Miluju zimu! Už nejsem zimní troska.

27

Mám dobrou zprávu pro všechny zimomřivky - nemusíte být zmrzlé na věky! Já byla naprostá zimní troska - odřený nos, popraskaná pusa, promrzlé nohy, ruce a zadek, celou zimu nachlazení, záněty močového měchýře nebo dutiny. Akce s klienty na horách jsem vyloženě protrpěla. Ale po změně jídelníčku jsem začala mít zimu ráda a dokonce se začala svým tempem otužovat! Dobrovolně a po svém.

V zimě moje problémy vrcholilyzima u nas

Vždycky jsem měla ráda takovou tu bílou zimu z Ladových pohlednic. Ale raději než tam venku na sněhu jsem se na ní koukala oknem pěkně z teple s hrnečkem horkého čaje. Nebo ještě lépe v sauně. Jestli jsem celý rok trpěla na rýmu, záněty močového měchýře, bolesti hlavy a zad, pak v zimě to všechno vyvrcholilo. Rozmáčené kapesníky jsem měla všude po kapsách, nos rozedřený a rty uprostřed praskaly a nestíhaly se hojit, ať jsem to mazala čímkoli. Moje operované ledviny v zimě vykazovaly jasné známky totálního vyčerpání, takže jsem byla věčně unavená, promrzlá a měla pocit, že zadek by mi mohli klidně i bez narkózy okrájet do vytoužené podoby, protože jsem ho měla pořád tak ledový, až jsem v něm v podstatě neměla žádný cit. Kéž bych v té době znala solné obklady! Byla by to bývala aspoň první pomoc na tu mojí permanentní zimomřivost. 

Každé hory jsem protrpěla

V dobách své pracovní kariéry jsem jezdila s klienty v zimě na hory. Vozili jsme je do Rakouska do Alp. Já samozřejmě byla všude s nimi, protože cílem akce byli spokojení klienti a dobré vztahy. Každou tu akci jsem protrpěla, je to trochu vidět na fotce z té doby (28 let). Neuměla jsem pořádně lyžovat, protože naše rodina sporty nepěstovala, ve škole jsem byla stále omluvena z tělocviku a celé dětství jsem místo pobídky ke sportu poslouchala, že se musím přiobléknout, zastrkat tílko, vylézt z vody, vrátit se ze sáňkování, nesedět na zemi, protože zase nastydnu. Žádné sportovní výkony se u nás nepěstovaly.
Takže jsem na klientských horách těm mladým šílencům, co v mých očích přímo slétávali červené a černé sjezdovky, vůbec nestačila. Snažila jsem se držet s nimi krok, ale bylo to pro mě děsné utrpení. Hrozně jsem se na bála, občas jsem někam zapadla a neměla sílu se vyškrábat zpátky na sjezdovku.

Víc jsem zastavovala a smrkala, než jezdila


Každou minutu jsem navíc musela zastavit a vysmrkat se, jinak by mi nudle tekly až na bundu. Kvůli tomu jsem si musela vždycky sundat rukavice a měla jsem tedy krom sedřeného nosu taky sedřené ruce od neustálého stahování a natahování lyžařských rukavic. A zmrzlé, samozřejmě. Dělo se to tak často, že to je zaznamenáno i na mnoha fotkách z hor viz ta vpravo.
Pokud vás napadne, proč jsem se nenaučila smrkat jako sportovci (takové to odfrknutí bez kapesníku), tak musím uvést, že mi netekla z nosu jen voda, ale skutečné nudle, které mnohdy nepobral ani ten jeden kapesník. Nechutné, ale pravdivé. A protože mě celoživotně trápil močový měchýř, musela jsem často čelit pocitu, že se co nevidět počůrám a na nejrůznějších místech se choulit a ulevovat si v naději, že mě nikdo z klientů neuvidí. V Alpách sice není nouze o chaty a krásné záchody, ale vysvětlujte nemocnému močáku, že musí počkat, až se to toporné tělo doplácá někam k restauraci, zuje si lyže a dodupe do sklepa až k míse. Nebyl to mnohdy nebyl vůbec čas!

Bože já jsem troska!

Když jsem se za těmi nadšenými hochy a slečnami z mediálních agentur a marketinkových oddělení velkých korporací hnala a snažila se udržet třesoucími se koleny a znavenými stehny lyže u sebe, celou dobu jsem si říkala: „Co já tu dělám? Co já tu proboha jenom dělám?“ Při sjezdu ostrých plání jsem se tiše modlila a někdy mi tekly slzy z bezmoci a nad tím, jaká jsem troska nemožná.
Záchranou mi bylo, když se všichni nabažili ježdění a zapluli do baru. Nadšeně jsem podupávala v rytmu rakouské dechovky a podivně upravených anglických hitů, protože jsem konečně byla trochu v teple, mohla si objednat čaj nebo horkou čokoládu a začít rozmrzat. Nohy a zadek jsem přestala mít ledové až večer v sauně. Druhý den jsem lezla z postele jak spráskaný pes a téměř hodinu se v horké sprše snažila dostat zpátky do původní podoby než jsem se odhodlala s velkým úsměvem vrátit mezi lidi. Ještě že tyhle akce byly vždy jen na tři, čtyři dny. I tak jsem se z toho dostávala týden. Škrábalo mě v krku, bolely uzliny, hlava bolela od dutin a podbřišek od močového měchýře ještě řadu dní. Vyčerpaná a vymrzlá jsem byla vděčná za teplou kancelář, porady o ničem a otravnou administrativu. „Jsem prostě kancelářská krysa“, říkala jsem si v práci s úlevou, že jsem opět ve světě, kde můžu vypít a vyčůrat tolik horkého čaje, kolik jenom dovedu.

Díky Romanovi jsem vzala hory na milost

Přesto všechno jsem měla vždycky ráda zasněženou krajinu a sníh křupající pod nohama. Ale jen na chvilku a v dosahu dobře vytopeného domu. Se svým mužem jsem pak začala na hory jezdit docela ráda viz foto z roku 2006 (tady je nám 28 let a máme každý asi o 10 kg víc než teď). Ale to jen proto, že on byl tak úžasný a zvedal mě ze země, když jsem padala, čekal, až se vysmrkám a jezdil se mnou po modrých. Dokonce jsem se s ním odvážila na snowboard! To už mi bylo třicet, když jsem ho poprvé nazula. Bylo mi v té době už úplně jedno, jak vypadám a co si o mě kdo myslí. Byla jsem pyšná, že na tom vůbec sjedu nějaký kopec! A protože mě stačilo sjet si alpskou sjezdovku jednou či dvakrát, mohl si potom můj muž jezdit podle potřeby tak rychle, jak potřeboval, a já dobrovolně čekala někde v teple s knížkou, až se vyřádí. Výsledkem je, že dnes sice pořád nemám žádný lyžařský styl a na snowboardu působím velmi směšně, ale sjedu vám kopec na tom i onom prkýnku. A to mi ke štěstí úplně stačí.

Jíme jinak na horácheva zuzka a lenka vari jinak na horach

Pokud jste to měli v životě podobné, umíte si asi představit, s jakou nechutí jsem jela na první hory, když byla naše druhorozená dcera miminko a starší prcek. Můj muž rozhodl, že už je na čase začít zase jezdit na hory. To už jsem vařila jinak. Měli jsme za sebou několik prodloužených víkendů s kamarádkou, kde jsme si vařily spolu. Neuměla jsem si ale  přestavit, že by to byl celý týden! Že budu zažívat zimu ve frontě na lanovku, jak to bývá na českých sjezdovkách, jezdit na nevytopeném vleku (zlaté rakouské vyhřívané sedačky se stříškou!) a jíst to příšerné jídlo, které se na českých horách nabízí. Už jsem se viděla sama v chatě u sporáku s dvěma malými dětmi u nohou, zatímco všichni budou někde v restauraci na klobáse. Manžel tehdy oponoval, že pojedeme do hor moravských a kamarád triumfoval, že přímo proti chatě, kde budeme bydlet je Valašská jizba a super tam vaří. Umíte si představit co – halušky s uzeným a jiné krajové speciality. Nic pro kojící matku a batole. Nakonec jsem souhlasila, že pojedu a že to ten týden nějak vydržím. Hlavním důvodem bylo, že další dvě kamarádky – maminky, co tam jely se svými rodinami, chtěly se mnou vařit po našem. Takže jsme si krásně vařily, všem, opravdu všem, to moc chutnalo, a když jsem poslední den sama navrhla, že dneska vařit nebudeme a půjdeme do té restaurace naproti, nikdo tam nechtěl! Od té doby máme například skalního fanouška Karla, zarytého moravského masaře, který na tyhle hory vzpomíná v tomto videu.

Já si tu zimu užívám!s detmi na snehu

Tehdy na těch horách zjistila, že mi vlastně není zima na nohy, když stojím v té frontě na lanovku. Že nejsem unavená, i když vařím (ovšem s vydatnou pomocí obou kamarádek) od rána do večera pro tři rodiny (vařila jsem skutečné lahůdky, dělala svačiny, dezerty, dokonce pekla chleba), lyžuji, starám se o dvě holčičky, kojím ve dne v noci a ještě ponocuji s kamarády. Že můžu sjet kopec a nepotřebuji se vysmrkat. Že si na záchod dojdu před odjezdem na kopec, a pak až po návratu domů. Neměla jsem odřený nos, nebolely mě dutiny, nebolelo mě v podbřišku a to všechno v době, kdy se moje tělo zřejmě čistilo a já měla váhu sotva 50 kg (viz fotka s holkama v kuchyni). Uvědomila jsem si, že si tu zimu užívám, že jsem ráda venku i když mrzne!miluju zimu 2017

To byla v mém životě naprostá revoluce. Po 36 letech. Poslední roky mám tedy zimu ráda a spíš mě, paradoxně, mrzí, že ty zimy nejsou až tak studené a sněhové jako bývaly. Proto celý leden juchám a na procházkách si fotím omrzlé stromy, zasněžené pláně a lesy kolem nás. Jsem to já, kdo chce jít nejvíc ven a kdo pořádá několika kilometrové procházky do nedalekého městečka přes les. Dokonce už můžu chodit i bruslit, aniž by mi umrzly palce na nohou!

Marodím z jídla ne ze zimy

Během uplynulých podzimů a zim jsem si jednoznačně ověřila, že všechny výše zmíněné zdravotní potíže u mě nevyvolává zima ale špatný jídelníček. Že prostě nenastydnu, když se necpu pečivem, mlékem a cukrem. Došlo to tak daleko, že jsem si začala troufat i na opatrné otužování. Třeba občas po ránu vyběhnu bosa do sněhu, někdy si dám studenou sprchu (dříve okamžitě nachlazená) nebo nesu kyblíček na kompost do zahrady v tričku a pantoflích, když mrzne.

Do řeky v zimě zatím nelezueva a holky na bruslich

Rovnou říkám, že nejsem nejsilnější, nejodolnější a nejotužilejší člen naší rodiny. Zatímco píšu tuhle sněžnou romanci a své vyznání lásky paní Zimě, tak kolem běhá mladší dcera naboso a v šatech na ramínka bez trička, starší v ponožkách a tričku s krátkým rukávem, samozřejmě bez nátělníku, můj muž zrovna tak. Já jediná mám tílko, dlouhý rukáv, tenkou mikinu a pantofle. A už cítím, že sedím moc dlouho u počítače a mám chladné nohy. Má to tedy ještě rezervy a nejsem si jistá, kam až mě moje tělo pustí. Do řeky s nimi na Vánoce asi nevlezu nikdy. To mi ale nevadí. S nikým nezávodím a v porovnání mého vlastního života je to ohromný pokrok. Mě prostě úplně stačí, že mám zimu ráda a že při ní netrpím.

Jaro je za dveřmi

Je mi jasné, že běžného smrtelníka moje zimní nadšení nijak neohromí. Většina lidí má zimu ráda, těší se na hory a zimní sporty. Mou potřebou bylo se o tu změnu podělit s těmi čtenářkami, které nám píší, jak jsou celou zimu zkřehlé, potýkají se s depresemi a je jim stále zima. Kéž jsou tedy moje zkušenosti dobrou zprávou pro všechny zimomřivky a vyčerpané holky, co celou zimu čekají na jaro. Změna jídelníčku dokáže vskutku divy a třeba už tu příští zimu budete nadšené jako jsem poslední roky já. Pokud to tak ještě nemáte, nevěšte hlavu, biologické jaro je za dveřmi. Za měsíc a kousek zaťuká!

Konec psaní, jdu si ještě vyzkoušet běžky, dokud je sníh. Pokud nepřibudou další články ode mě, víte, jak to dopadlo. Nemám s tím totiž žádné zkušenosti.

PS: Jak jsem tak hledala fotky z hor, zjistila jsem, že tu bundu už nosím 14 let! Jen ty červené kalhoty, co mě tak obepínaly, jsem musela vyměnit za mnohem menší. Po změně jídelníčku mi totiž padaly během chůze ke kolenům :-)

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Bolesti hlavy zmizely, krevní obraz výtečný (Lenka)

Lenka: Ahojte. Inspirovala mě kamarádka. Nesměle jsem k vám...

poděkování

Vaše stránky jsou pro mě velkým přínosem, právě procházím...

Miluju vás a vaši práci. Mám konečně zpět svou menstruaci

Ilona L.: Evi posilam muj posledni komentar do jarni...

Syn začal dobrovolně jíst dušenou zeleninu

Alena.brunova: Teda ty kapustičky na zádíčka! To je mňamkošinka!...

Nevěřila jsem, že dokážu být bez čokolády

Marcella H.: Březen byl můj první měsíc, kdy jsem se...

4 kg a 8 cm přes břicho pryč (Marketa)

Markéta: Chtěla bych s vámi posdílet moje dnešní překvapení,...

8 kg dole a výsledky rozboru krve výborné (Lenka)

Lenka: Ahoj Evi, moc děkuji za výborné recepty a...

Díky JJ mě to vždy nakopne zkusit něco nového

Lentvaruzk: Moc se mi vaše videa libí. Děkuji za...

Mám 6 kg dole a obrovskou chuť do života (Ivana, 71 let)

Ivana: I mně se podařilo za 2 měsíce dát...

Pneumatika začala konečně mizet (Radka)

Radka: Můj úplně první kurz na Jíme Jinak. Byl...

Všechny vaše recepty jsou úžasné

Bobina: Všechny vaše recepty, které jsem zatím vyzkoušela (hlavní...

Skvělé filmy, neskuteční lidé

Jana: Mila Evi a Heli a vsichni, kdo jste...

Nevěděla jsem, že umím tak dobře vařit (Andrea)

Andrea: Zdravím všechny ze své pozice na chvostu pelotonu!...

Čtvrtý týden a čtyři a půl kila dole (Hanka)

Hanka: Hezký den, mám za sebou čtvrtý týden, krásně...

maják v mlze

Dobrý den, jíst jinak začínám, učím se a moc...

Jsem nadšená, zhubla jsem a moc mi chutná (Sawa)

Sawa: Děkuji za tento kurz, moc se mi líbil....
 1. Tak představa, že nejsem v zimě zmrzlá jako rampouch, nezbělají mi ruce a nohy (mám něco jako raynaudův syndrom), je pro mě sci-fi. Přeju si, aby se to změnilo, ale hodně by mě to překvapilo. Musí to být nádherný pocit, moc ti to přeju Evi. Já jsem v zimě doslova jako invalida a leckdy ani nejsem schopna obsluhovat dcerku (nandavání rukavic, zavazování botiček apod). I doma je mi konstantně zima a pociťuji velký vnitřní chlad. A paradoxně v zimě mám strašně nutkavou potřebu jíst maso, tučné, mastné, sýry, což to všechno asi ještě zhoršuje. No tak už se snad dokopu udělat ten solný pytlík!! Díky moc za článek a naději, Evi.

  • to bych nedělala, doplnila bych tu esenci ledvin jinak, Milu. Máš celostního lékaře, který ti řekl, že ti chybí jin v ledvinách? Ten by ti jistě dal i byliny a léčbu. Při horkosti v těle se musí se solí opatrně.

 2. Ten článek je úplně jako o mě 😀! Jen tu nápravu jsem ještě nezažila. Snažím se o principy Jíme jinak, ale ještě to nemá výsledky.

 3. Moc pěkný článek, četla jsem ho zrovna v autě cestou na hory (Boží Dar), kam jsme se s dětmi už podruhé v této zimě vypravili. Dnes procházka: Ježíškova cesta ❄⛄😊 Jídlo s sebou hezky teplé z termosky ❤
  Úplně mi to připomnělo, jak jsem bývala taky vždy zimomřivá… ačkoliv jsem vyrostla na Šumavě, velmi rychle jsem odvykla. Druhým rokem chodím 1-2x týdně do sauny (teď tedy podle vládních nařízení) a mám pocit, že se to zlepšuje. Teď v únoru to bude rok, co jím dle JJ (ne tedy úplně na 100%, ale pracuji na tom 😇) a díky správně zvoleným jídlům se cítím krásně zahřátá hlavně zevnitř.
  Lyžovat moc neumím, ale věřím, ze

 4. Jeee, Evi, tak to jsme měli podobně! Taky jsem zimu vždycky nějak přetrpěla a těšila se na léto 🙏. Vždycky jsem byla ráda , že předchozí partneři taky nemají rádi zimu a že nelyžují. Vždycky jsem mi ale hrozně líbilo, jak rodiny jezdí na lyže. A taky měli můj obdiv, že jim není zima a jak je možný, že mají rádi zimu?! Až se svým současným manželem jsem to pochopila, že zima je vlastně fakt hezká! Už třetím rokem spolu jezdíme lyžovat. Měl tu trpělivost a naučil mě to a jezdil se mnou po modré :D. Dokonce mi i zaplatil instruktora, ale víc mě naučil můj manžel.. Letos se navíc ještě těším, že si do termosek uvaříme svoje jídlo, který si pod sjezdovkou sníme a nemusíme stát fronty nebo se ládovat párkem v rohlíku, jako dřív! Nikdo samozřejmě teď neví, kdy lanovky otevřou , ale věřím, že se brzo dočkáme ❤️. Děkuji za tento článek ❤️🥳.

 5. Evi, opět velká inspirace! Teď v lednu jsem taky začala zařazovat parní lázeň v bazéně. Je to asi po 20 letech a je to moc fajn, potím se ještě minimálně půl hodiny oo skončení.

 6. Evi, ten článek byl úžasný. Moc jsem se pobavila. Je fakt , že u nás se lyžování také nepěstovalo a protože jsem záviděla lidem, kteří umí lyžovat a užívají si na horách,alespoň nejmladšího syna jsem vozila na hory a zaplatila mu instruktora, takže to umí. Není z něj žádný Raška, ale umí si hory užít a já mám radost jako bych na těch horách byla sama. Já mívám teplé ruce a nohy, ale čím více stárnu, tak bývám v zimě nachlazená aniž bych prochladla, a to si teda fakt užiju svoje. Lékař říká, že je to nahromaděným stresem. Nezbývá než tomu věřit. Mě velice baví číst Tvoje poznámky na okraji… nyní třeba o té brání energie z PC…. A já jsem si myslela, že mámv tom pokoji chladněji. -:) Tak díky…

  • Díky za komentář, Zdeňko, to mám radost, že se líbí. Synkovi to přeju, to má skvělé, že umí lyžovat. Stres je potvora, likviduje naši odolnost, chce se mu vyhýbat, co to jde a držet se dobrého životního stylu, co dokážeme, abychom byly zdravé a spokojené, odolné a ne věčně nachlazené. Držím palce a jsem ráda, že i ty poznámky „pod čarou“ někdo vnímá :-)

  • Sauna je skvělá. Mě pomáhala se ohřát a trochu prohřát, ale nevydrželo mi to nikdy dýl než pár hodin.

 7. Evi krásný článek, budu se těšit, že příští zimu budu stejně nadšená tak jako ty a užiji si zimních radovánek :-). V některých chvílích mi připadalo, že si byla někde za rohem a psala si o mě :-)

  • Já právě doufám, že se najdou podobně „postižené“, které budou mít pochopení pro moje vyjevené nadšení ze zimy :-)

 8. Skvělý posun! Mně tu zimomřivost zatím vyřešily merino tlusté ponožky a péřovka :) spíš trpím v aquacentrech s dětmi, tam ji nemám :) a je mi tam zima, jediné, kdy to přežiju, je buď ve vířivce ( věčně plná) nebo když plavu rychle ( což s dětmi nejde) :)
  Je ale zajímavé, že dřív jsem se běžně koupala v ledové řece, myla si tam i hlavu apod., a v pohodě, že by se lety to tělo tak zaneslo a reagovalo takhle?
  A děkuji za povzbuzení a víru v lepší zítřky!!! :)

  • Do aquacentra by mě v zimě už taky nikdo nedostal. Možná už by mi tam nebyla taková zima jako mi bývala, ale jen si to představím a mám husí kůži :-) Koupání u mě připadá v úvahu tak od 30°C nahoru. Vevnitř i venku :-) No, co si budeme povídat, krevní oběh se většinou s léty nelepší a v mládí člověk leccoc zlomil silou vůle. Zvlášť když byl v dohledu nějaký neodolatelný mladý muž, to jsem byla schopná stát před školou bez čepice a bundy s nanukem v ruce i v zimě….i ty následky za ten jeden pohled stály :-)

   • Plně souhlasím, zamlada jsme byly velké frajerky:-)Já mám zimu ráda, vadí mi horko v létě- před zimou se schovám, ale to vedro i když budu v plavkách a ve vodě, to mě prostě ničí a nedokážu se ničím ochladit.

     • Jo jo přesně tak, jaro mám ráda a podzim taky, ale opravdu ani ta zima mi nevadí.Je fakt že venku nevydržíme celé odpoledne(taky nevím kdo by pak vařil)ale baví mě to.

     • Já to mám divně, mám nějaký divný termostat, v létě se přehřívám, přitom po zbytek roku mám spíš studený nohy a dlouho v zimě opravdu nevydržím ale stejně mě ta zima baví:-)

 9. zajímalo by mě, jak souvisí to sedění u počítače se studenýma nohama…..já totiž jak k němu sednu, jsem do 15 minut opravdu jako rampouch :-)

  • Hodně, lebell, všechny tyto přístroje nám, velmi zjednodušeně řečeno, berou energii (v tomto případě jang, takže jsme více jin, tedy studení). Samozřejmě, člověk vychladne, pokud si sedne a přestane se hýbat a čím později večer, tím více. Ale pro porovnání si zkuste sednout jednou k počítači a jednou ke stolu a porovnejte rozdíl ve vychládání :-)

 10. Zobrazit všech 27 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekBezlepkový pečený jáhlový burger
Další článekSleva na sortiment eshopu Country Life