Domů > Magazín > Blog

Buďte svým nejlepším přítelem

Jednoduché meditační techniky pro zklidnění se v přítomném okamžiku. Jakmile vás zaplavují nevysvětlitelné emoce, kdykoliv se cítíte v úzkých. Pojďte použít meditační techniku zpřítomnění se. Jelikož v přítomnosti leží klid. V přítomnosti leží odpovědi.

Dech jako začátek

Vyzkoušejte to právě teď. Zhluboka se nadechněte nosem a povšimněte si svého těla. Kam míří Váš dech? Prochází tělem až do břicha? Nebo je tak krátký, že nemůžete zaznamenat jeho trvání? Vydržte s pozorností. Dech stále plyne. Neohlíží se na nás a naše prožitky. Prostě je. A tak je propojení s ním to nejjednodušší zpřítomnění, jaké můžeme využít. Posečkejte s dechem alespoň 5 minut. Pokud se vám zatoulají myšlenky, vždy se s laskavostí k sobě vraťte zase zpátky k pozornosti na dech.

Všímavost k prostoru

Jakmile jste v realitě se svým dechem, rozšiřte svoji pozornost do prostoru. Povšimněte si, jak velký prostor vás obklopuje a čím je ohraničený. Jaká struktura kolem vás dominuje. Zavřete oči. Všímejte si svého těla v prostoru. Nadechněte se a pociťte vůni, kterou vám daný prostor poskytuje. Jaký pocit vám vůně přináší? Snažte se ji identifikovat. Pokud není jasně dána, hrajte si s představivostí. Nasávejte vzduch a zaznamenávejte jakékoliv změny v jeho chuti. Co vám připomíná? Zůstaňte chvilku pouze u zkoumání vůně a chuti prostoru kolem vás. Stačí klidné dvě minuty s prostorem. Pokud je vám to příjemné a vidíte, že se koncentrujete, můžete s všímavostí k prostoru experimentovat déle.

Zpřítomnění s chodidly

Všimněte si plosek nohou. Jak se cítí vaše chodidla? Vnímejte strukturu plochy, které se dotýkají. Je jemná nebo hrubá? Jak se cítí v ponožce či botě? Cítíte na chodidlech chlad nebo teplo? Rozeznávejte co nejvíce možných počitků. Prociťte celá chodidla od paty až po palec. Pohlaďte je svým vnitřním dotekem. V některých indických naukách se věří, že chodidla jsou místem soucitu a přijetí. Faktem zůstává, že nás naše nohy uzemňují v každé situaci. Drží nás přece na zemi.

Kdo bydlí uvnitř

Výzvou pro vás může být setkání s vnitřním soudcem, kritikem či stěžovatelem. V této technice zaznamenávejte své myšlenkové pochody. Opět nejjednodušší možností je spojit se svým dechem a na jeho jemné linii se nechat provázet. Takže zaměřte svou pozornost zpátky k dechu a plně ho hlaďte svojí přítomností alespoň dvě minuty.

Co se odehrává ve vaší hlavě?

Pokud se neustále posuzujeme či srovnáváme, nejsme dost dobří, cítíme únavu a nepříjemné odevzdání, setkáváme se s vnitřním soudcem. Jestli zkoumáme všechny okolo, hodnotíme jejich rozhodnutí, povyšujeme se, cítíme podráždění a úzkost, nejspíš právě dominuje kritik. Když zaznamenáme, že je všechno špatně, nic nefunguje, cítíme nepříjemnou sebelítost, vyčerpání a vztek, můžeme se seznámit s naším stěžovatelem. Jakmile provedeme malé seznamovací kolečko, s laskavostí můžeme našeho návštěvníka nechat ubytovaného pod podmínkou, že nebude pracovat bez nás. A tak ho můžeme doprovázet naší pozorností a zjistit, že ze soudce povstane síla, z kritika se rodí sebedůvěra a ze stěžovatele nový úhel pohledu.

Úspěšní lidé meditují

Meditace má prokázané vědecké účinky. Stojí za to ji zařadit do svého každodenního plánu. Však se může dít právě teď, když čtete tato slova. Není potřeba sedět ve zkříženém sedu či se stavět na hlavu. Kdykoliv se můžete propojit se svým tělem a zakusit sílu přítomnosti. Věděli jste, že úspěšní lidé meditují? Ještě aby ne. Přináší to uvolnění, energii a nové nápady! Tak to zkuste ještě dnes nebo právě teď!

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

31 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Slavomíra
18. 2. 2023

…provedeme sezamovací kolečko(sudca/kritik/sťažovateľ)…😂Šárka,tak výstižne,zrozumiteľne, s vtipom a jednoduchými príkladmi nás dokážete sprevádzať❤️

Ladislava
14. 2. 2023

jo, jo já zase mám blbé období a stěžovatel nade mnou vyhrává………..

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

22
7

Pěstujeme radost

Víte, že i radost se dá pěstovat? Že se dá zasadit jako semínko? Že je to pocit, na který nemusíme jen čekat, ale být jeho tvůrci? Chcete vědět, jak na to?...
34
2

4 kroky, jak zvládnout bolest

Bolest v životě je nevyhnutelná. Jako lidské bytosti jsme propojeni vnímáním bolesti. Ať se jedná o bolest emocionální či fyzickou, jasné je, že nám převáž...