Jakmile se ukážou první jarní bylinky, ihned je nadšeně sbíráme a zpracováváme všemi možnými způsoby a připravujeme si tak vlastní zásoby léčivých domácích výrobků. Přinášíme vám tipy na výrobu bylinkových olejů. Jejich příprava je velice snadná a ve vaší domácnosti najdou široké využití.

Jak na to

Příprava oleje bude u všech bylinek stejná. Hrst bylinek zalijte olejem lisovaným za studena. Vhodný olej na pokožku je olivový, slunečnicový, mandlový, jojobový, sezamový a konopný.
Sklenici naplněnou bylinkami a olejem postavte na parapet, aby na olej svítilo sluníčko, nechte vylouhovat 3 týdny a poté přeceďte olej do čistých sklenic.
Olej je možné používat ke kosmetickým účelům, k výrobě kosmetických výrobků, jako masážní a koupelové oleje. Využití najde i v kuchyni k přípravě salátů, do dresinků či zálivek. Minimální trvanlivost určíme dle použitého oleje a jeho data spotřeby.

1Fialkový olej

Na olej můžete využít jak květy, tak kořen. Fialkový olej je výborný na přípravu mastičky, využití najde při potížích s revmatismem, na špatně se hojící rány, pečuje o jemnou dětskou pokožku. Hodí se k ošetření suché, alergické pokožky.

2Popencový olej

Použijeme čerstvou kvetoucí nať popence. Olej z popence podporuje hojení ran, uklidňuje zánětlivé procesy u citlivé pokožky, chrání suché rty, pečuje o suchou pleť.

3Kopřivový olej

Do oleje naložíme mladou nať kopřivy, využít se dají i kořeny. Olej využíváme jako masážní, a to při namožení svalů, revmatických potížích, pro podporu prokrvení kůže. Lze použít také jako vlasový olej při výskytu stroupků na pokožce hlavy.

4Sedmikráskový olej

Na výrobu sedmikráskového oleje sbíráme květ. Olej mírní svědění a alergické vyrážky, posiluje a zpevňuje povadlou pleť, pomáhá při bodnutí hmyzem, má čistící účinky, hojí rány, je vhodný pro matky na ošetření nastřižené hráze. Olej je vhodný pro ošetření stárnoucí pleti.

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekOkurkový salát s popencem
Další článekPolévka z bílého chřestu jinak