Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Divizna: jednička nejen v boji proti suchému kašli

Statné krásky, které jen tak nepřehlédnete. Dříve se jejich květy používaly na barvení látek a vlasů, jak nám může divizna pomoci dnes?

Druhy a léčivé účinky divizny

Divizna je známá pro své léčivé účinky, zejména pro obsah látek, které tvoří ochranný povlak na sliznici horních dýchacích cest. Proto se používá jako tzv. expektorans, tedy látka podporující vykašlávání při onemocněních horních cest dýchacích, dále také při astmatu. Má schopnost tlumit křeče průdušek a čistit je, působí protizánětlivě.

Vedle dýchacích cest divizna ovlivňuje také činnost sleziny a působí močopudně. Vzhledem k protizánětlivým účinkům se divizna využívá i zevně (obklad na poranění, oděrky, při revmatických bolestech apod.).

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Všeho s mírou: divizna obsahuje saponiny, proto by mohla při významném předávkování nebo dlouhodobém užívání poškodit červené krvinky. Pozor také na semena, jsou jedovatá.

Jaký druh divizny sbírat? Nejznámější je divizna velkokvětá, často se ale můžeme setkat s diviznou malokvětou, černou nebo ozdobnou. Obsaženými látkami a léčivými účinky se tyto druhy podobají, můžeme tedy využít kterýkoliv z nich.

Jak používat diviznu

Květy divizny se používají zejména jako součást různých čajových směsí. Podívejme se na některé z nich:

Čajová směs proti suchému kašli: 1 díl kořene proskurníku, 1 díl květu divizny, 1 díl květu černého bezu, 1 díl lipového květu. Směs zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a pijeme 3–5 šálků denně.

Čajová směs proti chřipce: 1 díl sušeného květu bezu, 1 díl sušeného květu lípy, 1 díl sušeného květu divizny a 1 díl sušeného plodu šípku. Tuto směs zalijeme vroucí vodou a necháme 15–20 minut louhovat. Tekutinu přecedíme přes plátýnko nebo filtr a pijeme.

Proč je potřeba diviznu cedit přes plátýnko? Obsahuje množství malých jemných chloupků, které mohou dráždit sliznici úst a hrtanu. Stejně dobře jako plátýnko poslouží i papírový (kávový) filtr.

Obklady z listů: Listy naklepeme a potřeme teplým olejem, poté přikládáme na otoky a rány nebo revmatické a svalové bolesti.

Prášek ze sušených květů: Šňupání se doporučuje při ucpaném nose.

Odvar z květů: Silný odvar z květů se používá jako kloktadlo.

Olej: Čerstvé květy zalijeme olejem a necháme 14 dní stát na slunném místě. Obklad se používá při bolestech, křečových žilách, vředech nebo otocích.

Jak poznat diviznu velkokvětou

Divizna velkokvětá vás na sebe upozorní na první pohled. Je velmi nápadná a dorůstá výšky až dvou metrů. V druhém roce vyrůstá lodyha s nádhernými žlutými květy, které tvoří hrozen. Ráno se rozvinou a odpoledne opadávají. Poznávacím prvkem je i plstnaté ochlupení celé rostliny. Divizna se pěstuje v zahrádkách, ale najdete ji i volně v přírodě, hlavně na kamenitých mezích a stráních obrácených směrem k jihu nebo podél cest.

Jak sbírat a jak sušit diviznu

Z divizny jsou použitelné listy a květy. Rostlina kvete od července do září, sbíráme pouze koruny květů (ne kalich) nejlépe kolem 11 hodin dopoledne. Při sušení květů je třeba dodržet tato pravidla: květy nesmí být při sběru vlhké, rozkládáme je opatrně na plochu, dbáme na to, aby se nepomačkaly a sušíme je ideálně během jednoho dne na přímém slunci na černém plechu (případně v otevřené troubě na 60°C). Tak docílíme maximálního zachování léčivé síly.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

17 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Jarní bylinkové oleje 4x jinak

Jakmile se ukážou první jarní bylinky, ihned je nadšeně sbíráme a zpracováváme všemi možnými způsoby a připravujeme si tak vlastní zásoby léčivých domácích...
16
6

Lék nejen na plíce – plicník lékařský

Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel. 
17
6

Mateřídouška – lék na záněty

Přitahuje včely, housenky, motýly a můry. Má široké uplatnění, v přírodě však ubývá.
19
2

7 pozitivních účinků Brahmi

Není to žádné dechové cvičení, ale bylina. Je základní rostlinou v ájurvédské medicíně. Jako vodní rostlinu ji lze pěstovat i v akváriu. Víte, jak vypadá a...
4
6

Růže šípková – přírodní zásobárna vitamínů

Šípky sbíráme na přelomu září a října. Většina asi zná sušené šípky na čaj, ale co si z nich pro změnu vyzkoušet vyrobit něco jiného?
24
3

Znáte galgán?

Seznamte se s rostlinou příbuznou zázvoru a kurkumě, používanou po staletí v v ájurvédské a tradiční čínské medicíně.