Malé černé bobule, ale borůvky to nejsou. Věděli jste, že už indiánské kmeny užívaly muchovník jako lék?

Jde o malý opadavý keř anebo malý stromek, který se může dožít až 50 let. Je původem ze Severní Ameriky. Do zahrady se hodí i jako okrasný keř, ze dřeva se dají vyrobit násady na zahradní nářadí.

Co obsahuje muchovník

Muchovník je plný antioxidantů, obsahuje také vitaminy A, B C, E a minerály jako vápník, měď, hořčík, železo, mangan, draslík, zinek a také antokyany a vlákninu.

Účinky na zdraví

 • Posiluje imunitní systém.
 • Omlazuje pleť.
 • Snižuje riziko srdečních chorob.
 • Posiluje zuby, dásně a kosti.
 • Snižuje riziko vzniku rakoviny.
 • Pomáhá předcházet zácpě.
 • Je vhodný v těhotenství.
 • Podporuje nervový systém.

K čemu se využívala léčivá síla muchovníku dřív?
Čaj z kořene se podával při velmi silném menstruačním krvácení, po úrazu jako prevence proti potratu. Také se využíval při průjmech a parazitech ve střevech u dětí anebo jako dezinfekční prostředek.

Využití v kuchyni

Plody jsou jedlé, a tak si z nich lze připravit chutné džemy, šťávy, čaje, ale také je možné je zamrazit, sušit jako rozinky, přidat do smoothie, koláčů, pečiva a především je konzumujeme čerstvé

Pěstování

Preferuje hlinitou půdu a slunné stanoviště. Kvete brzy z jara, plodem jsou malé bobulky černé barvy, připomínající borůvky. Lze množit ze semen, ale je potřeba semena nebo plody vysít na podzim a nechat přes zimu venku. Potřebuje 60 dní stratifikovat. Plné plodnosti dosahuje ve věku okolo 10 let. Je mrazuvzdorný

Zkuste to taky

My máme muchovníky na zahradě dva a rostou velmi pomalu, ale krásně kvetou a tak jsme trpěliví a čekáme na pořádnou úrodu. Zkuste to taky a dejte nám vědět, jestli muchovník pěstujete a jak vám jeho plody chutnají.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. J.á tedˇpřijela ze samosběru, jsem unešená lahodnou chutí a nádhernou energií v celém sadu.Kdo chce tak atˇjede na samosběr . Je to ekosad Bormato Radeč u Úpice . Vřele doporučuji a můžete si tam koupit i sazeničky . Krásné dny všem přeje Evča

 2. Já jsem před pár lety dostala od tety takový maličký muchovník, že jim zbyl že živého plotu a už ho nemají kam dát. A já (nevěda o co jde) jsem si ho zasadila k plotu zahrádky. Pořád byl takový malinký zakrslíček. Teprve loni jsem o muchovníku slyšela, jak je dobrý. Tak jsem si říkala, že asi mám nějaký jiný druh, že na něm nic neroste. Tak jsem si řekla letos na jaře, že se na něj půjdu pořádně podívat. A on měl dva metry a byl plný květů :-) Takže teď začínám ozobávat a jsem naprosto nadšená. To je snad nejlepší a nejsladší bobule, co jsem kdy jedla. Určitě si ho namnožím.

  • Ano, souhlasím. Chuť je naprosto vynikající. Sladká, připomínající borůvky a plodí docela dost v poměru k velikosti keříku. Také jsme nadšení a budeme určitě vysazovat další rostliny.

 3. Máme jeden obrovský muchovnik už asi 15 let. Opravdu mrazuvzdorný. Má tolik bobulek, že je nikdy nestihneme zpracovat všechny. A to zavarim i susim a mrazim.
  Už jsme si že semínek vypestovali další, který má teď 5 let, asi metr na výšku a letos bude mít poprvé kuličky. Už se těším na úrodu. Každý den si ho dáváme k dopolední svačině nebo do smotie.

 4. Muchovníky mám dva, ten Lamarckov je krásny, viackmenný, kvitne ale nemá plody, ten druhý nie je taky velky,je to iny druh ale má plody a sú dobré, a dlho vydržia na kríčku, dokonca aj cez zimu tam cosi zostalo, obidva máme asi dva roky. Tak budem trpezlivo čakať na plody.

 5. Letos se i u nás muchovník téma..:) jeden tu máme asi 4-5 let – takový chudák, malý, moc neroste. Přesadila jsem ho na jiné místo asi před rokem a půl, a už jsem říkala, že půjde pryč a koupíme jiný, protože tento asi opravdu od začátku nebyl úplně ve formě..:), tak jsem koupila před měsícem další, a ten starý vyhnal mezitím nový výhon asi 30cm..:) asi něco tušil..ale stejně máme zálusk ještě na další…takže vy výsledku budou možná 3..:)

 6. Zobrazit všech 7 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPo 2 měsících nepotřebuji antidepresiva a dcera je bez ekzému
Další článekVoňavé jedlé květy trnovníku akátu