Domů > Magazín > Žijeme jinak

I na plíseň se dá koukat pozitivně

Zvlášť když máte po ruce lupu nebo dokonce mikroskop. Nám zplesnivěl kus koláče. Jak se ochladilo, nějak se na ovoce v agaru zapomnělo. Děti byly smutné jen minutku než jsem dostala nápad začít plíseň pozorovat. Nedávno jsme brali houby, tak to bylo nakonec tématické a zábavné. A navíc ta zvětšená plíseň je skutečně krásná.

Šli jsme na to od lesa. Nejprve jsme samozřejmě zkoumali koláč očima. Děti říkaly, že plíseň a že je to fuj. Báječná příležitost vysvětlit, proč některé potraviny plesnivý a některé ne, že?

Pak jsme vzali k ruce lupu a plíseň pozorovali přes ni. To už byla jinačí podívaná. Předávaly si sklíčko a už se na plíseň dívaly nadšenýma očima. Už to nebyla mrcha, co jim pokazila svačinu ale zajímavý objekt k pozorování. Nakonec došlo i na mikroskop. Tedy zapojili jsme do hry hned dva a zkoušeli plíseň různě nazvětšovat. “Vypadá jako takové houbičky!” jásaly děti. Následoval krátký výklad o houbách a plísních. Mikroskop ukázal všechny fáze, viděli jsme i výtrusy. Na fotce s modrým pozadím vidíte, co je vidět už pouhým okem.

Na závěr jsme si ještě pustili na internetu úžasná videa, na kterých je vidět, jak plíseň vzniká, množí se a rozkládá ovoce a rajčata. Opět velmi poučné ve smyslu, proč se s ovocem tolik necpeme, proč se vodnatá zelenina rychle kazí a jak nám která prospívá či neprospívá. Na videa se přišel podívat i můj muž, který nám pomohl vyladit mikroskopy tak, abychom vůbec něco viděli. Jak vidno, plíseň je zajímavá i pro dospělé :-)

Abyste nepřišli zkrátka, vyfotili jsme i to, co jsme viděli pod mikroskopem. Shodli jsme se nakonec všichni, že plíseň hlavičková je krásná a šli si o tom udělat zápis do sešitu. Rázem se celkem nudné učivo stalo velmi zábavným. A zatímco si děti psaly poznámky a kreslily ilustrační obrázky, udělala jsem jim jahelník s karobovou polevou, aby nepřišly zkrátka.

 

 

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Ufounka
8. 8. 2017

Přečetla jsem si článek až teď a když si to člověk spojí se stravou, je to velmi zajímave.

Domácí škola má samé výhody:))

Ukázat další komentáře