Domů > Zdravé recepty > Přílohy

Rýžová léčebná kaše – Congee

Uvařeno
bez lepku

Tradiční čínská každodenní snídaně. Velmi výživná, dobře stravitelná a jednoduchá.

Ingredience
 • rýže (ideálně natural, ale může být jakákoli jiná)
 • voda
 • špetka soli
 • kousek mořské řasy (doporučujeme kombu)

Jana se dostala na váhu téměř 100 kilo. Mohl za to životní styl i snížená funkce štítné žlázy. Ve svém příběhu píše, ...

Jak připravit rýžovou kaši

 1. Hrnek rýže důkladně propereme ve vodě.
 2. Na dno hrnce dáme kousek mořské řasy a přidáme 10 hrnků vody. Pokud chceme mít menší množství kaše, upravíme úměrně množství rýže a vody, vždy v poměru 1:10.
 3. Když se voda vaří, stáhneme plamen přidáme špetku soli.
 4. Na mírném ohni vaříme, až se voda vstřebá.

Praktické

 • Doporučujeme vysoký čtyřlitrový hrnec, aby z hrnce neutíkala pěna, která se při vaření tvoří. Pokud je pěna šedá, sebereme ji sítkem.  Kaši si můžeme navařit na několik dní dopředu a skladovat v lednici.
 • Nejedná se o žádnou kulinářskou lahůdku, kaše je víceméně bez chuti. Mohou ji kojenci již od 6. měsíce, může být i jako základ obilného mléka. Je vhodná při rekonvalescenci, průjmech, akutních i chronických nemocí zažívacího systému, redukční dietě, na pročištění a jako jídlo při půstu. Congee vytváří čchi i šťávy, je zde totiž dokonalá harmonie mezi jin a jang.

Kombinujeme

 • Kaši můžeme posypat praženými semínky (slunečnice, sezam atd.), kořením, vařenou zeleninou, kvašenou zeleninou, luštěninami nebo kompotem.

Obměna

 • Rýžovou kaši Congee můžeme připravit i z ostatních druhů obilí.

Děti

 • Mohou ji kojenci již od 6. měsíce (bez soli), může být i jako základ obilného mléka.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

19 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Vařím kaši podle receptu, hrnek kulatozrnné rýže natural v poměru 1:10 a po deseti hodinách se voda stále nevstřebala. Přitom probudláva na mírném stupni ohřevu. Kde je chyba?

Právě vařím rýži. Může se vařit kaše s pokličkou nebo bez ní? Přemýšlím zda by poklička změnila nějak energii… Děkuji za odpověď.

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

5
24

Ovesná kaše makové panenky

Miluji mák, naši českou superpotravinu. Proto je tato kaše s mákem mým jednoznačným favoritem. Zkuste ji taky na snídani či svačinku. Jsem si jistá, že bud...

Houbové rizoto s tymiánem

Z dovolené jsem si přivezla dva koše hub a tak vznikl další báječný recept. Tymián a houby jsou totiž skvělá kombinace.

Zdravá snídaně, která zasytí: miso polévka, ve které stojí i lžíce

Máte ráno velký hlad, ale zároveň chcete využít výhod miso polévky? Spojte kaši s miso polévkou a vytvořte si výbornou hustou polévku a kaši 2v1, ve které ...