Domů > Magazín > Žijeme jinak > Péče o tělo

Blahodárná automasáž žínkou

Masáž většinou vnímáme jako něco příjemného a úlevného. Obyčejně se při masáži terapeut či masér zaměřuje na svaly, případně fascie (vazivové obaly svalů). Masáž se však dá zacílit primárně na oblast kůže a takovou podpůrnou masáž můžeme praktikovat doma sami na sobě. Využijeme na to klasickou bavlněnou žínku, kterou máme mnohdy doma a leží nám v šuplíku. Pojďme jí z něj vytáhnout, oprášit a užijme si možnosti jejího blahodárného působení.

Co blahodárného nám masáž žínkou přinese?

  • Přispívá ke zlepšení funkce kůže tím, že pomáhá v procesu její očisty a obnovy. Kůže je jako kniha našeho zdraví, ze které se dá číst. Je považovaná za orgán s mnoha důležitými funkcemi – imunitní, ochrannou, detoxikační, termoregulační, smyslovou. Do schopnosti kůže tyto funkce zastávat se promítá bezpochyby kvalita našeho stravování. Nadměrná konzumace některých potravin (hlavně tučných, cukru, pečené mouky) přispívá k ucpávání pórů a zhoršuje schopnost kůže vylučovat pocením tuky a toxiny, které se následně hromadí v těle. Zároveň klesá její přirozená obranyschopnost proti atakům vnějších nežádoucích činitelů. Stává se suchou a nepružnou. V tomto případě je, kromě masáže, která kůži čistí mechanicky, potřebná i úprava stravovacích návyků, které ovlivňují míru zanesení kůže a její výživu.
  • Pomáhá ulevit ostatním detoxikačním orgánům (játrům, ledvinám, plicím, střevům), které, pokud jsou ve své funkci oslabené a nezvládají toxiny vylučovat přirozeně, mohou přebytky posílat právě přes kůži. Masáží zlepšujeme schopnost kožních pórů se adekvátně otevírat a tyto přebytky lze pak snáz odstranit pocením z těla ven.
  • Podporuje cirkulaci krve v těle, což vede k lepšímu zásobování a výživě všech orgánů těla.
  • Pomáhá nám přes kůži uvolnit nahromaděný vnitřní tlak a napětí.
  • Masáží můžeme zlepšit tok energie v meridiánech, což jsou v tradiční čínské medicíně dráhy úzce propojené s konkrétními orgány a tkáněmi lidského těla nesoucí naší životní energii.
  • Můžeme zlepšit spánek v případě večerní masáže, pokud budeme praktikovat masáž ráno, tak se lépe naladíme na nový den.
  • Dalším vítaným benefitem je následný estetický (až omlazující) efekt. Pokud jsme opravdu důslední, tak se po čase můžeme radovat ze zlepšení kvality naší pleti – bude pružnější, prokrvenější a i díky pozitivnímu vlivu na svalové napětí budeme brzdit projevy stárnutí pokožky.
  • Je obecně velmi příjemná, ale ne každý jí takto, zvlášť ze začátku, vnímá. Někdo může být zvýšeně citlivý na dotek. Rozpačití mohou být lidé, kteří mají potíže se sebepřijetím. Na druhou stranu to může být právě ten první krůček k podpoře či posílení kontaktu se svým tělem. Radila bych nespěchat, nenutit se, začít velmi pozvolna.
  • Pomáhá nám se napojit na přítomný okamžik, napojuje nás na své tělo v přítomnosti, což je často velmi úlevné pro psychiku, která u hodně lidí většinu času pluje v minulosti nebo budoucnosti. Vnímání přítomného okamžiku nám pomáhá zklidnit mysl.

A technika masáže?

Použijeme měkkou bavlněnou žínku (nejlépe nadvakrát přeloženou), kterou namočíme do relativně horké vody, vodu vymačkáme a můžeme směle začít. Žínku poté namáčíme opakovaně. Postupujeme systematicky buď od obličeje, pokračujeme přes krk, ramena, podpaždí, paže, hrudník, břicho, dál přes třísla dolů až k chodidlům nebo začneme právě na těch místech, kde cítíme největší potřebu péče. Nevynecháme ani záda (kam budeme mít dosah), oblast hýždí a křížovou kost. Při vlastní masáži postupujeme dopředu a dozadu či nahoru a dolů, v takových vlnách. Projdeme ideálně postupně celé tělo, používáme lehký tlak, netřeme pokožku, ale ani pouze nekloužeme – výsledkem by mělo být začervenání, ale ne zrudnutí. Takto se pokožce věnujeme alespoň 10 minut.

Je vhodná úplně pro všechny?

Pozor by si měli dát lidé s velmi jemnou či hodně suchou kůží a začít opravdu opatrně. Dále tato metoda samozřejmě není vhodná na otevřené defekty kůže, infekční ložiska a místa s ekzematickými projevy. Pozor také na kožní znaménka, zvlášť ta vystouplá.

Jak u praktikování vydržet?

Masáž žínkou je jedinečný způsob péče o kůži. Důležité je hlavně pochopit a poté prožít její možné přínosy do našeho života. Pak máme velkou motivaci jí zařadit k pravidelným ranním či večerním rituálům. Spolu s prospěšnými stravovacími návyky je to klíč k lepšímu vzhledu pokožky a harmonizaci funkcí naší kůže. Tento klíč držíme ve svých rukou.

Přeji příjemné seznamování se s touto metodou a budu moc ráda, pokud se podělíte o své zkušenosti v komentářích.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, miluji skládat myšlenky psaným slovem, miluji pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Tak dnes ráno poprvé:-D Bylo to příjemné, nejvíc tedy na obličeji:-D Tak nevím, co to o mě vypovídá:-D Potom jsem si dopřála růžovou vodu a růžový olej a nový rituál je na světě! To je blaho….ještě jednou díky!

Tak to rozhodně zkusím, děkuji za tip👍 Jen trochu tápu, píšete, začít s masáží odshora, ale obvykle se masíruje od chodidel směrem k srdci. V čem je to tady jiné?

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Chcete hladkou pokožku bez celulitidy? Zkuste dry brushing.

Miranda Kerr, Gwyneth Paltrow, Valentina Zelyaeva, Dr. Barbara Sturm … to jsou jedny z mála, které také propadly tomuto “wellness trendu”. Řeč je o dry bru...

Šípkový olejíček – tajemství zářivé pokožky

Cítíte, že vaše pleť je po zimě mdlá, zašedlá a chybí jí “glow”? Zkuste šípkový olejíček, mezi dermatology známý superhero. Proč na něj Kate Middleton, Mir...
2
1

První pomoc pro sluncem poškozené vlasy

Dlouhodobý pobyt na ostrém slunci, koupání ve slané či chlorované vodě, ale také barvení, fénování a používání chemických přípravků může způsobit, že budou...
2

Ekologické zubní kartáčky – je libo bambus nebo cukrová třtina?

Zubní kartáčky nemusí být jen plastové. Na výběr máme bambusové, recyklované, z cukrové třtiny. Mají jedno společné – šetří přírodu, jak jen to jde. ...
1
33

Přírodní barvení vlasů: praktické zkušenosti od našich čtenářek

Také neholdujete chemickým barvám na vlasy, ale chcete si je nabarvit? Potřebujete skrýt své šediny a máte strach, že to přírodní barvy nezvládnou? Váháte,...
klub
4

Zuby z pohledu psychosomatiky

V minulém článku jsme se vám pokusili shrnout nejzásadnější vlivy na zoubky a pouze jsme se dotkli tématu psychosomatiky a významu problémů způsobených vzt...