Považoval jsem se za typického masožravce. Vyrostl jsem na vepřovém, skopovém, mléku kravském a ovčím a všech výrobcích, které se dají z toho vyrobit. Pravidelně jsem si je vyráběl sám. Jíst pouze "zelené a obilí" mi přišlo divné, ale taky jsem přiznával, že o tom nic nevím. Jednoduše mně to nezajímalo, neměl jsem potřebu něco měnit - prostě silný, zdravý, mírná nadváha, ale ne tlustý až nemotorný, dostatek energie atd.

Srdeční arytmie jako první důvod ke změně

Co změnilo můj pohled? Dvě okolnosti. Jednak jsem musel v loňském roce čelit problému s arytmií (fibrilace síní), kdy jsem absolvoval nekonečné množství tzv. kardioverzí s cílem přivést srdce k „rozumu“, až jsem skončil v nemocnici  a nakonec došlo i na operativní zákrok. To mě přimělo řešit, co s tím. By jsem si vědom toho, že lékaři mně neléčí jenom dělají údržbu, dle svých znalostí a možností. Problém byl v tom, že jsem se nepřecpával, v posledních letech jsme s manželkou udělali zásadní obrat ve způsobu vaření a hlavně výběru surovin k vaření (manželka absolvovala rok u výživové poradkyně), měl jsem dostatek fyzického pohybu atd., přesto to vše bylo v režimu klasického stravování.

Dostal jsem chuť to zkusit

Druhou okolností byla skutečnost, že jsem k vánocům manželce koupil knihy „Nová čínská studie“ od T. Colin Campbell, Ph.D. Thomas M. Campbell, M.D. a „Nová čínská sutudie v kuchyni“ od LeAnne Campbell, Ph.D. jako poslední pokus o zorientování se ve výživovém procesu. Změnilo mi to pohled na věc tím, že je tam uvedeno, kromě jiného, že kardio problémy se dají léčit změnou stravovacích návyků. Dostal jsem chuť to zkusit.

Nedělám nic napůl

Pak už je to pouze o tom, jak si srovnáte hlavu. Já mám za sebou zkušenost s kouřením z hodně dřívější doby. Nejsem zastáncem tzv. šizení se a obelhávání. Moje zásada je „buď do toho jdu, nebo ne„. Nikdy ne napůl, protože je to pouze sebeklam. V uvedené knize se přesně uvádí: „Zkuste to na měsíc a měli byste cítit první příznaky změny.“ Rozhodl jsem se tedy, že se o to pokusím, tzn. bez masa, mléka a všech živočišných produktů a výrobků z nich. Začal jsem někdy na začátku ledna (co jsem dočetl knihu) a trvá to dodnes. Nevím, jestli to zvládnu trvale, ale chci. Bez toho, abych to zkusil, nepoznám jestli to funguje. Jenom povídání o tom je ztráta času a energie. Manželka se ke mně  nepřidala, ale nemá s tím problém – spíš mně v tom podporuje. Já naopak ji do ničeho netlačím, ale doufám, že až uvidí příklad a pozitivní výsledky, tak se časem přidá. Nemám ani problém jí uvařit klasické jídlo z masa apod.

Můj cíl je dokázat, že srdce lze vyléčit stravou

Můj cíl je prokázat, že lze vyléčit kardio problémy změnou stravovacích návyků. Momentálně je krátká doba na hodnocení (po dvou měsících). Ale je fakt, že nějaká ta kila šla dolů (nebyl to prioritní cíl, je to spíš bonus), cítím se ale jakoby lehčí, uvolněnější.

Bez vnitřní motivace to nejde

Píši to proto, abych se podělil o svou motivaci a tím třeba inspiroval ty, kteří váhají, zda začít. Mám vyzkoušeno, že pokud člověk nemá vnitřní motivaci, tak to nikdy nedopadne dobře a dřív nebo později to nedá. Vnější motivace je jako smrad, jak napsal pan Toman v jedné ze svých knížek.

Jíme Jinak mi pomáhá

V každém případě děláte záslužnou práci. Váš web je jedním z těch, ke kterým chodím pro rady a nápady, je hodně inspirativní. A když se náhodou některý recept nepovede, tak je to buď rukama, nebo ještě ne správně předělanými chutěmi. Pravda je, že ne vše musí každému chutnat, ale to platí i při klasickém stravování.

Moc, moc vám děkuji a přeji, ať se vám daří v pracovním i osobním životě. Ať vám vydrží trpělivost a energie při jakékoli vaší činnosti.

Mějte se fajn

Palo

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

 1. Ahoj lidi. Asi se musím politovat. Vybrečet se a nejlíp se mi to asi udělá takto anonymně, skrytě za ikonou příšerky. Pokaždé, když tady čtu vaše úžasné články, jak se vám podařilo zhubnout a zlepšit si zdravotní stav, mám z vás všech obrovskou radost a vidím v tom naději i pro sebe. Když se to podařilo vám, tak mě se to přece musí podařit taky. Ne? Nedaří se. A bohužel po více jak roce dodržování JJ a mnoha letech snahy se mi přesto zdrav. stav katastrofálně zhoršil. Neberte to, prosím tak, že tady tyto stránky začnu obviňovat. Naprosto ne. Vše tady mi naprosto vyhovuje. Jídlo chutná mě i rodině. Nejsem po něm nafouklá, přecpaná, lidé jsou tady bezva. Jenže na mně to, bohužel, nefunguje. Krom všech možných nemocí se kterými se dlouhodobě léčím mě v posledních letech nejvíce drtí astma a hypertenze. V pátek jsem byla na kardiu na kontrole…doktor se ze mně zhrozil. Tedy z mého tlaku. 204/126. A to jsem byla naprosto v klidu, seděla 20 min v čekárně a četla si cestopis Ladislava Zibury… Samozřejmě jsem po sobě cítila, že to ve mně tepe, ale tolik…dostala jsem zase kvanta léků a místo obvyklé mantry změnit životní styl, začít se hýbat, nepít, nekouřit a zdravě jíst, jsem od něj poprvé slyšela: Nepřepínat se, odpočívat a hlavně brát léky. Tady prý už hasíme pořádný požár. Protože jinak se můžu v 50 letech těšit na pěkný pohřeb. je mi 45 let…A to s člověkem zamává. Příští týden jdu na kontrolu na plicní. Tam to bude obdobné. A přitom se tolik snažím. I přes všechny svoje handicapy sportuji, hýbu se, chodím na túry, do kopců funím, dusím se. Srdce ani plíce nestíhají a často i slyším od lidí, kteří nás předcházejí: No jo, ty cigarety…
  Beru kvanta léků. Už jsem si na to pořídila i takovou tu dávkovačku a do těch přihrádek se mi to všechno stejně ani nevejde. Jednu dobu jsem se na všechny léky vykašlala, protože i když jsem je brala, tak jsem žádné zlepšení nepocítila. Takže když je to stejné s léky, tak proč si jimi zbytečně otravovat tělo…Ježe se to začalo sakra horšit.
  Možná se z toho jen terapeuticky potřebuji vypsat a bude zase dobře. Vím, že o mně mají doma starost a nechci to na ně pořád sypat. Kamoška je ze mně už taky fialová…
  Takže se teď tady vypovídám – už cítím, jak se mi ulevuje :-) – a dám se zase do práce. Nepolevím. Mějte se všichni moc fajn, ať se vám daří a buďte zdraví:-)

  • Ahoj Sylvo, to je dobře, že píšeš. Nejsi jediná, komu se nedaří všechno hned. Když si přečteš příběhy a komentáře, tak tam narazíš na spoustu žen, které to mají podobně. „všem to jde, jenom mě ne,“ a jsou z toho v ještě větší depresi. Když si projdeš videa v Klubu, kde jsi s námi, tak uvidíš, že strava je jen jednou důležitou součástí celého procesu uzdravení. Že je potřeba změnit celkový životní styl a to mnohdy znamená změnit hlavně myšlení. Dokud je člověk v roli oběti (já chudinka jsem tak nemocná) nebo z toho má nějaké benefity (víte, já tohle dělat nemůžu, já mám astma), věří lékaři, že je to fakt strašně zlé a je jednou nohou v hrobě, tak prostě na tom bude zle a bude jednou nohou v hrobě. Neříkám, že je to tvůj případ, ale setkávám se s tím denně. Mnozí lidé se dokonce ani nechtějí (nevědomě samozřejmě) uzdravit, protože takhle mají pozornost lékaře, rodiny, téma pro pokec s kámoškou, výmluvu sami před sebou, proč některé věci nedělají…..Někteří lidé dokonce vaří jako bozi a stejně jsou na smrt nemocní. Neumí se radovat, nežijí, jen vaří a soustředí se, aby to bylo dokonalé. Nevím, co přesně se děje u tebe, ale je jasné, že kromě stravy bude potřeba zaměřit se na další aspekty svého zdraví. Uzdravit nejen tělo, ale i duši. Změnit programy, které už ti neslouží. Zahodit víru, že jsem astmatik apod., uvěřit ve schopnost svého těla se uzdravit a s pokorou naslouchat tomu, co mu chybí, co ho zatěžuje. A pak se podle toho zařídit. Líbí se mi doporučení lékaře nepřepínat se a odpočívat. A pokud chceš znát celostní názor, tak si poslechni, co o tlaku říkáme v Klubu a jak to léčíme https://www.jimejinak.cz/nizky-a-vysoky-tlak-co-s-nim/ Astma umí strava krásně uzdravit, mrkni na příběhy https://www.jimejinak.cz/stitky/astma/. I ten tlak jde dolů velmi rychle. Ale nesmíš si to kazit stresem a nervíkama, to pak strava nemá šanci. Rozhodně jsi mladá na to, abys brala kvanta léků. Jestli ti to nevyhovuje, tak udělej změnu. Ale pořádnou, opravdovou, ne jen takové laškování se zdravým životním stylem. Pusť se do toho jako do priority, jako by šlo o život (však ono jde), jako bys byla nejdůležitější osoba na světě (však jsi!) a uvidíš, že to půjde! Držím palce a těším se na příběh „kterak jsem pochopila, proč se nemůžu uzdravit a uzdravila se“ 😍

 2. Držím palce, jste na správné cestě. Mám doma bývalého zapřisáhlého masožravce, který jí „jinak“ už víc ja k 3roky (také začal ze zdravotních důvodů) a rozhodně ho nenapadá vrátit se zpět k původnímu způsobu stravování, už mu to nic neříká… Máte správný přístup, takže výsledky se určitě dostaví, budu čekat další zprávy ;-)

 3. Je bezva, že k přečtené knížce máte na inspiraci stránky JJ. Já jsem o zdravé stravě četla už před 25 lety, ale nevěděla jsem jak na to. Až před rokem, až jsem objevila stránky JJ, tak jsem teprve začala zdravě vařit. A nemusím nic vymýšlet – ani bych to tak nevymyslela.

 4. Nadherne napsane, Palo. Uplne mi mluvite z duse. Pred 2 roky, jsem zacinala z podobneho duvodu, protoze jsem se necitila dobre. A dnes? Nemuzu si to vynachvalit a miluji varit podle JJ kazdy den. Obcas i zaryti masari pochvali a uznale pokyvuji🙂👌👍 Jen tak dal a verim, ze vase kardioproblemy zmizi za chvili👍👍🙂

 5. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekFialka a maceška – léčivé violky
Další článekZbavila jsem se závislosti na kávě (Dana)