Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Kojím a nejde mi zhubnout – co se to děje?

Kojíte po porodu už nějakou dobu, ale poporodní kila se ani nehnou? Podívejte se, co možná děláte špatně a proč vám hubnutí během kojení nejde.

Kojení a hubnutí

Po porodu je pro ženy mnohdy obtížné vyrovnat se s novými pocity, zvládat náročnou péči o miminko a současně řešit otázku návratu k předporodní váze. Kojení může některým ženám s hubnutím pomoci, protože je velmi energeticky náročné, čemuž je ale také třeba přizpůsobit stravu.

Nicméně každý organismus je jiný a pro některé ženy tak bývá hubnutí během kojení obtížné. Přečtěte si, co možná děláte špatně a proč se vám nedaří při kojení zhubnout.

Úpravou stravy již v těhotenství lze pozitivně ovlivnit mnoho zdravotních neduhů, předejít nadměrnému nabírání kil a navíc tím budujete lepší podmínky pro zdravý vývoj a růst miminka. Přečtěte si, jak na zdravý jídelníček v těhotenství a v rámci Klubu Jíme Jinak stáhněte Vzorový týdenní jídelníček v těhotenství. Zajímat vás může i rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, jak se stravovat v těhotenství, při kojení a nedostatku mateřského mléka.

Kojím a nemůžu zhubnout

Pokud kojíte jako o život a nepodařilo se vám zhubnout ani deko, možná děláte chyby v jídelníčku, máte nějaký zdravotní problém nebo zkrátka patříte mezi ty ženy, jejichž tělo nadbytečná těla pustí až po ukončení kojení. Příčin může být nespočet, ale tady jsou ty nejčastější:

 • jíte nezdravé a průmyslově zpracované potraviny,
 • vaše strava je příliš chudá na živiny nebo jíte málo,
 • neuděláte si na jídlo čas, stravujete se ve spěchu a nepožvýkáte jej důkladně,
 • hormony (v mnoha případech půjdou kila dolů samy po odstavení miminka),
 • zajídáte nudu či deprese (tzv. emoční jedení),
 • uzobáváte mezi hlavními jídly,
 • jíte na noc,
 • konzumujete hodně masa, mléčných výrobků nebo cukru,
 • jakmile dítě začíná přecházet na běžnou stravu, dojídáte po něm.

Našli jste se v některém z výše uvedených bodů? Pak je s velkou pravděpodobností právě ten příčinou stagnace hmotnosti nebo přibírání během kojení. Důležité je podotknout, že všechny chyby ve stravování se promítají do vašeho mateřského mléka, a tím i do organismu miminka. Často se setkáváme například s tím, že maminka konzumuje velké množství průmyslově zpracovaných potravin nebo třeba cukru, což se u miminka projeví v podobě alergie, ekzému nebo bolení bříška.

Neklesejte ale na mysli – změnou stravy podle Jíme Jinak dosáhnete nejen toho, že vy i vaše miminko budete zdravější, ale také snadněji shodíte přebytečná kila. A navíc si pochutnáte!

Otázky a odpovědi ohledně hubnutí při kojení

V souvislosti s těhotenstvím, porodem a kojením vás možná napadají další otázky:

 1. Jíst v klidu s dětmi? Cože?
 2. Jsem strhaná maminka kojeného miminka, jak to zvládat?
 3. Mohu se účastnit vašeho online programu, i když kojím malé miminko?
 4. Mám po porodu omezit luštěniny?
 5. Je možné projít kurzem Hubneme do plavek, i když jsem těhotná? 
 6. Co s tím, když se mi změnily chutě v těhotenství a najednou nemohu zeleninu cítit
 7. Co dělat, pokud mám jako těhotná chuť na nezdravá jídla a mám strach z jídla?

Nebojte se zeptat na jakoukoliv otázku v komentářích níže.

Příběhy čtenářek, které zhubly po porodu a při kojení s pomocí Jíme Jinak

 • Martina (41) se rozhodla rok po porodu shodit nadbytečná poporodní kila, prošla s námi programy Hubneme do plavek a Podzimní detox, celkově zhubla 12 kg, zbavila se nafouknutého břicha a přestaly jí úporně svědit ruce, čímž trpěla kvůli ekzému.
 • Jana (40) si prošla neúspěšně vícero dietami, dokud se nepřipojila k Jíme Jinak a díky účasti v programu Jarní očista se naučila vhodně volit stravu a dostala se na svojí ideální váhu.
 • Bára (31) váhala se stravováním podle Jíme Jinak 4 roky a jakmile se odhodlala, během 14 dnů shodila 5 kg, zmizelo jí poporodní bříško a k tomu se zlepšil stav kůže jak její, tak i jejího chlapečka, kterého v té době kojila.

Držíme moc palce na cestě a těšíme se právě na váš příběh.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Jak zhubnout boky po porodu: 3 praktické tipy pro nové maminky

Trápí vás po porodu nadbytečná kila? Vrátila jste se z porodnice s několika centimetry v bocích navíc? Nedělejte si s tím těžkou hlavu. Máme pro vás pár ti...

Jídelníček na hubnutí po 50

S přibývajícím věkem si na těle všímáme některých změn, které nás moc nepotěší – obzvlášť přibývající kila. I když může být hubnutí po padesátce obtížné, m...

Jak zhubnout v 65 letech

Zdravě hubnout v 65 letech? Ne, nezbláznili jsme se, skutečně to jde. Senioři už sice mají vzhledem ke svému věku určitá omezení, ale dodržujete-li několik...
33
8

Proč se v zimě nedaří hubnout

V lednu mnoho lidí zápasí s kily, která získali během vánočních svátků. Jenže v lednu se jim je nedaří shodit, byť se snaží sebevíc. Víme, čím to je. A vím...
klub
7
21

Jak se stravovat v těhotenství, při kojení a při nedostatku mateřského mléka

Zeptali jsme se MUDr. Vladimíry Strnadelové a Jana Zerzána, jak má vypadat strava matky v těhotenství a při kojení. Zda je možné v té době přejít na náš jí...

Dietní jídelníček na 14 dní: Hubněte do plavek zdravě!

Toužíte se zbavit nadbytečných kil nebo odbourat zdravotní potíže pramenící z nadváhy či nesprávných stravovacích návyků, a to během pouhých 2 týdnů? Rozho...