Domů > Magazín > Žijeme jinak

Barviva na velikonoční vejce pronikají i pod skořápku

Barvíte vejce klasickými koupenými barvivy v prášku? A víte, co obsahují? Riskujete zdraví (nejen) vašich dětí.

Víte, v čem koupete velikonoční vajíčka?

S Velikonocemi jsou tradičně spojena barevná vajíčka uvařená natvrdo. V dnešní zrychlené době už není čas, ani zájem o tradiční barvení pomocí cibulových slupek, kopřiv, řepy, borůvek a vzorů z lístků a květů.

V drogériích a papírnictvích se prodávají speciální barvy na vejce v prášku (tabletách, gelové aj.), díky kterým vejce nabarvíme rychle a v různých barvách. Vajíčka modrá, žlutá, zelená, fialová, růžová… Takové možnosti nám dávají chemické barvy.

Azobarviva pronikají pod skořápku a u dětí způsobují ADHD

Většina těchto barev využívá barvicích schopností azobarviv. Azobarviva u dětí vyvolávají poruchy pozornosti, tzv. ADHD (např. v Americe bere každé ráno 6-7 milionů školáků psychofarmaka, aby se “lépe chovali”). Na obalech barviv na vajíčka (to samé platí i u léků) se však nic o vlivu na hyperaktivitu dětí nedočtete, byť mohou barvy proniknout i pod skořápku. Nejde totiž o potravinu, ale o přídatnou látku, a u těch se upozornění uvádět nemusejí.

To samé platí u barvení vajec barevnými laky na nehty. Chemické látky obsažené v lacích snadno proniknou pod skořápku do vejce, které pak sníte.

Azobarviva v kostce

  • Dovedou sytě a stabilně obarvit nápoje i potraviny.
  • Obsahují je potahové hmoty na dorty, barevný posyp, potisk jedlého papíru, potravinářská barviva.
  • U dětí vyvolávají poruchy pozornosti, tzv. ADHD (v Americe bere každé ráno 6-7 milionů školáků psychofarmaka, aby se “lé
  • pe chovali”).
  • Výrobci mají povinnost informovat spotřebitele o rizicích na obale výrobku: “může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí.” To ale neplatí u léků a potravinářských barviv (např. na velikonoční vajíčka).
  • K azobarvivům patří: žluť SY (E 110), chinolinová žluť SY (E 104), azorubin (E 122), červeň allura (E 129), tartrazin (E 102) a ponceau (neboli košenilová červeň A, E 124).

Jíme Jinak radí:

  • Vyhněte se chemickým barvám. Zatěžujete s nimi nejen životní prostředí, ale také svoje tělo a riskujete také zdraví nejen vašich dětí.
  • Pokud chcete zdobit vejce, vyrobte si přírodní barviva, anebo zdobte tradiční metodou vývarem ze slupek cibule, kopřiv, řepy, borůvek aj. a zdobte kvítky nebo lístky (na vejce připevněte gázou a vyvařte).
  • Vyzkoušejte letos i jiné (vegan) kraslice, než jsou vajíčka od slepic.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

U nás jedině cibulí, Chemické barvy na vajíčka nekupuju. Ale mám dotaz k těm azobarvivům. Občas dělám dorty s potahovací hmotou, kam se na získání různých barev dávají potravinářská barviva. Je nějaká možná alternativa? Potřebuju, aby to byl sypký prášek, který nezmění chuť ani hustotu hmoty.

Vajíčka se také dají barvit kurkumou, řepou, červeným zelím (nutno nechat ve vývaru přes noc).

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Vyzkoušejte také

2

Naše průměrné IQ pořád klesá: vědci už vědí proč

Myslíte si, že lidé hloupnou dobou? Nový výzkum ukazuje, že vina je v našem jídelníčku. Vědci už urgují za zákaz. Zkontrolujte si svůj jídelníček.

Vegan kraslice na Velikonoce

Mám pro vás pár tipů, jak si s dětmi udělat kraslice, i když vejce nekupujete a nemáte poblíž dodavatele vyfouklých vajíček. Navíc je to docela ekonomická ...
klub
4

Jak upravit jídelníček u dětí s ADHD

Strava má na nemoc ADHD (hyperaktivitu), která je v dnešní době u dětí velmi rozšířenou nemocí, velký vliv. A jak tedy sestavit jídelníček tak, abychom úsp...

Klecová vejce se stahují z prodeje. V Košík.cz už je nenajdete

Je tomu zhruba rok, co se v Česku řešilo téma vajec – v jakých podmínkách se slepice chovají a jaká vejce se u nás prodávají. A výsledky této kampaně...
2

Pijete sportovní nápoje? Víc než minerály a ionty obsahují cukr a chemii

Sportovní nápoje jsou dnes v trendu a tváří se velmi nezbytně. Jejich definice zní: doplňují důležité minerály, které ztrácíme sportem. Doporučují se, poku...