Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Naše průměrné IQ pořád klesá: vědci už vědí proč

Myslíte si, že lidé hloupnou dobou? Nový výzkum ukazuje, že vina je v našem jídelníčku. Vědci už urgují za zákaz. Zkontrolujte si svůj jídelníček.

Hloupneme kvůli pesticidům

Věděli jste, že …?
Organofosfáty jsou také používány k tvorbě bojového plynu a dalších chemických zbraní. Ve skutečnosti, než jsme začali používat organofosfáty k zabíjení hmyzu, používali se jako válečné zbraně – určené k zabíjení lidí.

Nový výzkum ukázal, že lidé opravdu nejsou tak inteligentní, jako byli dříve. Studie ukazují, že průměrná skóre IQ klesá u každé generace narozené po roce 1975. Nové studie zjistili, že jednou z příčin je expozice pesticidům – konkrétně velmi nebezpečným organofosfátům. Součástí nesčetných škodlivých účinků způsobených expozicí organofosfátů, je také poškození mozku dětí. (1) Vědci to vědí, přesto naše vláda nadále dovoluje tyto chemikálie používat, a to prakticky bez omezení. Výzkumníci nyní požadují jejich úplný zákaz (2).

Když postříkáme naše plodiny pesticidy s organofosfáty, doslova stříkáme zásobu potravin chemickou zbraní navrženou pro cílení na centrální nervový systém. Není divu, že dětská inteligence je od sedmdesátých let klesající!

Kde se tyto pesticidy používají?

Např. Chloropyrifos, nejpopulárnější pesticid z rodiny organofosfátů, se používá na širokou škálu potravin včetně jablek, pomerančů, jahod, kukuřice, pšenice, citrusů, mandlí, bavlny, hroznů, brokolice, cukrové řepy, broskví a nektarinek a dalších plodin, včetně těch, které se používají do pokrmů pro děti (2). Chloropyrifos působí na centrální nervový systém potlačením acetylcholinesterázy, enzymu, nezbytného pro neurotransmisi (přenos nervových vzruchů). Děti jsou obzvláště citlivé na jeho účinky, zejména v době, kdy jsou ještě v děloze.

Chloropyrifos v kostce
– neurologický toxikologický prostředek Chlorpyrifos poškozuje mozky malých dětí. (4)
– expozice, a to i na velmi nízkých úrovních, zahrnují sníženou kognitivní funkci, sníženou IQ, poruchu pozornosti a vývojové a studijní zpoždění. (4)

Ve skutečnosti je více než polovina všech jablek a brokolice v USA rozstřikována chlorpyrifosem. USDA Pesticide Data Program zjistil, že chlorpyrifos rezidua byly na citrusech a melounech dokonce i poté, co byly umyty a oloupány. Velký objem chlorpyrifosu se nejčastěji používá u kukuřice a sójových bobů, přičemž každoročně se na každou plodinu používá více než milion liber.” (3)

Nejen Chloropyrifos, také další pesticidy z rodiny organosfosfátů jsou velmi nebezpečné (6). Například:

  • V roce 2013 organofosfát, monocrotophos, zabil 23 dětí v Indii. (5)
  • Odhady naznačují, že asi 200 000 lidí zemře na otravu organofosfáty ročně.

Vědci urgují za zákaz

Tým výzkumníků z University of California-Davis vydal v roce 2018 v PLoS ONE příspěvek, který popisuje nebezpečí organofosforečnanů a požaduje okamžité kroky vlády (2).

Vedoucí autorka Irva Hertz-Picciottoová, profesorka věd o veřejném zdraví a ředitelka UC Davis Environmental Health Sciences Center, uvádí: “Existují přesvědčivé důkazy, že vystavení těhotných žen velmi nízkým koncentracím organofosfátových pesticidů je spojeno s nižšími IQ a problémy s učením, pamětí nebo pozorností u svých dětí.

Výzkumníci tvrdí, že organofosfáty jsou extrémně nebezpečné, i ve velmi malých množstvích. Dokonce i na úrovních, které jsou v současné době považovány za bezpečné. Vystavení se organofosátům před porodem je spojeno se špatným poznávacím, společenským a behaviorálním vývojem.

Není překvapením, že studie potvrzují, že tyto chemické látky mění vývoj mozku, protože byly původně navrženy tak, aby nepříznivě ovlivňovaly centrální nervový systém,” uvádí Hertz-Picciotto.

Studie zaměřené na tuto tématiku:

  • Haviland et al. 2009. Long-term sex selective hormonal and behavior alterations in mice exposed to low doses of chlorpyrifos in utero. Tox. 29(1):74–9.
  • Abou-Donia MB, et al. 2006. In utero exposure to nicotine and chlorpyrifos alone, and in combination produces persistent sensorimotor deficits and Purkinje neuron loss in the cerebellum of adult offspring rats. Arch Toxicol.; 80(9):620–31.
  • Abdel-Rahman A, et al. 2003. Increased expression of glial fibrillary acidic protein in cerebellum and hippocampus: differential effects on neonatal brain regional acetylcholinesterase following maternal exposure to combined chlorpyrifos and nicotine. J Toxicol Environ Health A.; 66(21):2047–66.
  • Icenogle LM, et al. 2004. Behavioral alterations in adolescent and adult rats caused by a brief subtoxic exposure to chlorpyrifos during neurulation. Neurotoxicol Teratol; 26(1):95–101.

Jak to vnímáme v Jíme Jinak

Téma pesticidů jsme již rozebírali v mnoha článcích (např. koktejl pesticidů v jablkách, obsah pesticidů v hruškách). Snažíme se pesticidům vyhýbat, jak jen to jde. Kupujeme lokální a sezónní potraviny od českých farmářů a pokud zrovna nemají, raději sáhneme po BIO zelenině a ovoci. Pokud ale samozřejmě není zbytí, i my kupujeme konvenční zeleninu a ovoce v supermarketech. Vyhýbáme se ale té, která je známá jako “špinavá” (obsahuje hodně pesticidů, viz seznam čistých a špinavých potravin ze supermarketů ke stažení) a v supermarketech kupujeme pouze tu “bezpečnou”.

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář