Masáž většinou vnímáme jako něco příjemného a úlevného. Obyčejně se při masáži terapeut či masér zaměřuje na svaly, případně fascie (vazivové obaly svalů). Masáž se však dá zacílit primárně na oblast kůže a takovou podpůrnou masáž můžeme praktikovat doma sami na sobě. Využijeme na to klasickou bavlněnou žínku, kterou máme mnohdy doma a leží nám v šuplíku. Pojďme jí z něj vytáhnout, oprášit a užijme si možnosti jejího blahodárného působení.

Co blahodárného nám masáž žínkou přinese?

 • Přispívá ke zlepšení funkce kůže tím, že pomáhá v procesu její očisty a obnovy. Kůže je jako kniha našeho zdraví, ze které se dá číst. Je považovaná za orgán s mnoha důležitými funkcemi – imunitní, ochrannou, detoxikační, termoregulační, smyslovou. Do schopnosti kůže tyto funkce zastávat se promítá bezpochyby kvalita našeho stravování. Nadměrná konzumace některých potravin (hlavně tučných, cukru, pečené mouky) přispívá k ucpávání pórů a zhoršuje schopnost kůže vylučovat pocením tuky a toxiny, které se následně hromadí v těle. Zároveň klesá její přirozená obranyschopnost proti atakům vnějších nežádoucích činitelů. Stává se suchou a nepružnou. V tomto případě je, kromě masáže, která kůži čistí mechanicky, potřebná i úprava stravovacích návyků, které ovlivňují míru zanesení kůže a její výživu.
 • Pomáhá ulevit ostatním detoxikačním orgánům (játrům, ledvinám, plicím, střevům), které, pokud jsou ve své funkci oslabené a nezvládají toxiny vylučovat přirozeně, mohou přebytky posílat právě přes kůži. Masáží zlepšujeme schopnost kožních pórů se adekvátně otevírat a tyto přebytky lze pak snáz odstranit pocením z těla ven.
 • Podporuje cirkulaci krve v těle, což vede k lepšímu zásobování a výživě všech orgánů těla.
 • Pomáhá nám přes kůži uvolnit nahromaděný vnitřní tlak a napětí.
 • Masáží můžeme zlepšit tok energie v meridiánech, což jsou v tradiční čínské medicíně dráhy úzce propojené s konkrétními orgány a tkáněmi lidského těla nesoucí naší životní energii.
 • Můžeme zlepšit spánek v případě večerní masáže, pokud budeme praktikovat masáž ráno, tak se lépe naladíme na nový den.
 • Dalším vítaným benefitem je následný estetický (až omlazující) efekt. Pokud jsme opravdu důslední, tak se po čase můžeme radovat ze zlepšení kvality naší pleti – bude pružnější, prokrvenější a i díky pozitivnímu vlivu na svalové napětí budeme brzdit projevy stárnutí pokožky.
 • Je obecně velmi příjemná, ale ne každý jí takto, zvlášť ze začátku, vnímá. Někdo může být zvýšeně citlivý na dotek. Rozpačití mohou být lidé, kteří mají potíže se sebepřijetím. Na druhou stranu to může být právě ten první krůček k podpoře či posílení kontaktu se svým tělem. Radila bych nespěchat, nenutit se, začít velmi pozvolna.
 • Pomáhá nám se napojit na přítomný okamžik, napojuje nás na své tělo v přítomnosti, což je často velmi úlevné pro psychiku, která u hodně lidí většinu času pluje v minulosti nebo budoucnosti. Vnímání přítomného okamžiku nám pomáhá zklidnit mysl.

A technika masáže?

Použijeme měkkou bavlněnou žínku (nejlépe nadvakrát přeloženou), kterou namočíme do relativně horké vody, vodu vymačkáme a můžeme směle začít. Žínku poté namáčíme opakovaně. Postupujeme systematicky buď od obličeje, pokračujeme přes krk, ramena, podpaždí, paže, hrudník, břicho, dál přes třísla dolů až k chodidlům nebo začneme právě na těch místech, kde cítíme největší potřebu péče. Nevynecháme ani záda (kam budeme mít dosah), oblast hýždí a křížovou kost. Při vlastní masáži postupujeme dopředu a dozadu či nahoru a dolů, v takových vlnách. Projdeme ideálně postupně celé tělo, používáme lehký tlak, netřeme pokožku, ale ani pouze nekloužeme – výsledkem by mělo být začervenání, ale ne zrudnutí. Takto se pokožce věnujeme alespoň 10 minut.

Je vhodná úplně pro všechny?

Pozor by si měli dát lidé s velmi jemnou či hodně suchou kůží a začít opravdu opatrně. Dále tato metoda samozřejmě není vhodná na otevřené defekty kůže, infekční ložiska a místa s ekzematickými projevy. Pozor také na kožní znaménka, zvlášť ta vystouplá.

Jak u praktikování vydržet?

Masáž žínkou je jedinečný způsob péče o kůži. Důležité je hlavně pochopit a poté prožít její možné přínosy do našeho života. Pak máme velkou motivaci jí zařadit k pravidelným ranním či večerním rituálům. Spolu s prospěšnými stravovacími návyky je to klíč k lepšímu vzhledu pokožky a harmonizaci funkcí naší kůže. Tento klíč držíme ve svých rukou.

Přeji příjemné seznamování se s touto metodou a budu moc ráda, pokud se podělíte o své zkušenosti v komentářích.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Tak dnes ráno poprvé:-D Bylo to příjemné, nejvíc tedy na obličeji:-D Tak nevím, co to o mě vypovídá:-D Potom jsem si dopřála růžovou vodu a růžový olej a nový rituál je na světě! To je blaho….ještě jednou díky!

  • To zní krásně, mám radost, Jani! Já si taky užívám hlavně tu obličejovou, je moc příjemná 👍 Já jí zase občas završím chvilkou obličejové jógy a elixír proti vráskám je na světě 😁 S tou růžovou vodou to zní luxusně 😎

   • Jj začínám se rozmazlovat:-D Byl by odkaz na obličejovou jogu prosím? A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli tuhle masáž třeba i střídat s masáží nasucho kartáčem, nebo jestli to nějak můžu i spojit. Třeba nejdřív se nasucho vzít kartáčem a pak mokrou žínkou….

 2. Tak to rozhodně zkusím, děkuji za tip👍 Jen trochu tápu, píšete, začít s masáží odshora, ale obvykle se masíruje od chodidel směrem k srdci. V čem je to tady jiné?

  • Rádo se stalo, Jani, nemohla jsem se o to nepodělit, je to v podstatě super přirozený způsob péče o pokožku 👍 Rozumím, jak to myslíte, tato masáž není založená vyloženě na podpoře návratu krve a lymfy, ale spíše podpory očisty a obnovy kůže jako takové. Určitě lze ale provádět způsobem od nohou směrem k srdci 👍

 3. Zobrazit všech 17 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekŘedkvičky naložené v nálevu s ume octem
Další článekShodila jsem 3 kg a cítím se skvěle (Alena)