Domů > Magazín > Vaše příběhy

Chci si vyléčit kardioproblémy jídlem (Palo, 60 let)

Považoval jsem se za typického masožravce. Vyrostl jsem na vepřovém, skopovém, mléku kravském a ovčím a všech výrobcích, které se dají z toho vyrobit. Pravidelně jsem si je vyráběl sám. Jíst pouze “zelené a obilí” mi přišlo divné, ale taky jsem přiznával, že o tom nic nevím. Jednoduše mně to nezajímalo, neměl jsem potřebu něco měnit – prostě silný, zdravý, mírná nadváha, ale ne tlustý až nemotorný, dostatek energie atd.

Srdeční arytmie jako první důvod ke změně

Co změnilo můj pohled? Dvě okolnosti. Jednak jsem musel v loňském roce čelit problému s arytmií (fibrilace síní), kdy jsem absolvoval nekonečné množství tzv. kardioverzí s cílem přivést srdce k “rozumu”, až jsem skončil v nemocnici  a nakonec došlo i na operativní zákrok. To mě přimělo řešit, co s tím. By jsem si vědom toho, že lékaři mně neléčí jenom dělají údržbu, dle svých znalostí a možností. Problém byl v tom, že jsem se nepřecpával, v posledních letech jsme s manželkou udělali zásadní obrat ve způsobu vaření a hlavně výběru surovin k vaření (manželka absolvovala rok u výživové poradkyně), měl jsem dostatek fyzického pohybu atd., přesto to vše bylo v režimu klasického stravování.

Dostal jsem chuť to zkusit

Druhou okolností byla skutečnost, že jsem k vánocům manželce koupil knihy “Nová čínská studie” od T. Colin Campbell, Ph.D. Thomas M. Campbell, M.D. a “Nová čínská sutudie v kuchyni” od LeAnne Campbell, Ph.D. jako poslední pokus o zorientování se ve výživovém procesu. Změnilo mi to pohled na věc tím, že je tam uvedeno, kromě jiného, že kardio problémy se dají léčit změnou stravovacích návyků. Dostal jsem chuť to zkusit.

Nedělám nic napůl

Pak už je to pouze o tom, jak si srovnáte hlavu. Já mám za sebou zkušenost s kouřením z hodně dřívější doby. Nejsem zastáncem tzv. šizení se a obelhávání. Moje zásada je “buď do toho jdu, nebo ne“. Nikdy ne napůl, protože je to pouze sebeklam. V uvedené knize se přesně uvádí: “Zkuste to na měsíc a měli byste cítit první příznaky změny.” Rozhodl jsem se tedy, že se o to pokusím, tzn. bez masa, mléka a všech živočišných produktů a výrobků z nich. Začal jsem někdy na začátku ledna (co jsem dočetl knihu) a trvá to dodnes. Nevím, jestli to zvládnu trvale, ale chci. Bez toho, abych to zkusil, nepoznám jestli to funguje. Jenom povídání o tom je ztráta času a energie. Manželka se ke mně  nepřidala, ale nemá s tím problém – spíš mně v tom podporuje. Já naopak ji do ničeho netlačím, ale doufám, že až uvidí příklad a pozitivní výsledky, tak se časem přidá. Nemám ani problém jí uvařit klasické jídlo z masa apod.

Můj cíl je dokázat, že srdce lze vyléčit stravou

Můj cíl je prokázat, že lze vyléčit kardio problémy změnou stravovacích návyků. Momentálně je krátká doba na hodnocení (po dvou měsících). Ale je fakt, že nějaká ta kila šla dolů (nebyl to prioritní cíl, je to spíš bonus), cítím se ale jakoby lehčí, uvolněnější.

Bez vnitřní motivace to nejde

Píši to proto, abych se podělil o svou motivaci a tím třeba inspiroval ty, kteří váhají, zda začít. Mám vyzkoušeno, že pokud člověk nemá vnitřní motivaci, tak to nikdy nedopadne dobře a dřív nebo později to nedá. Vnější motivace je jako smrad, jak napsal pan Toman v jedné ze svých knížek.

Jíme Jinak mi pomáhá

V každém případě děláte záslužnou práci. Váš web je jedním z těch, ke kterým chodím pro rady a nápady, je hodně inspirativní. A když se náhodou některý recept nepovede, tak je to buď rukama, nebo ještě ne správně předělanými chutěmi. Pravda je, že ne vše musí každému chutnat, ale to platí i při klasickém stravování.

Moc, moc vám děkuji a přeji, ať se vám daří v pracovním i osobním životě. Ať vám vydrží trpělivost a energie při jakékoli vaší činnosti.

Mějte se fajn

Palo

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

24 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Nedělat nic napůl! To jsem potřebovala slyšet… Gratuluji, Palo! Ať je stále lépe…

Jsem tu nováček. Článek od Pala mě zaujal a chtěla bych vědět, kdy ho napsal a zda už uplynula dostatečně dlouhá doba, aby poznal, že se zlepšila srdeční arytmie. Mám podobný problém, tak by se mi hodně líbilo, kdyby se to stravou zlepšilo. Dá se napsat přímo Palovi?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Vyléčený sladkoholik vítá jaro (Jarda, 48 let)

Po 9 měsících s Jíme Jinak jsem nadšen tím, že to není jen jídlo, ale moc fajn životní styl. Čistí se tělo, následně se čistí mysl a život plyne tak nějak ...

Problémy s prostatou řeším úspešně i bez léků (Jaroslav, 52 let)

Naposledy jsme si psali po skončení Jarní očisty, někdy koncem května, kdy jsme dávali dohromady můj příběh na stránky Jíme Jinak. V červnu jsem absolvoval...

Slova vděčnosti (Gabika, 51 let)

Mám rada stránku Jíme Jinak. Bola som na něj závislá, bola ňou posadnutá, upla som sa na ňu. Teraz po 4,5 roku ju už beriem ako svoju kamarátku. Teraz už v...

Cítím se jako Fénix, který vstal z popela (Dagmar, 63 let)

Podzimní detox s Jíme Jinak pro mne znamenal mnohem víc, než jsem od něj očekávala. Zamýšlela jsem pouze vylepšit stravování, ze kterého mně od jara, kdy j...

Stačí pár správných návyků a kila mizí (Janka, 38 let)

S váhou jsem se potýkala od ranné dospělosti. Několikrát se mi podařilo krásně shodit pomocí počítání kalorií a vyváženého jídelníčku. Po druhém, těžkém po...

Snížili jsme svou hmotnost i dávky inzulínu (Jarka, 63 let)

Moje hmotnost se stále zvyšovala, tím se i vytrácela schopnost hrát si s vnoučaty na zemi, natož se pak zvednout. No to byla fuška! Ráno jsem se probouzela...