Domů >

Oxymel a jeho blahodárné účinky

Velmi snadná příprava a mnoho možných kombinací a léčivých účinků, to je oxymel.

Co je to oxymel

Starořecké slovo Oximeli  znamená v překladu ,,kyselina a med “. Původem údajně pochází z Persie a Řecka. Jde o mírně kvašený nápoj. O léčivých účincích oxymelu se zmiňoval již Hippokrates ve své knize. Hlavní ingrediencí oxymelu je ocet a med.

Jak oxymel pomáhá

 • Podporuje vykašlávání, zklidňuje bolest v krku.
 • Má hojivé a uklidňující účinky.
 • Posiluje imunitu.
 • Zmírňuje zažívací potíže.
 • Má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
 • Snižuje horečku.
 • Regeneruje.
 • Pomáhá při nespavosti.
 • Podporuje správnou funkci nervů.

Jak vyrobit oxymel

Receptů na oxymel je mnoho, zde uvádím recept, podle kterého jsme oxymel vyráběli my. V receptu můžete různě obměňovat množství dle libosti jak octu, tak medu a přidávat byliny, kořeny, podle toho co chcete léčit.

Budeme potřebovat:

 • 1 díl medu 
 • 3 díly bio jablečného octa
 • sušené nebo čerstvé byliny (my jsme dali levanduli, ale můžete klidně použít jinou bylinku, dle potíží)
 • dle vlastního výběru zázvor, česnek, chilli, křen, citrón

Suroviny smícháme v patentové nebo zavařovací sklenici, zavřeme a necháme na chladném místě cca 3 týdny. Denně protřepáváme. Po 3 týdnech obsah scedíme přes plátýnko do čisté sklenice.

Oxymel má dlouhou dobu trvanlivosti. Uchovávejte ho v lednici.

Oxymel jsme zkoušeli vyrobit i bez medu a nahradili jsme med sušenou třtinovou šťávou. Funguje to úplně stejně a výluh z koření, bylinek a kořenů je velmi silný takže to, že vynecháte med, nesníží léčivé účinky oxymelu.

Oxymel jako lék

Užívá se jako lék, nikoliv jako pokrm. Podáváme po lžících, a to 2-3x denně. Můžeme podávat jak dětem (od 1 roku), tak dospělým. Je možné jej rozmíchat ve vodě či čaji.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

20 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

jendulacka
26. 3. 2022

Prosím o nějaké předběžne množství bylinek. .dekuji

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Josta a její benefity

Josta je povedený kříženec rybízu a angreštu. Tento ovocný keřík, jehož lahodné plody jsou nabité zdraví prospěšnými látkami, by na zahrádce určitě neměl c...
klub
4

Poznej své trávení: od úst až po konečník (1. díl)

Zažívací systém a strava, která jím pochází, vyživuje nejen naše tělo, ale má zásadní vliv i na naši psychiku. Pokud tedy chceme získat maximum ze stravy, ...

Citronová verbena: voní a léčí už po staletí

Říká se, že voní po citronu víc než samotný citron. K čemu je citronová verbena dobrá a kde všude vynikne její úžasné aroma?

Antokyany a jejich pozitivní vliv na zdraví

Antokyany jsou zajímavou skupinou látek s pozitivním účinkem na lidské zdraví, o kterých se zase tak často nemluví. Víte, jaký účinek mají na naše zdraví a...

Střevo – střed našeho života

Zdravé střevo je základem našeho zdraví. Je klíčovým orgánem pro zpracování a vstřebávání látek z potravy a tato činnost je zásadně ovlivňována jejím slože...

Mateřídouška – lék na záněty

Přitahuje včely, housenky, motýly a můry. Má široké uplatnění, v přírodě však ubývá.