Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Znáte galgán?

Seznamte se s rostlinou příbuznou zázvoru a kurkumě, používanou po staletí v v ájurvédské a tradiční čínské medicíně.

Galgán lékařský

Je to vytrvalá rostlina, z čeledi zázvorovitých. Pochází z jižní Asie, již po staletí se používá v ájurvédské a tradiční čínské medicíně. Rostlina je velmi ceněna pro svou kořenitou chuť a aromatickou vůni. Tradičně se používá při přípravě kari a v podobě esenciálního oleje se přidává do parfémů.

Rostlina plná prospěšných látek

Galgán je bohatý na vitamin C, flavonoidy, antioxidanty, třísloviny, bílkoviny a další látky.

Studie ukazují, že látky obsažené v oddenku dokáží bojovat proti kvasinkám, bakteriím, houbám a parazitům. Dokonce proběhl výzkum, kdy se zkoumaly účinky galgánu na omlazení pleti. Účastníci výzkumu překvapivě hlásili úbytek vrásek, zářivost pleti a celkové zlepšení. Za vše je údajně zodpovědný extrakt galgánu, který pomáhá zvyšovat produkci kyseliny hyaluronové.

Co léčí galgán

  • Chrání před infekcemi.
  • vysoký obsah antioxidantů.
  • Pomáhá bojovat proti zánětu.
  • Pomáhá předcházet nádorům.
  • Je to zdravá náhrada kofeinu.
  • Zlepšuje pokožku, léčí různé kožní nemoci.
  • antiseptické účinky.
  • Působí proti ospalosti a bolestem hlavy.
  • Zvyšuje mužskou plodnost.
  • Pomáhá při bolestech žaludku.
  • Dokonce údajně pomáhá zastavit škytavku.
  • antidiabetické účinky.

Využití v kuchyni

Galgán chutí připomíná zázvor, ale je jemnější. Lze ho používat čerstvý nebo vařený či sušený. Čerstvý oddenek můžete nastrouhat anebo nakrájet na nudličky a orestovat s další zeleninou. Výborný je z něj také ocet, který si lze vyrobit přidáním sušeného prášku či čerstvého oddenku do kvalitního octa. Také se z oddenku získává olej. Výborně se hodí k dochucení zimních polévek.

Zkuste to taky

Jste nachlazení a máte kašel? Zkuste si připravit čaj ze sušeného prášku galgánu a popíjejte jej 3x denně. My na čaj z galgánu nedáme doma dopustit a ihned, jak na nás přijde nějaké to nachlazení, vaříme čaj. Zkuste to taky a dejte nám vědět, jak vám galgán chutnal.

PS: Pozor, zavíráme vstup do Jarní očisty!

Poslední šance. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Proč by měl být galgán náhradou kofeinu? Nikde jsem na tuto informaci nenarazila, ani se neuvádí, že by měl mít nějaké povzbuzující účinky na psychiku (na trávení ano). Pokud by byl stimulační, pak by nebyl tedy vhodný ani pro děti nebo k užívání večer. Zajímalo by mě, odkud tuto informaci máte. Právě jsem si chtěla galgán objednat jako koření, žádné stimulanty nesnesu, ani kofein, ani tein, ani theobromin, tak mě tato informace poněkud znepokojila…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Bylinky pro krásu

Každou z nás asi někdy potrápila pleť, začaly nám padat vlasy nebo se lámat nehty. Kromě zdravé a vyvážené stravy si můžeme trochu pomoci tím, že se zaměří...
8
6

Lék nejen na plíce – plicník lékařský

Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel. 
9
10

Znáte muchovník?

Malé černé bobule, ale borůvky to nejsou. Věděli jste, že už indiánské kmeny užívaly muchovník jako lék?
3

Klanopraška nejen pro povzbuzení a výkon

Při vyčerpání organismu pomůže schizandra čínská neboli klanopraška.

Škumpa koželužská – Rhus coriaria

Škumpa neboli sumac asi nebude v každé kuchyni, ale kdo má rád koření, rád si zaexperimentuje a kdo si chce dopřát i nějakou tu zvláštnost, určitě si škump...
13
1

Kardamom – koření i lék

Kardamom je koření s intenzivní, lehce nasládlou chutí, kterou někteří přirovnávají k mátě.