Domů > Magazín > Vaše příběhy

Život je krásný (Dagmar, 63 let)

Vždy jsem toužila po dokonalé postavě a krásném oblečení: cvičila, držela diety a různé výživové směry a jako introvertní melancholik s depresemi opakovaně sklouzávala ke sladkému a nadváze. Tedy stále bojovala s váhou +- 20 kg a vyzkoušela všechny možné výživově směry a diety. Vždycky jsem jedla s pocity viny a s pochybnostmi. Teď je všechno jinak. Po 30 letech jsem vysadila antidepresiva, léky na tlak a cholesterol.

Potřebovala jsem celkový restart

Do Klubu Jíme Jinak a do Jarní Očisty jsem nevstoupila kvůli hubnutí (i když pro mne jako výtvarnici s citem pro vše krásné je postava také velmi důležitá); hlavně však s nadějí na celkový restart: ozdravění, víc energie, lepší náladu a chuť do života. Uvnitř se cítím stále mladá + něco zkušeností navíc, ale tělo po 60tce chátrá a pro moji melancholickou duši estéta to má katastrofální dopad…

Třináct let jsem nevařila

V 50ti letech nový manžel, stará chalupa na polosamotě místo města, velká zahrada a dlouhé dojíždění za prací. Posledních 13 let jsem nemusela vařit (manžel s dokonalou postavou nevyžadoval) a s radostí na vařečku zapomněla. Tedy – nikdy mě vaření nebavilo, pokládala jsem ho za ztrátu času. A byla přesvědčena že „vařené jídlo=mrtvé jídlo“. Zkoušela jsem různé výživové směry a diety; čím méně v kuchyni, tím lépe. Sice jsem vždy zhubnula, ale zdraví stále nic moc. Postupem času jsem přicházela na to, že bez pečlivé přípravy jídla to zdravě nepůjde. Přesto „Jíme jinak“ byl pro mne šok: 3x denně u plotny!

Začala jsem ze dne na den a z ostra

Málem jsem přepálila hned na začátku: ze dne na den jsem vysadila cukr, bílou mouku, živočišné výrobky, maso, vejce, kávu, alkohol, mé oblíbené ovoce s ovesnou kaší, které jsem se poslední rok naučila snídat…  a nasadila zástěru. Hned po několika dnech s Jíme Jinak jsem se pustila do Jarní Očisty. Rozesmutnila mě otázka Evy: “Co pořád vaříš?“ Musela jsem totiž vařit s pokročilými, i když jako začátečník jsem neuměla vůbec nic – nebylo už cesty zpět… Stále jsem si opakovala: „Dělám to, protože se mám ráda a léčím své tělo i duši“.

Zvládla jsem skoro všechno

S překvapením musím říci, že když jsem po 6 ti týdnech Očisty procházela body „Co se povedlo Vám?“, splnila jsem všechny, kromě chození dřív spát a večeře před osmou (spím 8-9 hodin od půlnoci, pracuji odpoledne a večery).
Celý kurz je postaven přehledně, srozumitelně, s dokonalou zpětnou vazbou… prostě mně vyhovoval po všech stránkách a utekl podezřele rychle.

Začátky byly krušné

Tvůj lidský přístup, Evičko, s pochopením a laskavým slovem pro každého z nás, je obdivuhodný. S pomocí Tvou a mnoha ostatních jsem nevzdala velmi krušné začátky totálního chaosu v kuchyni, kdy jsem tvořila něco, co jsem netušila, jak bude vypadat, natož chutnat a poslouchala neustálé rejpání manžela.

Kurz mě začal stavět na nohy

Kurz Jarní Očisty mně nepřevrátil život vzhůru nohama, ale naopak: začal mě stavět na nohy z polehávání a zdravotních problémů po 60tce. Má dole přes 10 kg během dvou měsíců, po které jsem se stravovala podle Jíme Jinak (určitě napomohlo také běhání pro každý kousek zeleniny, než jsem si vše trochu zorganizovala), začínám s pravidelnými procházkami a cvičením. Přestaly mně krvácet dásně, bolet kyčle, zbavila jsem se zahlenění, pocení v noci. Úplně jsem přestala mlsat kromě občasného čtverečku kvalitní čokolády, 100% zavařeniny bez cukru apod. Na moji milovanou černou mletou kávu ani nevzpomenu (Yannoh a melta to jistí 😊).

Detox nejen na talíři

Uklidila jsem téměř celou kuchyň/ateliér – to se mně ulevilo, když nemusím stále lovit v poličkách něco, o čem nevím, kde mám a jestli to vůbec mám. Vybrala jsem si nové červené nádobí, které mně dělá radost, dózy, koření… Naučila se používat potraviny, které jsem na začátku kurzu ani nevěděla, že existují, nebo o nich sice slyšela, ale neznala. Snídám pravidelně miso polévku, peču skvělý celozrnný kváskový chléb, klíčím, kvasím, využívám vše jedlé zelené ze zahrady, dala jsem dohromady šanon s předpisy Jíme Jinak, začínám v kuchyni improvizovat, což mně vyhovuje a dokonce někdy i baví. A vše si umím obhájit před manželem.

Po letech spolu stolujeme

Po letech, kdy jsme s manželem zakousli něco u počítače nebo u televize, spolu stolujeme pravidelně alespoň při obědě (uf, to bylo řečí že se „toho“ ani nedotkne, že ho chci otrávit, že jen dělám binec a samé zbytečnosti), nevyhazuje zeleninu ze svého jídla do koše, nevrčí, naopak pochválí…  A tak bych mohla pokračovat.

Změnil se můj vztah k jídlu

Pokaždé mě potěší krása a barevnost na talíři a zdobení pokrmů. Ale co je hlavní – změnil se můj vztah k jídlu; vždy jsem toužila po dokonalé postavě a krásném oblečení: cvičila, držela diety a různé výživové směry a jako introvertní melancholik s depresemi opakovaně sklouzávala ke sladkému a nadváze. Tedy stále bojovala s váhou +- 20 kg, nebo „od pangejtu k pangejtu“, jak o mně už kdysi „poeticky“ prohlásil můj tatínek. Ale vždy jsem jedla s proviněním nebo pochybnostmi, jestli dělám pro své tělo a duši opravdu to nejlepší, nebo alespoň dobře. Teď mám z jídla konečně radost bez pocitů viny! Ne vše mně sice zatím chutná (i když většina ano ), ale v tak obrovském výběru úprav a chutí věřím, že až se ještě víc zorientuji, zrychlím a vylepším vaření, že chutnat bude.  A když odložím ještě dalších 7 kil, budu spokojena.

Možná časem do jídelníčku vrátím zakysané mléčné výrobky a vajíčka – nic jiného mně nechybí – uvidím. V každém případě Jíme Jinak je první stravování, o kterém jsem přesvědčena, že je pro mne zdravé a jsem schopna dodržovat udaný směr celý život (a že jsem vyzkoušela vše možné 😊).

Jsem bez léků a antidepresiv

Pročítám si stránky Jíme Jinak jako každý večer a vyskočil na mě dotaz: Jak se cítíte? Děkuji za optání, velmi dobře :-). Celozrnný kváskový chléb kyne na peci, já naopak hubnu a za pec už moc nezalézám… Konečně přichází chuť do života, kvůli které jsem se do důrazné změny životního stylu s Jíme Jinak pustila. Za téměř 4 měsíce s vámi jsem se naučila a změnila tolik věcí! A hlavně: odložila jsem nejen kila, ale také léky na vysoký tlak, cholesterol a po 30ti letech dokonce antidepresiva. A po letech začínám opět tvořit… Život je krásný ♥

Bylo mi s vámi příjemně

Opravdu ze ♥ děkuji za profesionální kurz! Všem přeji, ať se Vám lepší zdraví, postava, vztahy, nálada a vůbec celý život… Bylo mně tu s Vámi moc příjemně .

PS: A teď mě napadlo, co si daruji za odměnu: kurz „Hubneme do plavek“ přece! Od manžela už dárek mám: během Očisty mně postavil na zahradě nádherný skleník.  

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

18 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Milá Dagmar, zdravím Tě, doufám, že můžu tykat, jsme na stejné lodi 🤩👍Moc se mi líbí Tvůj příběh, máme to velmi podobné, taky nerada vařím😂,ale když už vařím, chválí si to. V JJ jsem krátce, zaujalo mne to kvůli principu, hledám ideál, to je sice v tomto světě a době náročné, ale uspokojilo mně to a odpovědělo na spoustu otázek. Na Silvestra jsem napsala taky Colinovi Campbellovi a on mi odpověděl 🥰👍měla jsem druhé Vánoce 😂a chystám se koupit si Čínskou studii v angličtině, budu se tak zdokonalovat v angličtině. Já jsem teď sama, exmanžel si našel druhou ženu, mám syna 31 let, nesouhlasil s JJ, exmanžel mi ale půjčil, je hodný, “jen” si žije druhý život. Je toho hodně, měj se krásně, drž se, Tinka 🥰👍 pá pá 😘😘😘 Tinka

Dagmar, klobouk dolů, jak jsi se do toho dala a jak jsi vše zvládla. Tvůj článek ve mě vyvolal velmi příjemný pocit a asi ho budu čist ještě několikrát. Prvně mě upoutaly fotky a říkám si, to bude nějaká výtvarnice nebo aspoň tvořivá a nadaná osoba. A navíc je to vrstevnice… a tak jsem se začetla.. Trošku závidím. Umět věci sladit, mít svůj styl a vytvářet krásné věci, to jsem vždy chtěla, občas i něco vyrobila. Jen asi moc nemám talent, ani ty nápady a výdrž. A po práci ani moc toho volna, aby stálo za to se do něčeho pustit. Třeba pomůže tento kurz… uklidí se v domě, v hlavě a třeba se v ní i něco nového a krásného zrodí i v tomto směru. Co se týká vaření, já naopak vařím dlouho. Manžel vyžaduje klasiku a občas zobne ode mně. Já se od léta snažím jeho jídlu nepodlehnout moc často. Zdravě jsem zkoušela kde co a stále to nemělo výsledky. Naopak jídla z jj ano a moc mi chutnají. Jen takto krásně na talíři to teda nemám. Vaření ráno v šest a přenos do práce – ani to moc nejde si s tím tak vyhrávat. Ale třeba až se mi příprava zrychlí, tak to taky zkusím.Na postavě už vidím výsledky, cítím se moc dobře, i když nejsem stoprocentní. Chci se tě zeptat, ty léky na cholesterol a tlak sis vysadila sama, nebo pod lékařským dohledem na základě dobrých výsledků? Ráda bych se k tomu taky dopracovala, ale sama si to vysadit nedovolím. A ještě jeden dotaz – kde koupím ty šikovné hranaté dozy co jsou na fotkách? Nebo ví to někdo? Přesně takové si představuji. Ráda bych si to už konečně zorganizovala esteticky a přehledně a napořád. Taky už nechci tápat v poličkách, kde co je. Dagmar díky za sdílení a přeji ti, ať se ti vše daří.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

4

Shodila jsem 8 kg a nehoní mě mlsná (Olga, 38 let)

Váhu řeším od puberty, hodně jsem nabrala během 3 těhotenství a váha nešla dolů. Zkusila jsem syrovou stravu, dala se na vegetariánství a veganství a při t...
2
44

Čokoládová pěna bez cukru a bez vajec

Lehoučký dezert na způsob klasického chocolete mousse je perfektním osvěžením do teplých dnů. Uspokojí chuť na sladké i touhu po čokoládě, ale nebude vám z...
1
12

Vrátila jsem se zpět do aktivního a šťastného života (Jarmila, 60 let)

Navzdory sportování jsem celý život bojovala s velkou nadváhou. Diety mě stály nervy a nefungovaly. V noci jsem se potila, měla neustále žízeň. Byla jsem z...
2
2

Ulevilo se mi od starostí a cítím se líp (Alice, 50 let)

Ahoj všem, k Jarní očistě a Jíme Jinak mě dovedla náhoda. Měla jsem velmi náročný podzim, který končil ještě náročnějším lednem. Nějak jsem se vším prokous...
5
8

Žádná panická ataka, žádné menstruační bolesti (Anet, 26let)

Ahoj Evi a celý týme Jíme jinak! Považuju za svou povinnost ocenit vaši práci, přispět svým vlastním příběhem a pomoct tak třeba lidem, kteří mají podobný ...
17
25

Mami, já chci umřít! Aneb jak jsem se vyléčila z boreliózy (Verči, 31 let)

Jedna lékařka se divila, že  takovými výsledky vůbec chodím, druhá mi řekla, že takové bolesti mít nemůžu. Dostala jsem antibiotika a nabídli mi antidepres...