Cítíte se vyčerpaní, i když jste dobře spali? Máte málo energie na práci a rodinu? Kdybyste mohli, tak byste usnuli kdekoliv a kdykoliv během dne? Je to stále častější jev, ale chronická únava není normální tav. A dá se to rychle změnit!

Viník chronické únavy je na vašem talíři

V dnešní zaneprázdněné a zrychlené době se chronická únava, nedostatek energie, mrzutost, podráždění a špatná nálada staly běžnou součástí lidského života a jsou považovány za „normální“. Pokud spíte bez probuzení 7-8 hodin, nemáte zdravotní problémy jako je např. cukrovka, problémy se štítnou žlázou nebo autoimunitní onemocnění, hledejte viníka vaší únavy jinde než v práci nebo v rodině. Na vašem talíři. Jste to, co jíte. A to platí nejenom pro vaši postavu a vzhled, ale také pro to, jak se cítíte.

1. Nesprávné potraviny škodí střevu

V posledních letech se našemu střevnímu mikrobiomu (mikroflóře) věnuje velká pozornost. Hostíme v sobě až 1,5 kg různých mikrobů – „dobrých“, kteří podporují naše zdraví i „špatných“, kteří dělají opak. Díky tomu můžeme mikrobiom považovat za jeden z největším orgánů těla. Mikrobiom zajišťuje nejen dobré trávení, ale ovlivňuje také váš vzhled, náladu, chuť k jídlu i do života, imunitu, spánek, nemoci i energii. „Dobré“ bakterie zajišťují kvalitní vstřebávání živin z potravy, kterou jíte, včetně vitamínů skupiny B, hořčíku a železa, které jsou velmi důležité pro to, abyste měli dostatek energie. Pokud převládnou „špatné“ bakterie, tělo není schopné živiny vstřebat a začnete být unavení, a to i přes to, že přijaté jídlo mělo živin, minerálů a vitamínů dostatek.

 • Pizza, těstoviny, chléb, koláče, sladkosti, chipsy aj. – rafinované a průmyslově zpracované potraviny krmí „špatné“ bakterie, které přerostou ty „dobré“. „Špatné“ bakterie se totiž živí rafinovanými sacharidy a nezdravými tuky.
 • Ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny, semínka, oříšky – tato přírodní a nezpracovaná celistvá strava je potravou pro „dobré“ bakterie. Ty se totiž živí nestravitelnou vlákninou, kterou přírodní potraviny obsahují.

2. Inzulínová houpačka vyčerpává tělo

Častým pojídáním rafinovaných potravin s vysokým glykemickým indexem (sladkosti, výrobky z bílé mouky, bílá rýže, brambory) se člověk postupně dostává do bludného kruhu chutí. Sníte rafinovanou potravinu (například bílý chléb s marmeládou), krevní cukr vystřelí nahoru, vzápětí se vyplaví inzulín, který cukr vytlačuje do tělních buněk, kde se může přeměnit v energii nebo do tukových zásob, a krevní cukr zase velmi rychle klesne pod spodní hranici. Nejprve tedy pocítíte příval nové energie, jakmile ale vzápětí cukr klesne, přijde extrémní únava, podrážděnost a chuť na sladké.

Když jíte pravidelně a jíte jídla, která nemají vysoký glykemický index, vzestup a pokles cukru se děje v normálním rozmezí. Vaše energie zůstává na stejné hladině, cítíte se vyrovnaní a nemáte vlčí hlad nebo nezvládnutelné chutě.

3. Tělo má nedostatek živin

Živiny tělo získává ze stravy, kterou každý den konzumujete. Tyto živiny mají velký vliv i na vaši energii a náladu. Zejména jde o vitamíny skupiny B, hořčík, omega 3, vitamín D, železo a draslík. Pokud jste pod neustálým stresem, pijete hodně kávy nebo alkoholu, kouříte a málo spíte, vaše tělo má mnohem větší spotřebu těchto živin, aby dorovnalo překyselení způsobené těmito potravinami nebo stavy.

 • Vitamíny skupiny B, hořčík a zinek spolupracují, aby potravu přeměnili na energii. Pokud je příjem těchto živin nedostatečný, tělo se brzy unaví.
 • Vitamín D je důležitým vitamínem pro dobrou náladu. Podporuje produkci a uvolňování serotoninu (hormon štěstí). Dle studií lidé s nízkým obsahem vitamínu D jsou náchylnější k depresím (1).
 • Železo pomáhá přenášet kyslík z plic do ostatních orgánů a tkání, čímž ovlivňuje jejich funkci. Nedostatek železa je jedním z nejčastějších příčin únavy.

Jde to změnit!

Dobrou zprávou je, že bez ohledu na to, v jakém stavu je vaše nynější střevní mikroflóra, krevní cukr nebo množství živin, lze to vcelku jednoduše změnit pár snadnými kroky ve stravovacích návycích. Tyto kroky nemusí být radikální. Stačí pár drobných změn ve stravování a hned je na sobě pocítíte přívalem nové energie a dobré nálady:

 1. Vyřaďte rafinované, průmyslově zpracované potraviny
 2. Eliminujte živočišné a tučné potraviny
 3. Snižte bílé pečivo a moučníky
 4. Z jídelníčku vyškrněte mléko a mléčné výrobky
 5. Vyhněte se cukru a sladkostem

Chcete to změnit a mít znovu energii a sílu do života?

 • Nevíte jak na to?
 • Potřebujete podporu skupiny a odborné vedení?
 • Nemáte sebedisciplínu?

Ať už sami nebo s námi, udělejte si očistný režim. Díky podzimnímu detoxu se vyhnete nachlazením a podzimním splínům, zhubnete a získáte energii. My začínáme náš každoroční tradiční detox v listopadu se zdravým podzimním jídelníčkem na každý den, videovařením a také videopečením vánočního cukroví bez cukru. A pokračujeme zvesela plánováním svátků a úklidu, protože my chceme mít konec roku pohodový, ve skvělé společnosti stejně naladěných lidí.

Kdo se nechá vést našim programem, má úspěch zaručen.

Pojďme do toho společně!

Jdu do podzimního detoxu

Jsem v klubu již 3. rokem a je k nezaplacení!

Marie J: děkuji za Váš úžasný web. V klubu...

byla jsem darovat krev a výsledky vynikající (Veve)

Veve: Ahoj,  byla jsem darovat krev a výsledky vynikající...

Děkuji za perfektní kurz a cenné rady

Kateřina: Ahoj, zdravím všechny účastníky kurzu ? Děkuji celému...

Podzimní detox nemá chybu! Samé dobroty, které mě léčí

Pavlína M.: Již 9 měsíců jsem s Jíme Jinak...

Po měsíci mám 5 kg dole (Hana)

Hana: Milá Evičko, ani nevíš, jak jsem vděčná za...

Každé jídlo mě překvapuje svou chutí a jednoduchostí (Michaela)

Michaela: Dnešní den je 4. dnem s Jíme jinak,...

3 kilá išli dolu, ale hlavne ma to baví (Darina)

Darina: Dobrý večer, dnes mám 13.deň kurzu. Priznám sa,...

Kurz byl nejkrásnějším dárkem, který jsem kdy dostala

Dagbri: Jsem moc ráda, že jsem na Vaše stránky...

Srovnal se mi cyklus (Adriana)

Adriana: Vďaka vašim radám som zaradila do jedálnička viac...

Dosud vyzkoušené recepty všem chutnaly (Monika)

Monika: Zdravím všechny z Jíme Jinak :) Jsem tady...

Všichni pějí na vaše jídla chválu

Helena Š.: Dobrý den, protože nejsem na sociálních sítí, ale...

Recepty v kurzu jsou perfektně připravené

Dudkoa: Jste super, zatím mám za sebou 10. den...

Děkujeme za mlíčko pro nekojené děti

Míla: Ahoj jíme jinak, chtěla bych vám poděkovat (hlavně) za...

Zhubla jsem 5 kg za 6 týdnů (Andrea)

Andrea: Milá Evi, podle Jíme Jinak se stravuji už...

Jíme jinak mi dává smysl

Palmate: Děkuji za váš kurz. Studuji čínskou medicínu a...
 1. mám slabé trávení a někdy mi bývá špatně i celé odpoledne z neztráveného oběda :-( jím pravidelně, ne vždy podle JJ. Máte tip jak podpořit trávicí oheň…?

 2. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekHraběnčiny řezy
Další článekPro seniory a nemocné