Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Divizna: jednička nejen v boji proti suchému kašli

Statné krásky, které jen tak nepřehlédnete. Dříve se jejich květy používaly na barvení látek a vlasů, jak nám může divizna pomoci dnes?

Druhy a léčivé účinky divizny

Divizna je známá pro své léčivé účinky, zejména pro obsah látek, které tvoří ochranný povlak na sliznici horních dýchacích cest. Proto se používá jako tzv. expektorans, tedy látka podporující vykašlávání při onemocněních horních cest dýchacích, dále také při astmatu. Má schopnost tlumit křeče průdušek a čistit je, působí protizánětlivě.

Vedle dýchacích cest divizna ovlivňuje také činnost sleziny a působí močopudně. Vzhledem k protizánětlivým účinkům se divizna využívá i zevně (obklad na poranění, oděrky, při revmatických bolestech apod.).

Všeho s mírou: divizna obsahuje saponiny, proto by mohla při významném předávkování nebo dlouhodobém užívání poškodit červené krvinky. Pozor také na semena, jsou jedovatá.

Jaký druh divizny sbírat? Nejznámější je divizna velkokvětá, často se ale můžeme setkat s diviznou malokvětou, černou nebo ozdobnou. Obsaženými látkami a léčivými účinky se tyto druhy podobají, můžeme tedy využít kterýkoliv z nich.

Jak používat diviznu

Květy divizny se používají zejména jako součást různých čajových směsí. Podívejme se na některé z nich:

Čajová směs proti suchému kašli: 1 díl kořene proskurníku, 1 díl květu divizny, 1 díl květu černého bezu, 1 díl lipového květu. Směs zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a pijeme 3–5 šálků denně.

Čajová směs proti chřipce: 1 díl sušeného květu bezu, 1 díl sušeného květu lípy, 1 díl sušeného květu divizny a 1 díl sušeného plodu šípku. Tuto směs zalijeme vroucí vodou a necháme 15–20 minut louhovat. Tekutinu přecedíme přes plátýnko nebo filtr a pijeme.

Proč je potřeba diviznu cedit přes plátýnko? Obsahuje množství malých jemných chloupků, které mohou dráždit sliznici úst a hrtanu. Stejně dobře jako plátýnko poslouží i papírový (kávový) filtr.

Obklady z listů: Listy naklepeme a potřeme teplým olejem, poté přikládáme na otoky a rány nebo revmatické a svalové bolesti.

Prášek ze sušených květů: Šňupání se doporučuje při ucpaném nose.

Odvar z květů: Silný odvar z květů se používá jako kloktadlo.

Olej: Čerstvé květy zalijeme olejem a necháme 14 dní stát na slunném místě. Obklad se používá při bolestech, křečových žilách, vředech nebo otocích.

Jak poznat diviznu velkokvětou

Divizna velkokvětá vás na sebe upozorní na první pohled. Je velmi nápadná a dorůstá výšky až dvou metrů. V druhém roce vyrůstá lodyha s nádhernými žlutými květy, které tvoří hrozen. Ráno se rozvinou a odpoledne opadávají. Poznávacím prvkem je i plstnaté ochlupení celé rostliny. Divizna se pěstuje v zahrádkách, ale najdete ji i volně v přírodě, hlavně na kamenitých mezích a stráních obrácených směrem k jihu nebo podél cest.

Jak sbírat a jak sušit diviznu

Z divizny jsou použitelné listy a květy. Rostlina kvete od července do září, sbíráme pouze koruny květů (ne kalich) nejlépe kolem 11 hodin dopoledne. Při sušení květů je třeba dodržet tato pravidla: květy nesmí být při sběru vlhké, rozkládáme je opatrně na plochu, dbáme na to, aby se nepomačkaly a sušíme je ideálně během jednoho dne na přímém slunci na černém plechu (případně v otevřené troubě na 60°C). Tak docílíme maximálního zachování léčivé síly.

PS: V pondělí 13.2. startujeme Jarní očistu!

Pokud zažíváte stres, únavu, necítíte se dobře nebo máte pár kil navíc, pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku. Už za pár týdnů uvidíte výsledky - ověřeno na lidech! 😊

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Vyzkoušejte také

3
3

Pupalka dvouletá – skvělá v kuchyni i v lékárničce

Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotov...
1
2

Vilcacora – Kočičí dráp – mocný bojovník proti zdravotním neduhům

Braňte se virům a nemocem  zuby nehty… a nebo drápem… kočičím.
2

Kouzla brutnáku v lékárničce i kuchyni

Mohutný krasavec s neobyčejnými kvítky, který umí léčit i kralovat v kuchyni. Už jste ho vyzkoušeli?

Léčivý čaj z podbělu

Nálev z podbělu uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání. Mírní také astmatické potíže a dokonce pomáhá nemocným s cukrovkou, protože zinek obsažený v květec...
52
24

Přírodní léčba kašle

Dráždivý kašel je velmi nepříjemný a chceme se ho nejdříve zbavit. Lékárenské přípravky nejsou levné a mnohé mají nepříjemné vedlejší účinky. Zkuste na kaš...
17
6

Lékaři ji nedávali šanci (Libuše, 60 let)

Před třiceti lety měla dcera divný kašel. Byly jí dva roky a čekala nás drsná diagnóza – bronchiální astma. Protože lékaři jí nedávali šanci, musela ...