepýřených hlaviček a do toho přistavování pokojíčků a prádlo a vařečka… O klidu jsem byla jen, když všechno spalo a já se „zapomněla“ u okna , hledíc do tmy, uši srdce „nasražené“ na ticho a rychle jsem ho konzervovala do zásoby na další dny. Teď je nejmladšímu 6 a vyhrabal se z nejhoršího. Možná nebude ani otevírání jesliček v našem kostele, tak se 4 kluci nebudou hastrošit na Štědrý den do postaviček z biblických příběhů… Prostě jsem si řekla ,že letos by to mohlo vyjít. Kluky mám všechny doma. Pro podporu jsem se přihlásila sem a přes všechny překážky( moli, malování(nejmladší do týdne „vymaloval“ červenou kam dosáhl v koupelně na bílou zeď .)) se pomalu ,ale systematicky posouvám ke svému vytyčenému cíli – mít pokojné dny vánoční a trochu víc uklizený dům. A z toho křesťanského soudku je advent časem očekávání. Vím, že třeba výzdoba v kostelích je minimální, i doma – maximálně adventní věnec. Vše se schovává na čas vánoční. Platí to i o koledách. Ty si pouštíme dosyta až o vánočním čase – od Vánoc do Tří králů. A stejně to máme i s jídlem ,ale moc se na to důraz neklade, pokud vím z praxe. Krásné jsou roráty. To jsou krátké ranní chvály v kostelích. Je to taková SMS do nebe: “ Příjdeš? Čekám Tě a moc se těším!“ Advent je radost, naděje ,očekávání. Pro mě jako když zamilovaná holka ,vážně hodně zamilovaná:) vyhlíží z okna milého:).Advent je postoj srdce a vše dobré a přirozené tomu napomáhá. Díky Evi:).

  • Krásné! Moc děkuji, Evi! Máme to podobně. Děcka jsou už větší, tak se už najdou i ty chvilky klidu – stále většinou večer. A adventní SMS do nebe posílám často a ráda. Krásný advent všem!

   • Večery to jistí, to je fakt, Věrko. Někdy si představuji, jaké to asi bude, až s námi bydlet nebudou – budu stíhat vše přes den? Budu mít večery už jen pro sebe a volné? Uvidíme 😉

   • Děkuji Věrko. Já měla čas k odepsání až teď , tak neváhám a píši:). Vím, že se taky jednou dočkám, ale ještě si počkám:). Jestli vzpomeneš ,pošli kousíček klidu i mně. Vždycky, když si myslím, že už bude klid , tak něco příjde k řešení a jsem hned na pěkně rozjetém kolotoči:). Přeji požehnané Vánoce!!!

  • Evi, to jsem netušila, že máte doma takové klučičí požehnání a vdanou slečnu. Sleduji tě v kurzu a jsem nadšená z tvých komentářů netuše, jaká úžasná máma tam s námi je. Díky za tvoje postřehy k Adventu, i tvoje sdílení. Chvílema jsem měla slzy v očích, nějak jsem tě úplně viděla u toho okna..nebo sebe, prostě ti rozumím ❤
   Myslím, že tvoje zkušenosti s pěti dětmi, dokonce se třemi přijatými, je pro všechny utahané mámy jedináčků pořádná motivace, aby se nelitovaly a užívaly si, že mají vlastně těžkou pohodu. 😉
   Požehnaný Advent celé tvé krásné rodině a užijte si to krásné období.

   • Díky Evi za zprávičku, požehnání Adventu a ten krásný čas Podzimního detoxu, kdy jsem měla aspoň chvilku pocit, že v tom nejsem sama. S kluky je to o hodně jiné ,než s holkami. Kluci pomůžou, když dostanou jasné úkoly. Sami to doma jaksi nevidí. Jsou spokojení a já mám pocit, že bydlím v tanku. Víš, musela jsem jít k nim, jinak bych jim ze svými představami byla k ničemu. Odněkud vyšly a já jsem šťastná, že můžou o pár stupínků dál. Kdybych je táhla do preciznosti, ztratila bych je a oni sebe… Je to někdy veselé, někdy smutné, někdy musím jít na procházku, abych si srovnala myšlenky a věděla jak dál. Díky Tvému detoxu se 10ti letý klučina naučil parádně polévky. Nachystá si to do mističek jako Ty ve videoreceptech a pak to tam hází:). Možná z něj bude jednou prima potrhlý kuchař:). Lítá tady od netu ke kamnům a : “ Mami, můžu uvařit polívku podle Eva Cykrytové? Ale úplně sám!!!“ Byla to zábava a pro mě oddech. Ta pohoda, když za mě někdo naplánoval, co zítra bude… Zjistila jsem, kolik se můžu ještě učit a jak lehce si zvykám na vedení:).Jaká je to úleva. Vařím denně pro 7 lidí(včetně onkologicky nemocné mamky),tak si to umíš představit. Díky Tvým stránkám jsme to dali a inspirujeme se dál. Zeleninu máme vypěstovanou a díky těmto stránkám ji můžu připravovat i nečekaně:))). Kluci vždycky hledí, ale pak jim to moc chutná – všem. Děkuji Tobě i celému týmu. Naši malí kluci mají moc rádi to video na Mikuláše, jak tam řádíš s tím kladívkem a holky mají naprosto skvělé grimasy:). Takže děkuji i jim za skvělé herecké výkony:). Přeji Vám všem požehnané vánoční svátky a pořádně ty Ježíškovy narozeniny oslavte!!!! :).

    • Jo jo, to asi každá máma musí někdy na vzduch, ať má kluky nebo holky. A nemysli si, že by ty naše holky dělaly všechno vždycky samy od sebe. Já bych si to uměla představit ještě víc než to je 😃😃
     Je super, že si mamka dává s tebou. Moje máma má rakovinu, chystá se na chemoterapii a naše jídlo si vařit nebude: „nějaký zrníčka mě nezachrání“.
     Tak jsi moc šikovná, že takhle vaříš a ten desetiletý by se líbil našim holkám 😉 Jsem ráda, že se jim video líbí, holkám to vyřídím, budou mít radost.
     Užijte si svátky, my si užíváme, co to jde.

     • Milá Evi. Díky za podporu. Chci napsat něco , co třeba pomůže i Tvojí mamince. Moje mamka(65let) měla loni v srpnu 2019 zjištěnu rakovinu vaječníků v prvním stadiu. Byl to neskutečný šok, protože v rodině nic takového nikdy nebylo. Navíc se potvrdila mutace BRCA2 – další šok. 2 operace. Hledala jsem pomoc všude. Oběhly jsme bylinky, paní Podhornou ,paní Bláhovou(Ta mamce řekla, že jsou to jen paraziti, mamka se toho chytla a odmítla chemoterapii. Bohužel PET potvrdil,že je v břiše nález. To už mamka byla psychicky z nejhoršího venku(měla půl roku k „dobru“) a víc smířená a na chemo kývla.)Navíc jsme jezdili k panu doktoru Nývltovi, který jí měřil kapku krve a koupili jsme přístroj, co čistí pitnou vodu a dělá ji zásaditou. K tomu jsem měla nastudovanou paní Budwig a její lněný olej s tvarohem a k tomu zelnou šťávu, tak takhle mamka strávila dobu od srpna do května 2020,kdy nastoupila na první chemo. Měla brát dle ošetřující lékařky plnou dávku chemo, ale něco mi nedalo a napsala jsem mail vedoucímu kliniky s nějakými lékařskými alternativami a prosbou, že jestli je to možné být součástí nějaké studie, ať nám dá vědět, že mámu máme každý jen jednu… A světe div se…Když máma nastoupila na první chemo, ošetřující lékařka jí oznámila, že po poradě s vedoucím bude dostávat třetinovou dávku chemo a častěji. Asi v dubnu 2020 jsem objevila stránky jímejinak a tak jsem okamžitě mamce vypustila tvaroh Budwig a vyměnila je za ranní polévky a celé nové menu. A mamka byla ráda. Říkala, že maso , ani cukr, ani mléčné výrobky cítí , že tolik nepotřebuje, když má tak málo aktivního pohybu a s vděčností jedla fazole, kroupy , polévky a vše ,co jsem jí předložila. Nemáme srovnání, ale mamka prošla chemkou bez jediného zvracení. Vždy se moc těšila na oběd, který s chutí snědla. Lékařka nechápe, že nemusela brát doma žádné léky proti nevolnosti. Musela sníst vždy v nemocnici ten jeden, co se dává přímo před chemkou a jinak nepotřebovala nic. Když šla před měsícem na kontrolní PET, byla bez nálezu!!!! Bohu díky za dobré zprávy a za každý den bez obav o své nejmilejší. Mamka mě teď doslova kontroluje a když jsem v té euforii z uzdravení dala do fazolového guláše trochu vody z domácích klobás – pro tu chuť (a taky trochu pro zkoušku), tak mě poprosila, ať už jí to víckrát nedělám, že je to karcinogenní. Místo kafe popíjí kurkumu, léčitele jsme opustili a když je třeba, jedeme k paní doktorce Strnadelové. Díky za správný směr. Díky za mamku. Zapadlo nám toho spoustu do sebe a moc jsme se sblížily. Vždycky jsem byla za exota s tím vařením a najednou jsem to díky jimejinak jen trochu doladila a mamce jsem mohla pomoci střípkem, co se jmenuje strava a zázemí. Děkuji Bohu, který je mamce největší oporou a Vám, že mohu mamce udělat pár kousků cukroví bez cukru a ona ví, že nám na ní záleží a že si pro ni dáme tu práci. Tak tady okusuje sezamky a pije tu svoji kurkumu a den ze dne se zbavuje té popelavé barvy. Snídaně a večeře si dělá už svoje, protože by to neměla čerstvé, když vstává později než my a večeří zase dřív, ale obědy má nadále u nás a funguje to tak dobře. Díky moc a moc Ti přeji, aby Tvá maminka neházela flintu do žita a zkusila to jinak. To, co Ty vaříš je totiž velmi dobré:). Bůh vám žehnej! Eva

      • Díky za překrásnou zprávu, Evi, to je nadějné pro všechny lidi. Víc takových příběhů, aby lidé věděli, že mohou sami ❤ Přeji ti požehnaný rok a mamince pevné zdraví!

     • jsem uplne dojata jak krasne dokazete prozivat advent a rikam si, ze musim taky na roraty jen to vstavani…jak se dari mamince Evi? mam v rodine podobnou situaci, je to frustrujici…

      • Nebo si udělej svoje roráty doma po svém, Moni 😉 Advent je o usebrání, někdo k tomu ani nepotřebuje odcházet z domu. Samozřejmě atmosféra ráno v kostele je kouzelná, zvlášť když jsou k tomu ty zpěvy. Taky to zvážím 😉 Maminka se pořád léčí klasicky, chodí na chemoterapie teď už co týden a po třech pauza. Je těžké respektovat, že každý si volí svojí cestu, ale nic jiného nezbývá než je povzbudit a jen to pozorovat, to by se člověk jinak zlbáznil.

       • Tak ti přeji hodně síly a mamince ať to dobře zvládá. Taky se snažím nekomentovat ale občas to vybublá :D

  • Krásné přirovnání adventu k zamilované holce :-) mám to taky tak… Přiznávám, že Vánoce už tak nemusím, ale ty 4 týdny před jsou kouzelné.. Kouzelný advent vám všem…

 2. Půst byl dříve asi tak nějak přirozený. Moje babička měla hodně sourozenců, peněz rodina neměla mnoho a všechno lepší se schovávalo na oslavu vánoc. I sušené švestky na nějakou omáčku k rybě, kterou babička neměla ráda.

  Přeji hezký adventní čas všem.

  • Děkujeme za zkušenost z tvojí rodiny, Žanet. Toto už dnes skoro nikdo nepamatuje a nikdo z mladých nezažil…

 3. Zmínila jsem adventní půst před silně věřící kolegyní a byla jsem opravena, že nic takového se v Bibli nepíše, že je to nesmysl, půst je jen po masopustu. Tak nevím, myslela jsem, že naši předci byli převážně křesťané a tudíž jdou tradice ruku v ruce …
  A čím víc jsem JJ, tím víc mně přijde odlehčení jídelníčku přirozené 😃

  • Asi zalezi, v jake je parte, kamaradi naopak hlasili po nedelni msi, ze je pan farar nabadal, aby se pripravili na postni obdobi a drzeli pust. Tak si vyber 😁

  • Adventní půst sice v Bibli není, ale půst jako takový je tam mnohokrát. Půst během Adventu vychází z církevní tradice. Nám doma přijde přirozené mít období jakéhosi uskromnění před časem oslav. S přístupem JJ to jde myslím ruku v ruce. Takže přeji pokojný a radostný advent!

 4. Článek se mi moc líbil. Teď co jím jinak, na mě všechno ohledně přirozenosti a přírody víc dolehá. Najednou si uvědomuji víc věcí, souvislosti a tak nějak víc inklinuji k přírodě.Souznění s ní.

  • Mám to stejně, tak jsem ráda, že už to taky cítíš. Přírodní strava nás s přírodou velmi propujuje. Člověk pak ví, co má dělat a co je správné a ani nemusí mít logické argumenty. Prostě to cítí ❤

 5. Evo, děkuju za článek, na Advent se vždy moc těším. Čím jsem starší, víc a víc potřebuju tohle období zklidnění. No s tím postem to není moc slavné, ale už dlouho zvládám si po večeři nic nedát (super zvyk!), i když občas chuť je a někdy i hlad. Jako teď zrovna a po přečtení vydržím :). Mějte krásný Advent!

  • No tak aspoň článek přispěl k jednomu úspěšně zlvádnutému večeru :-) To mám radost, Petro. Jo jo, s věkem člověk víc chápe ty tradice a důvody…taky to vnímám.

 6. Zobrazit všech 24 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekChléb z červené řepy
Další článekKnedlík z bezpluchého ovsa vařený v páře