Borůvčí roste nejen v zahraničí, ale i u nás. Listy i plody brusnice borůvky v sobě skrývají mnoho zdraví prospěšných látek a byl by hřích nevyužít tento poklad, který nám naše příroda nabízí. 

Je to opadavý keřík, který roste většinou na vřesovištích a lesních mýtinách. Dosahuje výšky 30 – 60 cm a zarůstá velké plochy. 

Co obsahuje

Látky jako flavonoidy, třísloviny, sliz, pryskyřice, organické kyseliny, cukry, pektin, minerální látky (měď, hořčík, draslík, mangan, chrom, železo, zinek) a vitaminy A, B, C. Listy obsahují tanin a používají se jako kloktadlo.

Léčivé účinky borůvky

  • Snižuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje tvorbu inzulinu.
  • Působí močopudně a proti-průjmově.
  • antioxidační účinky.
  • Léčí záněty tlustého střeva.
  • Je prevencí srdečních chorob.
  • Tlumí křeče.
  • Regeneruje oční sítnici.
  • Používá se při kožních nemocech ve formě obkladů.
  • dezinfekční účinky.

Sběr

Sbíráme za slunečného počasí, na čistých místech a především mimo chráněné oblasti. Předmětem sběru je list v květnu a plod v červenci až září.

Zpracování

Sběr borůvek ve volné přírodě je poněkud pracný, borůvky jsou malé a než nasbíráte džbánek, tak je děti sní, alespoň tak je tomu u nás. Proto raději borůvky (z lesa) používáme na zobnutí při procházce lesem a využíváme především jejich léčivých vlastností. 

Listy borůvky si nasušíme na čaj, odvar či obklad, také je lze zalít alkoholem a vyrobit si tinkturu.

Plody borůvky jíme nejlépe čerstvé anebo sušené, lze je zpracovat také na macerát, sirup, džem, víno, šťávu a kompot či zavřeninu. Skvělé jsou borůvky samozřejmě do ovocných dezertů. Vyzkoušejte třeba ovocné agarové želé, bublaninu a nezapomeňte na borůvkové knedlíky.

Nevypratelná borůvková šťáva poslouží jako skvělé přírodní barvivo.

Zkuste to taky

Borůvky jako lék si určitě běžte nasbírat do lesa, je to výborné spojení příjemného s užitečným. Pokud chcete ušetřit čas a nebo nemáte na sběr většího množství jednoduše trpělivost, borůvky na běžné zpracování a konzumaci můžete koupit třeba na místní farmě.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPotraviny pro lepší libido
Další článekChcete lepší postavu? Zkuste tento letní jídelníček