Jde o malý opadavý keř anebo malý stromek, který se může dožít až 50 let. Je původem ze Severní Ameriky. Do zahrady se hodí i jako okrasný keř, ze dřeva se dají vyrobit násady na zahradní nářadí.
Co obsahuje muchovník
Muchovník je plný antioxidantů, obsahuje také vitaminy A, B C, E a minerály jako vápník, měď, hořčík, železo, mangan, draslík, zinek a také antokyany a vlákninu.
Účinky na zdraví
- Posiluje imunitní systém.
- Omlazuje pleť.
- Snižuje riziko srdečních chorob.
- Posiluje zuby, dásně a kosti.
- Snižuje riziko vzniku rakoviny.
- Pomáhá předcházet zácpě.
- Je vhodný v těhotenství.
- Podporuje nervový systém.
K čemu se využívala léčivá síla muchovníku dřív?
Čaj z kořene se podával při velmi silném menstruačním krvácení, po úrazu jako prevence proti potratu. Také se využíval při průjmech a parazitech ve střevech u dětí anebo jako dezinfekční prostředek.
Využití v kuchyni
Plody jsou jedlé, a tak si z nich lze připravit chutné džemy, šťávy, čaje, ale také je možné je zamrazit, sušit jako rozinky, přidat do smoothie, koláčů, pečiva a především je konzumujeme čerstvé.
Pěstování
Preferuje hlinitou půdu a slunné stanoviště. Kvete brzy z jara, plodem jsou malé bobulky černé barvy, připomínající borůvky. Lze množit ze semen, ale je potřeba semena nebo plody vysít na podzim a nechat přes zimu venku. Potřebuje 60 dní stratifikovat. Plné plodnosti dosahuje ve věku okolo 10 let. Je mrazuvzdorný.
Zkuste to taky
My máme muchovníky na zahradě dva a rostou velmi pomalu, ale krásně kvetou a tak jsme trpěliví a čekáme na pořádnou úrodu. Zkuste to taky a dejte nám vědět, jestli muchovník pěstujete a jak vám jeho plody chutnají.
Komentáře
Jé to je náhoda, zrovna jsem se vrátila ze zahrádky s miskou sladkých poldů muchovníku. Mám jeden starší cca 8 let, ta jeden další jsem koupila loni, má plodit trochu později, takže budu mít zásobu déle. Zatím je ozobávám, ale asi si je taky zamrazím.
Muchovník jsme měli na zahradě u domu, kde už, bohužel, nebydlíme, je dobrý 👍🥰💚 pá pá Tinka