Domů > Magazín > Žijeme jinak > Péče o tělo

Jarní bylinkové oleje 4x jinak

Jakmile se ukážou první jarní bylinky, ihned je nadšeně sbíráme a zpracováváme všemi možnými způsoby a připravujeme si tak vlastní zásoby léčivých domácích výrobků. Přinášíme vám tipy na výrobu bylinkových olejů. Jejich příprava je velice snadná a ve vaší domácnosti najdou široké využití.

Jak na to

Příprava oleje bude u všech bylinek stejná. Hrst bylinek zalijte olejem lisovaným za studena. Vhodný olej na pokožku je olivový, slunečnicový, mandlový, jojobový, sezamový a konopný.
Sklenici naplněnou bylinkami a olejem postavte na parapet, aby na olej svítilo sluníčko, nechte vylouhovat 3 týdny a poté přeceďte olej do čistých sklenic.
Olej je možné používat ke kosmetickým účelům, k výrobě kosmetických výrobků, jako masážní a koupelové oleje. Využití najde i v kuchyni k přípravě salátů, do dresinků či zálivek. Minimální trvanlivost určíme dle použitého oleje a jeho data spotřeby.

Fialkový olej

Na olej můžete využít jak květy, tak kořen. Fialkový olej je výborný na přípravu mastičky, využití najde při potížích s revmatismem, na špatně se hojící rány, pečuje o jemnou dětskou pokožku. Hodí se k ošetření suché, alergické pokožky.

Popencový olej

Použijeme čerstvou kvetoucí nať popence. Olej z popence podporuje hojení ran, uklidňuje zánětlivé procesy u citlivé pokožky, chrání suché rty, pečuje o suchou pleť.

Kopřivový olej

Do oleje naložíme mladou nať kopřivy, využít se dají i kořeny. Olej využíváme jako masážní, a to při namožení svalů, revmatických potížích, pro podporu prokrvení kůže. Lze použít také jako vlasový olej při výskytu stroupků na pokožce hlavy.

Sedmikráskový olej

Na výrobu sedmikráskového oleje sbíráme květ. Olej mírní svědění a alergické vyrážky, posiluje a zpevňuje povadlou pleť, pomáhá při bodnutí hmyzem, má čistící účinky, hojí rány, je vhodný pro matky na ošetření nastřižené hráze. Olej je vhodný pro ošetření stárnoucí pleti.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Bylinky pro krásu

Každou z nás asi někdy potrápila pleť, začaly nám padat vlasy nebo se lámat nehty. Kromě zdravé a vyvážené stravy si můžeme trochu pomoci tím, že se zaměří...
1

Lék nejen na plíce – plicník lékařský

Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel. 
1

Magická bylinka mařinka vonná

Mařinka je léčivá rostlina, která se používá již od středověku. Je to významná magická bylina, která chrání před zlem.

Divizna: jednička nejen v boji proti suchému kašli

Statné krásky, které jen tak nepřehlédnete. Dříve se jejich květy používaly na barvení látek a vlasů, jak nám může divizna pomoci dnes?
4
1

Afrikán: proč by neměl chybět na žádné zahrádce ani na stole?

Dokážete si pestrého ochránce před škůdci představit na stole? Přečtěte si, proč by tam rozhodně neměl chybět!
2
3

Malý průvodce dobrými čaji

Příroda nabízí pestré možnosti, když se venku ochladí a my dostaneme chuť na čaj. Každý má svá specifika a my vás jimi ve zkratce provedeme, abyste věděli,...