Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Řeřicha – lahodná cesta ke zdraví

Na drobnou řeřichu si většinou vzpomeneme jen jednou do roka, a to zpravidla před Velikonocemi, když podle tradice nemáme na stůl „nic zeleného“. Zachrání nás skromná řeřicha, která vyroste od vysetí ani ne za týden. Řeřicha je nejen dekorativní bylinka, ale především je velmi zdravá a chutná.

Roste pod rukama

Nenáročnou a příjemně aromatickou řeřichu můžeme pěstovat po celý rok. Pěstování této jednoleté brukvovité rostliny zvládne i úplný začátečník. V počátku svého růstu nepotřebuje ani zeminu, často se pěstuje na ploché misce pokryté navlhčenou vatou, kterou hustě posypeme semínky řeřichy. Umístíme ji na okenní parapet s dostatkem světla. Velmi snadno klíčí a asi za týden při pokojové teplotě mladé rostlinky dorostou výšky 6-8 cm, tehdy je můžeme sestřihnout a hned použít. Výsev do misky můžeme opakovat každý týden, a tak budeme mít zelenou řeřichu stále po ruce. Venku ji lze vysévat od dubna až do podzimu, vyžaduje dostatek vláhy a spíše stinné místo. Výsevy se mohou opakovat každých 14 dní. Semena však rychle ztrácejí klíčivost, proto si dejte pozor, ať nekoupíte stará semena.

Vitaminová bomba

Řeřicha je zdrojem zdraví a síly, obsahuje značné množství vitaminů C, K a beta karoten. Ženy ji oceňují také kvůli omlazujícímu vitaminu E. V této lahodné bylince najdeme i řadu minerálních látek, zejména železo, síru, hořčík, draslík, jód a vápník. Všechny zmíněné látky jsou důležité pro odolnost organismu proti nemocem a tvorbu krve. Konzumace řeřichy příznivě ovlivňuje trávení, povzbuzuje činnost žlučníku a jater a pomáhá při zánětu močového ústrojí. Jejích léčivých účinků lze využít i v případě nachlazení, rýmy a nemocí dýchacích cest

Pro dobrou a zdravou chuť

Řeřicha má výtečnou chuť připomínající ředkvičky. Jemně nasekanou čerstvou natí dodáme delikátní chuť pomazánkám, zeleninovým salátům, přidáváme ji do polévek, bylinkových omáček a slouží jako svěží a zdravá ozdoba chlebíčků či chuťovek. Velmi chutná je i na vařené či jinak tepelně upravované zelenině a dalších pokrmech. Nikdy ji nevaříme, ale přidáváme již do hotového pokrmu. 

Nechte se inspirovat recepty: 

Ranní miso polévka s Wakame a řeřichou
Chlebíček s cizrnovou pomazánkou a řeřichou

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zaměřuji se na zdravý životní styl, výživu a kvalitu potravin. Také se věnuji zdravotní problematice a alternativním metodám léčby. Jsem autorkou řady knih, které se zabývají tím, jak zdravě a spokojeně žít.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

s.hemalova
9. 3. 2022

Můžu se zeptat co dělám špatně? Řeřichu dám na mokrou vatu nebo gázu, dám na okno.Nicméně neděje se nic a 3 den to smrdí, že to musím všechno vyhodit. Zkoušela jsem asi 4x a bez úspěchu.Zaléváte misku aby to nepřeschlo nebo jen dáte vodu na začátku klíčení? Díky za vychytávky či rady.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

41
2

Březová míza – léčivý zázrak

Už naši předci sbírali březovou mízu a používali ji třeba jako vlasovou kúru a především jako lék. Břízu uctívali jako strom života.
44
9

Žabinec ptačinec v kuchyni

Potřebujete léčit plíce a začít konečně odkašlávat? Chcete si pojistit dostatek železa, vápníku a kyseliny listové? Podívejte se kolem, jestli nemáte výbor...
10
2

6 potravin, které pomohou tělu dobít baterky

Vybité baterky. Únava. Špatná nálada. Touha po odpočinku, sluníčku, teple. Jsou vám tyto pocity blízké? Zapomeňte na kávu, sladkosti nebo energetické nápoj...
19
10

Fialka a maceška – léčivé violky

Víte která je která?  A víte, která umí co léčit? Violky jsou první pomocí pří kašli i při kožních potížích, ale pomáhají i na opary, opruzeniny a detoxika...
12
9

Podpůrné bylinky pro jarní očistu

Jaro je ideální čas pro očistu našeho těla, detoxikaci, po dlouhém zimním období, kdy jsme více uvnitř svých domovů, máme málo pohybu a jíme těžší pokrmy.
38
13

Zázračná kopřiva

Zlobíme se, když nás popálí, ale neuvědomujeme si, kolik léčivé moci v sobě skrývá. Kopřiva čistí krev, podporuje tvorbu mléka při kojení, léčí záněty močo...