Od 23.9.2018 jsme v období podzimní rovnodennosti. Pro naše předky to byl svátek děkování za úrodu, hojnost, oslava konce léta a loučení se s ním, příchod babího léta a příprava na zimní dobu chladu a neúrody. V průběhu rituálů Staří Slované obětovali typickou složku jejich stravy - chléb, obilnou kaši nebo oplatky. Konec roku charakterizovala velká oslava a hostina. Pojďte se napojit na moudrost našich předků některým z těchto rituálů.

Přivítejte Moranu

Rovnodennost značí rovnováhu světlých i temných sil a možnost naklánět osud příznivým směrem. Naši předkové v rámci rituálů komunikovali se Sudičkami, loučili se s Mokoší (nositelka plodnosti) a vítali Moranu. Morana je totiž nejen ta, která nám sílu bere, ale také dává.

Využijte zimní čas k odpočinku a nabrání sil

Morana sice symbolizuje zimu a smrt, ale její síla je v daru poskytnutí času k odpočinku a nabrání sil. V tomto období se věnujte činnostem, na které přes rok nezbývá čas – dříve to bylo draní peří, domácí práce, sousedé se scházeli a měli k sobě blíž, povídaly se příběhy a chystaly svatby.

Zastavte se!
Bohužel dnešní doba je zrychlená, plná stresu, chvatu a vysokého výkonu. To vše nás vzdaluje od moudrosti našich předků a od darů přírody a přináší negativní důsledky. Dovolte si proto přijmout tento vzácný dar Morany. Jeho účinek oceníte na jaře společně s novou silou, kterou přinese. Stačí se zastavit, projít se podzimním lesem, odpočinout si, rozjímat a být plně v přítomnosti milé společností lidí, které máte rádi. Možná si při tom uvědomíte, že vše má svůj smysl, vše k sobě patří a začnete jinak vnímat podzimní plýskanice, studený vítr, holé větve stromů a spadené listí… Může se objevit vzpomínka na dětství nebo spolu s větrem přivane nová inspirace do života.

Magické rituály našich předků

1Ukliďte a očistěte svůj domov

Blíží se zima, Vánoce a s ním i čas, který budete trávit více doma. Připravte ho umytím oken, zrcadel, podlah, utřením prachu, vymetením pavučin. Zbavte se všech starých a přebytečných věcí, které nepoužíváte. Netahejte s sebou do nového roku zbytečnosti. Očistěte svůj domov nejen fyzicky, ale také pomocí bylin, například šalvěje. Zapalte ji a každou místnost s ní projděte a provoňte, abyste ji očistili od negativní energie.

2Poděkujte přírodě za úrodu

Pro podzim jsou typické hostiny, které zahrnují mnoho jablečných pokrmů – koláče, pečená jablka nebo čerstvý jablečný mošt. Často se pojí i s oslavou vinobraní. Čas hojnosti je však u konce a je vhodné přírodě poděkovat za vše, čím nás obdarovala.

3Vyzdobte si dům

Z procházky si přineste to, co zrovna příroda nabízí – šišky, větvičky, listy, vlašské ořechy, kaštany bobule, usušené květiny, šípky, žaludy, bukvice a další plody. Můžete si také nasušit křížaly, hrušky, grepy a pomeranče, upéct perníčky a udělat krásnou podzimní nebo zimní výzdobu vašeho obydlí.

4Zameditujte si nad svíčkou

Obraťte se více k sobě, do svého nitra. Morana zve k zastavení a odpočinutí. V běžném denním shonu nemá člověk čas najít rovnováhu, zastavit se a zpracovat minulé událostí, které ho trápí, nebo se pozastavit nad tím, jak by chtěl, aby vypadala jeho budoucnost. Stačí si sednout třeba na koberec ke stolu, zapálit svíčku a soustředit se na svůj dech. Nechejte myšlenky plynout, pozorujte a jen buďte v plné přítomnosti.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

2 komentáře. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

  1. Zrovna před 14 dny jsem se poprvé zúčastnila rituálu Morany a byl to opravdu nezapomenutelný zážitek 😉

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekMrkvová polévka s červenou čočkou a koriandrem
Další článekTýdenní jídelníček 1