10 kg dole, lepší spánek, nižší tlak a psychická pohoda (Helena, 70 let)

5

Helena shodila za 2,5 měsíce 10 kg. Snížil se jí vysoký tlak a lépe se jí spí. Nesmírně se zklidnila a nic ji nevyvede z míry. Svým nadšením nakazila i dceru, která podobné stavy těžké pohody zažívá i přes velmi stresující práci. Ani ne po 14 dnech!

Na téma diet bych mohla složit doktorát

Za svůj život jsem zkusila spoustu diet. Snad každou,která kdy byla vymyšlená. Na téma diet bych mohla složit doktorát. Když vyslovíte nějaký název diety já odpovím, že ji znám a mně osobně, a i dalším mnohým,  byla k ničemu. Všechny tyhle dietní pokusy a experimenty vedly k jedinému. Ke zdravotnímu poškození a operaci žlučníku, posléze k potížím se slinivkou. Ale ani tyhle obtíže mě neodradily a já marně zkoušela dál. S větším, menším nebo nulovým výsledkem.
V mladším věku jsem několikrát absolvovala odtučňovací dovolenou v Roudnici n/Labem. Jak šel čas, s léty přibývala kila, až se ustálila na čísle devadesát.

Na stáří se stejně tloustne

Pak přišla dcera, že zkusila super dietu Lowcarb, kde se mohlo jíst maso a šlehačka, sádlo a škvarky. Prostě dieta právě pro mě. Ale asi jsem ji špatně pochopila, protože sice jsem pár kilo shodila, ale obratem nastal takový jojo efekt, že se na váze ukázalo 110 kilo. Posledních pár let jsem se kolem této váhy motala. Více méně i proto, že jsem rezignovala a říkala si, že na stáří se stejně tloustne a i taková kdysi štíhlá Jiřina Bohdalová je teď obtloustlá dáma.

Nechci chodit v černém a nakupovat v nadměrných velikostech

Pak jsem na FB stránkách narazila na kamarádku Katku, s kterou jsem se znala z jiných stránek a kdysi v dávnověku jsme se i osobně setkaly. Zjistila jsem, že chodí na nějaké stránky s názvem Jíme Jinak a že shodila neuvěřitelnou spoustu kilogramů v neuvěřitelně krátkém čase (Po třech měsících mám dole 17 kg a inzulin už nehrozí)Slovo neuvěřitelné je tu na místě, nikdy dříve jsem totiž něco takového neslyšela. Říkala jsem si, že to přece tělo tak rychle nestihne. Kromě nedůvěry jsem pocítila i něco jako závist. A v duchu si řekla, já to taky zkusím, přece není možné, abych chodila do nekonečna s nadváhou, do prvního patra vyšlapala na třikrát, abych na sebe nesehnala šmrncovní oblečení. I když nejsem už nejmladší, nemusím chodit v černé barvě a nakupovat v nadměrných velikostech.

Po dvou a půl měsících mám 10 kg dole

Spojila jsem se s Katkou a připomněly jsme si dávné časy. Já z ní začala dolovat vědomosti a zkušenosti. Ona sama je na stránkách Jíme Jinak vypsala. Jsem ji nesmírně vděčná za to, že mi radila, za všechen ten čas, který se mnou strávila psaním na messengeru. Všechny ty poznatky, které nabyla, mi velice pomohly a zkrátily dobu, kterou jiní potřebují k zorientování se v problematice. Spousta rad mi pomohla vyhnout se chybám ve stravování. Proto mi možná i ztráta deseti kilogramů šla tak rychle. Těch deset kilo jsem shodila za dva a půl měsíce. Užívám si neskutečný pocit lehkosti, chůzi bez funění, úplně slyším, jak mi mé klouby a hlavně ty v kolenou děkují.
Protože jsem již v důchodovém věku, mohla jsem si dovolit trávit spoustu času na stránkách internetu.
Protože nejsem členem Klubu, sama jsem si hledala různé články s názory na tento stravovací styl. Seděla jsem hodiny ve studovně Moravské zemské knihovny a fotila a opisovala recepty a dělala si seznamy surovin. Musím se přiznat, že v životě jsem nesnědla tolik zeleniny na tolik způsobů. Seznámila jsem se s názvy a druhy koření, které jsem neznala, a teprve nyní je ochutnala.

Neuvěřitelně jsem se zklidnila

Neměla jsem žádné zdravotní problémy, beru jenom léky na vysoký krevní tlak. Po zdravotní stránce se mi tlak mírně snížil. Už se nemotám kolem 165/80 ale kolem 145/72. Co se však opravdu změnilo a to výrazně, je můj duševní stav. Neuvěřitelně jsem se zklidnila. Naprostá pohoda. Už skoro tři měsíce mě nerozhodila žádná hloupost, pro kterou jsem se dříve dokázala vytočit do nepříčetnosti. Zlepšil se mi spánek, nebudím se během noci tak často jako dříve. Jenom se mi změnil rytmus. Dříve jsem nešla spát dříve jak v jednu ráno. V stávala jsem, jako správný důchodce, kolem osmé. Nyní mi padají víčka kolem deváté, ale vzhůru jsem naopak kolem půl šesté a někdy i dříve.

Dcera zažívá to samé ani ne po dvou týdnech

Na Dušičky přijela na návštěvu má dcera. Protože trvale žije v Německu popisovala jsem ji denně vše na messengeru. Znáte to, napřed hrozná nedůvěra a odsouzení, že to není možné, ale pak přijdou jednotlivé otázky. Pak záplava otázek. Při návštěvě bylo téma Jíme Jinak naše jediné téma hovoru, protože se přesvědčila. Asi jako ten nevěřící Tomáš musela Kristu vložit prst do rány, aby uvěřila.
Než odjela měla kufr plný základních obilovin, koření a receptů. Tento styl stravování je nakažlivý a hlavně funguje. Dcera je od své návštěvy ponořena, stejně jako já, do studia receptů a jejich zkoušení. A stejně jako já potvrzuje to duševní zklidnění. Nemůže uvěřit, co se to s ní stalo. Cítí se tak strašně dobře, klid a pohoda. Má náročnou práci, je stále ve stresu, byla podrážděná, nervozitou nabroušená. Teď se cítí v pohodě, stihne spoustu práce a necítí se vyčerpaně. A to vše za necelých 14 dní! Spací rytmus se ji také změnil. Spí mnohem méně. I o víkendu, kdy by si mohla přispat, je před sedmou vzhůru. Jsem si jista, že si i její okolí změny všimne a budou se dožadovat vysvětlení a někdo další se metody Jíme Jinak chytne.

Měli by se o tom dozvědět všichni

V jednom příspěvku jsem jedné začátečnici z legrace radila, že by si měla najít nějakého patrona. Myslela jsem v duchu na to, jaké jsem já měla štěstí v osobě Katky. Asi jako Anonymních alkoholicích mají své patrony. Jsem si ale jista, že stránky Jíme Jinak by v žádném případě, a to zdůrazňuji, v žádném případě neměly zůstat anonymní. Naopak, mělo by se o nich dozvědět co nejvíce lidí. Aby poznali blahodárnost tohoto stravování, jeho blahodárný dopad na zdraví.

Zdraví
Helena

PS: Fotek moc nemám, nerada se fotím hlavně z důvodu, že na každé fotce vypadám jako tank.

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
Čtěte na toto téma dále

Po letech mi nebylo na Vánoce zle (Jaroslav)

Jaroslav: V rádiu hrají Everybody hurts od R.E.M. a...

Je úžasné, jak jde váha sama dolů!

Jajabre: Zdravím všechny. Zítra to bude 14 dní. Koupila...

I sestřička v nemocnici si všimla, že jím zdravě

Bartoanaovj: Evi, Helčo, děkuji za práci kterou děláte. I...

Cítím se mnohem líp a lehčeji (Michala)

Michala: Ahoj Evi, jsem dnes v 9. dnu kurzu...

Bez masa je mi skvěle

Petra: Nejdřív jsem to vůbec neplánovala, ale nakonec jsem maso...

Už nemám chutě na sladké ani na maso…

Jitchramost: Cítím se skvěle, jsem překvapená, kolik mám energie...

Teším sa z každého vydareného jedla (Elen)

Elen: Som už na dôchodku a k tejto super...

Cítim fantasticky, 5 cm z pasu je preč! (Katarina)

Katarina: Tak šiesty deň ráno a veĺké prekvapenie, 2...

Kamarátka neverila, ako som sa zmenila (Marta)

Marta: Pomaly sa mi končí vstup "do plavek". A pokračujem...

Raňajky papkáme spolu s manželom a velmi nám chutia (Marta)

Marta: Ďakujem Evička za všetky recepty. Ume ocot, tamari, shoyu,...

Já sladkoholik potvrzuji: Když má člověk všechny živiny, nepotřebuje sladkosti

Jana: Přesně tak jak tu píšou holky! Když člověk...

Deti sa úspešne chopili varenia, všetci sme zhodili 3-4 kg (Eva)

Eva: Chcela by som sa vám poďakovať za super...

Vaše chutná jídla obohatila náš stereotypní jídelníček

MoniVr: Dobrý den, mám za sebou polovinu kurzu a...

Som plná energie (Viera)

Viera: Jedlo mi veľmi chutí, som plná energie, je...

Děkuji moc za videa

Magda: Děvčata, děkuji moc za videa, jsou úžasná a...

Závislost na sladkém je pryč a s ní i 8 kg váhy (Stanislava)

Stanislava: Evi, chcem sa ti podakovať za kurz Hubneme...
 1. Dievčatá ste úžasné.
  Denne sledujem túto stránku a učím sa od vás.
  Mám už po 60-ke, ale vďaka inej strave som plná energie, ako v 30-ke :-)))
  Objavujem nové recepty a tie v spojení so zeleninou na tanieri chutia, ale aj vyzerajú
  fantasticky.

  • Elen, našla jsem ten komentář až teď, spadnul nám do spamu, lumpík, tak moc děkujeme za krásnou zprávu a gratulujeme k tomu bezva pocitu 👍👍👍

 2. Helenko, moc hezky napsané. Jde z toho úplně cítit pozitivní energie. Já jsem ti ráda byla patronkou jak píšeš, jednoduše proto, že ve dvou se to lépe táhne. Držím moc palce i na další kila dolů. Vím, že to dáš.

  • Helenko i Katko, oběma blahopřeju. Jste velkým povzbuzením pro mě začátečnici. Děkuji za sdílení vašich zkušeností. Romana

 3. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJak udělat domácí nutellu bez cukru
Další článekJak připravit domácí ovocnou čajovou směs (recept)