Domů > Magazín > Žijeme jinak

Barviva na velikonoční vejce pronikají i pod skořápku

Barvíte vejce klasickými koupenými barvivy v prášku? A víte, co obsahují? Riskujete zdraví (nejen) vašich dětí.

Víte, v čem koupete velikonoční vajíčka?

S Velikonocemi jsou tradičně spojena barevná vajíčka uvařená natvrdo. V dnešní zrychlené době už není čas, ani zájem o tradiční barvení pomocí cibulových slupek, kopřiv, řepy, borůvek a vzorů z lístků a květů.

V drogériích a papírnictvích se prodávají speciální barvy na vejce v prášku (tabletách, gelové aj.), díky kterým vejce nabarvíme rychle a v různých barvách. Vajíčka modrá, žlutá, zelená, fialová, růžová… Takové možnosti nám dávají chemické barvy.

Azobarviva pronikají pod skořápku a u dětí způsobují ADHD

Většina těchto barev využívá barvicích schopností azobarviv. Azobarviva u dětí vyvolávají poruchy pozornosti, tzv. ADHD (např. v Americe bere každé ráno 6-7 milionů školáků psychofarmaka, aby se “lépe chovali”). Na obalech barviv na vajíčka (to samé platí i u léků) se však nic o vlivu na hyperaktivitu dětí nedočtete, byť mohou barvy proniknout i pod skořápku. Nejde totiž o potravinu, ale o přídatnou látku, a u těch se upozornění uvádět nemusejí.

To samé platí u barvení vajec barevnými laky na nehty. Chemické látky obsažené v lacích snadno proniknou pod skořápku do vejce, které pak sníte.

Azobarviva v kostce

  • Dovedou sytě a stabilně obarvit nápoje i potraviny.
  • Obsahují je potahové hmoty na dorty, barevný posyp, potisk jedlého papíru, potravinářská barviva.
  • U dětí vyvolávají poruchy pozornosti, tzv. ADHD (v Americe bere každé ráno 6-7 milionů školáků psychofarmaka, aby se “lé
  • pe chovali”).
  • Výrobci mají povinnost informovat spotřebitele o rizicích na obale výrobku: “může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí.” To ale neplatí u léků a potravinářských barviv (např. na velikonoční vajíčka).
  • K azobarvivům patří: žluť SY (E 110), chinolinová žluť SY (E 104), azorubin (E 122), červeň allura (E 129), tartrazin (E 102) a ponceau (neboli košenilová červeň A, E 124).

Jíme Jinak radí:

  • Vyhněte se chemickým barvám. Zatěžujete s nimi nejen životní prostředí, ale také svoje tělo a riskujete také zdraví nejen vašich dětí.
  • Pokud chcete zdobit vejce, vyrobte si přírodní barviva, anebo zdobte tradiční metodou vývarem ze slupek cibule, kopřiv, řepy, borůvek aj. a zdobte kvítky nebo lístky (na vejce připevněte gázou a vyvařte).
  • Vyzkoušejte letos i jiné (vegan) kraslice, než jsou vajíčka od slepic.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

U nás jedině cibulí, Chemické barvy na vajíčka nekupuju. Ale mám dotaz k těm azobarvivům. Občas dělám dorty s potahovací hmotou, kam se na získání různých barev dávají potravinářská barviva. Je nějaká možná alternativa? Potřebuju, aby to byl sypký prášek, který nezmění chuť ani hustotu hmoty.

Vajíčka se také dají barvit kurkumou, řepou, červeným zelím (nutno nechat ve vývaru přes noc).

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Velikonoční zápich – vajíčko z bavlnek

Další tip, jak si s dětmi užít velikonoční tvoření. Duhové vajíčko z bavlnek je krásný zápich do velikonočních květináčů a truhlíků. Mají překvapivou život...
46
23

10 důvodů, proč se vyhnout cukru i na Vánoce

Důvodů, proč se vyhnout bílému cukru a všem jeho průmyslovým kamarádům, je mnohem víc. Těchto 10 však už i lékaři a vědci považují za evidentní a dokáží v ...
39
14

Vánoční dárky za hubičku: 6x domácí kosmetika

Chcete dát blízkým jako dárek kosmetiku, ale ne tu chemickou? Vyrobte jim přírodní kosmetiku sami! Mrkněte na našich 6 tipů na rychlou a jednoduchou domácí...