Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

5 kroků k větší udržitelnosti

Ve výzkumu spotřebitelské udržitelnosti ČR skončila mezi posledními. Víte, co se dá snadno zlepšit a co může udělat každý z nás? Pokud tipujete, že v tom bude hrát roli i strava, tak máte pravdu. A ty další čtyři oblasti víte?

Češi a udržitelnost

Jak jsme se dozvěděli v minulém článku (Výzkum: Zajímá nás jen spotřeba nebo i udržitelnost?), výsledky výzkumu nedopadly nejlépe, je stále co zlepšovat. Ukázalo se, že nejlépe hospodaříme s odpady, protože většina dotázaných, zde vidí největší problém. Zlepšit bychom se měli v oblasti cestování a mobility a v oblasti stravování a to především tak, že budeme konzumovat více rostlinné stravy a omezíme konzumaci živočišné stravy.
Pojďme si si říct, co pro zlepšení může udělat každičký z nás. 

Potraviny a stravování

Stejně, jako si každý den s jakousi samozřejmostí čistíme zuby, by mělo být samozřejmostí i to, že pečlivě plánujeme naše nákupy, myslíme přitom na místní pěstitele a prodejce, a to nejlépe především na ty, kteří nám své zboží nabízí bezobalově, tedy do vlastních nádob. Omezení konzumace živočišných produktů prospěje nejen našemu zdraví, ale i naší planetě.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Cestování a mobilita

Dnes se bez auta neobejde téměř nikdo z nás, sedíme v autech mnohdy po jednom člověku a vezeme se do práce, školy, obchodu či jen tak na výlet, i když bychom mnohdy mohli auto sdílet či svézt někoho dalšího, využít hromadnou dopravu anebo jet na kole či použít vlastní nohy.

Masový cestovní ruch bohužel na mnoha krásných místech naší planety vedl k jejich devastaci. Také dovolená a naše spotřebitelské návyky by neměly být opomíjeny, chovat se udržitelně i na dovolené by pro nás mělo být běžné. Základní pravidla už znáte, chovejte se jako doma. Bez odpadu, sdílejte, využívejte hromadnou dopravu, buďte lokální, šetřete vodu a další energie, cestujte udržitelně.

Hospodaření s vodou a energiemi v domácnosti

Někteří z nás již dávno omezili spotřebu vody, začali svádět dešťovku do sudů, vodu po koupání používají na zahrádce, ale to nestačí. Dnes už víme, že je potřeba šetřit i s dalšími energiemi, výhodou je zateplení domu, využití vlastní energie či využití služeb poskytovatelů obnovitelné energie

Nákup nepotravinových výrobků a služeb

Někdy nám připadá úspornější sáhnout po levnějším méně kvalitním výrobku třeba i na jedno použití, ale mnohdy se vyplatí investovat do kvalitních výrobků, protože nám vydrží déle, třeba i na celý život a taky je nevyhodíme po skončení záruky, protože se nevyplatí je již opravit. No a méně je někdy více, věřte mi, kdo to má pak všechno uklízet.

Hospodaření s odpady

Nestačí jen recyklovat, kdo neviděl ty obří skládky plné nerecyklovaných odpadů, které jsme tak pečlivě třídili, asi nechápe, ale recyklovat nic neřeší. Co jde, je dobré nechat opravit a používat dál. Nakupovat bez obalu dnes není problém, bezobalové obchody jsou po celé ČR. Nezapomeňte, ale i na sdílení, výměnu a darování, ještě naše maminky a babičky tyhle způsoby praktikovaly zcela běžně.

Zkuste to taky

Dejte nám vědět, co si o udržitelnosti myslíte vy a jak se snažíte být udržitelnější? Inspirujte ostatní, ať je nás v tom víc.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

1
11

Vědci žádají světové vlády: Omezte maso a mléko ve školách a nemocnicích

Více než 60 vědců z celého světa přišlo s návrhem, jak zmírnit klimatickou krizi. Pomohlo by, kdyby se ve školách a nemocnicích servírovalo méně masa a mlé...