Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Hubnutí při kojení a jak na něj

Kojíte, ale trápí vás poporodní kila, která ne a ne zmizet? Poradíme vám, jak zdravě zhubnout i při kojení a jak změnit stravu tak, aby bylo vaše miminko zdravé a výborně prospívalo.

Zdravé těhotenství, porod i kojení

Přivést na svět zdravé miminko je pro ženu požehnáním. Dvě čárky na těhotenském testu přináší nejen mnoho radosti, ale také zodpovědnosti za další život. Bohužel se s mateřstvím také pojí i některé méně příjemné věci – poporodní kila, kterých se mnoho žen jen těžko zbavuje. Dobrou zprávou pro vás ale je, že zdravým a vědomým přístupem dokážete zmírnit přibírání během těhotenství, po porodu nadbytečná kila snadněji odbourat a hlavně poskytnout miminku zdravý start do života.

Kojení je pro ženy obdobím plným radosti a výzev. Zatímco se snažíte vyrovnat se s nároky miminka, je obtížné najít si čas na sebe a na své vlastní potřeby. Nové maminky se často tolik věnují miminku, že sebe zanedbávají – co se týče jídla, odbydou se třeba suchým rohlíkem. Současně se zpravidla cítí pod tlakem, aby se co nejrychleji vrátily na svou původní váhu. Zanedbávání správné stravy a hubnutí ale nejde dohromady. Podívejme se nyní na několik tipů, jak na hubnutí při kojení správně.

Přečtěte si Jak na zdravý jídelníček v těhotenství?, v rámci Klubu Jíme Jinak si pak můžete stáhnout Vzorový týdenní jídelníček v těhotenství či si poslechnout rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, Jak se stravovat v těhotenství, při kojení a nedostatku mateřského mléka.

Jak zhubnout při kojení

Je důležité mít na paměti, že každý organismus je jiný a zdravé hubnutí by mělo být přirozené a postupné, což u kojících matek platí dvojnásob. Rozhodně si proto škrtněte veškeré drastické diety nebo hladovění. Tudy cesta nevede!

Porozumění tomu, jak tělo funguje během kojení, je prvním krokem k úspěšnému hubnutí. Kojení miminka je totiž pro organismus matky velmi náročný proces, vyžaduje hodně energie a zvýšený přísun potřebných živin, které zajišťují správný vývoj miminka.

Zdravá a nutričně vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a další užitečné látky je během kojení klíčová. Tělo miminka je velmi citlivé a správnou stravou předejdete alergiím či bolestem bříška. Hubnutí poporodních kil je pak příjemným kosmetickým efektem takového stravování. Pojďme se nyní podívat konkrétněji, jak má taková strava podle Jíme Jinak vypadat.

Zásady správné stravy při kojení

Základem jídelníčků podle Jíme Jinak jsou prvopotraviny. Pod tímto pojmem se skrývají potraviny, které neprošly průmyslovým zpracováním nebo jen velmi lehkým (např. jáhly, rýže, fazole, mrkev, ořechy a další).

Z těchto prvopotravin dokážete s naší podporou uvařit lehké, výživné a velmi chutné pokrmy pro celou rodinu. Vaření podle našich receptů je velmi vhodné i při kojení, miminku tak prostřednictvím mateřského mléka předáte tu nejlepší výživu, jakou můžete – přírodní, zdravou a bez přidané chemie.

Nejlepší jídlo je čerstvé – neutíkejte proto před vařením a neuchylujte se k polotovarům nebo jinak předpřipraveným jídlům. Dopřejte si s láskou uvařené pokrmy, jezte tehdy, máte-li hlad a tolik, kolik potřebujete. Naše jídelníčky nejsou stavěné na kalorický deficit, nýbrž doplnění hodnotných živin, a proto není potřeba jídlo vážit.

Do vašeho jídelníčku během kojení zařaďte následující potraviny:

  • obiloviny (např. rýže, pohanka, kroupy, jáhly, quinoa),
  • luštěniny (např. čočka, fazole, cizrna, hrách),
  • semínka (např. sezam, len, slunečnice, dýně, konopné),
  • zeleninu (kořenová, listová, kulatá)
  • ovoce (to, které roste v našem podnebném pásu),
  • oříšky (nezapomeňte ořechy správně konzumovat).

Pokud na sobě pozorujete, že některá z potravin nedělá dobře vám (plynatost, nafouklé břicho, zažívací potíže) nebo vašemu miminku (ekzém, bolení bříška), jednoduše ji ze stravy vyřaďte. Takové věci se ale stávají jen velmi zřídka, naše jídelníčky jsou zpravidla velmi dobře snášeny.

Při stravování dodržujte následující zásady, které napomohou vašemu trávení správně fungovat:

  • začněte den teplou zdravou snídaní v podobě polévky nebo obilné kaše (studené jídlo po ránu má tendenci zabrzdit naše trávicí pochody, čímž hatí i snahy o hubnutí),
  • omezujte zobání mezi hlavními jídly,
  • nejezte na noc,
  • udělejte si na jídlo klid, jezte pomalu a každé sousto dobře rozkousejte,
  • vybírejte potraviny bez umělých konzervantů, sladidel a barviv,
  • používejte výhradně prvopotraviny (celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu, ovoce, semínka, oříšky, řasy) a naučte se z nich vařit lahodné pokrmy podle našich osvědčených receptů. Pusťte si kurz Jak začít, který je pro vás zdarma a kde se dozvíte potřebné informace pro začátek.

Díky kvalitní stravě podle principů Jíme Jinak se vám upraví metabolismus a svoji tělesnou váhu a zdraví budete mít pod kontrolou. A nebojte, hlídat si kalorie či si vážit potraviny vůbec není potřeba!

Čemu se vyhnout obloukem

Do správně postaveného jídelníčku (nejen) kojící matky nepatří nic, co náš organismus zatěžuje, zahleňuje a těžko se tráví. Následující potraviny proto ze svých nákupních seznamů nadobro vyškrtněte:

  • cukr a vše s cukrem,
  • klasické dezerty a sladkosti,
  • slazené nápoje,
  • tučné a průmyslově zpraované živočišné produkty,
  • mléčné produkty,
  • bílé pečivo a mouku,
  • kávu a alkohol,
  • fast food,
  • polotovary,
  • smažená a tučná jídla.

Opatrujte svoji psychiku a zařaďte pohyb

Správnou stravu už jsme si probrali a nyní se podíváme na další důležitý aspekt, na který je dobré nezapomenout, pokud chcete během kojení hubnout. Psychický stav ovlivňuje i vaše tělesné pochody. Když se cítíte špatně, máte tendenci sklouzávat k emočnímu jedení nebo naopak nejíte vůbec. Čerstvé maminky se nezřídka setkávají s poporodními depresemi, stresem z nedostatku mléka nebo obavami o zdravý vývoj miminka. Proto je podpora partnera, rodiny či přátel v tomto období tolik důležitá.

Milujte své tělo takové, jaké je. Každá z nás si odnesla po porodu pár kil navrch, strie nebo povolené bříško. Není to nic, za co byste se měla stydět. Naopak. Zapracujte na sebelásce, však jste právě dala život novému človíčku – a to je velký zázrak.

V hubnutí při kojení vám také může napomoci pohyb, ale pozor, nemáme na mysli dřinu v posilovně. Hledejte takové aktivity, které jsou pro vás po porodu příjemné a které vás baví. Vyrazte na procházku s kočárkem nebo si, když miminko zrovna spí, zacvičte jógu.

Inspiraci pro práci se svojí psychikou najdete v našich článcích Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu, Prožitek TADY a TEĎ (i s dětmi na mateřské), Žena, maminka a její potřeba seberealizace, Jak se nebát věci pustit, Když ke zhubnutí nestačí změna jídelníčku.

Příběhy žen, které jí díky miminku jinak

Motivací Aničky (31) ke změně stravy podle Jíme Jinak byla touha po miminku, které si s manželem oba moc přáli, ale dlouho se nedařilo. Jejich příběh je důkazem toho, jak velkou moc jídlo může mít a že není potřeba být ve všem úplně stoprocentní. A tím nejhezčím důkazem je nyní malá Barunka.

Jana (43) po dvou potratech už nedoufala v úspěch, ale díky změně stravy znovu otěhotněla a narodil se jim krásný zdravý chlapeček. Je přesvědčená o tom, že by jejich chlapečka bez očisty a úpravy jídelníčku neměli. Díky Jíme Jinak je nyní Jana mámou i po čtyřicítce.

Aneta (34) se od střední školy potýkala se spoustou zdravotních problémů. Trápily ji bolesti břicha, potíže s močovým měchýřem, akné, alergie. Potřebovala nutně změnu. Skočila do toho po hlavě a brzy viděla velké změny. Dokonce přišel zázrak v podobě narození dcerky. Díky změně jídelníčku je nejen zdravější, ale také stále plná energie a cítí se skvěle.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

91
26

Proč nemůžu zhubnout?

V lednu přišlo mnoho dotazů na téma hubnutí. Ptá se, proč se vám hubnout nedaří, zda máte špatnou krevní skupinu či snad pomalý metabolismus. Odpověď je ve...
klub
7
21

Jak se stravovat v těhotenství, při kojení a při nedostatku mateřského mléka

Zeptali jsme se MUDr. Vladimíry Strnadelové a Jana Zerzána, jak má vypadat strava matky v těhotenství a při kojení. Zda je možné v té době přejít na náš jí...
62
8

Hubnutí po 40

Oslavila jste 40. narozeniny, kila nemile naskakují, zkoušíte všemožné diety a nic dlouhodobě nefunguje? Zkuste tyto 3 věci. A nebojte, o dietu nepůjde! Uk...

Jak zhubnout 20 kg po porodu

Hubnutí po porodu je pro mnohé novopečené maminky velkou výzvou. Odbourání nadbytečných kilogramů vyžaduje čas, trpělivost a především zdravé stravování. P...

Jídelníček na hubnutí po 50

S přibývajícím věkem si na těle všímáme některých změn, které nás moc nepotěší – obzvlášť přibývající kila. I když může být hubnutí po padesátce obtížné, m...

Jak zhubnout v 65 letech

Zdravě hubnout v 65 letech? Ne, nezbláznili jsme se, skutečně to jde. Senioři už sice mají vzhledem ke svému věku určitá omezení, ale dodržujete-li několik...