Staré přísloví říká: Jedno jablko denně a doktora netřeba. To už ale v moderní době neplatí. Alespoň ne u těch jablek, která koupíte v klasickém obchodě. A je úplně jedno, jestli jsou to jablka česká nebo dovezená z ciziny. Kde je problém? A která jablka tedy jíst, aby tělu opravdu prospívala?

Test odhalil v jablkách vydatný koktejl pesticidů

Ústav pro analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT otestoval 18 vzorků jablek ze supermarketů, trhů i internetových obchodů – jablka původem z Česka i ze zahraničí. V 16 vzorcích laboratoř odhalila dohromady 34 různých pesticidů.

Žádný vzorek nepřekročil maximální přípustné limity podle evropské legislativy, ale i tak jsou testovaná jablka skutečně vydatné ‚koktejly‘ nikdo neumí s jistotou říct, co dlouhodobá konzumace pro zdraví znamená. Některé pesticidy jsou neurotoxické, jiné ovlivňují funkci štítné žlázy, a když je látek se stejným mechanismem účinku víc, toxicita se sčítá a efekt může být výraznější,“ shrnuje výsledky testu profesorka Jana Hajšlová, respektovaná odbornice na pesticidy, která zodpovídala za laboratorní analýzy.

Věděli jste, že … ?
Průměrně v ČR každý z nás ročně spořádá zhruba 24 kilogramů jablek. Z nich asi polovinu nasbíráme ve vlastní zahradě nebo koupíme ze soukromého sadu. Pro druhou půlku si však chodíme do obchodu. A odtud si odneseme a sníme jablka včetně směsi zbytků chemických fungicidů, insekticidů a akaricidů.

Pouze 2 vzorky byly čisté! Byly BIO.

Podívejte se na výsledky testu, jak jsou na tom jablka, která kupujete.

Pouze dva vzorky jablek byly opravdu čisté, bez stopy pesticidů. Oba vzorky pocházeli z ekologického zemědělství a nesly označení BIO.

Tato jablka se ošetřují jenom přípravky na bázi síry a mědi a jejich množství je i tak velmi malé,“ vysvětluje Lubomíra Chlumská ze společnosti Country Life, jakým způsobem chrání bio jablka odrůdy Bohemia jejich dodavatel, východočeský farmář Ondřej Kučera. „Biozemědělci mohou používat na ochranu rostlin přesně vymezené prostředky a následně se u jejich produktů toleruje obsah reziduí pesticidů do 0,01 miligramu na kilogram.

Jablka by neprošla do dětských přesnídávek

Přísný limit, co se týče pesticidů, je také pro průmyslově vyráběné ovocné přesnídávky. Kromě BIO jablek by žádná prodávaná jablka ze supermarketů nebo trhů neprošla. „Jablka pro výrobu dětské výživy se totiž pěstují speciálními postupy přímo pro zpracovatele. Pokud si tedy koupíte dětskou výživu, můžete být bez obav,“ ubezpečuje předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Jíme jinak radí:

 • Kupujte nestříkaná jablka z vesnic, ověřených farmářů, trhejte si je na procházkách v přírodě nebo kupujte ta ekologická v BIO kvalitě.
 • Pokud kupujete jablka z obchodu, omyjte je v teplé vodě a oloupejte slupku. Zejména, pokud je chcete dávat dítěti.
 • Vytiskněte si seznam čistých a špinavých (pesticidů plných) potravin, abyste věděli, kterou zeleninu a ovoce nakupovat bezpečně ze supermarketu a kterou raději koupit v BIO kvalitě.

Kde nakupujete jablka vy? A co na to říkáte?

Budete teď nakupovat jablka jinde nebo to nebudete řešit? Napište nám do komentářů.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Čtěte na toto téma dále

S vámi je očista vždy příjemnější

Iva: Každý rok si říkám, že budu šetřit a...

Prva pochvala (dalsie celkom urcite budu nasledovat)

Anička: Dobry den, pred par dnami som objavila vasu stranku...

Hlavní je ten pocit, jak se po kurzu cítím!

Alko: Splaskla jsem přes prsa o 6 cm, v...

Musím pořídit nový šatník – zhubla jsem z 60 na 53 kg!

Hanka: Jen jsem Vám chtěla poděkovat. V kurzu jsem...

JJ je pro mě hodnotným zdrojem věrohodných informací

Katka: Ačkoliv maso a vajíčka mám moc ráda, články...

Z jídelníčku je nadšená celá rodina

Beagil: Varím podla Vaších receptov a celá rodinka je...

Děkuji za tolik receptů, nápadů a podpory v perfektním kurzu

Alkcz: Milá Evi, Helčo a Romane, Chtěla bych vám všem...

Pořád je tu něco zajímavého a nového, ani nestíhám sledovat!

Katka: Ahoj holky, moc děkuju za stránky, čerpám z...

S vaším webem je stravování pro nás jednodušší

Ludmila D.: Vaše stránky už sleduji nějakou dobu. Letos jsem...

Můj muž i tchán se jídlo pochvalují

L.fuca: Toto stravování mě baví a hlavně mi dělá...

Díky zdravé stravě mi zmizel myom

Havliar: Já chci moc pochválit stránky!!! Jsou super! Teď...

Kurz mě nakopl a konečně přemýšlím o tom, co jím

Lucka: Ahoj Evi a Helí, byly jste úžasné a...

Úspěch – chutná i příteli

Iveta: Co mám uvařeno, nabízím i příteli a nezdráhá...

Moc mě to baví!

Libenk: Děkuji za výborný recept :-) Dnes upečeno a...

Díky JJ mi snížili léky na revmatoidní artritidu

Eva: Ještě jednou děkuji za Jíme jinak, děláte to...

Moc děkuji za recepty

Dana: Moc děkuji za recepty. Vyzkouším. Určitě budou výborné,...
 1. Neplati tento clanok pre vsetko ovocie a zeleninu? Myslim nakupovane v supermarketu verzus z farmy, bio, z vlastnej zahrady… Preco je clanok venovany iba jablku prosim? Vdaka.

  • Předpokládám, že ano, Jani, ale v testu byla jablka, tak to s jistotou můžeme tvrdit jen o nich. Je to i o tom, že se vždycky říkalo „one apple a day, keep the doctor away“ a doporučovalo se jedno jablko denně pro zdraví. Ale prostě ta kvalita je dnes problém. 😒

 2. Člověk tak nějak ví,že ovoce a zelenina v supermarketech není ok, ale nakupuje tam.Je to i náš případ.Snazim se ovoce a zeleninu pořádně mít, odkrojím slupku,ale vidím,že to není dostačující.Mame zahrádku a ovocné stromy,dobry sklep,ale ovoce nám na celý rok nestačí.Loni jsem ani neotrhala úrodu,narodila se nám malá…o to víc mě štve,že jí dávám jablíčka že supermarketu..kde najít dobrého pěstitele?Máte nějaky tip? Zijeme v jižních Čechách.Děkuji

  • To máte ještě super podmínky, Kitty. Vlastní zahrada a dobrý sklep, to je výhra! :-) Tak malé kupujte v bio kvalitě a zkuste poptat v okolí nějakou eko farmu nebo dovoz bedýnek. Někdy to holt jinak nejde, taky máme část ovoce/zeleniny z obchodu.

 3. Několikrat jsem již četla, ze se pesticidu a dalších chemických látek dá z ovoce a zeleniny zbavit tím, že se to položí do vody s jablečným otcem na ca. 20 min, někdo přidává i sodu. Jaký na to mate názor?

 4. Letos jsem nabízela ovoce v bio kvalitě z naší přírodní zahrady, nepoužíváme vůbec žádné chemické postřiky ani hnojiva.Nabízela jsem čerstvé ryngle, švestky,letní i zimní jablka za 20kč za kg a zájem byl velmi malý. Pak vidím, jak maminky kupují předražená, stříkaná jablka v marketech, nechápu to.

  • Ani já to nechápu, ale vidím, že se to děje. Letos měli jablka úplně všichni, tak jsme využili nabídky a sbírali a sbírali. A sousedka si šla koupit do tesca, že je měli v akci levné…sousedi zbytek jablek, co nikdo nechtěl, odvezli prasatům do lesa.

  • Dobrý den, a mohu se zeptat odkud jste? My už nějaký ten rok žijeme v Praze a velmi takovéto pěstitele postrádáme!

 5. Zobrazit všech 12 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekTýdenní jídelníček 3
Další článekTýdenní jídelníček 4