Domů > Magazín > Blog

6 jedlých pomocníků při zánětech močových cest

Máme pro vás 6 osvědčených pomocníků, které můžete sníst nebo vypít, pokud trpíte na záněty močových cest. Dobrá zpráva je, že i ty chronické se dají změnou jídelníčku vyřešit. Sama jsem se zánětem močových cest měla dlouholeté problémy, a proto bych se s vámi chtěla podělit o pár tipů, které mi pomohly s tímto neduhem skoncovat. 

Petržel

Petržel se řadí do skupiny diuretik – látek odvádějících vodu pryč z těla, což je velmi důležité, protože spolu s ní odvádí také škodlivé bakterie způsobující záněty močových cest. Má i silné protizánětlivé účinky, čímž dokáže eliminovat tvořící se zánět. Petržel je vlastně takovou desinfekcí celého našeho vylučovacího i trávicího systému. Málokdo možná ví, že hlavní příčinou vzniku těchto infekcí je přemnožení škodlivých bakterií a tedy narušení střevní mikroflóry v tenkém střevě, které se mohou vlivem snížené propustnosti střev dostat do ostatních orgánů vylučovací soustavy.
Úprava: Petržel konzumujte především vařenou. Skvělé jsou také odvary z kořene či stonků, které doporučuji pít ihned při nastupujících obtížích.

Kopřiva

Kopřiva obdobně jako petržel má silné protizánětlivé účinky. Dále kopřiva napomáhá správné funkčnosti močového systému a čistí ledviny nejen od ledvinových kamenů. Též odvodňuje organismus.
Úprava: Každý z nás zná kopřivový čaj, který je nejkvalitnější, když se připravuje z usušené natě (1 lžíce natě na 250 ml horké vody, 10-15 minut louhovat pod pokličkou). Nezapomínejme však, že můžeme vypít maximálně 2 šálky denně po dobu 3 týdnů. Kopřiva se ale může stát součástí i běžných pokrmů, přidávat je můžeme do polévek, zapečených jídel či do různých druhů obilných příloh. 

Brokolice

Brokolice je jednou z druhů zeleniny, která obsahuje vysoké množství vitaminu C (až 114 mg / 100g), který též hraje důležitou roli při prevenci i v boji s infekcí močových cest. Brokolice obsahuje minimum jednoduchých cukrů, což je další pozitivum při močové infekci.
Úprava: Nejlepší úprava je na páře či blanšírování (velmi krátké vaření ve vodě). Samozřejmě je vhodná i do různých zapečených pokrmů, nejvíce prospěšných látek si však zachovává při velmi krátké a šetrné tepelné úpravě.

Odvar z borůvkových listů

Samotné plody (borůvky) ve větším množství nejsou úplně správnou volbou při léčbě či prevenci močových onemocnění. Borůvky totiž naopak od diuretik, vodu v těle zadržují. Keře borůvek však přeci skrývají část, která močovým cestám prospívá – a to jsou jejich lístky. Odvar z lístků desinfikuje ledviny a močové cesty a napomáhá jejich správné funkci.

Úprava: Skvělým způsobem zužitkování borůvkových lístků je příprava odvaru.

Lichořeřišnice větší

Pro ty, kdo neznají lichořeřišnici, tak se jedná o rostlinu původem z Jižní Ameriky. Řadí se do skupiny zeleniny a zpracovávají se téměř všechny její části (semena, listy i květy). Díky jejím blahodárným účinkům a pestrému složení (silice, oleje, anthokyany, vitamíny…) se označuje za přírodní antibiotikum. Nejčastěji se užívá ve formě tinktury z pupenů, kterou si můžete připravit doma a která je dostupná i v každé lékárně. Její dávkování je 20 kapek 3x denně nebo 30 kapek 2x denně. Kapky je nejlepší užívat alespoň 15 – 30 minut před jídlem či hodinu po, aby se stačily vstřebat všechny obsažené látky. Tyto kapky pomohou při prvních příznacích a v závislosti na intenzitě zánětu mohou v některých případech nahradit antibiotika.

Zeleninový vývar

Blahodárné účinky vývarů obecně asi není třeba zmiňovat. Proto by ho měli do jídelníčku zařazovat pravidelněji zejména ti, kteří infekcemi močových cest trpí opakovaně. Vývary nastartují váš organismus, léčí střeva a představují zdroj důležitých vitamínů a minerálů.

Úprava: Čím delší doba přípravy, tím silnější vývar dostanete. Návod na vývar je v receptech zde. Použít můžete jakoukoliv zeleninu – brokolici, dýni, květák, řapíkatý celer nebo můžete vsadit na klasiku jako je mrkev, celer či petržel. Zeleninu důkladně očistíme a vaříme spolu s vaším oblíbeným nebo i netradičním kořením. Mezi mé oblíbené patří skořice (celá), badyán a kardamon. 

Kvalitní strava je léčbou i prevencí

Zánět močových cest se může projevit nejen jako důsledek nachlazení, ale často může být vyvolán vyšší propustností střev nebo vlivem horka – proto se se záněty potkáváme často právě v létě a nemůže za to obvykle koupání viz video Jak na letní jídelníček, kde vysvětlujeme souvislosti. Proto je velmi důležité se stravovat KVALITNÍMI potravinami a nezatěžovat střeva složitě zpracovanými polotovary. Vždy raději volte potraviny, co nejméně komerčně zpracované a jejich úpravu ponechte sami na sobě. Prvním důležitým krokem v boji proti opakovaným zánětům močových cest je rozhodně kvalitní stravování, bez něho budete bloudit v začarovaném kruhu infekcí. Jakmile se začnete stravovat zdravě, uvidíte, že i záněty pominou. Pokud by se u vás po nějakém čase přece infekce vyskytla, například z důvodu nachlazení, doporučuji ihned nasadit výše zmíněné složky a zvýšit denní příjem tekutin.

 

Doufám, že i vy se záněty močových cest, co nejdříve skoncujete, stejně jako já. Držím vám palce!

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Od svých 18 let jsem trpěla různými zažívacími potížemi a proto jsem se začala více zajímat o skladbu svého jídelníčku. V kuchyni obecně velmi ráda experimentuji jak s tradičními, tak i s novými surovinami. Nyní zdravý životní styl vnímám jako jeden z mých hlavních koníčků.

59 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

27
23

Po 17 letech bez zánětu močových cest (Katka, 41 let)

Před časem jsem tu řešila chornický zánět močových cest. Trval 17 let! Antibiotika jsem brala i 3x do měsíce. Bolest už byla součástí mého života. Podstoup...
25
207

Konečně dobře ve vlastní kůži

Milujte své tělo a budete štíhlá a krásná. Mějte ráda sebe samu a budete zdravá. Vaše tělo je chrám, o který je potřeba se s láskou pečovat. Takové a podob...
2
28

Mé první těhotenství versus to současné

Před 34 lety mi operovali ledviny a močové cesty. Byla jsem mimino a vyřkli nade mnou ortel, že spadám mezi děti se syndromem, který se jmenuje podle dvou ...
166
14

11 přírodních rad, jak vyléčit zánět močového měchýře bez antibiotik

Časté močení, které pálí. Tak se projevuje cystitida nebo-li zánět močového měchýře. Je to druhý nejčastější důvod, proč ženy navštěvují lékaře. V Česku jí...
klub
14
16

Jak využít moč pro léčení běžných obtíží

Urinoterapie je stará jako lidstvo samo. Nemusíte vlastní moč hned pít, ale můžete ji v běžném životě využít jako levný, bezpečný a hlavně účinný prostřede...