Domů > Magazín > Žijeme jinak

Z obchodů mizí mikrotenové sáčky. Co bude místo nich?

Mikrotenové sáčky většina z nás používá k nákupu pečiva, ovoce a zeleniny. V některých obchodech je ale zákazníci hledají marně, začínají postupně mizet. Takové změny se začínají dít například v Lidlu, Kauflandu, Tescu a Penny. Obchody se rozhodly zavést sáčky k opakovanému použití, které si zákazníci mohou koupit. Proč? Obchody se snaží pomoci s eliminací plastu.

Green Bags v Lidlu

Pokud jste o tomto víkendu vyrazili do Lidlu, možná jste také – jako mnozí ostatní – hledali mikrotenové sáčky na nákup pečiva, ovoce nebo zeleniny. Ale marně.

Na dotaz, zda je obchod Lidl má, mi paní na pokladně řekla, že je mají stažený a jak to bude dál, tak netuší. Že prý budou nějaké sáčky, které si můžeme koupit. A budou i omyvatelné a k opakovanému použití.

Místo mikrotenových sáčků tam byly provizorní větší igelitové sáčky – tzn. Green Bags. Ty by měly alternativou k mikrotenovým sáčkům a jedno balení po dvou kusech nás vyjde na 19,90 korun.

Nabídka sáčků k opakovanému použití jako alternativy k mikrotenovým sáčkům je dalším krokem v rámci naší celofiremní strategie Reset Plastic. Ta je zaměřená na redukci množství plastů u výrobků našich privátních značek, na které usilovně pracujeme,” sdělil supermarket Lidl. Už v loňském roce Lidl zrušil jednorázové plastové výrobky, jako jsou vatové tyčinky, brčka nebo kelímky. Úspora u vatových tyčinek činí více než 21 tun plastu ročně.

Přečtěte si také:
Jak nakupovat bez mikrotenových sáčků
– Proč říct NE mikrotenu a co to vlastně je?
Jak skladovat pečivo

Bavlněné sáčky v Tescu

Podobné změny zavedlo také Tesco: “Bavlněné sáčky na pečivo, ovoce a zeleninu jsou dostupné ve vybraných obchodech Tesco. Jsou vyrobeny z certifikované bio bavlny a jsou k dispozici ve čtyřech typech dvojbalení v ceně od 39,90 do 54,90 korun.

Ovosáčky v Penny

I Penny začalo bojovat proti plýtvání. Nabízí tzv. ovosáčky. “Při možnosti opakovaného použití snižují množství použitých plastů při nákupu ovoce, zeleniny či pečiva. Tašky či ovosáčky opakovaně využívá stále více zákazníků, ty se v tomto odpovědném chování v rámci všech svých komunikačních aktivit snažíme podporovat a motivovat,” sděluje Penny.

Kaufland má nekonečné sáčky

Snižování množství plastů je prioritou i supermarketu Kaufland. Už od října loňského roku zavedl sáčky pro opakované použití. “Tento nEKOnečný sáček je v horní části opatřen látkovým štítkem pro nalepení etikety s váhou a cenou a lze jej prát při teplotě 30 stupňů. Nabízíme jej v balení 2 kusů za celkem 29,90 Kč a u zákazníků se těší veliké oblibě.

Krom toho Kaufland omezuje plasty i v úseku pečiva, nakoupit ho můžeme do vlastních sáčků. Jako první řetězec v Česku z plastového obalu “svlékli” okurky a celoročně je prodávají bez obalu, čímž ročně ušetří 50 tun plastu.

Víte o dalších obchodech?

Také například v Globusu zakoupíte eko sáčky. Rohlík.cz se také snaží mikrotenové sáčky co nejvíce omezovat. Víte ještě o dalších obchodech, kde je mají v nabídce?

Používáte eko sáčky?

Do čeho nakupujete vy? Používáte mikrotenové sáčky, máte své vlastní ušité sáčky nebo využíváte tyto sáčky z obchodů?

Síťové sáčky se slevou
My jsme si oblíbili síťové sáčky v různých velikostech od Fashion Arts. Jsou lehounké, ze 100 % bavlny s certifikací nezávadnosti, nezabírají místo v kabelce, jsou pevné (udrží spoustu kg ovoce a zeleniny) a mají dlouhou životnost. Šijí je maminky v České republice. Domluvili jsme pro vás na ně slevu 20 %.

zdroj: kurzy.cz

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Poprvé jsem sáček zaznamenala v Bille. Od té doby do ničeho jiného nenakupuji,pokud sáčky zapomenu,koupím nové nebo nekoupím žádnou zeleninu a je to pro mě trenink pro mysl :)) Konečně se blýská na lepší časy??

Také říkám jasné ne plastům, používám sáčky opakovaně použitelné z Globusu. Na zeleninu, ovoce, pečivo. Je sice pravda, že v jednom už je téměř díra. Ale stejně jsem nějaké plasty ušetřila a o to jde. Je super, že se to zavádí. Jen je škoda, že neprošlo vracení plastových lahví. V Německu to funguje.

Ukázat další komentáře