Domů > Magazín > Blog

OSN: Nižší konzumace masa může snížit riziko pandemie

Podle OSN bychom měli změnit stravovací vzorce. Pojďme se podívat na zoubek alarmujícímu prohlášení, které dává do vztahu konzumaci živočišných produktů a pandemii covid-19. Ta totiž spadá do kategorie zoonotic. Víte, co to znamená?

Co říká OSN o konzumaci masa a pandemii covid-19

Podle instituce UNEP (Program OSN pro životní prostředí) může snížení konzumace masa pomoci snížit riziko pandemie. (1)

„V době, kdy velká část světa pokračuje v boji proti pandemii nemoci covid-19, nikdy nebylo zřejmější, že jsou blahobyty lidí a zvířat, divokých i zemědělských, vzájemně propletené,“ řekl Philip Lymbery z organizace Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství). (1)

Ve zprávě nezávislého politického institutu Catham House z února 2021 se přímo uvádí, že riziko pandemie by mohlo být významně sníženo redukcí chovu zvířat. (2)

Dokument obsahuje i informaci, že dopady chovu zvířat a ubývání a tříštění přírodních stanovišť znamenají nejen ztrátu biodiverzity (rozmanitosti živých organismů), ale zasahují i do sféry lidského zdraví – pandemie covid-19 na to ostře ukázala. Covid-19 je totiž nemoc, kterou zpráva zařazuje do kategorie s označením „zoonotic“. To znamená, že pochází od zvířat a přechází na člověka. Jedná se o nejnovější ze série infekčních nemocí, které za poslední dekády dosáhly úrovně epidemie nebo pandemie. Většina z nich pochází z divokých nebo hospodářských zvířat. (2)

Dopad intenzivního chovu na životní prostředí

Primatoložka Jane Goodallová uvádí: „Intenzivní chov miliard zvířat na celém světě vážně poškozuje životní prostředí, způsobuje ztrátu biodiverzity a produkuje obrovské emise skleníkových plynů, které urychlují globální oteplování.“

Experti varují, že pokud budou ekosystémy nadále ničeny, bude ohrožena zásoba obyvatelstva potravinami – je zapotřebí posun směrem k většímu množství rostlinných potravin. To proto, aby se nezrychlovalo snižování biologické rozmanitosti.

Kromě toho je třeba více chránit půdu a zajistit, aby zemědělství bylo šetrnější k životnímu prostředí. Přírodní ekosystémy byly v posledních desetiletích stále více přeměňovány na ornou půdu a pastviny, což vedlo ke ztrátě stanovišť zvířat. (1)

„Budoucnost farmaření musí být šetrnější k přírodě a regenerativnější. Naše strava musí být více založena na rostlinách, zdraví a udržitelnosti,“ uvádí podle Daily Mail již zmíněný Philip Lymbery. (3)

Je třeba změnit vzorce

Ředitelka Programu OSN pro životní prostředí Susan Gardnerová vyzývá: „Reformování způsobu, jakým produkujeme a konzumujeme potraviny, je naléhavou prioritou – musíme změnit globální stravovací vzorce, chránit a vyčlenit půdu pro přírodu a farmaření způsobem, který je šetrnější k přírodě a bude podporovat biologickou rozmanitost.“ (3)

Je tedy zřejmé, že přesun směrem k rostlinné výrobě a konzumaci rostlinných produktů je velkou nadějí pro udržitelné životní prostředí i snižování rizik pandemií.

Rostlinná produkce je také skvělým nástrojem pro zajištění výživově hodnotné, pestré a uzdravující stravy, po které se cítíme sytí a plní energie.

Nejjednodušší a zároveň nejefektivnější je začít u sebe. Na webu jimejinak.cz najdete nepřeberné množství informací o rostlinné stravě, od správného složení jídelníčku přes stovky receptů až po účinky na organismus a příběhy čtenářů.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Zajímavý článek… asi se spoustě masozroutum nebude líbit stanovisko OSN a možné souvislosti :-D

Intenzívny chov ničí životné prostredia a prehnaná konzumácia mäsa našu imunitu aj celkové zdravie. Mäso priamo obsahuje veľa tuku, alebo nás núti viac jedávať, priťahuje k sladkostiam a iným pochutinám a tak vytvárať prebytky, ktoré sa menia na tuk. Je dokázané, že ložiská tuku sú miestom, kde sa množí vírus a tukové mostíky umožňujú vstup vírusu do bunky. A to človek nemusí byť obézny, i keď v prevažnej väčšine majú problém hlavne obézni ľudia. Stačí, ak má tuk v krvi a vnútorný tuk, nemusí ho mať pod kožou. Jasné ! naša strava je výbornou prevenciou !!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
8
51

Covid-19: Co dělat, co ne a jak si pomoct

Podívali jsme se koronaviru na zoubek očima MUDr. Strnadelové. Jak se COVID liší od jiných virů a jak si pomoct přírodní cestou? Jaké orgány posílit a čím?...
56
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.