Barvíte vejce klasickými koupenými barvivy v prášku? A víte, co obsahují? Riskujete zdraví (nejen) vašich dětí.

Víte, v čem koupete velikonoční vajíčka?

S Velikonocemi jsou tradičně spojena barevná vajíčka uvařená natvrdo. V dnešní zrychlené době už není čas, ani zájem o tradiční barvení pomocí cibulových slupek, kopřiv, řepy, borůvek a vzorů z lístků a květů.

V drogériích a papírnictvích se prodávají speciální barvy na vejce v prášku (tabletách, gelové aj.), díky kterým vejce nabarvíme rychle a v různých barvách. Vajíčka modrá, žlutá, zelená, fialová, růžová… Takové možnosti nám dávají chemické barvy.

Azobarviva pronikají pod skořápku a u dětí způsobují ADHD

Většina těchto barev využívá barvicích schopností azobarviv. Azobarviva u dětí vyvolávají poruchy pozornosti, tzv. ADHD (např. v Americe bere každé ráno 6-7 milionů školáků psychofarmaka, aby se “lépe chovali”). Na obalech barviv na vajíčka (to samé platí i u léků) se však nic o vlivu na hyperaktivitu dětí nedočtete, byť mohou barvy proniknout i pod skořápku. Nejde totiž o potravinu, ale o přídatnou látku, a u těch se upozornění uvádět nemusejí.

To samé platí u barvení vajec barevnými laky na nehty. Chemické látky obsažené v lacích snadno proniknou pod skořápku do vejce, které pak sníte.

Azobarviva v kostce

 • Dovedou sytě a stabilně obarvit nápoje i potraviny.
 • Obsahují je potahové hmoty na dorty, barevný posyp, potisk jedlého papíru, potravinářská barviva.
 • U dětí vyvolávají poruchy pozornosti, tzv. ADHD (v Americe bere každé ráno 6-7 milionů školáků psychofarmaka, aby se “lé
 • pe chovali”).
 • Výrobci mají povinnost informovat spotřebitele o rizicích na obale výrobku: “může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí.” To ale neplatí u léků a potravinářských barviv (např. na velikonoční vajíčka).
 • K azobarvivům patří: žluť SY (E 110), chinolinová žluť SY (E 104), azorubin (E 122), červeň allura (E 129), tartrazin (E 102) a ponceau (neboli košenilová červeň A, E 124).

Jíme Jinak radí:

 • Vyhněte se chemickým barvám. Zatěžujete s nimi nejen životní prostředí, ale také svoje tělo a riskujete také zdraví nejen vašich dětí.
 • Pokud chcete zdobit vejce, vyrobte si přírodní barviva, anebo zdobte tradiční metodou vývarem ze slupek cibule, kopřiv, řepy, borůvek aj. a zdobte kvítky nebo lístky (na vejce připevněte gázou a vyvařte).
 • Vyzkoušejte letos i jiné (vegan) kraslice, než jsou vajíčka od slepic.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

3 komentáře. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Již roky barviv ve slupkach cibule a každý vejce je tak originál. Kombinace slupek i z cervene cibule a česneku a lístků travicku tak zanechá krásné výtvory na vajíčkach.

 2. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekMáte depku? Dejte si tyto potraviny!
Další článekKvašené chlebové placky