- 1 hrnek kukuřičné krupice
- 3 a 1/2 hrnku vody
- 4 lžíce semínek (černý a bílý sezam, mák, slunečnice, lněná semínka)
- větší špetka soli
- Do hrnce dáme vodu, kukuřičnou krupici a semínka. Buď dáme rovnou vařit nebo necháme pár hodin (klidně přes noc) namočené.
- Ve stejné vodě přivedeme k varu a když se vaří osolíme.
- Na mírném plameni s občasným zamícháním vaříme cca 40 minut do vstřebání vody.
- Odstavíme, promícháme a vlijeme na plech nebo pekáč a necháme vychladnout.
- Po zchladnutí lze krájet na kostky a rovnou podávat nebo připravíme křupavou verzi na pánvičce nebo v troubě.
- Pokud chceme upéct v troubě nebo osmažit na pánvičce, musí být polenta dobře vychlazená a ztuhlá, aby šla naporcovat.
- Proužky či plátky pak poklademe na lehce vymazanou pánvičku nebo plech a pečeme buď v troubě nebo osmahneme na sporáku.
- Na pánvičce krátce osmažíme z obou stran po pár minutách, až lehce zezlátne.
- V troubě opékáme potřené troškou oleje cca 25 minut, dokud nejsou plátky zlatavé.
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!
Rezervovat místo zdarma
Praktické
- Hranolky na fotce jsou pečené v troubě na nepřilnavém plechu, potřené jen shora trochou oleje a neobracela jsem je.
- Pokud máte polentou příliš měkkou, tak se vám bude hůř porcovat a přenášet na plech, ale i tak ji můžete použít. Jen budete muset postupovat opatrně, aby se vám nerozpadla, případně rukou upravit tvar a péci nebo smažit delší dobu, než se přebytečná voda odpaří.
- Polentu, ze které hranolky děláme, je praktické vařit v nepřilnavém hrnci a opékat nebo osmažit na nepřilnavé pánvičce či plechu, protože pak potřebujete minimum oleje.
- Pokud nenamočíte, také se uvaří. Máčením zlepšujeme stravitelnost, na chuti to však nepoznáte. Takže než nemít polentu vůbec, raději ji uvařte bez namáčení. Nicméně je velmi příjemné ji večer nachystat a před polednem jen zapnout, protože se vaří sama.
- Tmavou barvu získaly naše “hranolky” díky černému sezamovému semínku a máku. Pokud chcete polentu žlutou, tak černá semínka nedávejte.
- Pokrm použijeme jako přílohu k tepelně upravené zelenině a luštěnině, chceme-li připravit kompletní talíř. Rádi ji kombinujeme s omáčkami, kde nám zastoupí roli obvyklého knedlíku.
- Jinak je to dobrá svačina pro dospělé i děti, dá se vzít na cestu do krabičky, drží tvar. Může se natřít pomazánkou jako chleba nebo přikusovat se zeleninou.
Obměna
- Semínka můžeme dát i konopná, dýňová či jiná, můžeme přidat ořechy, mandle apod., ale nasekáme je na drobno, aby nám z polenty nevypadly.
- Pokud počítáme s tím, že budeme polentu smažit nebo péct, tak můžeme olej dát rovnou do polenty (cca lžíci) a nemusíme ji pak natírat olejem při pečení.
- Polenta je vhodná i pro úplně nejmenší miminka, ale musíme dát pozor na semínka a u dětí do jednoho roku nesolíme, pak solíme mírně. Miminkům tedy semínka raději mixujeme do jídla a polentu dáme bez nich.
PS: Zkoušíte recepty? Co se do toho pustit pořádně?
Co si 8 týdnů vařit podle připraveného zdravého jídelníčku? Začínáme podzimní detox. Spravíme si postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci jídelníčky pro detox.
Buďte první, kdo napíše komentář