Staré přísloví říká: Jedno jablko denně a doktora netřeba. To už ale v moderní době neplatí. Alespoň ne u těch jablek, která koupíte v klasickém obchodě. A je úplně jedno, jestli jsou to jablka česká nebo dovezená z ciziny. Kde je problém? A která jablka tedy jíst, aby tělu opravdu prospívala?

Test odhalil v jablkách vydatný koktejl pesticidů

Ústav pro analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT otestoval 18 vzorků jablek ze supermarketů, trhů i internetových obchodů – jablka původem z Česka i ze zahraničí. V 16 vzorcích laboratoř odhalila dohromady 34 různých pesticidů.

Žádný vzorek nepřekročil maximální přípustné limity podle evropské legislativy, ale i tak jsou testovaná jablka skutečně vydatné ‚koktejly‘ nikdo neumí s jistotou říct, co dlouhodobá konzumace pro zdraví znamená. Některé pesticidy jsou neurotoxické, jiné ovlivňují funkci štítné žlázy, a když je látek se stejným mechanismem účinku víc, toxicita se sčítá a efekt může být výraznější,“ shrnuje výsledky testu profesorka Jana Hajšlová, respektovaná odbornice na pesticidy, která zodpovídala za laboratorní analýzy.

Věděli jste, že … ?
Průměrně v ČR každý z nás ročně spořádá zhruba 24 kilogramů jablek. Z nich asi polovinu nasbíráme ve vlastní zahradě nebo koupíme ze soukromého sadu. Pro druhou půlku si však chodíme do obchodu. A odtud si odneseme a sníme jablka včetně směsi zbytků chemických fungicidů, insekticidů a akaricidů.

Pouze 2 vzorky byly čisté! Byly BIO.

Podívejte se na výsledky testu, jak jsou na tom jablka, která kupujete.

Pouze dva vzorky jablek byly opravdu čisté, bez stopy pesticidů. Oba vzorky pocházeli z ekologického zemědělství a nesly označení BIO.

Tato jablka se ošetřují jenom přípravky na bázi síry a mědi a jejich množství je i tak velmi malé,“ vysvětluje Lubomíra Chlumská ze společnosti Country Life, jakým způsobem chrání bio jablka odrůdy Bohemia jejich dodavatel, východočeský farmář Ondřej Kučera. „Biozemědělci mohou používat na ochranu rostlin přesně vymezené prostředky a následně se u jejich produktů toleruje obsah reziduí pesticidů do 0,01 miligramu na kilogram.

Jablka by neprošla do dětských přesnídávek

Přísný limit, co se týče pesticidů, je také pro průmyslově vyráběné ovocné přesnídávky. Kromě BIO jablek by žádná prodávaná jablka ze supermarketů nebo trhů neprošla. „Jablka pro výrobu dětské výživy se totiž pěstují speciálními postupy přímo pro zpracovatele. Pokud si tedy koupíte dětskou výživu, můžete být bez obav,“ ubezpečuje předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Jíme jinak radí:

 • Kupujte nestříkaná jablka z vesnic, ověřených farmářů, trhejte si je na procházkách v přírodě nebo kupujte ta ekologická v BIO kvalitě.
 • Pokud kupujete jablka z obchodu, omyjte je v teplé vodě a oloupejte slupku. Zejména, pokud je chcete dávat dítěti.
 • Vytiskněte si seznam čistých a špinavých (pesticidů plných) potravin, abyste věděli, kterou zeleninu a ovoce nakupovat bezpečně ze supermarketu a kterou raději koupit v BIO kvalitě.

Kde nakupujete jablka vy? A co na to říkáte?

Budete teď nakupovat jablka jinde nebo to nebudete řešit? Napište nám do komentářů.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Čtěte na toto téma dále

Vaření mě začalo bavit (Klára)

Klára: Po prvních dvou dnech vaření, musím říct, že...

Shodila jsem 7 kg a vysadila prášky na spaní

Hanka: Dobrý den, chtěla bych Vám napsat pár řádek...

Cholesterol se mi snížil bez jakýchkoliv léků (Iva)

Iva: Ahoj, moc zdravím po ukončení kurzu Hubneme do...

Syn zahodil instantní polévku, aby si dal moji

Dagbri: Mám dobré zprávy. Když starší syn ochutnal tuto...

Konečně jsem začala chutně vařit

Julajka: Chtěla jsem Vám poděkovat za úžasný kurz, pečlivě...

Kojené dceři se rapidně zlepšil ekzém

Veronbak: Následkem jídla dle JJ se mé 0,75 kojené...

Vstávám teď tak, že vyskakuju z postele

KatkaM.: Cítím se báječně a nejsem unavená a opuchlá....

„Rada“nebo spíš“povzbuzení „?

Dobrý den!Včera jsem k vám zavítala poprvé a jsem...

4 kg dole a jsem plná radosti a sebevědomí

Ajka: Manžel a syn, světe div se si oblíbili...

Zánět močového měchýře je pryč bez ATB

Mona: Abych se taky pochlubila úspěchy, tak musím říct,...

Kurz mi pomohl mnohé si uvědomit

Slechtova777: Kurz mi velmi pomohl si uvědomit, že někdy...

Děkuji za to, že jste normální ženské, a předkládáte to nejlepší, k čemu jste se dopracovaly

Renča: Prochechtala kus včerejšího dne při pročítání webu JJ...

Konečně po všech nezdarech našla (Veronika)

Veronika: Na luštěniny jsem si zvykla téměř hned, ty...

Děkuji za podrobné recepty, inspiraci a motivaci

Jája: Dobrý večer, jsem začátečník a tak dost nestíhám.....

Chutě na sladké jsou pryč (Kristýna)

Kristýna: Ahoj, já mám dnes vzkaz pro ty, co...

Trávenie sa postupne lepší a mám dolu 5 kg (Monika)

Monika: Aj ja mávam problém so zápchou a nafukovaním,...
 1. Máme pár vlastních jabloní.Vůbec nestříkáme,jablíčka jsou malá a s červíky.A pokud některý rok nejsou vůbec,koupíme pár bedýnek od jedné staré paní,která se svým synem pečuje o svůj sad plný starých odrůd.Samozřejmě bez chemie.Syn jednou koupil jedno jablko v Kauflandu a nožíkem z něj seškrábal hrstku vosku😞

 2. Prosím ať nedochází k dezinformacim…a zavádění..testy jsou 3 roky staré…Přece jenom se někam posouvame a snaží se o to i obchodníci v retezcich….
  .

 3. Neplati tento clanok pre vsetko ovocie a zeleninu? Myslim nakupovane v supermarketu verzus z farmy, bio, z vlastnej zahrady… Preco je clanok venovany iba jablku prosim? Vdaka.

  • Předpokládám, že ano, Jani, ale v testu byla jablka, tak to s jistotou můžeme tvrdit jen o nich. Je to i o tom, že se vždycky říkalo „one apple a day, keep the doctor away“ a doporučovalo se jedno jablko denně pro zdraví. Ale prostě ta kvalita je dnes problém. 😒

 4. Člověk tak nějak ví,že ovoce a zelenina v supermarketech není ok, ale nakupuje tam.Je to i náš případ.Snazim se ovoce a zeleninu pořádně mít, odkrojím slupku,ale vidím,že to není dostačující.Mame zahrádku a ovocné stromy,dobry sklep,ale ovoce nám na celý rok nestačí.Loni jsem ani neotrhala úrodu,narodila se nám malá…o to víc mě štve,že jí dávám jablíčka že supermarketu..kde najít dobrého pěstitele?Máte nějaky tip? Zijeme v jižních Čechách.Děkuji

  • To máte ještě super podmínky, Kitty. Vlastní zahrada a dobrý sklep, to je výhra! :-) Tak malé kupujte v bio kvalitě a zkuste poptat v okolí nějakou eko farmu nebo dovoz bedýnek. Někdy to holt jinak nejde, taky máme část ovoce/zeleniny z obchodu.

 5. Několikrat jsem již četla, ze se pesticidu a dalších chemických látek dá z ovoce a zeleniny zbavit tím, že se to položí do vody s jablečným otcem na ca. 20 min, někdo přidává i sodu. Jaký na to mate názor?

 6. Letos jsem nabízela ovoce v bio kvalitě z naší přírodní zahrady, nepoužíváme vůbec žádné chemické postřiky ani hnojiva.Nabízela jsem čerstvé ryngle, švestky,letní i zimní jablka za 20kč za kg a zájem byl velmi malý. Pak vidím, jak maminky kupují předražená, stříkaná jablka v marketech, nechápu to.

  • Ani já to nechápu, ale vidím, že se to děje. Letos měli jablka úplně všichni, tak jsme využili nabídky a sbírali a sbírali. A sousedka si šla koupit do tesca, že je měli v akci levné…sousedi zbytek jablek, co nikdo nechtěl, odvezli prasatům do lesa.

  • Dobrý den, a mohu se zeptat odkud jste? My už nějaký ten rok žijeme v Praze a velmi takovéto pěstitele postrádáme!

   • Dobrý den, v Praze máte několik sadů, kde se dá ovoce sklízet dokonce zadarmo. Více info tady: https://www.na-ovoce.cz/sberacuv-pruvodce-po-prazskych-sadech
    My jsme letos sbírali jablka u známých, stromy byly plné jablek, a oni neměli šanci to množství sami spotřebovat, jinak na mapě bio pěstitelů najdete mnoho dalších kontaktů, a to, že jsou Bio mnohdy neznamená, že budou drahá, sami jezdíme ob rok, na bio jablka a sami si je sbíráme a cenovka je více než příznivá, a to 15 kč/kg. Mapa zde: https://www.kamprobio.cz/

 7. Zobrazit všech 18 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKterá jídla můžeme ohřívat? A jak to udělat zdravě?
Další článekPlněné pečené papriky