Domů > Magazín > Žijeme jinak

4 magické rituály k přizvání Morany – symbolu zimy a smrti

sezóna podzim
sezóna zima

Od 23.9. jsme v období podzimní rovnodennosti. Pro naše předky to byl svátek děkování za úrodu, hojnost, oslava konce léta a loučení se s ním, příchod babího léta a příprava na zimní dobu chladu a neúrody. V průběhu rituálů Staří Slované obětovali typickou složku jejich stravy – chléb, obilnou kaši nebo oplatky. Konec roku charakterizovala velká oslava a hostina. Pojďte se napojit na moudrost našich předků některým z těchto rituálů.

Přivítejte Moranu

Rovnodennost značí rovnováhu světlých i temných sil a možnost naklánět osud příznivým směrem. Naši předkové v rámci rituálů komunikovali se Sudičkami, loučili se s Mokoší (nositelka plodnosti) a vítali Moranu. Morana je totiž nejen ta, která nám sílu bere, ale také dává.

Využijte zimní čas k odpočinku a nabrání sil

Morana sice symbolizuje zimu a smrt, ale její síla je v daru poskytnutí času k odpočinku a nabrání sil. V tomto období se věnujte činnostem, na které přes rok nezbývá čas – dříve to bylo draní peří, domácí práce, sousedé se scházeli a měli k sobě blíž, povídaly se příběhy a chystaly svatby.

Zastavte se!
Bohužel dnešní doba je zrychlená, plná stresu, chvatu a vysokého výkonu. To vše nás vzdaluje od moudrosti našich předků a od darů přírody a přináší negativní důsledky. Dovolte si proto přijmout tento vzácný dar Morany. Jeho účinek oceníte na jaře společně s novou silou, kterou přinese. Stačí se zastavit, projít se podzimním lesem, odpočinout si, rozjímat a být plně v přítomnosti milé společností lidí, které máte rádi. Možná si při tom uvědomíte, že vše má svůj smysl, vše k sobě patří a začnete jinak vnímat podzimní plýskanice, studený vítr, holé větve stromů a spadené listí… Může se objevit vzpomínka na dětství nebo spolu s větrem přivane nová inspirace do života.

Magické rituály našich předků

Ukliďte a očistěte svůj domov

Blíží se zima, Vánoce a s ním i čas, který budete trávit více doma. Připravte ho umytím oken, zrcadel, podlah, utřením prachu, vymetením pavučin. Zbavte se všech starých a přebytečných věcí, které nepoužíváte. Netahejte s sebou do nového roku zbytečnosti. Očistěte svůj domov nejen fyzicky, ale také pomocí bylin, například šalvěje. Zapalte ji a každou místnost s ní projděte a provoňte, abyste ji očistili od negativní energie.

Poděkujte přírodě za úrodu

Pro podzim jsou typické hostiny, které zahrnují mnoho jablečných pokrmů – koláče, pečená jablka nebo čerstvý jablečný mošt. Často se pojí i s oslavou vinobraní. Čas hojnosti je však u konce a je vhodné přírodě poděkovat za vše, čím nás obdarovala.

Vyzdobte si dům

Z procházky si přineste to, co zrovna příroda nabízí – šišky, větvičky, listy, vlašské ořechy, kaštany bobule, usušené květiny, šípky, žaludy, bukvice a další plody. Můžete si také nasušit křížaly, hrušky, grepy a pomeranče, upéct perníčky a udělat krásnou podzimní nebo zimní výzdobu vašeho obydlí.

Zameditujte si nad svíčkou

Obraťte se více k sobě, do svého nitra. Morana zve k zastavení a odpočinutí. V běžném denním shonu nemá člověk čas najít rovnováhu, zastavit se a zpracovat minulé událostí, které ho trápí, nebo se pozastavit nad tím, jak by chtěl, aby vypadala jeho budoucnost. Stačí si sednout třeba na koberec ke stolu, zapálit svíčku a soustředit se na svůj dech. Nechejte myšlenky plynout, pozorujte a jen buďte v plné přítomnosti.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Světýlko
30. 11. 2018

Zrovna před 14 dny jsem se poprvé zúčastnila rituálu Morany a byl to opravdu nezapomenutelný zážitek ;-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

51
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.
11
4

4 tipy, jak si naplno užít podzim

Máme tu podzim. Hojnost ovoce a zeleniny, kouzlo vínové a zlatavé barvy, šustící listí lákající k procházkám a pochmurné počasí. Jak si ho užít a naplno vy...
82
34

Máte v zimě vysušenou pokožku? Toto říká ajurvéda

“Jakmile začne zima, mám suchou pokožku. Ruce jak struhadla a suché, popraskané rty. A nastupuje období všelijakých krémů, tělových mlék a balzámů na...
160
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
38
19

Jedno jablko denně … jedna dávka jedů

Staré přísloví říká: Jedno jablko denně a doktora netřeba. To už ale v moderní době neplatí. Alespoň ne u těch jablek, která koupíte v klasickém obchodě. A...