Domů > Magazín > Blog

Jak se vědomě zbláznit

Věděli jste, že nejúspěšnější lidé denně meditují? Nedokážete si představit, že byste si v klidu sedli na dvě minuty? Právě pro vás je tu technika dynamických meditací. Pojďte se podívat, jak na to.

Co to je meditace

Meditace je praxí založenou na soustředění. Využívají se mentální či fyzické techniky, které pomáhají dojít ke stavu zklidnění. Mnohdy je meditace spojena s představou zastavení myšlenek. Tak to však není! Alespoň ne v jejím začátku. Tato představa nás může od meditace zbytečně odrazovat, případně blokovat její vyzkoušení. V meditaci se chceme dostat do stavu, kdy jsme pozorovatelem toho, co se děje. Myšlenky vchází a odchází zase pryč. My se dostáváme do plného vědomí, a tak tento nevědomý příval pozorujeme.

Účinky meditace: Zbavte se usazenin minulosti ve vašem těle

Podle meditační techniky, kterou zvolíte, můžete redukovat stres a úzkost, uvolnit se, případně zlepšit své zdraví. Meditace pomáhá k lepšímu sebeuvědomění a tím k pochopení světa kolem. Podporuje koncentraci, pozornost, ale také empatii a laskavost! A to není vše! V neposlední řadě snižuje cítění bolesti a pomáhá k lepšímu spánku. Meditace je technika stará tisíce let. Všichni jsme slyšeli o Buddhovi, Krishnovi, Ježíšovi. Tito slavní muži byli mistři meditace! V dnešním světě se můžeme podívat na Dalajlamu nebo slavného Wima Hofa, který využívá prastaré dechové techniky k využití plného lidského potenciálu. My si dnes představíme dynamickou dechovou meditaci, využívající pohyb pro uvolnění zatuhlého svalstva a tím povolení jemných usazenin minulosti v našem těle. Chcete vědět, jak na to?

Prostě se zblázněte

S dynamickou meditací jsem se poprvé setkala v Indii. Byla to láska na první seznámení. Její účinky jsem na sobě pozorovala okamžitě. Dynamická fáze rozproudila mé tělo, odkryla skryté bolesti, aby je statická fáze mohla začít jemně uzdravovat. Ve statické fázi jsem se cítila lehčeji, než kdykoliv předtím, kdy jsem trávila hodiny ve zkříženém sedu.
Tato meditace vychází z Oshovy techniky dynamických meditací. Nastavte si upozornění po pěti minutách. Pokud máte již praxi se svým tělem, nebojte se toho a nastavte si minut deset.

V první fázi naberete energii (5 minut)

Hluboce dýchejte. Můžete stát, ležet nebo sedět. Vyberte si, co je vám příjemné. Já volím stoj, jelikož mi pomáhá udržet dech v intenzitě – mohu zapojit celé tělo. Soustřeďte se na výdech, nádech přichází automaticky. Dýchejte tak rychle a intenzivně, jak to zvládnete. Shromažďujete energii, a tak pokud využijete pohyb těla, nenechte energii odejít ven. Je jedno, jestli zvolíte dech ústy nebo nosem. V tento moment na tom nezáleží. Pokud dechovou techniku zkoušíte poprvé, nejspíš zaznamenáte, že chcete dýchat pusou a až postupně dojdete k dechu nosem.

Ve druhé fázi přichází výbuch (5 minut)

Pusťte to! Všechno vyndejte ven a to jakkoliv. Řvěte, křičte, hulákejte. Skákejte, tančete. Pokud máte strach o sousedy, rozvibrujte celé tělo. Začněte klepat končetinami, házejte s nimi. Povolte hlavu. Tančete, jako by to mělo být to poslední, co na světě uděláte. Pomoci vám může vhodně zvolená hudba. Zkrátka kterákoliv, která ve vás rozproudí život. Prostě buďte. Nenechte svoji mysl, aby vás zastavovala. Staňte se zvířetem.

Ve třetí fázi se zastavíte (5 minut a víc)

Zastavte se. Přejděte do lehu, případně do sedu. Zklidněte se tak, jak je vám příjemné, avšak stále chcete zůstat v přítomnosti, nechcete právě teď usnout. Pozorujte, co se děje s vaším tělem. Plačte, smějte se. Užívejte si nerušenou přítomnost.

S bláznovstvím ke spokojenosti

Tahle energická meditace má neuvěřitelné výsledky. Mohou se vyplavit slzy, může přijít smích. Přijímejte vše s otevřeným srdcem. Pouze tak dochází k uvolnění, a vy můžete zakoušet pocit spokojenosti pramenící z naprosté svobody těla a mysli.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

35 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Vlasta Petyrkova
30. 1. 2023

Moc děkuji, slyším o tom poprvé,okamžitě zaujalo.

Zajimave, o nicem podobnem jsem jako o meditaci jeste neslysela. Klasicke zklidneni me nyni vubec nelaka, ale toto ano. Dekuji, uz se tesim jak si to vyzkousim :)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Cesta k volnosti

Už dál nemohu. Schovávám tvář v dlaních. Slzy mi tečou proudem a tělem prochází známý třes. Každý můj koncert mi přináší obrovské utrpení. Mysl poskakuje j...
13
21

Užijte si léto v domě u moře – ušetřete přes 5.000 Kč

Pokud hledáte poklidné, bezpečné místo u moře, blízko pláže, s bazénem a venkovním posezením, jste tu správně. Dům i okolí je vhodný pro rodiny s dětmi. Ne...