Domů > Magazín > Hubnutí

Jak zhubnout v 65 letech

Zdravě hubnout v 65 letech? Ne, nezbláznili jsme se, skutečně to jde. Senioři už sice mají vzhledem ke svému věku určitá omezení, ale dodržujete-li několik jednoduchých zásad, kila mizí jako o závod. Čtěte dál!

Zdravé hubnutí v 65 letech

Jak stárneme, naše tělo se mění a metabolismus se přirozeně zpomaluje. Pro lidi ve věku 65 let a více je proto hubnutí a udržení optimální tělesné hmotnosti obtížnější. Je tedy důležité mít na paměti, že hubnutí v tomto věku vyžaduje lehce jiný přístup než u mladších věkových kategorií.

Senioři často trpí na různé zdravotní problémy, jako je například nespavost, trávicí potíže (zpomalené trávení, reflux, dráždivý tračník), zhoršená funkce štítné žlázygynekologické potíže, problémy s pohybovým aparátem (bolesti kloubů, svalů) či únava. Mnohdy si neví rady právě s narůstající nadváhou.

Podívejme se nyní, jakými zásadami se řídit, abyste dostali svou tělesnou hmotnost zcela pod kontrolu.

Jezte zdravě a vyváženě

Věkem se mění nejen naše tělo, ale i nutriční potřeby. V 65 letech a více potřebujeme více určitých živin a vitamínů, které podporují zdraví kostí a udržení svalové hmoty. Právě ty vám doplní strava podle Jíme Jinak. Není totiž sestavena na kalorický deficit, tedy snížení příjmu kalorií, které by vedlo ke ztrátě hmotnosti, nýbrž přesně naopak. Je natolik pestrá a výživná, že tělu doplní to, co mu většinou chybí – minerály, vitamíny, enzymy a další potřebné látky, které konvenčně se stravující člověk postrádá (Tyto živiny vám chybí, když jíte běžnou stravu).

Když tělo dostává dostatečně dlouho dobu, co potřebuje, přestane hromadit přebytečné zásoby energie uložené v tuku, protože už evidentně nehrozí nedostatek. Proto nadváha v našich programech mizí. Ve skutečnosti se totiž uzdravujete a hubnutí je jen vedlejší kosmetický efekt. V kostce řečeno, vyvážená strava vás po určité době přivede na váhu, která je optimální pro vaši tělesnou konstituci. Jestliže máte váhu dobrou, pak si polepšíte zdravotně a hubnutí se nekoná.

A jak má takové zdravé stravování vypadat v praxi? Inu, třeba takhle.

1. den

Snídaně: Snídaňová miso polévka

Oběd: Plněné batáty s kuskusem a cizrnou

Večeře: Ředkvičková pomazánka, bezlepkový chléb se semínky

Tipy na svačiny: Vrstvený koláč bez lepku, rychlé zeleninové sushi

2. den

Snídaně: Krupicová kaše bez lepku

Oběd: Špagety s medvědím česnekem

Večeře: Žampionové kung-pao s pohankovým bulgurem

Tipy na svačiny: Brokolicová pečená placka, dvoubarevné sušenky

3. den

Snídaně: Polévka s česnekovými výhonky

Oběd: Cordon bleu jinak, restovaná zelenina

Večeře: Špaldová míchanice

Tipy na svačiny: Slané vafle s bylinkami, goji bochánky

4. den

Snídaně: Rýžová léčebná kaše

Oběd: Bezlepkový pečený jáhlový burger, libovolné pickles

Večeře: Hedvábná tofíčka, příloha dle chuti – chléb, těstoviny nebo rýže

Tipy na svačiny: Sušenky Garibaldi, donuty naslano

5. den

Snídaně: Jarní detox polévka s kopřivou a popencem

Oběd: Kantonská veganská rýže

Večeře: Indická jogurtová pánev, placky či chléb

Tipy na svačiny: „Pizza“ pomazánka s krekry či kváskovým pečivem, pudink z jablek, hrušek a arónie

6. den

Snídaně: Miso polévka a kaše 2v1

Oběd: Zapečený talíř, salátek s černou ředkví a naklíčeným mungem

Večeře: Špagety s pórkem, citronem a růžovým pepřem

Tipy na svačiny: Tofu sladký tvaroh, roláda plněná kešu sýrem

7. den

Snídaně: Krémová jáhlová kaše s kaštany

Oběd: Pohankové rizoto s hlívou a brokolicí

Večeře: Dušený batát Katmandu, těstoviny

Tipy na svačiny: Klasická žampionová paštika s kváskovým chlebem nebo plackami, jablečné lívanečky

Dopřejte si zdravý a přirozený pohyb

Milujete turistiku, jógu nebo třeba práci na zahradě? Výborně! Přirozený pohyb, který děláte rádi, je spolu s vyváženou stravou to nejlepší, co můžete svému tělu dopřát.

Protože ve vyšším věku má tělo tendenci ztrácet svalstvo, musíme mu pohybem trochu pomoci. Není to však o dřině v posilovně, která je už ve vyšším věku takřka nereálná. Vyberte si takovou aktivitu, která je vám příjemná a cítíte se při ní dobře.

Nezapomeňte, že se při pohybu uvolňuje endorfin, hormon štěstí. Oblíbená aktivita tak přispívá i k vašemu dobrému duševnímu zdraví, které je také pro hubnutí nepostradatelné.

Hubneme v 65 letech s Jíme Jinak

Přestože se Jan (65) po léčbě srdce dostal znovu do kondice a mohl zase sportovat, na váze to nebylo znát. Díky změně stravy podle Jíme Jinak za 6 týdnů shodil 5 kg, jeho kondice se zlepšuje a je plný energie.

Věra (65) po dětech začala přibývat na váze. Vyzkoušela snad všechny diety, sportovala, ale hubnout se nedařilo. Navíc se jí zhoršovalo zdraví. A pak jsem objevila stránky Jíme Jinak a začaly se dít zázraky. A to nejen ty zdravotní – během roku shodila 30 kg.

I Alena (68) se potýkala s různými zdravotními problémy, a tak se rozhodla s nimi zatočit změnou jídelníčku podle Jíme Jinak. A nyní se raduje z výsledků – klesl jí cholesterol, zmírnila se alergie a o bolesti kolen, která ji dříve trápila, už prakticky neví.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

6 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Dietní jídelníček na 14 dní: Hubněte do plavek zdravě!

Toužíte se zbavit nadbytečných kil nebo odbourat zdravotní potíže pramenící z nadváhy či nesprávných stravovacích návyků, a to během pouhých 2 týdnů? Rozho...

Redukční dieta: Jídelníček na týden

Toužíte se zbavit nadbytečných kil nebo odbourat zdravotní potíže? Rozhodně neztrácejte čas hladověním a dejte přednost zdravému vyváženému jídelníčku. Už ...
70
8

Hubnutí po 40

Oslavila jste 40. narozeniny, kila nemile naskakují, zkoušíte všemožné diety a nic dlouhodobě nefunguje? Zkuste tyto 3 věci. A nebojte, o dietu nepůjde! Uk...

Jak zhubnout 20 kg po porodu

Hubnutí po porodu je pro mnohé novopečené maminky velkou výzvou. Odbourání nadbytečných kilogramů vyžaduje čas, trpělivost a především zdravé stravování. P...

Jak zhubnout boky po porodu: 3 praktické tipy pro nové maminky

Trápí vás po porodu nadbytečná kila? Vrátila jste se z porodnice s několika centimetry v bocích navíc? Nedělejte si s tím těžkou hlavu. Máme pro vás pár ti...

Jídelníček na hubnutí po 50

S přibývajícím věkem si na těle všímáme některých změn, které nás moc nepotěší – obzvlášť přibývající kila. I když může být hubnutí po padesátce obtížné, m...