Tato rostlina pochází z Blízkého východu a Evropy, příjemně voní po kumarinu. Nachází se především ve stinných lesích. Má repelentní účinky. Užívá se krátkodobě, při překročení dávky se mohou dostavit vedlejší účinky jako bolest hlavy, nucení k dávení, zvracení.
Co obsahuje mařinka vonná
Bylina obsahuje kumarínový glykosid, třísloviny, organické kyseliny, silici, vitamín C a řadu dalších, tělu prospěšných, látek.
Léčivé účinky
- Pomáhá při léčbě dýchacích cest.
- Působí protizánětlivě.
- Snižuje krevní srážlivost, čistí krev.
- Je to výborný uklidňující prostředek.
- Má antibakteriální účinky.
- Pomáhá zmírňovat projevy artritidy.
- Jako obklad se přikládá rozmačkaná nať při bolestech hlavy a hořečnatých otocích.
- Léčí menstruační potíže.
- Zabraňuje tvorbě trombů.
- Má silné sedativní účinky.
- Je mírně močopudná, má tišící účinek při ledvinových kamenech.
- Zastavuje krvácení, zevně ji používáme na řezné rány a drobná poranění.
Využití mařinky
V kuchyni lze využít mařinku do smoothie, na výrobu bylinných vín, piva, čaje, ale také ji můžeme sušit, čímž se zvýrazní její vůně a uchováme si ji na zimní období. Lze z ní připravit tinkturu, roztok proti vráskám a nálev pro omývání obličeje. Listy se dají konzumovat syrové, do salátů či jako ozdoba pokrmů. Anglosasové využívají tuto rostlinu k výrobě červeného barviva.
Sběr
Kvetoucí nať sbíráme těsně před květem nebo v průběhu kvetení, v květnu až červnu. Sušíme rychle, aby se nám bylina nezapařila. Rostlina se také pěstuje na zahrádkách a v květináčích, snadno si ji vypěstujete ze semen či výhonků.
PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance
Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!
Buďte první, kdo napíše komentář