Kdo zaznamenal, že klasické laky na nehty obsahují spoustu toxických látek, nejspíše je vyměnil za netoxické (např. tzv. "3-free") v dobré víře, že teď už svému tělu neubližuje. Možná ale ani laky, které se tváří jako netoxické, nejsou tak bezpečné, jak se může na první pohled zdát. Výrobci totiž našli skvělou fintu, jak svoje zboží prodat jako bezpečné, i když tomu tak vůbec nemusí být.

“Free of” řady laků na nehty

V dnešní době se lidé více a více zajímají o obsažené ingredience v jejich oblíbených kosmetických produktech. Po zjištění a šoku spotřebitelů, že většina laků obsahuje toxické látky, reagoval trh slibem “free of” laků na nehty, například “3-free” laků. Jedná se o laky, které jsou bez toxického tria – dibutylftalát, toulen a formaldehyd. Hned na to vznikly také “5-free”, “7-free” a dokonce “13-free” řady laků na nehty. Dle studie publikované v Environmental Science and Technology se ale ukazuje, že ani tyto “free” laky nemusí být bezpečnější než ty klasické…

Vyšší “free” číslo neznamená bezpečnější lak

Ve studii bylo testováno 55 různých laků na nehty od 44 značek. Vedoucí studie Youngová vytvořila seznam toxinů u kterých netoxické (“free of”) laky garantují, že je neobsahují. Tento seznam porovnala se skutečným složením laků. U řad “3-free” a “5-free” laků byly názvy jednotlivých ingrediencí většinou shodné, čím větší “free” hodnotu ale laky měly, tím méně konzistentní a konkrétní názvy ingrediencí byly.

Z celkového počtu 10 produktů s nálepkou “10-free” mělo 6 laků úplně jiný seznam 10 toxických látek, které lak neobsahuje. Jelikož u tohoto problému není žádná standardizace, nikdy nemůžeme vědět, co “free” lak obsahuje nebo neobsahuje.” (Health.com)

Slogany přírodní, netoxický nebo “free of” jako trik

Některé značky uváděly do “10-free” seznamu lepek, pšenici, tuk nebo zvířecí produkty, i když tyto složky nijak neohrožují zdraví spotřebitele. Neznamená, že čím větší je “free of” číslo, tím by byl lak bezpečnější. Vždy je třeba zkontrolovat úplné složení laku a nenechat se zlákat slogany přírodní, netoxický nebo “free of”.

Odebraný toxin je nahrazen jiným

Častou praktikou výrobců netoxických laků (a nejen jich, také výrobců zubních past, opalovacích krémů, plastových produktů aj.) je odstranění známých toxinů ze složení laku a nahrazení je těmi méně známými, stejně nebezpečnými látkami. Je třeba tedy pečlivě prozkoumat složení a pokud nevíme, co daný název ingredience znamená, vyhledat si ho v české nebo anglické databázi.

zdroj: medicine.news

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekDomácí želé bonbóny
Další článekManžel a děti to jí se mnou, hurá!