Domů > Magazín > Blog

Miláčku, k večeři máš na výběr dvě možnosti. Ber nebo nech být

Na semináři v Adršpachu byl s námi John, sedmdesátiletý chlápek, který od dvaceti let žije v Americe. Jeho přístup k životu byl tedy notně říznutý americkou kulturou. Pro nás, české ženy, bylo nesmírně poučné, podívat se na naše problémy kolem jídla jeho očima.

Třeba když se ženy ptaly, jak to která řeší s jídlem pro muže a jak to zvládají ostatní časově, když muž nechce jíst to jejich, nevydržel a vzal si slovo, i když byl spolu s druhým mužem Pavlem, na naší akci v naprosté menšině. Když slyšel, kolik práce mají ženské s přípravou dvou (někdy dokonce kvůli dětem tří) různých jídel, vůbec nechápal, proč to dělají: “On to nechce jíst? Tak ať jde do hospody! A ty děti, kolik jim je? Patnáct? Ať si uvaří svoje jídlo!”

Smála jsem se pod fousy, protože já to vidím také tak. Snadno se mi to mluví, já vím, mě doma s jídlem problémy nikdo nedělá. Ale kdyby dělal, vím na tuty, že bych nedělala dvě jídla. Zpočátku jsem byla ráda, že s kojencem v ruce udělám to jedno. Navíc jsem neuměla vůbec vařit. Nic. Natož nějaké luštěniny a jiné novoty. Natož pak ještě extra jídlo pro manžela! 

A teď, když to prohlásil tenhle zkušený muž, bylo vidět, jak ženské zaujalo, co říká. Jako by to slyšely prvně. Z mužských úst to prohlášení mělo mnohem větší váhu. “Já si to asi zbytečně komplikuju,” zamyslela se jedna nahlas. “A nikdo to neocení,” přidala další. A tak jsme debatovaly a přemýšlely, jak to má jeho žena dobré, protože on je z téhle stravy nadšený a navíc má dostatek prostředků k tomu, aby si domů mohl pozvat kuchaře. Hmm, to by se nám líbilo všem…

V jedné tradiční anglické čajovně jsem mezi mnoha jinými dobovými plakátky a cedulemi o pracích prostředcích a pravé kávě narazila na tuhle a hned jsem si na tu situaci vzpomněla. Cedulku jsem si vyfotila s myšlenkou na vás všechny, které vaříte víc než jedno jídlo. Co to zkusit taky tak: “Miláčku, k večeři máš dvě možnosti – ber nebo nech být.” Prošlo by to i u vás?

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Jo, tak tohle je pro mě! Píšu do nějaké debaty úplně poprvé, tak se omlouvám, jestli to nebude dostatečně in. Tohle se potřebuji naučit!!! Momentálně jsem single. Je mi teprve nebo už 44 let. A já měla ve svých vztazích problém, a to opakovaně spíš s tím, ale moje maminka to dělala takhle…….Vždy jsem si připadala úplně neschopná. Ale dnes vidím, já také nikdy nikomu neříkala, ale můj tatínek tohle dělá jinak!!!! Fakt komplexy. A kdysi jsem se bavila s jednou kamarádkou, nešťastná z toho, co se mi děje. A ona mi řekla větu její sestřenice, kterou jsem znala od vidění a vždy mi přišla spíš uzavřený tip. Tohle jí manžel udělal jednou, jídlo pro něco určené vyhodila oknem a řekla mu- Koho sis vzal? Mě? Tak budeš žrát, co udělám já, jinak jdi k mamince. Sice je to trochu něco jiného, ale vybavilo se mi to při čtení tohoto článku. Tak se omlouvám, že je to tak nějak mimo téma. Ale fakt holky, když se snažíme, a i když se to nepodaří, tak by to ten chlap měl ocenit. Jak by asi bylo jim, kdybychom srovnávali s tatínkem. Přeji Vám všem hezký den.

Ilona Lechnerová
1. 1. 2019

Když to rodina nechce (náctileti manžel děda babička) neřešte to! Pokud jste ale Vy ta, ktera vaří máte velikou výhodu. Do polévek a omáček můžete místo zásmažky používat rozmixované jáhly, rýži atd rýži můžete dělat po uvaření s kořením na pánvi (přidávat zeleninu kari cibuli atd) rýži míchat s kroupami jahlami apod. Zamaskujete skutečně hodnę. Výživově je to jídlo úplně jinde je téměř totožné s tím co vàm rodina ochotně sní a po letech můžete přidat i některà jídla na zpestřeni od Jj. Mě se to už takto daří minimálnę 8 let. Polévku vždycky všichni snědli a rizota a teștoviny plné zeleniny maji pořád rádi. Co do sekané se dá propašovat a kolik nahradit jinými surovinami? Plněné palačinky alla domácí tortily? Bomba. Až děti budou z domu ať si ji dle svého. Držím palce všem kdo vaří a přeji hodně úspěchů.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

63
29

Jsem bez léků na štítnou žlázu, Pavla (63 let)

Chci se s vámi podělit o svůj příběh, třeba bude někoho inspirovat, aby se pustil do změny životního stylu, opravdu stojí za vyzkoušení. Můj hlavní cíl byl...
19

Sleva na osiva u Paní Dýně

Paní Dýně má v sortimentu i osiva a bio osiva. Pro Klubáky se slevou 12%, stejně  jako na zbytek sortimentu. Ale platí pouze do vyprodání zásob. Pokud se t...